SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Ayak Bileği Osteoartrit: Belirtileri ve Tedavisi. Nedenleri ve ayak bileği eklemi osteoartrit önlenmesi

ayak bileği Osteoartrit - her zaman tedaviye tecrübeli bir yaklaşım gerektiren ciddi bir hastalıktır. Ne yazık ki, bu bozukluğu ile başa çıkmak için çok zor olabilir. Ancak, modern tıbbın mevcut inflamasyonu azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için etkili bir yol sunar.

Bir hastalık nedir?

Ayak bileği eklem ayağın aşık kemiğine kadar kaval bağlar. Temelde, ön aks boyunca hareket dolayısıyla fleksiyon ve ayak uzatıldı. Yanal hareketleri farklı asgari genlik bulunmaktadır.

ayak bileği Osteoartrit ve doğrudan doğruya birbirine bağlanır semptomların tedavisi, eklem doku proses ardışık yok olmasıdır. Patoloji dokular, kıkırdak hücre ölümü kısmı, yüzeyi üzerinde çatlak oluşumu normal yapısının ihlaline yol açar, ve kemik mühür. Eğer artroz tarafından reçete ilaç almak istemiyorsanız, deforme eden ve normal iş gerçekten imkansız hale gelir.

Onun dejeneratif ve yıkıcı değişikliklerin olasılığı yüksektir, kişi yaşlı. Bu durumda, kas-iskelet sistemi istisna değildir. Haberlere göre, artrit 40 yaşın üzerindeki dünya nüfusunun yaklaşık% 10'unu etkilemektedir. Gelişmiş ülkelerde, 65 yaş ve üzeri hastaların sayısı yaklaşık% 80 60 arasında değişmektedir.

sınıflandırma

Hastalığın ilk aşaması, eklem alanı doğrudan kaybı ile karakterize edilen kendi kendini kıkırdak şişer ve yumuşatır edilir. basınç alanlarının çoğu farklı 2 derecelik artroz mikrotreschinki eklem kafaları oluşan ve en yerlerinde edilir - belirgin çıkıntı. Kıkırdak yırtılması, üçüncü ve dördüncü aşamada ise kist sonucu oluşumu, sözde büyümesi ile ortaya çıkan kallus (osteofit). Sonuç olarak, eklem kafa ayak alışılmış hareketleri yapmaya izin vermez, hangi kendilerini düzleştirmek.

başlıca nedenleri

Çok nadiren, hastalık yani kendiliğinden ortaya çıkar, birincil olduğunu. Çoğu zaman ikincil ve bir dizi faktöre etkisi nedeniyle. aşağıdaki gibi olabilir ayak bileği eklemi osteoartrit nedenleri:

  • Ayağın kas-bağ cihazına doğrudan ortak kendisi (yani, birleştirici doku, düz displazi kalıtsal yapısı) ile hasar görebilir.
  • Travma sonrası artroz (çıkığı, burkulması, ezilme).
  • Bağışıklık doğa iltihabı.
  • Bulaşıcı lezyon.
  • nörolojik bozukluklar (osteokondrozis, nevrit) çeşitli türleri.
  • Metabolik patolojiler (obezite, raşitizm, gut).

ayak bileği eklemi osteoartrit nedenleri genellikle yüksek topuklu ayakkabı giyiyor sabiti yatmaktadır. Doğal olmayan eğilim ayak bileği kendisinde ayak birkaç kez yük bir artış tetikler. göze alarak ayrıca sporcular, dansçılar ve kimin ağırlığı önemli ölçüde performans standartlarını aşan gibi sırada yer aldı.

Nasıl ayak bileği artroz yapar? Belirtileri ve Tedavisi

Her şeyden önce, hastalar acı tamamen yürüyerek atılmak için çalışıyoruz rahatsızlık yanı sıra hareketi sırasında karakteristik krizi görünümünü bildirdi. Zamanla, ağrı daha güçlü olur ve hatta istirahat devam etmektedir. Yavaş yavaş, ayak çeşitli aksların hareketliliği sınırlayarak da ağırlaşmaktadır. eklem kendisi birkaç kıvıran durdurmak, büyütür. patolojiyi çalışan üzerinde ağrı da diz ve kalça eklemlerinde hissedilebilir aşamalarında.

konservatif tedavi

ağrıyı azaltır ilaçların çoğu, sözde steroidal olmayan anti-enflamatuar ajanların grubunu ifade eder. Tipik olarak, doktor, aşağıdaki ilaçlar reçete "İbuprofen", "naproksen", "Nimesulid", "Aaseklofenak", "Diklofenak". Bu tür ilaçların fiyatı yaklaşık 100 ruble 20 arasında değişebilir. Örneğin, "Diklofenak" maliyeti sadece 25 ruble olduğunu.

Bu ilaçlar ağrı kurtulmak, ancak bunlar bazı eksileri var ve. şey steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, mide mukozası üzerinde son derece olumsuz etkisi olmasıdır. Örneğin, hastaların boyunca kronik kullanımı genellikle gastrit şiddetlenir ve hatta ülser görüntülenir. Böyle fonların randevu olumsuz etkilerini en aza indirmek için, kısa kurslar atanan nedeni budur.

Etkilenen alanın Yerel tedavi eklemde inflamasyon bir azalma anlamına gelmektedir. Böylece kontrol altında iltihap tutmak olduğu hastalığın ilerlemesini azaltabilir. Böyle bir tedavi, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçların kullanımı etkisiz olmuştur durumunda atanır.

topikal tedavi için olan terkip anestezi bileşenleri ( "Bystrum-jel", "Fenilbutazon", "Derin Çare", "Diklofenak" merhem) sahip olan jellerinin kullanımını içerir. Bu araçların fiyat, elbette, yüksektir (200 ila 700 ruble). Ancak, bu maliyet tamamen haklı. Merhemler ve jeller, özellikle diğer tıbbi ilaçlar ile birlikte, mükemmel bir terapötik etki sağlar.

Bazı hastalar ( "Teraflex", "Struktum", "Alflutop") hondroprotektory atanır. Bunlar kıkırdak yeniden ve belirgin doku sentezi geliştirmeye yardımcı olur.

ameliyat tedavisi

Ne yazık ki, bir bilek eklem zaman, sadece ilaç tedavisi ile elde edilmez üstesinden gelmek için. Bazen ilaçlar etkisizdir. Böyle bir durumda, doktor erken cerrahi müdahale karar verir. dejeneratif süreci durdurmak için güvenli yolu artroskopi olduğunu.

Bu prosedür, microcuts yoluyla etkilenen alana yerleştirildiğinde özel bir alet vasıtasıyla gerçekleştirilir. Bu işlem tüm kemikli büyümeleri silecektir.

LFK

Egzersiz tedavisi osteoartrit birçok türleri için gösterilir. bu tatbikatlar, travma sonrası düzenleme hastalığı Özellikle etkili. artroz fizyoterapi öncelikle kayıp, kas tonu, hem de ayak bileğinde hareket aralığının genişletilmesi geri yönlendirilir.

Başlangıçta minimum yük gerektiren bu tür tatbikatlar, seçilmiş. Bu sırt üstü pozisyonda yer almaktadır (örneğin, yığın içinde bir dairesel hareket). Sonra dersler karmaşık. Egzersizler oturma pozisyonuna (zemin kapalı topuk kaldırmadan ayak rulo) yapılmaktadır. Her durumda egzersizlerin karmaşık doktorunuzun bireysel olarak seçilmiş unutmayın.

önleme

Her şeyden önce, uzmanlar şiddetle eklem yaralanmaları ve hasarları önlemek için önerilir. Bunu yapmak için, istikrarlı topuklu ayakkabılar seçin ve sporda kişisel koruyucu malzemeleri kullanın.

Kilolu ayak bileği eklemi osteoartrit geliştirmek temel nedeni çoğunlukla çünkü vücut ağırlığını kontrol etmek çok önemlidir. Bu hastalığın belirtileri ve tedavisi göz ardı edilmemelidir. İlk belirtiler nitelikli yardım almalısınız zaman sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmayın.

Uzmanlar ayrıca, protein içeriği yüksek olan bir diyet önerilir. Bu aşırı tuzlu ve yağlı yiyecekler ve alkolden bir süre atılmalıdır.

Sonuç

Bu yazıda, mümkün olduğunca ayrıntılı tarif, bu romatizmalı ayak bileği olduğunu. Semptomlar ve nedenleri ve önleme tedavisi - Bunlar sadece ayrıntılı yanıtlar sunulmaktadır konulardan bazılarıdır. Bir yetkili doktorunuzun tüm önerileri uygulayın gelen hastalığın tedavisinin etkinliği sadece gelişme belirli aşamasında ve ilgili sağlık sorunları bulunmasına bağlıdır, ama aynı zamanda dikkat edin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.