SağlıkTıp

Dalak palpasyonu: bir algoritma ve teknoloji

Dalak - karnın sol tarafında yer almaktadır eşleşmemiş organı. Ön vücut bölümü mide bitişiktir ve arka - böbrek, adrenal ve bağırsağa.

dalak yapısı

bileşimin tanımlanmış dalak seröz kapak ve özel kapsül, bağ doku, kas ve elastik liflerin bir kombinasyonu ile oluşturulan ikinci.

Kapsül trabeküler ayrı "adaları" halinde hamuru (parankima) ayrılması, gövdenin iskeleti içine geçer. kağıt hamuru (arteriollerin duvarlar) içinde yuvarlak veya lemfoid dokusunda oval nodülleri (lenfoid) düzenlenmiştir. Kağıt hamuru merkezinde olan ağ kumaş , kırmızı kan hücreleri (çoğunlukla bozulması), lökositler ve lenfositler: çeşitli hücreler ile doldurulur.

organ fonksiyonu

 • Dalak (örneğin lenfosit kaynağı) lenfofoiezde katılır.
 • organizmanın hematopoetik ve bağışıklık fonksiyonları katılır.
 • trombosit ve kırmızı kan hücrelerinin egzoz yıkımı.
 • kan birikmesi.
 • embriyogenezin erken safhalarında bir hematopoetik organı olarak çalışıyor.

O vücudun anketin erken dönemlerinde anormallikleri birçok önemli işlevleri gerçekleştirir ve bu nedenle tespit etmektir gerekir dalak palpasyon ve perküsyon ilk uygulama.

iç organların palpasyon sırası

şikayetleri, tıbbi geçmişi ve genel bir muayene topladıktan sonra, doktor genellikle palpasyonunu ve perküsyon dahil çalışmanın fiziksel yöntemlerle, başlar.

ayırt:

 • Yüzey palpasyon hangi ağrı, alan gerilimi karın kasları değişen şişme ve conta yapısına (fıtık, tümörler, düğümler) çeşitli tespit edildi. yönünün tersine sol iliak bölgesinden başlayarak hafif bir basınç yarı bükülmüş parmaklarla taşımak.
 • Aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir derin palpasyon: kör , ileum (uç kısmı), kolon (artan ve azalan bölümleri) enine kolon bağırsak, mide, karaciğer, pankreas, dalak, böbrek, Emilen parmaklarını kullanarak gerçekleştirilir karın boşluğunda doktor.

Dalak hastalıkların (veya karaciğer hastalığı olan bir artış) zorunlu olarak perküsyon tutan şüphesi halinde bir palpasyon karaciğer ve dalak.

Genel kurallar palpasyon

Dalak palpasyonu (palpasyon) - Fiziksel araştırmanın en bilgilendirici yöntemlerden biri, bir doktor tarafından yürütüldü. Dalak soruşturma kolay değildir vücutta hafif bir artış olması durumunda, doktor / onaylamak bir çocuk veya yetişkin iddia edilen patolojiyi çürütmek için ultrason geçmesini önermektedir emin olun.

Hastanın durumu:

 • Sırt üstü (bu konumda palpasyon karaciğer ve dalak tutulur).
 • Onun sağ tarafında yatmak. Sağ kafamın altında ve sol (bu teknik Sali dalak palpasyonu denir) dirsekten bükük ve göğsünün üzerinde önemle durulmalıdır. Üstelik hastanın kafası hafifçe göğsüne, sağ bacak düz kısmını eğik olmalı ve sol bacak kalça ve diz eklemleri kıvrık olmalıdır.

dalak palpasyonu: algoritma

 1. Bu konunun göğsünün sol tarafında yer alır, böylece onun sol doktor konumlandırılmalıdır, aksiller çizgilerine uygun olarak 7. ve 10. kaburga arasındaki aralık ve hafif bir basınç elde edilir. Sağ elin parmakları yarım bükük var ve sol kostal kemer üzerinde bulunan gerektiğinde 10 kaburga orta parmak bitişik şekilde yerleştirin.
 2. Hasta nefes olduğunda, cilt cilt bir kıvrım oluşturmak için aşağıya doğru kaydırılır.
 3. Soluma doktorun elinde sonra göbek (karın) girer.
 4. Dalak diyaframın etkisi aşağı hareket altında iken doktorun isteği üzerine hasta, derin bir nefes alır. alt direği karşılaşacak parmaklar doktor artırılması halinde. Böyle eylem birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Sonuçların yorumlanması

Normal şartlar altında (sağlıklı insanlarda), dalak aşikar değildir. İstisna asthenics (çoğunlukla kadınlar). diyaframın (pnömotoraks, plörezi) ve splenomegali ihmal, vücut boyutu yani bir artış olması ve bazı durumlarda dalak elle muayene. Benzer bir durum aşağıdaki durumlardan daha sık görülür:

 • kan hastalıkları.
 • Kronik karaciğer patolojiler (splenomegali burada portal hipertansiyon ya da bir işaret olduğu hepatolienal sendromu).
 • Akut ve kronik bulaşıcı işlemler (endokardit enfeksiyonu, sıtma, tifo, sepsis gibi).
 • bağ dokusu hastalıkları.
 • Infarktlar veya dalak apseler.

Çoğu zaman, hatta ağrısız dalak büyümesi palpasyon. İstisnalar organı enfarktüsler olan, hızlı bir çekme kapsülleri episplenitis. Bu durumlarda, dalak aşırı duyarlı (palpasyonda yani ağrılı) olur.

Yumuşak - karaciğer ve yoğun, akut aynı işlemlerin dalak kenarının diğer kronik hastalıklar, siroz olarak.

Tutarlılık, akut enfeksiyonlar, kronik enfeksiyonlarda genellikle hafif ve karaciğer sirozu yoğun hale gelir.

Bu duruma göre büyütme ile dokunarak muayene gövde bölümü daha küçük ya da daha büyük bir değer olabilir, ve kenarları dışarı bükülmüş dalak gerçek ölçüde daha büyük bir vücut gösterebilir nasıl. Bu durumda, nispeten küçük bir artış, akut enfeksiyonlar (tifo, menenjit, sepsis, lobar ve böylece pnömoni) veya kronik hastalıkların (kalp hastalığı, siroz, erythremia görülmektedir 2-7 cm, en kostal arkın bir çıkış gövdesi kenarı gösterir, lösemi, anemi) ve muhtemelen kalıtsal frengi gençlerin (daha sık görülür nedeni bilinmeyen, raşitizm)

Buna uygun olarak yoğunluk ele gelen dalak kenarı (artış varsa) mümkündür ilaç işlemi hakkında sonuçlar çıkarılması. Bu daha uzun, aşağıda belirtildiği olan kendi parankimi, daha gövdesi, daha yoğun olarak bulunan ve daha iltihabıdır daha yumuşak ve akut işlemlerde kronik dalak kenarına göre esnek olduğu.

içeriğinin boyutu çok büyük olduğunda alt kenarı pelvik boşluğunda tanımlandığında, dalak palpasyonu çok basittir yürütmek ve özel beceri gerektirmez.

elle muayene dalak tümörler elde edilen splenomegali durumunda (daha doğrusu, margo crenatus) bir çapak (1 ila 4) ile tespit edilir. Bu tür bir teşhis işareti amiloidoz, lösemi (kronik miyeloid veya psevdoleykemii), sıtma, kistler ve endotelyumun varlığına işaret etmektedir.

Yani, çeşitli uzantılar ve doku yoğunluğunun belirlenmesi için (diğer bir deyişle, örneğin, abse, kanama ve seröz kistleri ekinokokkozisin için, olan) (örneğin zaman perisplenitah gibi) doktor fibrin oluşumunu tespit etmek için, yüzeyinin durumunu değerlendirmek mümkün olan dalak palpasyonunda vardır. apseler çoğunlukla bulunduğu ve dalgalanma. palpasyon bilgi ile belirlenir herşey splenomegaliye yol açabilecek dalak çoğu hastalıklarının tanı ve hastalığın tanımı, için son derece değerlidir.

Sol subkostal bölgesinde bulunan normal dalak, uzun ekseni onuncu kaburga boyunca uzanır. Kurum, oval (fasulye) bir şekle sahiptir.

Çocuklarda Dalak

Dalak boyutları yaşına bağlı olarak, normal:

 • Yenidoğanlar: genişlik - 40 milimetre kadar - uzunluk olarak 38 milimetre.
 • 1-3 yaş: uzunluk - 50 milimetre kadar - 68 milimetre genişliğe kadar.
 • 7 yaş: uzunluk - 80 mm, genişlik - 55 milimetreye kadar.
 • 8-12 yaş: genişlik - 90 milimetre kadar - uzunluğu 60 milimetreye kadar.
 • 15 yaş: genişlik - 60 mm 'ye kadar, ve uzunluk - 100-120 mm'dir.

Bir çocuk belirlenmedi mi çocuklara hem de erişkinlerde dalak palpasyonu, ağrısız olması gerektiğini akılda tutmak gerekir, ilave olarak, dalak normaldir. Yukarıdaki boyutları, yani, azalması yönünde küçük sapmalar kesin değildir / vücut artan patolojik boyutları olarak kabul edilmesi gerekli değildir.

dalak perküsyon

Bu yöntem vücudun boyutları (sınırları) tahmin etmek için kullanılır.

Hasta ayakları zorlukla kalça ve diz eklemleri bükük ile, başının üzerinde yerleştirilen elleriyle sağ polubokovoe pozisyonda yerleştirilir. Vurmalı sessiz vurmalı darbeler kullanarak sesi künt net giden, izler.

Taşıma perküsyon

 1. Parmak plessimetr 10. kaburga dik vücudun sol tarafında kostal kemer kenarına monte edilmelidir.
 2. donuk bir ses (köreltme) kadar, 10 kaburga kostal kemer (sol) başlangıcını zayıf perküsyon geçirin. Sesin geçişte ciltte bir işareti yapmak. Sonra öne ses izolasyonu kadar koltuk altı çizgisi (arka) dan percussing ve ayrıca ciltte bir iz koydu.
 3. işaretleri arasında segment uzunluğu - dlinnik dalak (veya 10. kaburga) 'dir. Normalde bu gösterge 6-8 santimetre.
 4. orta kaynaktan dik dlinnika onuncu kaburga ve normal olarak 4 ila 6 cm arasında değişir dalak, çapı belirlemek için bir başka perküsyon üretir.
 5. Normalde, (onun kenarına yani) dalak ön kısmı 11. kaburga ve Sternoklaviküler eklemin serbest ucunu bağlayan medial çizgi gitmek gerekir. Çok yaklaşık bir rakam - O dalak büyüklüğü hesaplama perküsyon kullanılarak belirtilmelidir. dlinnik ve payda - - dalak çapı organ boyutu pay bir fraksiyona olarak kaydedilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.