SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Çocuk felci - ne olduğunu ve nasıl aktarılır? hastalık önleme

Son zamanlarda özellikle akut bulaşıcı hastalık salgını sonrasında çocuk felci hakkında birçok konuşma, Ukrayna bölgelerinden biri tescil edilmiştir. Hastalık gerçekten korkunç. Yüksek mortalite ve engellilik büyük bölümü çocuk felci verir. Bu nedir ve hastalığa nasıl iletileceğini, şimdi birlikte bulmaya çalışın.

virüs Doğa

Çocukların spinal felç - Çocuk felci başka bir adı vardır. göze alarak altı yıl altı aydan yaşları çocuklardır. Çocuğun vücudunda poliovirüsü varınca, çocuk felci gelişti. Bu kötü bir hastalık geçti gibi? En basit ve en yaygın yolu - havadaki damlacıkları tarafından. Güvenli bir şekilde böceklerin çeşitli yayıldı, ek olarak, bu yıkanmamış yiyecek veya kirli eller aracılığıyla kişiye gider.

Çocuk felci virüsü çok inatçı geçerli: ortamında, o don ve güneşin korkusu olmadan altı ay kalacak edebilmektedir. Enfeksiyonun kaynağı o silindi ve hastalığın daha hafif formları bulmuştur, özellikle bir kişidir. dış ortam mikroplara karşı ondan dışkısından ve burun mukus ile birlikte olsun. Çoğu bulaşıcı hasta üç gün ateşten önce olur ve oluşun bir hafta içinde. Ağustos ve Ekim ayları arasında - virüsünün salgınlar genellikle, yaz ve sonbaharda özellikle tehlikeli dönemini gözlenmektedir.

Nasıl patojeni yapar?

Enfeksiyon ağız boşluğu yoluyla vücuda girer. O başarıyla büyür ve çoğalır bağırsak, yerleşir. Virüs motor sinir hücrelerini, hem de omuriliğin gri kılıfı etkiler. Sonuç olarak, kasların bütün grup atrofiye olur. Sinir hücreleri ölür ve çocuk ağır özürlü hastalanır.

Biz zaten gördük çocuk felci nasıl iletileceğini. o patojeni inhale veya eller vasıtasıyla ortamdan alıp getirdi sonra hastalığın belirtileri, insanlarda ortaya çıkar. İlk başta genellikle akut solunum enfeksiyonu geliştiği gibi görünüyor: Hasta burun akıntısı, öksürük, ateş vardır ve bazı durumlarda - ishal. Ebeveynler yanlışlıkla çünkü tüm belirtiler kaybolur birkaç gün içinde, doktora gitmedim ve bebek sağlıklı görünüyor. Yine de, iki gün uyanır ve kendi ayakları üzerinde alamayan sonrası - çocuk alt ekstremitelerde flask paralizi geliştiriyor. çok küçük çocuklar solunum yolunu felç edebilir, onlar boğularak hissetmek ve kalp yetmezliği ölebilir.

çocuk felci belirtileri

çocuk felci yıllarda çok sayıda için Doktorlar ne olduğunu ve virüsün nasıl ne okuyan. Ve onlar hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişebilir bulduk. Genellikle solunum yolu enfeksiyonu belirtileri tüm gözlemledi. Aynı zamanda anjin migren veya grip eşlik benzer olarak şiddetli boğaz ağrısı eklenebilir. Olası hazımsızlık bozukluklar: Şiddetli ishal, mide bulantısı ve kusma.

bacakların sarkık felci beş gün geliştirmektedir. Bazı çocuklar o yıldırım hızıyla grev - birkaç saat içinde. Bu tür çocukların anlamlı kas tonusunu azaltmıştır, tendon refleksleri gözlemlenir. Çocuk yürüyemiyorum engelli hale gelir: Kaslar çok çabuk zayıflamasına. Virüs etkilediğinde Ölüm vakaları biter medulla oblongata, kontrol merkezleri ve solunum sisteminin kalbidir. Kuluçka süresi iki haftaya yedi gün sürer. iç organ, menenjit ve asemptomatik - omurilik, beyin iltihabı, bulber Pons, karıştırılmış ve felç yokluğu: Çocuk felci birçok çeşidi olup.

ana sahne

çocuk felci havadaki damlacıkları tarafından iletilen mu? Kesinlikle. Bu nedenle sözü edilen tüm özelliklerinin yanı sıra hastalığın kişinin başlangıç aşaması sırasında soğuk durgun ve yorgun hisseder. O uykusuzluk, nöbetler, kontrol edilemeyen şikayetçi kasların seğirmesi, omurga, bacak ve kollarda ağrı. aşılamanın yapılmadığı takdirde, hastalık zaten felçli olarak bilinir sonraki aşamaya, gitmeyecek. O çok aldatıcı. çocuk kurtarmak gibiydi. O sıcaklık düşer, faaliyeti artar. Ama birkaç gün sonra felç vardır. Genellikle bacakları etkiler, aynı zamanda boyun kasları, gövde, karın ve deltalar ve hatta gırtlak, nazofarenks, dil ve yüzünü ortaya çıkabilir. Asimetrik çıkıklar, atrofi - İki hafta sonra tehlikeli üçüncü aşamasına gelir.

İyileşme dönemi altı ay sürer. Adam biraz daha iyi olur, ama yine de eklemlerde hareket içinde kısıtlamalar, sertliği, kas hacminde progresif azalma korur. Sonra kalıntı bırakmadığı göstermeye başlar - inatçı gevşek paralizi, kontraktürleri, omurga deformitesi ve uzuvların kısalma bir dönemdir.

tanılama

Bulaşıcı Is Çocuk felci iletilen ve nasıl bu enfeksiyon yetişkinler hem de çocuklar bilmesi gerekir edilir. Bu amaçla okullarda halk eğitim programları geliştirmek için gereklidir. özel dersler üzerinde çocuk tehlikeyi algılamak ve harekete geçme zamanında, enfeksiyon ve en yaygın belirtilerin doğası hakkında tüm öğrenebilirsiniz. Bu arada, vücutta patojen şüphelenilen varlığı, hemen nitelikli yardım için hastaneye gitmek gerekir. tanıyı doğrulamak için, doktorlar lomber ponksiyon yürütecek - patlağı lomber bölgede omurilikte sıvıyı incelemek için.

Hasta testleri almak ve virolojik ve serolojik tanı yapmak laboratuara, onları göndereceğiz. çift serum ayrıntılı olarak incelenecektir: genellikle, üç haftalık bir arayla yapılır. hücre kültürü özel bir gösterge etkisi altında rengini değiştirecek virüsü bulaşmış: Ek olarak, çocuk felci denilen renk örneklerinin yardımıyla teşhis. Sonuç iki gün içinde bilinecektir.

tedavi

etkili bir tedavi var olmadığını unutmayın. Aslında, çocuk felcine tedavi edilemez. hangi aracılığıyla ilk etapta hastalık geçti? Daha önce bahsedildiği gibi, bu hava bırak yol. Üstelik, hasta sıklıkla bulaşıcı belirli bir zaman olarak kabul edilir. Virüsün kaynağından başkalarını korumak için, bir kişinin acilen bulaşıcı hastalıklar için hastaneye yatırılan - özel bir yalıtılmış kutuda. İşte o zaman hastalığın başlıca belirtilerini azaltmaya yönelik semptomatik tedavi alması ve bağışıklık sistemini güçlendirecektir sırasında yaklaşık 40 gün boyunca kalacak.

Hasta amino asitler, vitaminler ve gama globülin alacaktır - kan plazması içinde bulunan bir protein. Solunum sistemi tarafından vurursanız, çocuk tutulduğu cihaza bağlı olan ventilatör. Yatak istirahati, en az üç hafta için gereklidir. Özel bakım etkilenen uzuvların ve omurgayı gerektirir. Hasta, belirli bir pozisyonda sabit yatak üzerinde yer alır: bir hafif eğilmiş pozisyonda bir silindir ile istiflenmiş bacaklar, ayaklar - tibiaya dik açılarda. Bu durumda, eller tarafına ve dirsekten 90º viraj açıyla kaldırılır.

iyileşme dönemi

Klinikte veya ailesi içinde Tedaviden sonra ayrıntılı olarak doktorunuzla konuşmalısınız. Konuşma onlara çocuk felci bindirildi sadece temel soruları endişe edecek - ne olduğunu ve hastalığın nasıl iletileceğini - ve o rehabilitasyon olarak önemli bir noktadır. Büyük olasılıkla, hekimin restorasyonu sırasında elektrik stimülasyonu, parafin banyoları, hidroterapi ve masaj terapisi tavsiye eder. Hasta şifalı çamur ve kükürt banyolarının iyileşme alacak bir sanatoryum, gönderilmesi gerekmektedir.

Çocuk ekstremite deformiteleri ve geliştirilen kontraktürlerini düzeltmek için yardımcı olacak bir ortopedi, için derslere kayıt edilmelidir. örneğin "NEOSTİGMİN" ya da "Neuromidin" olarak nöromüsküler iletim tayin ilaçlar normalleştirmek için. Etkili ve tedavi edici egzersiz: motor fonksiyonlarını geliştirir, aynı zamanda bir tonik etkiye sahiptir sadece. terapötik aralıkta tanıtılan egzersizler kümesi yalnızca bir kez hastalığın akut faz geçti.

Enfeksiyonun önlenmesi

çocuk felci kalıtımsal olduğu iddiası, yanlıştır. Sadece iletişim yöntemi pick up: bulaşıcı bir üst solunum yolu izolasyonu ve dışkı olarak kabul edilir. Buna ek olarak, kontamine gıda ve su, kirli eller, kirli oyuncaklar yoluyla vücuda girerek patojenleri. Onlar da sinek taşırlar.

çocuk felci başka kurbanı olmaktan kaçınmak için, bir kişinin bulaşma olasılığını ortadan kaldırmak için bilmek gerekir. İlk olarak, gıda hijyeni uymak gerekir. Tüm meyveler ve sebzeler, kullanımdan önce yıkanmalıdır su sadece damıtılmış veya haşlanmış içecek olabilir. İkinci önemli ve kişisel hijyen: el yıkama, giysi ve yatak çarşafları düzenli yıkanması. Üçüncü olarak, evde temizlik korumak için gereklidir. Biz odası ve sık ıslak temizlik havalandırırken bahsediyoruz. hekimler tarafından eylem gelince, onlar hastalığın kaynağında dezenfekte ve hasta insanlar ve onlarla temas edenlere izole etmek emin olun gerekir.

Diğer koruyucu önlemler

çocuk felci geçti olmadığı sorusu, artık ortaya çıkmaz. O sadece aktif bir kişiden gelen "hareket" değil, aynı zamanda dış ortamda kalan, gelişmek. Enfeksiyonun önlenmesi - aşılama. Aşılama 4, 5 ve 6 ay yaşlı da çocuk. Tekrar aşılama genellikle bir buçuk yıl içinde yürütülen ve çocuk 3, 6 ve 14 yaş döndüğünde edilir. Genç hastalar damla verilmiştir: lemfoid dokusuna ağzına uygulanır. Bu sözde aşı aşı zayıflatılmış.
okul arasında kas içi enjeksiyon sevdirmek. Onların esas olarak - bir aşı öldürülmüş çocuk felci virüsü içeren. Subkutan: Küçük çocuklar - omzundan - bıçakların üst düzey bir alanda. vurulan çocuk, aşı sözde çocuk felci taşır. Vücudun için kesinlikle güvenlidir. Ayrıca, kendi baz oluşturulan bağışıklık üzerinde: vücut gerekli tehlikeli ve tedavi edilemez virüse antikorlar üretir.

Aşılama hakkında ilginç gerçekler

Bu konuyu ilgilendiren nüansları bir yeri vardır. Örneğin, ebeveynler sıklıkla söz ilgilenen gibidir: Aşılama sonrası ya da değil çocuk felcini aktarılır? Doktorlara göre, virüs geleneksel aşılı çocuğun vücut, onun için tehlikeli değildir girdi. Ama koruyucu desen mutasyona başlar "kırmaya" çalışıyor. Bir kez birkaç organizmalarda, nihayet Bütünü ile aşılanması ve sadece bir kişi tehdit edebilir. İlginç, ama aşılı olanlar süredir çocuk felci "yaymak" sanki. Ancak, onlar tarafından enfekte sağlıklı bir bebek olamaz. aşılanmış yürümeye başlayan bir çok HIV ile hasta, ancak, derhal izole edilmesi gereklidir.

çocuk felci ile enfekte olmuş çocuklar aşı olamaz. Aşılama da HIV ile yaşayan insanlarda, uzun süre ilaç alır veya ilaç alerjisi olanlarda kontrendikedir. Aşı yan etkisi yok, doktorlar söylüyorlar. Tek sorun ateş olabilir, ama bu endişe neden olmamalıdır - vücut buna istenen bağışıklığı sağladığı başlar.

Bu hastalığın gelişimini kışkırtır?

önemli ölçüde vücut etkileyebilir faktör vardır. Buna göre, onun talihsiz çocuk felcinden "çekme", bir kişinin savunmasız yapabilirsiniz. virüs bulaşan olarak biz zaten biliyoruz. Şimdi bize patojenler için uygun üreme yeridir durumları ele alalım:

 • aşılama ya da aşı eksik tabii olmaması.
 • Hasta kişiyle yakın temas.
 • Yaralanma.
 • Ameliyatlar.
 • Güçlü egzersiz.
 • Gebelik.
 • özellikle enjeksiyonlar şeklinde Kabul ilaçlar.

risk her kişinin de çocuk felci olan Ill. Rusya'da, ayrıca sık sık virüs taşıyıcısı olan Tacikistan yerli halk, göç ile bağlantılı olarak virüs kapma riskini orada artar. Kim aşılı, yanı sıra zorunlu yeniden aşılama geçmesi gereken şeylerin sizi bilgilendirmek olan bu ülkeden ziyaretçilerin sınırında. Buna ek olarak, kontrol noktaları önemli ölçüde temel sıhhi kurallara denetimini güçlendirdi.

Nasıl çocukları korumak için?

çocukları korumak amacıyla, bu çocuk felci nasıl iletildiğini bilmek tüm gerekli ilkidir. çocuklarda enfeksiyon özellikle aralarında eğer enfeksiyon sitesi var, çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu nedenle, aşağıdaki aktiviteler, küçükleri öğrenme ve kalan kurumlarda hastalığın yayılmasını önlemek için:

 1. Bir virüs salgını tehdidi, okulda yeni çocuk varsa, spa ve diğer sağlık kuruluşlarının kabul edilmez.
 2. Yetkisiz kişilerin herhangi çocuk kurumlarını ziyaret etmesine izin verilmedi.
 3. Dışlanan çocukların başka bir gruba veya sınıfa aktarmak.
 4. en azından sabah ve akşam: Düzenli ıslak temizlik tabi bölgelerde. Odalarda ayrıca iyi havalandırılan ya da havalandırılmış bulunmaktadır.
 5. Çocuklar, gün boyunca sık sık ellerini yıkamak diğer uymakla yükümlüdür kişisel hijyen kuralları.

Buna ek olarak, bölge çocuk doktoru çocukları incelemek için günlük yükümlüdür. bulaşıcı hastalıklar hastaneye yatırılan çocuk felci çocukların birinci belirtisinde.

Ebeveynler için Not

Onlar da yetkin ve hızlı aksiyon gereklidir. İlk olarak, yetişkinler aşılama programını izlemelidir: süre içinde aşı çocuklar tüm doktor siparişleri yapmak yoktur. İkinci olarak, onlar ve yemeden önce, tuvaleti kullandıktan sonra ellerini sabunla yıkamak dışında kalmak için çocuklara öğretmek için gereklidir. Üçüncü olarak, ebeveynler mirasçılarına anlatmak gerekir yıkanmamış meyve ve sebzeler, musluk suyu ne zarar. Onlar sürekli daire temiz ve onu havalandırmak gerekir.

Şimdi çocuk felci hakkında birçok ilginç gerçekler (ne olduğunu ve nasıl geçirilir) hakkında bilmeniz söyledi. derialtı aşı ağız yoluyla sokulan kıyasla birçok avantajı vardır bu da unutmayın. Avantajları gibidir:, yüzde yüz bağışıklığı veren bağırsak bozuklukları ve diğer komplikasyonlara neden olmaz. bebek iki ay içinde düştüğünde başkalarına veya zayıf bağışıklık sistemine sahip aşılanmamış kişilere tehlikeye neden olabilir virüsü, "yayar".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.