SeyahatYolculukları

"Bora" - Gemi füze hoverkraft: açıklama, özellikler ve yorumlar

Varlığı RKVP "Bora" geçerli değildi uzun zaman, toplam gizlilik perdesi çevriliydi. Ancak birçok Rus askeri tesisler, gibi. "Bora" - basitçe dünyada analogları yok gemi. o yakalamak ve füze güdümlü hatta torpido mümkün olmadığı kadar yüksek hızda Hafiflik, çeviklik,. Karadeniz Filosu defalarca mürettebat RKVP simüle düşmanın gemi ile başarılı bir savaş açan, görevler ile baş edebiliyor doktrinini, düzenledi.

Geminin kurulması fikri

1942 yılında Almanlar Kafkasya üzerinden kırdı, İkinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan böyle bir gemiyi oluşturmanın ilk düşünce. Moskova'da, mecliste taslak Roket yapıcısı Chelomeya tartışıldı. Onun önerisi - füze torpido botları kurmak için büyük düşman hedeflerine kurulumunu saldırı. Tüm proje gerçekten umut verici, ancak geçici olarak ertelenir olduğunu kabul etti.

Stalin'in emriyle VMKB "Elmas" savaş 1949 yılında kuruldu sonra. üzerinde gemi projeler geliştirmek görevli personel bir hava yastığı, bu bir sır, tamamen yeni bir konu oldu. Amaç bir süper hızlı yaratmaktı füze tekneler. Gelecekte bu projenin buluşudur ve "Bora" haline - hovercraft.

Büro "Almaz" rolü

Yani, Leningrad Tasarım Bürosu "Almaz" fikirleri ortaya çıkmaya başladı - küçük sürat tekneleri de roketatar monte. Rus yeniliğe dünyada şüpheci ölçülü tepki gösterdi. Ama Altı Gün Savaşı 1967 yılında bir İsrail destroyeri altına gönderilen bir füze salvo tarafından Mısır tekne (SSCB üretim) sonra, görünüyor döndü. Donanmada yeni bir çağ. V. I. Koroleva öncülüğünde 70'ler mühendisleri CB "Elmas" olarak ışık tekneler, katamaran, hoverkraft oluşturulması konusunda fikir öne sürdüğü başladı. Bu hareket, çeviklik, yenilmezlik hızını artırmıştır. meydan - aniden ortaya çıkışı, darbe ve aynı hızla yok olma. Böylece küçük gemi "Bora" hovercraft doğdu.

ilk testler

İlk kez RKVP İçin "Bora" 1988 yılında başlatıldı, ama zor siyasi ve ekonomik durum derhal test etmek izin vermez. Gemi "Bora" ilk kez 1991 yılında başarılarını gösterdi. alanında Yılan Adası, Karadeniz'in ilk yangın, yabancı istihbarat servislerinin ciddi heyecan yarattı söyledi. filosundaki Bu buluştu olmamıştı. füze fırlatma üretirken Yeni Rus askeri gemisi, 40 knot hızda yürüyüş. sadece 30 saniye hazırlanıyor Füze salvo. İlk test sırasında dört füzeleri "Sivrisinek" tamamen düşülen bir devriye botu imha edildi. Doğal olarak, bu çekim uçak gemilerine dahil bile büyük gemiler, yok edebilir.

Onun görevi, yani filo decapitate düşman filosunun ana gemiye yıkıcı bir darbe neden olduğu için küçük gemi "Bora" "Deniz destroyer" olarak tanındı. Bundan sonra, herhangi bir deniz aracı daha yüksek bir hızda, ortadan kaldırmak.

1991 yılında Karadeniz Filosu ilk hovercraft var - bu "Bora" oldu.

Geminin Özellikleri

Gemi 1050 ton deplasmana sahip. "Bora" gibi boyutlara sahiptir: toplam genişliği - 17,2 m, uzunluk - 65.6 m Draft damar - 3.3 m, aşırı besleme 1 m maksimum hızına eklenir 55 knot ... 800 mil - 45 knot 2500 mil - 12 knot hızda tekrarlama mesafe. santral içerir: 36 bin beygir 2 GTU M10-1 kapasitesi, 20 bin beygir dizel motorunun iki dizel M-511A kapasitesi ve iki E-504 kapasitesi 6600 beygir gücü .... Kurma başlatıcısı RCC "Mosquito" terimi, - 8 3M80 füze, roketler 20 PU SAM "Osa-M", AK-176 - 76 mm silah sistemi, AK-630-30 mm silah sistemi. Küçük roket gemisi "Bora" 68 kişilik bir ekip tutar.

Mal ve kaldırılır

İki dar gövde (uzunluk - 64 m, genişlik - 18 m) bir platform kapsamaktadır. Makinenin ön esnek bir ekrandır. dalga yüksekliği en fazla 55 knot hızda sağlayan iki metre, 60 beygir güçlü motor, ulaştığı bile. 3.5 metre dalga hızının yükseklik 40 knot elde edilirse. Ekonomik ilerleme iki dizel tarafından sağlanmaktadır. Yüksek hızlı gemi yakalama güdümlü füzeleri önlemek ve torpidolar kaçmasına izin verir.

RKVP ödünç oluştururken zaten çıkartma gemisi türü "Bison", "Adelia" yapımında tecrübe bürosu ve gemi inşa sanayi kazandı.

RKVP hakkında benzersiz nedir? "Bora" - kolayca dönüştürülebilir bir hidrodinamik bir platforma sahip bir gemi. Tahrik bitki 36 kullanım durumları vardır. "Bora" - 20 knot hız yukarı düzenler ve aynı zamanda yetenekli gemi, 50'den fazla knot bir ders geliştirmek için bu katamaran. RKVP acil bir durumda hareket geniş bir yelpazede yer alır ve normal halde. operasyonun yıllarında gemiye hiçbir durumda yedekte limana giren yoktu. Ayrıca, pervaneleri hava yastığının bitiminde motor hava körükler nedeniyle kapalı olsa bile yürüyebiliyor.

RCC "Sivrisinek"

tahta "Bora" (gemi) üzerinde en ölümcül kurulum RCC olan "Sivrisinek". ayrıntılı olarak onlara sağlar. orta sınıf ve hatta gemiler kruvazör yok edebilecek birlikte bu füzelerin darbe dayanımı. Patlayıcılar 3M80 "Sivrisinek" 150 kilogramlık bir kütleye sahiptir. aralığı Başlangıç - 10 ila 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Başlangıç roket sonra, yokuş yukarı hale kadar çeker gövde içine dalgalar ve darbelere üzerinde 7 m hedefe yaklaşım, 20 m'lik bir yüksekliğe iner. Polubroneboynaya parçası ve büyük bir kinetik enerji her engeli nüfuz etmesini sağlar. Güçlü bir patlama içeride oluşur. rakip bir sinyal bozucu sistemi kullanır bile, bir birleşik kontrol sistemi% 99 yüksek doğruluk oranı sağlar.

Sinop Türk limanında "Bora"

Bir hava yastığı üzerinde bir roket gemi - 2013 yılında, Türkiye'de, aktivasyon CHVMG "BLACKSEAFOR" in, o Rusya Federasyonu "Bora" temsil ediyordu. Savaş gemileri Romanya, Türkiye, Bulgaristan, Ukrayna altmış egzersizleri ve tatbikatlar katıldı. Ben ne yaptığını odaklanmak? Hava saldırıları, trolleri için kablolama, yansıma saldırı küçük hedefler, iletişim organizasyonu, eklem manevra, bir tüccar gemisinin hareket kontrolünün Yansıma grupları, arama ve kurbanların denizde kurtarma.

Geminin "Bora" ekibi ellerinden geleni tarafını gösterdi. Kaptan 2 Sıra Trankovskogo komutasındaki Tüm eylemler sorunsuz açıkça düzenlenmiş bir şekilde yürütülen - Bu egzersizleri izledi herkesin hayran yorumlarla tarafından onaylanır.

"Artek" in

Sovyet döneminden beri Karadeniz Filosu denizcileri gelenekleri, kurumları destekleyin. filomuzdan gururu haline gelen gemiyi, - Uluslararası Merkez "Artek" için vardiya sonu "Bora" Geldiğimde. muharebe görevleri RKVP gerçekleştirdikten sonra "Bora" çocuk merkezinde baskını için ayağa kalktı.

Gemide gemi yüzlerce çocuk, özel turlar onlar için yapılmıştır tırmandı. Tanıdık özellikle "Artek" çocuk donanma filosunun mezun olanlar için, çok bilgilendirici oldu. Öğrencilerin Burada ve tören sürümü.

Bütün çocuklar etkinliğe ile sevindi ve gemiyi ziyaret ettikten sonra onların olumlu geribildirim bıraktı.

Geleneksel şenlik ateşi, Uluslararası "Artek" kampında son değişiklik gemisinde "Bora" dan sönük kapsülden alınan yangın, tarafından yakıldı.

"Bora" ve "Kum Fırtınası"

Gemi "Bora" hoverkraft bahsedersek, onun hemcinslerine hakkında saymıyorum. Bu "Kum fırtınası" RKVP. Hikayeler onlar benzer. "Kum Fırtınası" biraz daha genç. "Bora" ve "Kum Fırtınası" - füze hoverkraft sınıfına ait aynı tipteki gemiler.

İlk tersane "Kırmızı Metallist" 1984 yılında Kazan yakınlarındaki Zelenodolsk gemi "Bora" konulu atılmıştır. Su 1987 yılında başlatılan ve 1991 yılında oldu - Karadeniz Filosu dahil.

"Kum fırtınası" hareketinin zengin bir tarihe sahiptir. RKVP 1991 yılında kurulmuş, 1992 yılında su indirdi. İç sularda Karadeniz'e transfer edildi. 1992 yılında - Kerç, 1993 yılında - Sivastopol. Teknik nedenlerden dolayı aynı yıl o üreticiye Zelenodolsk yeniden çerçeveli edildi. Eylül 1994 yılında Baltık gitti. Orada 1996 yılından beri Baltiysk test edildi. Resmi olarak, Baltık filosu 2000 yılında tanıtıldı. 2002 tek başına RKVP "Sandstorm'da" in Karadeniz Filosu taşındı. O 41 füze tekne tugayı Siyah filosuna katıldı.

Bu savaş gemileri hizmet taşıyordu Çocuklar, uzun yıllar şükran değerlendirmeleri bırakarak Donanma geçirdiği hatırlıyorum. Birisi hizmeti getirilir ve karakter, diğer sonsuza askeri tatbikatlar hatırlar öfke söylüyor. Ve tabii ki, herkes takımda uyum, dostluk ve yoldaşça desteği hakkında sıcaklık ile konuşur. Bu kardeşliği ortaya çıkan bu savaş gemilerine açık.

Nerede mi adı "Bora" ve "Kum Fırtınası"

örneğin "Bora" ve "Sandstorm'da" olarak Sovyet filo isimleri için, ilk bakışta o anlaşılmaz ve egzotik görünüyor. Sonuçta, o günlerde çoğu tüm önemli nesneleri isimler herhangi kahramanca kişileri veya Komünist Parti kongre, toplantı, konferans Komsomol onuruna önemli olayları denir.

Ama burada tam da araçların bu hat verildi böyle sıradışı isimler olduğunu. Geri Geçen yüzyılın 30s gibi bir fırtına isimleri giydiği lacivert gemileri, devriye (aslında, muhrip), görünmeye başladı "Hurricane". Denizciler ardından "sert hava bölünme" belirtildi. Bu serinin ardılları 1234 tarihinden bu yana MRK "Fırtına", "Flurry", "Fırtına" projesini başladı ve 1239 Tasarımcı Korolev ani isimler yıkıcı rüzgarlar onları aramak için önerilen füze hoverkraft Projesi geleneğini sürdürdü. "Bora" - Karadeniz squally kuzeyden gelen rüzgar. Özellikle kaprisli "Novorossiyskaya bor". "Kum fırtınası" - onun yolunda uykuya herşeyi düşen, güçlü kum fırtınaları getiriyor sıcak Afrika rüzgarın Arapça ismi. Böylece, aynı hızda, güçlü rüzgarların onuruna adlı iki Rus gemisi engelleri kaldırarak, deniz sularını kesti.

kilometre taşları

çok genç olmasına rağmen, varlığını sırasında roket gemisi "Bora", yüzden fazla topçu ve füze atışlarını gerçekleştirdi. Defalarca, onun bağlantılı olarak en iyi RKVP ilan eğitim her türlü değişik ödüller de kazandı. güncellenmesi ile getiren güçlü bir dürtü - O, "Bora" olarak, onun adına karşılıyor.

  • Haziran 2002'de, biz rüzgar "Bora" ve "Kum Fırtınası", adını füze hoverkraft, Rus Karadeniz Filosunun yüzey gemilerinin bir tugayı bağlandı bundan sonra Ukrayna ve Rusya arasındaki ulusal düzeyde, çok sayıda koordinasyon düzenledi
  • Kasım 2006. "Bora" gemi modeli Cakarta Indodefence sergide fuarda sergilendi.
  • 2008. Geçerli onarım Oldu.
  • Mart 2009. Çalıştığı elemanları ders görevi K-2.
  • Mayıs 2013. İstanbul'da noktasına ilk ziyaret. Sergi IDEF-2013 katılım.
  • Ağustos 2013. Başarılı aktivasyon katılım ve Karadeniz VMG "BLACKSEAFOR" nin egzersiz.
  • 2015. Deniz Kuvvetleri Gününde Sivastopol deniz geçit kahraman şehir katılım.
  • Yaz 2015. Geminin Güncel onarımlar çok başarılı düzenledi.
  • Yaz 2016. Donanma kendisinin katıldığı RKVP "Kum Fırtınası" Gününde Sivastopol bir geçit aldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.