SağlıkTıp

Balgam analizi. ana kriterler ve patolojik değişiklikler

Balgam analiz bronşiyal sekresyon ve akciğer fiziksel nicel ve nitel özelliklerini inceleyerek bir yöntemdir. Solunum sisteminin durumunu değerlendirmek için ve belirli hastalıklarının tanısında kullanılmasının balgam, sitolojik ve bakteriyolojik muayene yapmak için bir fırsat sunar.

Buna ek olarak, anket daha doğru tanıya katkısını akciğerlerde sahne ve patolojik sürecin karakterini belirlemeye yardımcı olur. Balgamda genel analizi patolojilerin en önemli çalışmalardan biri olduğunu dikkati çekiyor solunum sisteminin hastalıklarının teşhis etmek için değil, aynı zamanda onların sebebin saptanması sadece verir.

balgam toplama Özellikleri

Balgam diş fırçalama ve haşlanmış su ile ağzınızı çalkalayın sonra, aç karnına sabah toplanmalıdır. Daha iyi deneme arifesinde, balgam öne amacıyla, hastalar solunum yolu sekresyonları toplamak için şiddetle öksürük sonra bol sıvı içmeli ve birkaç derin nefes almalı ve. Baklayı patolojik salgılama kez steril sızdırmaz tek kullanımlık bir şişe içinde gereklidir.

durumlarda tutma balgam çit sorunlu (örneğin, kuru öksürük), özel tuz inhalasyon yapmak burada. öksürük Bu yöntemle provoke edilirse, o zaman balgam çit harcamadan önce, hasta bir dezenfektan solüsyon ile özel bir kap içine aşırı tükürük tükürmek gerekir.

Balgam analizi: norm ve patoloji

dikkate aşağıdaki kriterleri gizli take değerlendirirken:

1. balgam miktarı. Normal olarak balgam (koruyucu tepki olarak), küçük şiş olarak tahsis edilir. Büyüklük artar patolojide. Bu durumda, örneğin, kronik salgılanmasını ayrılan 250 ml günde bronşit, bronşektazi veya için, akciğer onun miktarı günde 500 ml ulaşabilir abseler.

2. doğası, renk ve kıvam. Normalde, hava yolu mukus şeffaf, ama bulanık hale gelirse, bu durum gelişmiş inflamatuar süreci anlamına gelmektedir. Orada mukus açıktır durumlardır, ancak bir viskoz bir kıvama sahip. Solunum sisteminin akut, kronik hastalıkların gözlenen çok durumda.

balgam muayenesi yapılmış ve onun sarı veya yeşil renk ortaya çıkarsa o akciğerde irin birikmesi olduğunu gösterir. balgam olursa kehribar-turuncu rengi, o vücutta alerjik sürecin şiddeti hakkında diyor.

Kan kirlilik balgam paslı renk hale gelir. Küçük kan damarları bile görünüşü kesinlikle ciddi akciğer rahatsızlıkları ekarte etmek için bir doktoru görmek gerektiğini belirtmekte fayda vardır.

balgam ve onun reaksiyon 3. koku. Normal olarak, mukus Görünüyorsa, bir solunum yolları dokular ve protein bileşikleri çürümesine gösterir, bir koku olmamalıdır. Gizli Reaksiyon alkalin olmalıdır, fakat uzun süreli olarak balgam ayakta solunum yolu ve mide yabancı maddeler asidik hale gelir.

Analiz aynı zamanda bacterioscopy bir besleyici ortam üzerinde ekim ardından balgam mikroskobu içerir. Bazı hastalıklarda tespit edilebilir:

• Spiral Kurshmana - hava yollarında spazm kanıtı;

• Charcot-Leyden kristalleri - alerji, genellikle astım bulunan bahsetmek;

• kan hücreleri - alerji ve - beyaz kan hücreleri iltihap, eozinofiller bulunan helmintik istila, eritrositler - akciğer dokusunun yok edilmesi;

• epitel hücreleri ve solunum sisteminin alt bölümlerinin lezyonların söz alveoler makrofajlar;

elastik lifler • - akciğer kanseri teyit edebilir;

• normalde bulunmayan çeşitli solucanları, yumurta.

Mikroskopik inceleme nedensel ajanı tanımlamak için yapılır. Normal olarak, balgam, sadece neisseryal içeren alfa-hemolitik streptokok ve Difteroid'ler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.