FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Biyoloji: Kumaş - yapı ve fonksiyon olarak benzer bir grup hücre

biyoloji göre, doku - bir bütün olarak herhangi bir organizmanın fonksiyon sağlayan özel bir yapısı. Ne yapısal özellikler bu önemli bir işlevi gerçekleştirmek için sahip olmaları gereken?

biyoloji kumaş cevap verecektir ne olduğunu

tanımına göre, kumaş yapısına ve fonksiyon olarak benzer bir hücre grubudur. Tüm canlıların benzer yapılar tarafından oluşturulur değil. Tek hücreli - Böylece virüsler yaşamın hücresel olmayan formları ve tüm bakterilerdir.

Hücrelerin özelleşmiş gruplar daha verimli tüm fizyolojik süreçleri tanır. Bu nedenle yüksek canlılar organların oluşur düzenlenmiştir. Bu gerçek biyolojisini kanıtlıyor. Kumaş - sadece hücreler ve oluşturan organların oluşan bir yapıdır.

bitki dokusu

o kumaş nedir? Bitki biyolojisi o sadece hücrelerden göstermiştir. Aralarında yoktur , hücrelerarası madde bir köprü işlevi gerçekleştirir. Bitki dokusu neredeyse mahrum edilir.

Bunlar aşağıdaki tipleri ile temsil edilmektedir:

1. Kapak:

- peeling - özel bir yapıya sahip bir oturma dokusu - Gaz alışverişi için hizmet veren stoma;

- boru - metabolizma lenticels gerçekleştirildiği ölü doku.

2. Özet - saklar besinler, bu uygulama temelini oluşturan, fotosentez işlemi gerçekleştirmektedir.

3. Makine - bir destek işlevi yerine getirir.

4. iletken - yukarı doğru (su kök) ve uydu-yer hattı (yapraklarından organik maddeler) mevcut maddeler içerir.

5. Eğitim - bölünen hücreler tarafından rejenerasyonu gerçekleştirilmesi, bir hastalıklı doku yükler.

hayvan dokusu

Bu hücre grubunun bir özelliği, hücre dışı matrisin büyük miktarlarda bulunmasıdır.

Hayvanlar dokular Aşağıdaki sınıflandırılır:

1. Epitel - koruyucu bir işlevi vardır. Aynı zamanda bir bezi oluşturan ve metabolizmayı taşır. oluşturulan epitel doku? Biyoloji o basit: küçük, sızdırmaz uydurma farklı şekilli hücreleri.

2. Bağlama - büyük hücreler ve hücreler arası maddenin çok sayıda oluşur. Bu bütün organizmanın temelidir. Onun çeşitleri kan, kemik, kıkırdak ve yağ dokusu vardır.

3. kas - Miyofibril - azaltabilen tek tek lifler, tarafından temsil edilmektedir. Onlar uzay ve bireysel organların hareketinde hareketli gövdeyi verebilir.

4. Sinir -, çevre ile vücut bağlayan koşullanmış refleksler ve doğal varlığında sonuçlanır. aksonların ve dendritler - Bu hücreler denir nöronlar ve bunların süreçlerden oluşur. çalışma organlarına - Bu bilgiler beyinde sensör sistemi reseptörleri iletilen ve oradan edilir onun içindir.

yapı ve fonksiyonların ilişkisi

Ama en önemlisi, biyoloji bilimi, doku olarak - kendi yapısından dolayı işlev hücrelerin, bir grup.

Örneğin, küçük, yakın aralıklı epitel hücreleri, bir kalkan gibi, hücreler arası maddenin hemen hemen muaf olmaktadır. Koruma - Bu yapısal özellikler bariz özellik sayesinde. Oldukça farklı bağ dokusu düzenlenmiştir. tüm organların temelini oluşturan olduğundan, bol olmalıdır. Bu büyük hücrelerin varlığını ve hücrelerarası maddenin çok sayıda açıklar. Özellikle kandaki bunun bir sürü. Bu madde bütün olarak adlandırılan plazma bilinmektedir. Bu cisimcikleri içeriyor. Kırmızı kan hücreleri, - kırmızı kan hücreleri - ters yönde organ ve karbon dioksit akciğerlerden oksijen taşıyan. Trombositler - Trombositler kanın pıhtılaşmasını teşvik. Beyaz kan hücreleri - renksiz hücreleri. Bunlar bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu yardımcı bağışıklık sistemini oluştururlar.

Kumaşlar ve evrim

hemen tanıdı doku biyolojisi nedir. Bu ışık mikroskobu buluş, doku hücre şaşırtıcı bir kişi mikroskopik görüntü ortaya çıkardı ve bu sadece ile.

Aşağı bitkiler, yosun içerir, dokular yok. Ve hatta onların çok hücreli temsilcileri işlevsel olarak ilgisi olmayan bireysel olmayan özelleşmiş hücrelere oluşuyordu. Dahası, yeryüzünde iklim koşullarının değişikliği ile karaya gelen ilk sebze idi. biyoloji göre, doku - yeni ortamda hayatta kalmak için gerekli bir koşuldur. yosun ve yosun ilk edildi mekanik doku, mekansal düzenlemesi için gerekli. Ve sonra - ve harcama. kökler ve sürgünler: Bu gelişme bu organların oluşumuna yol açtı.

En ilkel çok hücreli hayvanların ve gerçek dokularda. Biz temsilcisi bahsediyoruz tip Coelenterates tatlı su hidra. Vücudu, kas, cinsel, cilt kas, bez vb uzman hücrelerin :. Epitel tarafından oluşturulur Ama kümeleri oluşturmak yoktur ve vücuda dağılmış.

Böylece, kumaşların görünüm daha iyi herhangi koşullara uyum verir yaşayan organizmaların yapısının, karmaşıklığı başlangıcı oldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.