MaliMuhasebe

Satış zararı: kablolama. kablolama ve örnekler: Finansal satış sonuçlarından muhasebeleştirilmesi

Her girişimci karla mülkünü satmak istiyor. Ama her zaman işe yaramaz. bir kuruluş eski donanımları satmaya karar verdi Örneğin, piyasa fiyatı bilançoda düşüktür, mali sonuç işlemin negatiftir. OS satışından elde kayıpları aktiften silinmesinde nasıl görüntüleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

belgelerin akışı

OS Uygulama sözleşmesi yürüttü. BU şartı Yönergeleri uyarınca, iki taraf da devir teslim sertifikası imzalamak gerekmektedir. hesaptan nesnenin kaldırılması ile ilgili bilgiler envanter kartında girdi. Bu muhasebe belgenin temelinde OU'daki operasyonu gösterir. işlem zararına olsaydı Vergi Kanunları ve farklı standartlar belirlenirken beri, o zaman, özellikle dikkatli olmak gerekir. Bize daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

vergi riskleri

Çoğu zaman, ürün veya artıkları yönetiminin tam gerçekleşme maliyetin altında bir fiyatla mal satmaya karar talebini artırmak. yasalarca yasaklanmıştır beri birçok muhasebeciler, böyle bir durum korkar. Gerçekten mi?

1. fiyat maliyetin altında olamaz.

Elektriğin maliyeti, gaz ve telekomünikasyon hizmetleri devlet tarafından düzenlenir. Diğer durumlarda, fiyat tartışılabilir olduğunu ve GC de herhangi bir kısıtlama dile değildir. Anti-tekel şirketi "Büyük oyuncular" eylemlerini izler. Piyasada düşük özgül ağırlığa sahip şirketler, merak etmeyin.

satışa 2. Zarar fiyat değil vergilendirme dikkate alınan \ s ile düşükse.

Baz tüm işlemlere hesaplanır. Ayrı işlemler sadece Merkez Bankası operasyonları ile sağlanmaktadır. piyasa fiyatı ve çalışana ürünlerin satışı arasındaki maliyet farkı tanınması konusunda bir yasak da vardır. Diğer çalışma için kural yok. şirket sistematik zararına faaliyet etmezse, işletim sisteminin satışı diğer faaliyetlerden gelir kaybı ile kapatılacaktır.

fiyat alım altında ise 3., devlet yetkilileri ek vergi değerlendirildi

Bu işlem kontrollü yalnızca mümkündür. Sonra onun fiyatı pazar ile karşılaştırılabilir olduğunu, vergiye ispat edeceğiz.

NPP hesaplarken zararına satılan malların satın alınması için 4. Maliyetler dikkate alınamaz.

maliyetler gelir getirici amaçlı olduğunu, bunlar ekonomik olarak haklı. Son bir sonuç önemli değildir.

mallar zararına satıldı 5. Eğer onlara KDV kabul edilemez tenzil.

Bu oldukça doğru değildir. kuruluş bu işlem daha da büyük ekonomik kayıpları önlemek için izin verildiğini kanıtlayabilirsem mallara KDV'yi kârsız olabilir. operasyon sadece kağıt üzerinde yürütülmüştür Ama eğer vergi Böyle bir açıklamayı kabul etmez.

OU Yansıma kaybı

Art göre. kar ve işletim sisteminin satışından elde kayıplarının Vergisi Kanunu'nun 323 ayrı ayrı her nesne için tanımlanmalıdır. mülk satışından elde edilen gelirler, KDV karı kapsamına alınırlar. depolama, bakım ve nakliye maliyetlerini: Bu miktar bir mükellef dikkate satışı ilişkili maliyetleri alarak kalıntı değeri azaltabilir.

operasyonlar örgütün mali sonuç gelir tanıma tarihte hesaplanır. IRS tahakkuk yöntemi kullanıyorsa, OS satışından elde gelir mülkiyetin devri sırasında hesaplanır. Eğer kullanırsanız nakit yöntemi, bir banka hesabına para transferi ardından tarihini.

duran varlıkların satış zararı diğer ücretler eşittir. kar vergilendirme - maddenin 3. fıkrasına göre öngörülen şekilde dikkate alınır .. Vergi Kanunu'nun 268. Bu satıştan önce istenen kullanım ve gerçek süre arasındaki fark olarak hesaplanır olan süre boyunca maliyeti eşit parçalar dahildir. Bu uygulamaya sonraki aya düşeriz gerekir.

Nasıl raporlama işletim sistemi satış kaybını yansıtmak için?

İşlemin mali sonuç gelir vergisi (NES) beyanı yansıtılır. Hasılat ikinci tabaka beyan ilk uygulaması doğrultusunda 060 'de gösterilmiştir. Kalıntı değer . Birlikte üst üste eksiksiz 150 görüntüler ikinci uygulama, kayıp ile - sayfa 200 'de, toplam maliyetini düşürür (270, s.). vergi amaçlı dikkate alınabilir satışı, olumsuz mali sonuç kısmı, cari dönem ikinci uygulamanın OS p sabit sattı. 280 bozulması için hat 090. tahakkuk eden tazminat miktarı gösterilmektedir.

örnek

Ağustos ayında 2012 JSC "X" işletim sistemi bin. Rub 59 üzerinde satmıştır. (- KDV .. 9000 ruble dahil). Bu özellik maliyeti 120.000 de kayda alınmıştır. 8 yıl (96 ay) dönemi süresince itfa Ruble. amortisman için - şirket işlem ve hattın finansal performansını belirlemek için tahakkuk yöntemini kullanır. aşınma için aylık tazminat tutarı - 1250 ruble .. Kullanım fiili süresi - 38 ay, birikmiş amortisman - 47500 ruble .. maliyetlerin miktarı satmak - 1,18 ruble. KDV.

isim

kod

Miktar (thous. Rublesi).

mülk satışından elde edilen gelir

060

50

işletme maliyetlerini ifade eder kaybı bir kısmı

090

0.405

kalıntı değer dikkate alarak maliyetleri

150

73.5

OS satış zararı

200

23.5

23.5 bin tutarında bir kayıp. Rub., Daha sonra eşit, hat 200 görüntülenir (405 ruble.) Aylık 58 ay (96-38 ay) itfa. İlk bölüm hattında Eylül 2012 için raporda belirtilen işletim sistemlerinin satış kaybını teyit 090. Belgeler vergi tabanı NPP düşürdüğünde kadar saklanmalıdır.

BU içinde bir mali sonuç

para. 7 PBU'daki göre, işletim sisteminin satış gelirleri bir BU olarak faaliyet gelir tablosuna dahil edilir. Bu nesnelerin uygulanması ile ilişkili maliyetler gider olarak kayıtlara yansıtılmaktadır. Bu tutarlar geçerli ayda tam BU içinde kaydedilmektedir. Böylece, OU ilk fark kayıpları bölgelerinde derhal yazılı ve olmamasıdır. bunlardan bir vergi varlığını kurdu çünkü nedenle, bir indirilebilir geçici fark ortaya çıkar. Gelecekte bütçesine ödenecek NGS miktarını azaltacaktır.

örnek

İlk örnek veri Supplement. Ağustos 2012'de, şirket muhasebecisi satış kaybına göstermesi gerekir. kablolama:

DT 91-2 KR 60-1000 ruble .. - Başka bir kuruluşun hizmet ücretleri;
DT 19 KR 60-180 ruble. - KDV bir yansımasıdır;
KR 91-1 DT 62-59000 ruble .. - satışından elde İşletme geliri;
. DT 91-2 KR 68-9000 ruble - tahsil KDV;
. DT 2/1 KR 01/01 - 120000 ruble - Orijinal maliyeti düşülen;
DT 02 KR 02/01 - 47500 ruble .. - amortisman kullanım sırasında yüklü;
. DT 91-2 KR 02/01 - 72500 ruble - kalıntı değer maliyetlerinde dikkate alınır;
DT 09 KR 68-6640 ruble (% 24 23.500 ruble ...) - vergi varlığı.

Gelecek 56 ay içinde. BU satış kaybına tahsil edilecektir. kablolama:

DT 68 KR 09-97,24 ruble. (5640 ruble. \ 58 ay).

zararına mal satışı

GP Uygulama sözleşme şartları altında gerçekleşir. kabul Ürünleri sahiplik yaparken alıcının hakkını satılacak. Bu emir n. 1 çorba kaşığı için ayarlanır. Medeni Kanunun 223. Aksi sözleşmede öngörülen sürece, ürünlerin alıcıya transfer sırasında meydana gelir. örgütün sevkiyat sonra işlemin mali sonucu hesaplamak gerekir. özel hesabı "90" karlar ve zararlar BU içinde bu amaç için sağlanmıştır. satışlardan gelir - Dizel yakıt satan giderlerinin miktarını ve kredi yansıtır. alt hesaplara On cari dönem danym mali sonuca hesaplanır:

KR 90-1 cirosu - satışından elde DT.90-2,3,4 ciro = kâr \ kaybı.

Olumlu bir mali sonuç yayınladı Kablolama:

DT 90-9 KR 99 - Kar.

DT 99 KR 90-9 - satış zararları (önceki gönderme karşısı).

Yakın yılın sonunda iç hesaplarını alt hesapları yaparken Reformasyon dengesi.

BU gelir gelir eğer yansıtılmıştır:

- para almak için doğru anlaşma ile teyit edilir;

- gelir miktarı hesaplanabilir;

- Organizasyon büyüyecek operasyon tarımsal faydaları sonucunda;

- alıcılar mülkiyet hakkı vardır.

Bu koşullardan en az biri yerine getirilmediği takdirde böyle ürünler DT MF 45 kaydedilmelidir olarak, gelir kabul edilemez.

SE'nin satışı Muhasebe

sayı

operasyon

DT

KR

toplam

Gelir BU içinde kabul edilmektedir

1

Uygulama GP

62

90-1

gelir

2

gerçek maliyeti Ücretli

90-2

43

maliyet

3

tahsil KDV

90-3

68-2

DKV

4

maliyetlerin hesabı içine

90-2

44

uygulamanın Maliyetleri

5

Finansal sonucu:

- kar

- kayıp

90-9

99

99

90-9

Gelirler - Giderler

6

alıcıdan Ödeme

51

62

Sözleşme Değeri

gelir tanıma şartlar yerine getirilmediği

1

Uygulama GP

45

43

maliyet

2

alıcıdan Ödeme

51

62

Sözleşme Değeri

3

gelir

62

90-1

gelir

4

maliyeti tahsil

90-2

45

5

tahsil KDV

90-3

68

vergi miktarı

6

düşülen maliyetler

90-2

44

satış maliyetleri

7

Finansal sonucu:

- kar

- kayıp

90-9

99

99

90-9

Gelirler - Giderler

Kablolama "satıştan kâr \ kaybı" GP uygulanması ile ilgili bütün giderlerin hesaplandıktan sonra oluşturdu.

dosyalama

denge ve kar ve zarar hesabına ek olarak şirketin mali sonuçlarının daha detaylı bir inceleme için vazgeçer. Bu ayrıntılı olarak cari dönemin tüm gelir ve gider tanımladı.

hat 010 elde edilen geliri de gösterir malların satışı. Burada sıradan aktivitelerden tutarı görebilirsiniz. bu gelirlerin herhangi toplamının% 5'ini aşıyorsa, bu olacak detay 011-013 işaretleri. kar zarar hesabı tahakkuk esasına dayanmaktadır. Yani, gelir alıcıya böyle malların teslimi üzerine kabul edilir. Ama genellikle sözleşmelerde mülkiyet Ödeme mal sonra geçer öngörmektedir. Bu gibi durumlarda, gelir para transfer tarihinde raporda yer alır.

021-023 at - her bir faaliyetin hattı 020 üzerinde toplamları ve ayrıntıları: Daha sonra, üretilen malların asal maliyetini boyamak gerekir. Bu brüt kar izler - sayfa 030 ..

Kar ve zarar hesabı araçlarının alındığı kaynaklar, aynı zamanda mal ve hizmet satışı ile ilgili maliyetleri sadece gösterir. Özellikle, hat 030 ve 040 görüntüler ticari ve miktarı içinde idari masrafları satış. Ayrıca faiz mevduat ve tahvil (060) kazanılan ve bu bankanın (070), diğer OA (080) Diğer işletim katılımıyla yüzdesi (090, 100) ve bir çalışmazken (110, 120) gelir ve giderler tarafından ödenecek boyalı .

Diğer gelirler şunlardır:

 • Geçici mülkiyetin üçüncü şahıslar tarafından yapılan satışlarda elde edilen gelir;
 • çok sayıda örgütün ortak faaliyetlerinden kar;
 • mevduat ve kredi faiz;
 • patentlerden gelir;
 • varlıkların satışından elde edilen gelirler;
 • ceza kesme ve ince tanelerin dönem sırasında alınan;
 • Diğer akıbeti makbuzları.

Diğer harcamalar için (100) maliyetini içerir:

 • varlıkların yaratılması;
 • patent giriş;
 • Şirketin borç;
 • kredilerin faiz
 • tahakkuk para cezaları, cezalar ve para cezaları;
 • aracılık hizmetleri;
 • Bir varlığın CBR paket kaybı;
 • sadaka;
 • içerik varlıkları donduruldu;
 • işlemlerin iptali;
 • Acil maliyetleri;
 • Diğer akıbeti giderler.

"Vergi öncesi kâr \ kaybı" satırı 140 gösterilen tüm gelir ve gider arasındaki fark. NPP (150) ve diğer zorunlu ödemeler (150) düşüldükten sonra sıradan faaliyetleri (160) mali sonuçları hesaplanır. Cari dönemde olağanüstü gelir veya gider değilse, o zaman aynı miktarda makalesinde "SP \ NC" (190) gösterilir. Yani hazırlanan "Kar Zarar".

referans verisi

Firma vergi varlıkları (AT) veya yükümlülük (NO) varsa bu bölüm tamamlanmalıdır.

Şirketin hattı 150 günü, örneğin, seyahat tazminatı, kişisel ulaşım çalışması için tazminat vb sürekli mevcut miktarını belirtmek gerekir ama Yani bu satırda dr dikkate alınır kazanç belirtir, ancak NPP muaf değildir.

Hisse başına Finansal sonucu - PE işletmeler ve kar arasındaki denge. dolaşımda olan hisselerin ağırlıklı ortalama sayısını hesaplamak için, her ayın başında numarayı konulması gereklidir ve sonra bölü 12 olduğunu.

Merkez Bankası piyasa fiyatının altına ise, bu hesaplamayı gerçekleştirmek için gereklidir:

Ortalama hisse fiyatı = (A1 + A2) / KA

A1 - Onların sayısı çarpılarak yerleştirme sonunda hisselerin fiyatı;

A2 - daha düşük bir maliyetle menkul değerlerin satışından elde edilen gelirler;

KA - dolaşımdaki pay sayısı.

Seyreltilmiş mali sonuç

Bu işlem eğer, Merkez Bankası birinin kâr artırabilir nasıl ortaya çıkaracaktır:

- Basit içine tercihi paylarında değişiklik yapma;

- Piyasa fiyatının altında bir fiyatla hisselerini geri almak için denemek için.

Düzgün gelecekteki kar hesaplamak için, durum değişikliği veya değerinde bir azalma ile ilişkili geliri ve giderleri tespit etmek gereklidir. Bu gelirler piyasa ve fiili hisse senedi fiyatı ve faiz geliri arasındaki farkı bulunmaktadır. Gider - hissedarlara tazminat, reorganizasyon kurulu.

özet

olabilir maliyetin altında mal satmak, ama çok dikkatli olmak istemektedir. Bu işlemin sonucunda zorunlu olarak OU ve BU'da mali sonuçlarında bir fark oluşur. İlk durumda, zarar tutarı taksitle kapalı yazılır. Ve ikinci - derhal.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.