FormasyonDiller

"Çürük insanlar" ne anlama gelmektedir? Kime çürük bir kişi denir?

Böyle bir halk bilgeliği vardır: sözcük kalpten çürümeye neden olmuştur. Bir yandan, atasözünün anlamı açıktır. "Çürümüş" kelimesi kendiliğinden konuşur, ek bir açıklama gerekmez. Ve sadece bir kez daha şaşkınlık verilir, ne kadar incelikli, cömertçe ve kesin olarak her şey fark edilir. Öte yandan, "çürümüş" olanı ve çürümüş bir kimliği anlamak için "kalbine girmek" ilginçtir ...

Açıklayıcı sözlük

Endişelenen sorulara cevap aramak için önce kendine dönmelidir. Buna döneceğiz ama şimdi açıklayıcı sözlüğe geçeceğiz. Bize "çürümüş" sözcük birimi hakkında ne söyleyecek? "Çürük insanlar" ifadesini anlamada yardımcı bir el olacak mı?

Ozhegov'un düzenlediği "Rus dilinin açıklayıcı sözlüğü" ne göre "çürümüş" sıfatının bir anlamı vardır. Doğrudan anlamı çürüme sürecine yenik düşmesidir, küflenir, bozulur, bozulur. Herhangi bir şey çürük olabilir: elmalar, düşen yapraklar ve ipler. Liste sonsuza kadar sürülebilir, çünkü her şey malzeme sonsuz değildir ve er ya da geç tükenir. İkincisi - çiğ, güneş yok, ısı, çeşitli rahatsızlıklara neden. Örnek olarak, şu ifadeleri çürümüş hava, çürük Kasım, çürümüş su gibi atıf yapabiliriz. Ve son olarak, ikincisi, mecazi bir anlamdır; buna göre, ilgi leksesi, yokluğun, içerdeki çekirdeğin kaybedilmesinin, ahlaksızlığın, ahlaksızlık anlamına gelmesine yol açar. Çürük insanlar gibi kombinasyonlarda, çürük bir kalp, çürümüş bir ruh, çürük kan ve ikincil önem taşır.

İncil

Peki ya diğer bilgi kaynakları? Kutsal Kitap ansiklopedisi İncil çalışmalarında en önemli referans kitaplardan biri olan Brockhaus, aşağıdaki materyali verir. İsa, öğrencilerine sahte peygamberlerden korunmasını ister; çünkü iyi bir ağaç, çürük meyveleri getiremez, tıpkı çürümüş bir ağaç iyi meyve olur (Matta 7:17). Bununla birlikte, iman sahibi bir adam, ağzından "çürümüş bir söz" e izin veriyorsa günah işleyebilir. Dinleyicilere lütufer getirme gücü yalnızca iyi bir kelimedir (Efesliler 4: 29). Diğer bir deyişle, çürümüş bir kişi sahtekâr bir peygamberdir; gerçeği vasat ve kendi menfaati için vaaz eder. Bu türden gerçek, yayın yapan kişiye değil, onu kulaklarına kulluk edenlere fayda sağlayamaz. Sadece zehirleyebilir.

kıssa

Ve şimdi de benzetmesi: nasıl olmadan? Ne de olsa, iyi bir mesel, gözlerini bir saniye önce sıradan gibi görünen bir şeye açar, aksine anlaşılmaz. Ve bunu basit, kolay ve güzel yapıyor. Bize çürük insanlar kim olduğunu söyleyelim.

Öyleyse, ilk şey o benzetmedir. Bir gün öğrenci, öğüt için öğretmenine geldi: aklı başında olmak için kendisiyle ve dünyayla her zaman uyumlu olmak için neye ihtiyacı vardır. Öğretmen istekli bir şekilde ona yardım etmeyi kabul etti ve ona bir çanta ve patates getirmesini istedi.

- Birisini rahatsız edersen, kızgınsan ya da hakaret ederse, bir patates alın ve torbaya atın. Ve bunu en ufak bir çatışma ile her zaman yapın.

- Hepsi bu mu? Böyle bir saçmalık böylesine büyük bir davada bana nasıl yardımcı olabilir? Öğrenci şaşkınlık içinde sordu.

"Hayır," adama acele et "her zaman bu çantayı yanında taşımalısın" dedi. Öğrenci kabul etti.

Ağır yük

Zaman geçti. Ne yazık ki, çanta dolu. Her zaman yanında giymek zor ve rahatsız oldu. Ve en başta atılan patatesler çürümeye başladı ve zaten hoş olmayan bir koku üretti. Ne yapayım Bir kez daha öğrenci öğretmene geldi. Ama bu sefer öfke ile. Bilge sakin bir sesle dinledi ve: "Ama bu sizin içinizde olan şey, sadece görmüyorsunuz, ruhunuzda ne kadar ağır olduğunu fark etmiyorsunuz ve kötülüğünüzün kademeli olarak kötü ahlaka nasıl dönüştüğünü fark etmiyorsunuz." Çürük sebze çürük bir adamdır. Bu süreci yan taraftan gözlemleme fırsatı verildi. "

İki göl

Ve burada bir tane daha var - daha az ilginç ve daha az öğretici değil.

Bir zamanlar iki yer altı yayları iki güzel rezervuar üretti. Ancak her şey akıyor, her şey değişiyor ve su geldi ve geldi. Sonra geleceğin kaderini düşünmek zorunda kaldıkları gün geldi. Tanrı onları iki seçenekten birini seçmeye çağırdı. Ya boyutu küçülür, ancak aynı anda derinleşir, aksine, yaygınlaşır, ancak küçük olur.

İki göl düşünülmüş ve şu şekilde karar vermiştir: biri kuşağın uçuş yüksekliğinden görülebilmesi için biri küçük, geniş olmasına ve diğerinin boyutunu feda ederek derinlik ve saflığını korumasına karar vermiştir. Karar verdiklerini yaptılar.

test

İlk rezervuar büyüklüğünden memnun kaldı. Sonuçta, o kadar çok kuş var ki, sulama için ona birçok hayvan geldi. İkincisi o kadar küçük oldu ki, yoğun yeşillikler içinde bulmanın kolay bir iş olmadı. Ancak, büyük gündönümü zamanı geldi. Büyük, fakat sığ göldeki su bulanıklaştı, yeşiller ve mukuslarla kaplandı. Ondan sürekli çürüme kokuyordu. Bütün hayat ondan uzaklaştı. Küçük ama derin bir göldeki su sıcak güneşten korkmadı, ışınlarını lütufla aldı ve daha berrak, daha şeffaf, kristal haline geldi. Ve ne kadar zor olursa olsun, acı çeken herkes ona bir yol bulmuştu.

Harika bir hava değil, kavurucu güneş de gerçek bir testtir, şeylerin gerçek özünü ortaya çıkarır: Çürük hızla döner, saf - arındırılır.

Bütün bunlardan sonra ne var?

Bir şey izliyor: Çürük ruhlu bir adam önemsiz, güvensiz, kasvetli, kasvetli. Ama içeride gizli. Öyle görünüyor ki hiç kimse olası bir faul boksuna ulaşamaz, göremez veya tahmin bile edemez. Sonuçta, her şey güzel, doğru, güzel, tıpkı bir elmanın olgunlaşmış, resmin içinde çalkantılı gibi. Bununla birlikte, yalnızca bir elması ısırmak gerekir ve hemen çürüme tadı vardır. Ve bazen daha da kötüdür - sadece dokunduğunuzda, parçalanır, kırılır, çatlaklar. Shakespeare'in yazdıkça: "Rotten dokunmaya tolere etmez." Bununla birlikte, yalnızca büyük İngiliz şair bu insanlar hakkında yazmadı. Birçok yazar çürümüş insanlar hakkında bilgi edinecek. Örneğin, Oscar Wilde, bu konuyu - "Dorian Grey Portresi" adlı kitapta bütün bir çalışmaya ayırdı; bu, yüksek bir toplumdaki genç bir adamın imgesinin çürümüş bir ruhun tüm kötü niyetlerini nasıl aldığını anlatıyor. Portre yüzü çarpıktı, ülserler ve yosunlarla kaplıydı ve Dorian'ın kendisi hala genç, çekici, yakışıklıydı.

Başka bir İngiliz olan Jack London'ın alıntılamasından bahsetmek imkansızdır. Çürük insan tüccarlarının kınamalarında çok fazla insan olduğunu ve bunların ortasında ahlaki sağlığı korumak mümkün olmadığını söyledi. Yolsuzlar. Herkeste sadece o karın vardır ve amip gibi ruhsal ihtiyaçları vardır. Çürük bir insanın anlamı budur. Belki de en eksiksiz özellik budur.

Bu tür kişiliklerin buluşmasını önlemek mümkün müdür? Her şeyden önce kendinizi, düşüncelerinizi, duygularınızı, arzularınızı, sözcüklerinizi ve eylemlerinizi izlemek için en küçük ve en zor olanı başlatın. Her seferinde kendim dur ve kendime şu davranışlarımda çürük bir insan olup olmadığını sorun. Ve sonra zaten etrafına bakmak, başkalarını dinlemek ve hatta koklamak. Sonuçta, çürük insanlar kötü kokuyor. Ve Fazıl İskender'in belirttiği gibi, onların kokusunu hiç hissetmiyorlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.