FormasyonBilim

Kahverengi toprak, özellikleri ve sınıflandırılması

Kestane çağrı kuru stepler olan oluşumu için bu gibi kir durumu. Ne yaygındır oluşur oluşmaz kestane toprakların özellikleri, bu makaleyi okuyun.

Nerede ve nasıl kestane toprakları oluşturmak için?

menşe yeri kurak iklim, düşük yağış, buharlaşma düzeyi yüksek kuru bozkırlardır. Kestane topraklar seyrek bir bitki örtüsü altında oluşturulmaktadır, yani çimen işlemi kara toprak alanına kıyasla geri kalmıştır. nemlendirme koşulları zayıf ya da güçlü bir çimen işlemi ifade edilecektir bağlıdır.

koyu kahverengi - kuzey bölgelerin daha yoğun ekspresyon oluşumu humus açısından zengin en kirlerin gerçekleştirilir bölgeleri ile karakterize edilir. güneyde ilerlemesi ile iklimin kuruluk arttı. Kahverengi, daha sonra açık kahverengi bir humus muhtevası bu toprakların geçiş, ufuk kapasitesi düşük - biraz.

az yağmur ve toprak zayıf tuzlu toprak ürünleri ile yıkanır ise derinden nüfuz etmek mümkün değildir, bu nedenle yüzeyde kalır. kalsiyum, silikon, magnezyum, ve alkali metaller gibi bileşikler ile birlikte bitki kuvvetlice ayrışma ile büyük miktarlarda serbest bırakılır. Nedeniyle toprakta kendi varlığına alkalikliğini geliştirmeye başlar. Toprak içinde önemli bir özelliği bölgesi step kuru iklimlerde solonetsous işlem çim üzerinde üst üste olmasıdır.

Toprak türleri kuru stepleri

 • Çernozem güney ve sıradan.
 • Koyu kahverengi.
 • Kestane.
 • Açık kahverengi.

Çernozem ve kestane Altaylar'daki eteklerinde batı uzanan sürekli bir şerit topraklar. Doğu Altay havzası alanı, Selenga ve Doğu Trans-Baykal bozkırlarında küçük izole adalar vardır. Bu topraklar yaygın olan Hazar alçak alçak tepelerin alanında ve Kazakistan.

Karşılaştırma için, siyah toprak Rus step ve kestane toprakların 8.5 yüzde işgal - çernezyom her 3. Ana özelliği yüksek humus içeriğidir. Tipik Çernozem derin yer altı tablo farklıdır. Toprağın üst tabaka iyi bir ıslatma alt yağış, olduğu hususu dikkate alınmalıdır - yer altı suyu ve ufuk arasında kurudur. Bu koşullar kara toprak ve kestane toprakların oluşumu için uygun olmasıdır.

Sıcak, orta derin soğuk: ısı koşullarına bağlı olarak her bir alt tipi, kahverengi toprak, aşağıdaki gruplar serbest bırakılır. Ayrıca, tek bir alt tip toprak içinde cinsiyet ile ayrılır. Bu yaygın bir alkali, alkalin-tuzlu su, artıksal solonetzic olduğu , karbonat-solonetzic. Farklı türde kestane topraklar alkalinite ve tuzlu gibi belirtilerin eşitsiz tezahürünü sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Topraklar koyu kahverengidir

Bunlar bölgenin kuzey kesimini işgal etti. Koyu kahverengi veya cloddy topraklar bir pütürlü taneli yapı humus ufuk vahşi arazi ve tarıma elverişli olması - siltli Lumpy. alçı ve çözünür tuzları meydana gelmesi, yaklaşık iki metre derinliğinde meydana gelir. kahverengi toprak özellikleri humus ufuk açıklama olmadan mümkün değildir. Bu topraklarda 50 santimetre ulaşır. Humus ufuk alt kısmında alkali topraklarda daha yoğundur. kolloidal parçacıkları zenginleştirir olmasıdır.

Topaklı ve bloklu yapı koyu kestane lekelerdir. Bunların özellikleri alkalinite ufuk artan daha belirgindir. Yapısal yüzleri kırmızımsı-kahverengi renk kabuk lake var. Rhode solonetzic koyu kestane topraklar aşağıdaki türlerden ayrılır:

 • Nonsolonetsous. Bunlar tüm hacmi 3 oranında sodyum emilmesine kadar emer.
 • , Zayıf toprak - 3-5 oranında.
 • Srednesolontsevatye - 5-10.
 • Kesinlikle tuzlu - 10-15.

Karakteristik koyu kestane topraklar

 • solonetsous tuzlu Koyu toprak şiddetle tuzlu kayalar bulunmaktadır. suda çözünür tuzları artar bir metre derinlikte.
 • alkalin topraklar artıksal belli belirsiz değişebilir sodyum içeriğinde. arta kalan alkalinite bulunmaktadır.
 • Humus ufuk solonetsous solodized toprak üst ya da alt kısmında yapısal yüzleri üzerinde silis tozlanma yaratmaması sergileyenler osolodevaniya özellikli vardır.

 • Karbonat kestane toprak yüzeyinde karbonat artan bir içeriğe sahiptir. Onların eğitim yeri ağır kayaları bulunmaktadır.
 • karbonat alkalin topraklar oluşumu ağır mekanik ile tuzlu su kayaların meydana bileşim. topraklar , yüksek yoğunluğa ve kırık ilaveli profiline sahiptir. ıslak olduğunda, o şişmeye ve bogged başlar.

Özellikler kahverengi toprak

Bu humus ufku farklıdır. kestane topraklarda, Şekil 30-40 santimetredir. 170 ve suda çözünür tuzların - - en karbonatlar 50 santimetre, alçı derinlikte biriken iki metre derinliğinde. Yukarıda tarif edildiği gibi bu kirler, aynı genel özelliklere sahiptir.

Topraklar açık kahverengi olan

Onların oluşum Alan sagebrush ve çim bitkilerinin kapladığı kuru steplerinden güney parçasıdır. Bu kirler bir çok kuru iklimde oluşturulur. humus ufuk küçük - 25-30 santimetre. Bu yapısız zayıf bileşimi ve yıkama ile karakterize edilir. Bu nedenle karbonat tabakanın yüzeyine yakın konumdadır. Derinlik alçı ufuk 1 Metre 20 santimetre. Bu topraklarda, kolayca çözünür tuzları, büyük miktarlarda birikmekte, böylece alkalinite işaretleri her yerde görüntülenir. kahverengi alkalin topraklar çok nadir bulunabilir vermeyin.

Bu toprağın üst ufuk açık bir renk olarak, gevşek bir yapıya sahiptir. Bu osolodevanie etkiler. Işık kestane topraklar diğer yanı sıra cinsiyete göre ayrılır. Alkalinite ve tuzlu hafif toprakta ve açıkça bölgeli karakterini ortaya çıkar.

kullanımı

stepleri toprak, özellikle koyu kestane, besinlerin yeterli rezervlerine sahiptir. Bu yüksek doğurganlık sahiptir. Buğday, darı, mısır, ayçiçeği, kavun ve bahçe bitkileri yetişir. Toprak fosfor, potas, azot gübre yapmak ve içinde nem tutma durumunda Verim çok daha yüksektir.

karanlık veya parlak renkler olmadan Kestane topraklar genellikle otlaklar, meralar, sürülmüş tarlalar için de kullanılır. Ama aynı zamanda yukarıdaki bitkileri ekimi için uygundur. açık kahverengi topraklar çeşitli bitkileri büyümeye Yalnızca düzenli sulama mümkündür.

Kestane alkalin topraklar kıskanılacak doğurganlık farklıdır. Bu nedenle, kimyasal ve biyolojik ıslahı kullanımını artırmak. Bazen derin yeterince kara saban için.

eksiklikler

 • Açık kahverengi, kestane ve alkalin toprak humus step küçük kapasitesine sahiptir. Normal şartlarda kök katmanını sağlayamaz.
 • Sıkıştırılmış ufuk nispeten sığ oluşur. Bu sonuç, toprak su rejimine bozar ve daha derin nüfuz bitki köklerini önler.
 • Alkalin toprak gerekli kullanmadan önce toprak okside hale getiren bir arttırılmış alkali konsantrasyonu vardır.
 • nem ve besin step toprak eksikliği, özellikle açık kahverengi.

Bir adam kestane, düşük güç, malostrukturnym ve alkalin topraklar humus ve besin açısından, güçlü zengin olmasına yardımcı olmalıdır. Sistematik tarım son teknikleri uymak, organik ve mineral gübrelerin yapmak, su rezervlerini doldurmak için toprağı sulamak için gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.