MaliBankalar

Faiz oranı: özellikleri ve faiz oranlarının türleri

Belki ekonominin başka hiçbir gösterge faiz oranı olarak, döviz piyasalarının dinamikleri değerlendirilmesi için önemli bir rol oynamaktadır. para faiz oranları arasındaki fark, faiz diferansiyel buna göre iki ana para çekiciliğini belirlenmesinde bir faktör, ve her bir para birimi için potansiyel talep değişmelidir. On para piyasasında , birbirine bağlı faiz oranları çeşitli türleri vardır.

faiz oranı kavramı

Biz "çıkar" tanımının ile başlamalıdır. Yüzde bir kredi olarak alınan para-sermaye borçlu gelen borç veren tarafından kazanılan kar payını temsil etmektedir. Kaynak yüzde - Kredi sermaye kullanımı ile oluşturulan artı değer.

faiz kullanımı belirli şartlara göre belirlenir kredi sermaye ve Merkez Bankasının para kredi ve düzenlemenin bir amacı da. Bu durumda, faiz oranı, iç piyasadaki sermayenin çıkış veya nakit akışı veya katkıda bulunur. Para sermaye hareketliliği nispeten yüksektir ve ulusal para pazarlar arasında onların hareket faiz oranları yansıtmaktadır. Faiz tahkim çeşitli ulusal oranları hizalamak için kullanılan bir araçtır. Böyle nakit akışlarına faiz arbitraj, aynı zamanda döviz dalgalanmaları sadece etkiler.

nedeniyle etkisiyle klasik fikirler faiz değişimlerine göre kâr oranı. Gerçek faiz oranı ayarlamak ve kendiliğinden arz ve talep belirlenir. Buna karşılık, arz ve talep, faktörler çok sayısına göre belirlenir derecesine dahil ekonomi üzerindeki devlet etkisi, Merkez Bankası'nın politika ve benzeri ekonomi, dış faktörlerin gelişim evresinde.

faiz oranı değerini etkileyen diğer faktörler vardır:

  • vergileri;

  • kredi riskleri ;

  • enflasyonu beklenen hızı;

  • döviz kuru hareketleri vb.

Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranları, yardım dış ve önemli bir araçtır vardır iç politikası. Para piyasasında oranlarının temelidir indirim oranı veya merkez bankası faaliyetler cari faiz oranı. faiz oranlarının belirlenmesinde Ticari bankalar, ülkenin Merkez Bankası oranları içindir.

faiz oranları Türleri

Bankacılık sektöründe faiz oranlarının birçok farklı türleri kullanır. Birincisi, doğrudan ayarlanabilir faiz oranları. İkincisi, piyasa faiz oranları bankalar ve açık artırma ayrılmıştır.

kredi ve mevduat faiz oranları gerçek kişiler ve tüzel kişilere, neinsayderam ve içerdekilerin kredilerin faiz oranı ayrılmıştır.

Enflasyonist bir ortamda, reel ve nominal faiz oranı gibi kavramlar arasındaki önemli farklar vardır. nominal faiz oranı Bunu anlamak için altında hesaplanması hesap enflasyon dikkate alınmaz. kredi fonlarının kullanımına karar verirken reel faiz oranı önemli bir rol oynar olduğunu.

Ayrıca, faiz oranları işlemin şartlarına göre, temel ve ikincil yapı ve rolü ayırt edilir - uzun vadeli ve kısa dönem için. faiz oranı değişken ve sabit edilebilir, yani değişmez. Değişken faizli mevduat ve kredi işlemlerinde olarak ayarlanır. Onlar mudi ve banka kayıpları telafi etmek gereklidir. Bunların kullanımı piyasadaki duruma göre gelir artışı garanti yatırımcı sağlar ve banka ileride kredi faiz yükselen oranları korunmak için izin verir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.