Tarım

Darı - ki ... Bitkileri

Darı lapası pişirme geleneği derin geçmişte yatmaktadır. Darı - antik bir tahıl olduğu, Çin veya Moğolistan'dan Rusya'ya girdi. Parlak tane bitki buğdaydır.

Ana işleme alanı

Şu anda, yukarı darı 500 türe yoktur. Kırpma alanları geleneksel olarak kurak ve yarı kurak iklimin sakinleri tarafından işgal etti. Asya (Çin, Moğolistan, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka) dünya darı üretiminin 55 üzerinde% oluşturmaktadır. % 25'e kadar - Afrika ülkelerinde (Nijerya, Etiyopya, Mali, Tanzanya, Uganda, Senegal) On. Eski Sovyetler Birliği başta darı gıda taneleri olarak Ukrayna ve Kazakistan'ın bozkır bölgelerinde yetişen ve Belarus'taki olan - bir yem olarak.

Rusya'da Darı

Rusya Federasyonu topraklarında sadece 2 tanesi ekili 8 bitkilerinin çeşitleri ve vardır: sıradan darı - agröpyron muliaceum L. (tahıl) ve kapitat - Setaria italica L (hayvan yemi için yeşil kütle).

Oval ve Komov (termofilik ve kuraklık gibi kültürlü) ve yayma dallı budaklı (daha az termofilik, hatta Nechernozemie içinde büyüyebilir) ve sıkıştırılmış (solmuş): disiplin inflorescences sıradan darı bağlı 5 alt tür vardır.

Setar (İtalyan, Borovoye darı) Uzakdoğu'da yetişmektedir. darı ve panik - 2 adet alt türü vardır.

Orta Siyah Earth Batı Sibirya, Bashkirada konsantre sıradan darı ana bitkileri, Kuzey Kafkasya bereketli topraklar. Erken darı çeşitleri olgunlaşan ekilen Alan, sürekli Non-Black Earth ve Doğu Sibirya'da artmaktadır.

biyolojik özellikler

Darı - Yıllık, kendini pollinating, photophilous olan bitki. Bitki örtüsü ikiden dört aya - kısadır. 2-3 sapı - dikim yaparken geniş oyuk yedi genellikle kardeşlenme, sapları verir.

ana bitkileri (çavdar, buğday, arpa, yulaf) darı daha sapı üzerinde dar yaprakları vardır. Çiçek - topak yayılma farklı türlerin salkım.

kökler yarım metre derinliğe, ancak en fazla 40 cm bir tabaka bulunan ana besleme kitle nüfuz edebilir.

sonra çimlenme Büyüme, (2-3 hafta) yavaş bu nedenle, bitki kötü büyüyen yabani otları direnir. Darı - bir bitki, üst toprak tabakası nemi kadar stok talep: Gelişmekte boğum kökler daha hızlı daha fazla nem. elverişsiz koşullar altında bir darbe ve kırılma köklerinin konaklama oluşabilir. yoğunluk ekim zamanı (15 Mayıs), gerekli ekim derinliği, (5 cm) en az otlar sağlayan nem filizlenme hazır besin varlığına bağlıdır.

ziraat mühendisliği

Darı diğer bitkileri (kış ve bahar ikisi) filizlenmeye veya ölen olmadı fabrikasında iyi volta etmek olduğunu. Mayıs ortasından itibaren Haziran - Bunun nedeni, geç ekim dönemi etmektir. Tohumlar sadece oldukça yüksek sıcaklıklarda birlikte çimlenmeye başlar - 14 derece, bu 18 derecelik en uygun sıcaklık olarak kabul edilir.

Darı - için talep edilir zemin yapısı bitki yapısal Çernozem ve gözlemlenen en yüksek verimler kestane topraklarda (hektar başına 50 ton). nötr ve biraz alkalik reaksiyon ile toprak Ekili nem yeterli boşluk payı stabil bir şekilde yüksek verim verebilir olduğunda.

yüksek enkaz üç ardışık cultivations kadar snegouderzhanie, erken üzücü (ilk otlar çimlenmeye zaten zaman): nedeniyle weediness düşük verime yol açacağından dolayı, dikkatlice dikim için zemin hazırlamak için gereklidir.

kalsiyum, fosfor, azot - tutarlı verimler için yay Gübreleme gerektirir. : Darı patates veya pancar öncüleri, bu, gerek yok toprak verimliliği yüksek olmaya devam etmektedir. kış bitkileri sonra Darı verimlerinin iyi hasat. monokültür çünkü yenilgi mantar hastalıklarının ölmektedir.

Bitkilerin ana zararlıları - thrips, titrersinekler ekmek, ağustos böcekleri, delici kaynaklanıyor.

Darı verimleri Rusya'da yoksul: hektar başına 8 ila 12 ton dan ise ülke 1941 yılında Chaganak Bercy hasat hektar başına yaklaşık 156 kilogram almış ve 1943 yılında baştan ünlü Kazakistan'da Sovyet döneminde - 201.

Gıda önemi

Darı ağırlık zaman testinden geçti feed için: Rusya'da darı sadece Yunan ikinci.

arpa için tahıl işlenir. Darı sadece Dranets denilen kaba kabuk çiçek boşalan. Öğütme işleminden sonra darı aldı. Ezilmiş - taşlama esnasında yan ürünü. Ve moda pullar - buğday termal ve mekanik işlemin sonucu.

Derecelendirme darı beslenmeye (kadar% 13 protein, yaklaşık% 81 nişasta,% 3.8 yağ), dengeli bir tat tıbbi özellikleri (vitamin B grubu içeriği diğer tahılların daha büyük) (elemanları ve mineral tuzları eser) ve razvarivaemosti kolaylaştırmak yüksek sindirilebilirliği.

Kaliteli rengine tahıl gevrekleri Etkisi

darı tanesi renk yoğunluğu ile üç tipe ayrılır: Birinci tip - beyaz ve krem rengi, ikinci - kırmızı darı (her tonu koyu kahverengi bu aralık), üçüncü - Sarı renk ile. ekili darı RF Orlowski ve cüce Vsepodolyanskoe-59 ilk türüne atandığında çeşitleri; Standart Gorlinka Barnaul-80 Orenburgskoe-9-6 Saratov Saratov-3, Omsk-10 LIPETSKOE - ikinci ve Kinelskoye-92 Belgorodskoye-1, 8-Kharkov Kharkov-57 - üçüncü.

Renk tane antosiyanin (renklendiriciler) varlığında ya da yokluğunda bağlıdır. Çekirdek (darı), sırasıyla tüketim kalite ve fiyat yukarıdaki gibi yoğun tane mesafede (sarı kalınlığında) renkli parlak bir renge sahiptir.

yem değeri

Darı - hayvancılık ve tavukçuluk içinde diyetin önemli bir parçasıdır.

Darı cilasız tane kuşlar için yem olarak kullanılır: tavuklar kabuk ve tavuk darı lapası ve tahıl kuvvetini arttırmak, yumurta verimi artmış - gerekli gücü. Gıda katkı maddeleri besili domuz ve kazlar karışım darı unu. hayvan yemi hazırlanması için kullanılan buğday üretilmesi, ve konsantre bir hayvan yemi atıklar.

Hasat yeşil ve yaprakları bir sürü kalır sonra mümkün Darı saman, diğer tahıl saman daha kaba yem olarak çok daha değerlidir.

Taze darı (yeşil) - için mükemmel bir besin sığır ve koyun, bu nedenle oldukça sık ekilir otlaklar.

Herhangi yabani kuş tohumu darı temelinde yapılır. Son zamanlarda, her ikisi için de sınırlı miktarda (konteynerler, rulo paspaslar) yeşillikleri üzerinde dekoratif yanı sıra darı zorlama bir uygulama söz konusu değildir kümes.

Rusya'da darı için Formasyon fiyatları

Nedeniyle biyolojik özelliklerinin her ikisi ile ilişkili yüksek sermaye depolamaya genellikle satış yem Darı sunulan ve hava şartlarına bağımlılığını, (çok ince tahıl, havalandırma veya soğutma gerektirir). yakın standardın şartlarına, bu yüzden üzerindedir: teslim tahıl fiyatları kalitesine bağlıdır. yeterince zor tahıl işleme ve (hatta daha büyük) tüm tarımsal şirketler için mevcut arz gereksinimleri onlar için sağlayabilir. yerli tarım üreticilerinin içinde darı İhracat pek geliyor. Ana ithalatı Türkiye ve Moğolistan'dan vardır - yüksek kaliteli darı üreten ülkeler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.