Kendini yetiştirmeMotivasyonları

Çatışma: çatışma çıkış yolu. çatışmanın çıkış için stratejiler ve yöntemler

Çatışma - etkileşim en eski ve en doğal formu. Hatta herhangi bir sosyal etkileşim dinozorların yabancı onun hakkında çok şey söyleyebilir. biri yemek istiyor, ve diğer dişli ağzına olmak istemediğinde Sonuçta, bariz olduğu çıkar çatışması. Ve biz insanlar hakkında ne diyebilirim! Çatışmalar yaşlılığa doğumdan itibaren onlara eşlik. Sonunda kendisi ile arkadaşları ve veliler, iş arkadaşları ve sevdiklerinizle birlikte. tehlikesinde her adımda Adam çatışma kapılma. çatışma çıkma - sanat, başkalarıyla sadece iyi ilişkiler kurtarmaya yardımcı olur, ama aynı zamanda kendi sinirler.

Çatışma - lehte ve aleyhte

Çatışma - tarafların her biri birbiriyle çelişen hedefler peşinde olduğu bir durum. içimizde bir ikilem söz ediyoruz Ya da, bir kişinin davranışının eşit cazip varyantları arasında bir seçim yapmak mümkün değil.

Herkes bilir kavgaları ve anlaşmazlıkları - son derece nahoş bir şey. Çatışma karışmaya, bir kişiyi bulmak eğlenmek için nadirdir. büyük çoğunluğu için bir karşılama seçeneği - çatışma çıkma. Ama bir argüman yararlı dersler olabilir hatta gelen, bir düşünün eğer. bir anlaşmazlık sırasında, takımda mevcut sorunları tespit etmek, onların ortaklarını tanımak ve hatta etkili bir şekilde ele alabilir. Gergin bir ortam genellikle insanlar onları, ortaya kapasitelerini geliştirmek için gruptaki etkileşimi optimize etmesini yenilikçi yaklaşımlara aramak için neden teşvik eder.

Durumun birincil analizi

Tabii ki, nazik, barışçıl müzakere ve birbirlerinin çıkarlarına saygı daha iyidir. Ama bu her zaman mümkün değildir. Çatışma kaçınılmaz olduğu durumlar vardır. Bu durumda yara almadan çatışma çıktı - her katılımcının temel görevi.

durup düşünmek herhangi bir etkin adımlar atıyor önce. Stres - Herhangi bir kavga kaçınılmaz arkadaşı, o da kötü bir danışmandır. Bu nedenle, sakin duyguları kapatın ve durumu analiz için denemek gerekir. Belki çatışma çıkış yolu durumu düzeltmek için çok çalışması gerekebilir, yeterince hızlı bir şekilde bulunacaktır. Ama, yine de, bazı analitik çalışma gereklidir geçirmek. çıkarları Herhangi çatışma satranç oyununa benzer. Kazanan soberly durumu değerlendirmek ve doğru karar alabilir biridir.

çatışma hakkında bilgi ile çalışma

durumu analiz etmek için, mümkün olduğunca çok bilgi toplamak gerekir. Her şeyden önce, biz anlaşmazlık olduğunu belirlemek gerekir. Bu malzeme parası veya fikri olan? bu hiç arzu, ya da rekabet gerçekten kaçınılmazdır bölmek mümkün mü? o ortadan kaldırmak mümkün mü çatışma nedenini ya da daha az tartışmalı konu ile değiştirmek? Analizin sırasında, bu anlaşmazlık doğru başlangıç aşamasında çözülebileceğini belirgin hale gelmesi mümkündür. Sadece çatışmayı neden nesne ile bazı manipülasyonlar geçirirler. Bu durumda çatışma çıktı, tüm katılımcılara kabul edilebilir. İki çocuk çikolata üzerindeki tartışmalar ise en kolay yolu aşikardır ikiye kırmak. Ama aynı prensip yetişkin yaşamda geçerlidir. çekici bir konumda ve eşit derecede profesyonel ve yetkin hem adaylar - - çatışmanın nedeni Eğer değişiklik yapmak hakkında düşünmek isteyebilirsiniz personel. Ve orada let görev taksimine ile, iki Başkan Yardımcısı olmak.

Katılımcıların motivasyon çalışması

O zaman ne istediklerini, kim olduklarını öğrenmek için, anlaşmazlığa tüm taraflar hakkında bilgi toplamak gerekir. kişiliğinin psikolojik özellikleri, ahlaki kriterleri, gerçek hedefler ve motifleri - tüm bu çok önemli. Tam olarak ne katılımcıların her alabilir? Neden? Eğer davranışlarını gizli niyetlerimiz yok mu? çatışmanın dışına yolları her katılımcı için tercih nedir nelerdir?

Durum üzerine sosyal medyanın etkisini dikkate almak gerekmektedir. tam tersine, destek sağlamak ya olsun, hedeflerine ulaşılmasını engelleyen, onaylama veya çatışmanın çevreleyen partilerin onaylamıyoruz. Örneğin, trafik kazası ve tanıklar lehine çatışma nedeni ise - meslektaşları, kaza Katılımcılardan biri, diğer sürücü objektif kanıtlara güvenmek mümkün değildir. Ve ne kadar aksine onun iş yerinde rakibe ya, düşkün, tahammül edemez. Onun geçmişteki mağduriyetleri hatırlar zevkle - Sadece bir durumda, tanıklar arkadaşı ve diğer koruyacaktır. oldukça hafif dikkate sosyal çevrenin etkisini alarak çatışmadan bir çıkış stratejisi sunmak.

sübjektif faktörler çatışma Üzerindeki Etkileri

Çok önemli bir faktör çatışmaların nesnel bileşeni, aynı zamanda sübjektif unsur ibaret değildir. Ancak bu - insan çıkar çatışması ve insanların tarafsız olmaktan uzaktır. Bu "ikincil yansıma" denir - çatışma taraflarının her biri o rakibin sadece bu konuda kendi fikirlere dayanan bazı görüşler ve yargılar niteliklerini, dışarıdan böyle görünüyor. dışarı Yolları sosyal çatışma sıkça böyle kasıtlı bir önyargı tarafı içine çalıştırın. Birbirine hakkında kötü düşünme iddia değil insanları ikna etmek zordur. Ama düşman nefret veya onları hor görüyor olduğuna inananlar uzlaştırmak için pratik olarak imkansızdır. onlar yanlış bir şey yapmıyoruz ama çok az insan, dedikodu girişinde oturan seviyorum. Sadece tüm yalnızca en karanlık günahları olduğundan şüphelendiği her yoldan geçen kınıyoruz do daire emeklinin toplandı inanıyoruz. Ve bu büyükanne sadece inceledi serisi tartışırken bile, düşmanlık ortaya çıkması için yeterlidir. Böyle anlar da onlar bunun dışında çatışma ve yolları inceleyerek düşünülmelidir, analiz edilmesi gerekir.

action script seçilmesi

gerekli tüm bilgileri ve analiz toplama sonra, çatışmayı çözmek için ileriye dönük seçeneklere yapmak gerekir. Ne olduğunu, en uygun koşullarda gerçekleşir - hiç değilse onlar, frenleri dedikleri gibi, en kötü ihtimalle ne olur, daha sonra, herhangi bir eylem durdurmak için.

Sadece sorunun tüm bileşenleri analiz ettikten sonra, biz çatışmadan bir çıkış stratejisi geliştirmeye başlayabilir. Bu durumda, karar optimum olacaktır.

kaçınma, uzlaşma rekabet, işbirliği ve uyum: Uzmanlar stresli durumdan beş ana çıkış stratejilerini belirlemek. Bu seçenekler arasında seçim yapma, bunları elde etmek için yöntemlerle hedeflerini ilişkilendirilmesi gereklidir. Zor bir strateji benimseyerek, takımda sağlıklı bir ortam koruyabilir veya uzlaşma yolunu seçerek, yer insolent koymak için olası değildir.

Tabii ki, ofiste meslektaşları arasında barış yapmak için - dışına yollarını aramaya ne aynı değildir etnik çatışmalar. Ama prensip aynıdır: tüm paydaşların çıkarları gözlemleyerek mümkün olduğunca barış ve huzur geri yükleyin.

rekabet

stratejinin en şiddetli varyantları biri rekabet olduğunu. Böyle bir senaryoyu seçerken, tek parti tamamen bir hareket planı empoze diğer bastırır. üretken ve hoşgörülü yöntemi - Tabii ki öyle olduğunu söyleyemeyiz. Senaryoda, katılımcılardan birinin son derece hayal kırıklığına ve kızgın olduğu için, çok sık kullanılması gereken olası değildir. takımdaki İlişkiler, sert ve uzun bozuk olma olasılığı yüksektir. Bu tür yöntemler zaman ya da orada rakipler ikna yeteneği çatışmanın dışında yalnızca önerilen çözüm, bireysel paydaşlar için bütün takımın faydalı ve olmaması durumunda geçerlidir ve. zamanlar vardır rağmen yarışma durumdan kabul edilebilir tek yolu haline olduğunda. zorbaları bir pasör çanta seçmek için çalışıyorsanız, pek bir pazarlık ve her iki tarafı da tatmin ödün ararlar.

taviz

uzlaşma adından da anlaşılacağı gibi, her iki tarafın çıkarları kısmi memnuniyetini sağlamaktadır. çatışmanın dışında Bu şekilde onun gereksinimleri bazı uğruna feda en azından geçici bir anlaşmaya varmak için rakiplerinin arzusunu içerir. Genellikle iki tarafın eşit mümkünse uzlaşma başvurmak ve çarpışma nedeni değil temel önem taşımaktadır. Bu durumda anlaşmazlığı kaybetmesi, iddiaları bir dizi iptal ziyade her şeyi kaybetme riskini daha iyidir. Bu stratejinin ana dezavantajı Dünya nadiren uzun vadeli elde olmasıdır. Zaten çok büyük bir günaha güç dengesi doğru yönde değişti ve taraflardan birinin bir avantaja sahip olacak, önceden feda edilmiş bu öğeleri geri almaya çalışmak için.

imtiyaz

çatışmanın dışında Yolları hep her bir tarafın çıkarlarının en azından kısmi memnuniyetini içermez. Bazı durumlarda, katılımcılardan birinin basitçe çatışmanın dışına taleplerinden feragat. Bu strateji adaptasyon denilen veya imtiyaz edilir. Tabii ki, böyle bir popüler çatışmayı çözmenin yolu denilen edilemez. zorla taviz başvurarak. Genellikle taraflardan birisi o sadece savaşmak gücü yoktu farkındadır. Veya bu durumda amaç araçları haklı çıkarmaz sonuca. zorbalar ve seyirci örneğe dönersek: atama - bir durum bir kişinin bir kaç faturaları uğruna hayatlarını riske etmeme kararı soyguncu çanta verdiğinde.

Ancak, bu mümkün ve ters bir seçenek. çatışmanın dışında Böyle pasifist yollar yanlış, katılımcılar tarafından kendi farkında kullanılan ve onu tanımak edilebilir. Aslında, bir kamu tövbe olduğundan bu durumda, haksız iddiaların reddi, cesaret ve irade gerektirir.

Sorun çözümü kaçınmak

çatışma dışı, her türlü proaktif Sağlanıyorsa, boşuna, taraflardan birinin, yalnızca uzak tutabilir. Bu strateji problemi veya önlenmesi için bir çözüm çekilmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda, çatışma o kadar izin verilir, ancak Kimsenin yakacak odun atar hangi bir yangın, sona erme değildir. karşılaşma uzun süre varlığını ve sorunun umut verici çözümler bulunmuştur ise kaçınma en etkili stratejilerinden biri olarak kabul edilebilir. onlar daha akıllıca kullanılıp kullanılamayacağını Neden, bir sonuçsuz mücadele zaman ve kaynak ayırma? Her hedef bunun için sonsuza mücadele buna değer.

işbirliği

çatışma eleyin söylüyorlar iyi çözüm - En iyi her bir tarafın çıkarlarına gelen bir çözüm. stratejilerin hiçbiri işbirliği olarak bu gereksinimi karşılamıyor. Bu durumda, taraflar sadece sorunların çözümünde alternatif yollarını yaratarak, aktif etkileşim, karşılıklı tavizler üzerine gitmez. çatışma çözümü bariz önemini gören katılımcılar bu sorunları çözmek için birlikte çalışmaya eğilimindedirler. Sadece başarıyla mevcut sorunu çözmek değil, aynı zamanda daha da verimli bir işbirliği için zemin hazırlamaya olamaz böyle bir stratejinin bir sonucu olarak.

Aynı kararın ve rakip olduğu stratejiler birinin lehine bir seçim yapmak akılda tutmak gerekir. Taraflardan birinin uzlaşma lehinde düşmesiyle zamanda, diğer kesinlikle pozisyon almak istemiyorum olasıdır. Daha uygun duruma değiştirilmelidir gerekirse nedenle, strateji, ayarlanabilir. Dikkatle çatışma ve bunun dışında yollarını okuyan, sen rakibinin hamlelerini takip edebilir ve önemli bir karar vermeden önce bunları analiz etmek istiyorum.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.