FormasyonBilim

Bağırsak Tipi: genel karakteristik

Çok hücreli hayvanların ilk gruplarından biri bağırsak türüdür. Zooloji dersini de içeren 7. Sınıf, bu şaşırtıcı canlıların yapısının tüm özelliklerini detaylı olarak inceler. Neler olduklarını bir kez daha hatırlayalım.

Genitoüriner tip: biyoloji

Bu hayvanların aynı isim yapısıyla aldığı sistematik bir ünitenin adı. Buna bağırsak boşluğu denir ve bu tür tüm temsilcileri vardır: her ikisi de polip, ekli bir yaşam biçimi ve canlı hareket eden denizanası. Koelenteratörlerin karakteristik tipi de özel hücrelerin varlığıdır. Ancak yapının bu aşamalı özelliğine rağmen, bu hayvanların vücudu gerçek dokular oluşturmaz.

Yaşam alanı ve boyutlar

Bu ilk gerçek çok hücreli hayvanlar çeşitli iklim bölgelerindeki taze ve tuzlu su bünyelerinde bulunabilir. Bağırsak tipi (genel eğitim okulunun 7. sınıfı bu konuyu yeterince ayrıntılı olarak incelemektedir), birkaç milimetrelik bir çapa sahip küçük bireylerle ve 15 metreye kadar detektör uzunluğu olan denizanaları devleriyle temsil edilmektedir. Bu nedenle, rezervuarın yapısı, nerede yaşıyor oldukları farklı olabilir. Böylece, küçük tatlısu hidrarı küçük su birikintilerinde yaşar ve tropikal denizlerde mercan polipleri büyük koloniler oluşturur.

Bağırsak Tipi: genel karakteristik

Tüm coelenteratların gövdesi, daha kompleks hayvanların organları gibi her biri belli bir işlevi yerine getiren çeşitli türden hücrelerden oluşur.

Coelenteratların temel özelliği, hücum hücrelerinin varlığıdır . Bunlar, keskin uçlu bir ipliğin büküldüğü bir kapsülden oluşur. Hassas bir saç hücrenin üstünde bulunur. Mağdurun cesedine dokunduğunda, gevşer ve içine sokar. Sonuç olarak felç etkisi vardır. Dahası, bu tür temsilciler dokunaçların yardımıyla kurbanı bağırsak boşluğuna yerleştirir. Ve burada organik maddelerin bölünmesi süreci başlar. Ve sindirim ve glandüler hücreleri yürütmeye yardımcı olur.

Bağırsak boşluğunun türü yüksek rejenerasyon derecesi ile karakterize edilir. Bilim adamları, tatlısu hidratının vücudu 1/200 parçadan tamamen geri getirebildiğini kanıtladı. Ve belki de bu, ara hücrelerin varlığından kaynaklanmaktadır. Aktif olarak paylaşıyorlar, diğer tüm türleri doğuruyorlar. Yumurtaların ve spermlerin yumuşakçalarla kaynaştırılması ve cinsel üreme kabiliyeti.

Sinir hücreleri vücudun her tarafına dağılmıştır, organizmanın çevreyle olan ilişkisini anlıyor ve onu tek bir bütün halinde birleştiriyor. Bu yüzden, çok enteresan coelenterates temsilcilerinden birinin - hidra hareketidir. Cilt-kas hücrelerinin aktivitesi sayesinde, bir akrobat gibi o da baştan sola hareket ederek gerçek bir takla taşı yapar.

Coelenteratların yaşam süreçleri

Bağırsak türü, seleflerine kıyasla daha karmaşık fizyolojiyle karakterize edilir - en basit hayvanlar ve süngerler. Ortak işaretler olmasına rağmen. Örneğin, gaz değişimi hala örtüler vasıtasıyla gerçekleşir ve bunun için özel yapılar yoktur.

Deri-kas hücrelerinin varlığı nedeniyle, denizanası reaktif bir hareket kapasitesine sahiptir . Aynı zamanda zilleri kısaltılır, su zorla itilir ve geri itilir.

Tüm fıstıkçılar yırtıcı hayvanlardır. Ellerin yardımı ile ağız yoluyla ekstraksiyon vücuda girer. Yarılma sürecinin etkinliği iki tip sindirimin aynı anda varlığı ile kanıtlanır: kaviter ve hücresel.

Koelenteratlar vücudunun uyarı-reflekslere tepkisi ile karakterizedir. Ortamdan gelen mekanik veya kimyasal etkilere tepki olarak ortaya çıkarlar. Ve denizanası, vücudun dengesini ve ışığın algılanmasını sağlayan özel hassas formasyonlara sahiptir.

Yaşam Döngüsü

Bağırsak kanalının türü, aynı zamanda, türlerinin çoğunda nesiller değişimi yaşam döngüsünde gözlemlenmesiyle karakterize edilir. Örneğin, aurelia polip tomurcuklanma yoluyla eşsiz bir aseksüel yolla yayılır. Zamanla, bir tanesinin gövdesi enine daralmalarla bölünür. Sonuç olarak, küçük denizanaları ortaya çıkar. Görsel olarak bir yığın tabakaya benzerler. Buna karşılık, yukarıdan koparlar ve bağımsız ve mobil bir yaşam biçimine geçerler.

Cinsel ve aseksüel neslin coelenteratların yaşam döngüsünde değiştirilmesi, sayılarında hızlı bir artışa ve daha etkin bir yeniden yerleşime olanak tanımaktadır.

Ayrılmayan polipler olan Guttural Cavity sınıfları içerir. Tuhaf biçimler kolonileri oluştururlar. Bu mercan polipleri. Tatlısu hidrası arasında nesiller arasında bir değişim olmaz. Yaz aylarında tomurcuklanarak çoğalırlar ve sonbaharda cinsel üremeye başlarlar ve sonra da yok olurlar. Döllenmiş su kütlelerinin dibinde kış ovülleri. Ve onların baharında genç hidralar gelişir.

Çeşitli coelenteratlar

Bağırsak türü doğal olarak iki yaşam formuyla temsil edilir: polipler ve denizanası. Birinci grubun en ilginç temsilcilerinden biri de aktinidir. Parlak renklerinden dolayı muhteşem bir çiçek gibi görünen sıcak tropik denizlerin sakinidir. Bu nedenle, deniz anemonlarının ikinci adı - deniz anemonları. Bunların arasında yırtıcılar ve filtreler var. Ve bazı aktin türleri, münzevan yengeçleri ile karşılıklı yararlı bir birlikte yaşama girebilirler.

Polip, eklembacaklıların organik gıda kalıntılarını gezme ve besleme yeteneğine sahiptir. Ve kanser, anemi hücrelerini saran hücreler tarafından güvenle korunuyor. İlginçtir ki, kabuğu zaman zaman değiştirerek polip naklediyor. Kanser tırnakların aktiniğini vurur, bunun sonucu olarak bağımsız bir şekilde yeni bir konuta sürünür.

Ve mercan poliplerinin kolonileri büyük kümeler oluşturuyor. Örneğin, Great Barrier Reef , yaklaşık 2 bin km'lik bir mesafe boyunca Avustralya kıyılarında uzanıyor.

Coelenteratların doğada ve insan hayatında önemi

Çoğu soyguncu hayvanlar ve insanlar için tehlikeli olabilir. Kayan hücrelerinin hareketi yanıklara neden olur. Bir kişinin sonuçları, konvülsiyon, baş ağrısı, kalbin işlev bozuklukları ve solunum organları olabilir. Zamanında yardım etmezseniz, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Polipler ve denizanaları, suda yaşayanların beslenme zincirinde önemli bir bağdır. Birçok ülkedeki mercanlar süs eşyaları, hediyelik eşyalar ve yapı malzemeleri yapmak için kullanılmaktadır.

Dolayısıyla, genel özellikleri bizim tarafımızdan incelenen bağırsak türü, iki yaşam formuyla temsil edilir. Onlar polip ve denizanasıdır. Bu hayvanların özellikleri radyasyon simetrisi, özelleşmiş hücrelerin varlığı ve nesillerin yaşam çevriminde değişimi ile karakterizedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.