SağlıkTıp

Kanın biyokimyasal analizi - transkript

iç organlar, sistemler ve esenlik günümüzde farklı şekillerde yapılabilir diagnostik. Oldukça sık, son zamanlarda, biz iddia görünüşlerine göre teşhis edilir tamamen ağrısız bir işlem sunuyoruz. Ancak, tüm dünyada hala daha kesin tanı için kan, idrar, dışkı (coprogram) ve balgam kullanın. bize ayrıntılı olarak sıklıkla hastaların çok soru yükseltir şifre çözme kanın biyokimyasal analizler, düşünelim.

Her şeyden önce, biyokimyasal analiz CBC ayırmak gerekir. Tam kan sayımı, yani bir ilk yaklaşımda bir resim verir Normal hastanın durumuna süzüldü iltihaplanma sürecini tespit edilebilir. Bunun yardımıyla, ayrıca hastalığın dinamiklerini izleyebilirsiniz. durumunda atanan Biyokimyasal kan ayrıntılı olarak organlar ve hayati sistemlerin işleyişini dikkate almak gerekir. Bu tür bir analiz, en sık tam hasta tarafından anlaşılmış değildir parametreleri, geniş bir sayısını tanımlar.

Aslında, biyokimyasal çalışmada - deşifre ve uygun sonuçlar, biyokimyasal kan analizi kendisidir. Laboratuarda analizi ve yorumlanması normal klinikte, ama çoğu zaman doktorunuzun transkript düşmek. Analiz yeme ve 6-12 saat almak istenilmez içme, aç karnına yapılır. Kan örnekleme genellikle sabahları yapılır. Hasta genellikle bir oturma pozisyonu ya da yatarken, kübital damardan alınan kan alır. LHC yorumlarken dikkat ne düşünün.

Sonuç analizinin bir zenginlik sağlar Yani, hepimiz bulgularını yapmak için hangi temelinde, temel on düşünün. Diğer birincil teşhis için düzeltmek için kullanılır. İlk önemli parametre, - toplam protein (serbest kanda bulunan). Kuru litre başına 65-85 gramdır. Daha yüksek değerler, otoimmün hastalıklar (periartrit nodosa, romatizmal artrit) ve kan (veya eritroz lösemi) hastalığıdır ve aynı zamanda siroz göstermektedir. Sade göstergeler açlık, uzun süreli enfeksiyon ve böbrek hastalığına işaret etmektedir. Buna ek olarak, kanın biyokimyasal analiz yapmak için, biz, LDH, CPK kolesterol, trigliserid, fosfolipid obschigo, kandaki üre, kreatinin, AST, ALT belirleyebilir. Karmaşık? en inceleyelim.

Kolesterol - sözde yağlı alkol hücre duvarlarının yapısında olup, cinsel hormonlar (sertlik ele verir). Hızı litre başına 3,2-6,5 milimoldür. İyileştirme alkolizm, tiroid arıza, ateroskleroz, diyabet ve kronik böbrek hastalığı gözlenir. Azalma anemi, karaciğer hastalığı, tüberküloz, akut pankriatite ve kalp yetersizliği gözlendi.

Devam edin. Kan biyokimyasal analizi, trigliserid seviyelerinin kod çözme. Trigliserid - bu enerjiye dönüştürülecek olan yağ (genellikle fakat ağırlığına gider) Aslında meselesi. Normal litre başına 565-695 mikromol arasında değişir. alkolizm artışlar, böbrek ve tiroit gibi kırığı sorunları. Azaltılması, kural olarak, oluşmaz.

Toplam fosfolipidler - yağlar, (onların esneklik bağlıdır) binanın hücre duvarlarının gidin. litre başına 1,95-4,9 milimol içinde Norm. Yüksek değerler diabetes mellitus, kronik böbrek iltihabı ve siroz ve şiddetli formları bulunmaktadır. Düşük değerler ateroskleroz, işaret yağlı karaciğer ve akut hepatit.

Kan üre - idrar oluşumunda rol oynayan proteinlerin çökmesi sonucu ortaya çıkan bir ürün. 20-40 mg,% içindeki Norm. Böbrek yetmezliği artan kanıtlar, azaltılmış - karaciğer sirozu hakkında.

Kreatinin - protein nihai yıkımı ile, karaciğer içinde oluşturulurlar. Hızı litre başına 88 (44 kadın) (141 kadın) 177 mikromol olduğunu. Artış böbrek yetmezliği gösterir azaldı - küçük proteinin kullanımı ile.

AST (aspartat aminotransferaz) - kalp ve karaciğer enzim, tanısal bir markör. Norma - litre başına 0,1-0,45 milimol. Geçmiş veya yakınındaki miyokard enfarktüsü artan kanıtlar, hepatit ve kas tümörlere kısmen işaret eder. Azaltma doğada olmaz.

ALT (alanin aminotransferaz) - bir tanı markeri olarak hareket eden bir enzim olabilir. Norma - litre başına 0,1-0,68 milimol. Artış karaciğer hastalığı ve olası kalp problemlerine bazı noktaları ve bazı ilaç alarak önermektedir. Azaltma doğada olmaz.

LDH (Laktat dehidrojenaz) - en bol enzim. Norm litre başına 0,8-4,0 milimol içindedir. Artış hastalıkların büyük bir sayısını gösterir ve kan ya da karaciğer dokusu tümörleri, lösemiler, enfarktüsü, hastalıklarda görülebilir. Bu nedenle, belli bir artış yanlışlıkla daha ayrıntılı analiz yapıldığında.

CK (kreatin fosfokinaz) - kas hücrelerinden enzim enerji oluşturur. litre başına 60 66 milimol gelen Oranı. , Enfarktüs vererek kas hasarı, alkol ve hap zehirlenmesi uyku konusunda farkındalık yaratılması. Azaltma doğada olmaz.

Şimdi kanın biyokimyasal analizler (olgu kolay değildir hangi transkript) ve bu kadar neyi temsil ettiğini bir anlayış var. Tabii ki, form üzerinde algılanan sonuçlara dayalı bir teşhis koymak çalışmayın - bu konuda iyi profesyonellere bırakılmalıdır. Bu makale bileşimi ile sadece biraz tanıdık yardımcı olacaktır kan biyokimya ve bu veya diğer ayarları etkiler anlamak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.