FormasyonBilim

Birçok yüzlü molibden: uygulanabilir olduğu yerde, özellikleri, insan vücudundaki biyolojik rol

Kimya hayatımızın temeli. Tüm ev eşyaları, periyodik cetvelin bileşenleri bileşiklerinden oluşur. Her dakika insan vücudunda kimyasal maddelerin katıldığı karmaşık dönüşümler var. Bu yazıda molibden gibi metal hakkında: nerede uygulanıyor, özellikleri ve insan vücudundaki rolü anlatılacaktır.

Geçmişe daha yakından bakın

Bileşiminde molibden içeren mineraller Antik Yunan'da bile biliniyordu. Bu doğal bileşikler, grafit benzeri bir yapıya sahipti. Bu nedenle, genellikle kayrak yaratmak için onunla birlikte kullanılır. Molibden MoS₂, kağıda yazarken grimsi-yeşil bir renk aldı. Karakteristik parlaklık için molybdaena - "kurşun gibi" adı verildi.

Karl Wilhelm Scheele, MoO'yu trioksit sentezinde yardımcı olan araştırmalar yaptı, ancak uygun bir fırının olmaması nedeniyle metali saf biçimde ayıramadı. Jönns Jakob Berzelius, 1817'de kömürün oksitini hidrojen ile azaltarak molibden elde etmeyi başardı. Sentezlenen kimyasal element iyice araştırılmış ve bilim adamının eserlerinde tanımlanmıştır.

Fiziksel özellikler

Molibden nedir? Saf haliyle, okside dirençli (normal koşullar altında) açık gri bir metaldir. Sıcaklık arttıkça 400-600 dereceye kadar, bu kabiliyet azalır ve MoO trioksit oluşur.

Molibden plastiktir ve dövme, kolayca damgalama işlemine tabi tutulur. Metal yoğunluğu 10.2 g / cm 3 , erime noktası 2620 ° C ve kaynama noktası 4800 ° C'dir. Bu göstergelerden, oldukça refrakter olduğu açıktır. Karbon, azot veya sülfür yabancı maddelerinin varlığı fiziksel özellikleri etkiler, özellikle madde kırılgan ve kırılgan hale gelir. Molibden bir paramagnettir. Sıcaklık arttıkça gücü de artar.

Molibden doğal bileşikleri, üretim

Molibdenin saf biçimde oluşmadığını bilmelisiniz, doğada sadece diğer elementlere sahip bileşikler içinde bulunur. Yer kabuğundaki metalin yaklaşık içeriği 3 ∙% 10-4'tür. Yaklaşık 15 mineral var, bunların en yaygın olanları:

  • Disülfür MoS2 - molibdenit;
  • CaMoO 4 - povallit;
  • PbMoO 4 - wulfenit.

Bu bileşiklerin ana çökelleri, hidrotermal kaynaklardaki çökelme prosesleriyle yakından ilişkilidir.

Endüstriyel amaçlar için, molibden elementinin disülfidi çıkarılır. Saf metal üretmek için kullanımı çok önemlidir. Bu flotasyon ile cevher pansuman yardımı ile olur. Sonradan atılan konsantrenin nasıl elde edildiği budur.

2MoS 2 + 7O 2 = 2MoO 3 + 4S02

Ayrılan oksit saflaştırılır ve 700 derecelik bir sıcaklıkta bir kuru hidrojen akımı ile indirgenir. Reaksiyonun ürünü molibden tozudur. Gelecekte, saf halde veya haddeleme ve haddelenmiş ürünlerin oluşturulması için bir malzeme olarak kullanılabilir.

Alaşlaşmış çelik imalatı

Siyah metalurjide molibden bir toz kullanılır. Nereden geçerlidir? Alaşımlı çelikler ve dökme demirler için. Bu elementi alaşımların kompozisyonuna eklemek, kalitesini önemli ölçüde geliştirir. Esneklik, aşınmaya direnç, şoklara direnç arttırır. Yapısal çeliklerde yaklaşık% 0,5 molibden eklenir, bundan dolayı yapı ince taneli hale gelir ve daha homojen olur ve nihai ürünlerin kırılganlığını azaltır.

Diğer maddelerin ilavesi, çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan özel bileşimlerin elde edilmesini mümkün kılar. Kobalt ve nikel (% 50-60) ve krom (yaklaşık% 20-28) içeren alaşımlar, molibden eklenerek alaşımlandırılır. Bu malzeme nerde kullanılır? Bu sorunun cevabı, yüksek sıcaklık direnci olan özel mülklerindedir. Uçak ve roketlerin kaplanması için parçaların imalatında kullanılır.

Molibden ile alaşımların uygulaması

Molibdene niyobyum, titanyum ve diğer süper alaşımlar eklendiğinde alaşımların ısı direnci artar. Böyle bir bileşim, roket mühendisliğinde gaz türbinleri ve yanma odaları ayrıntılarını oluşturmak için kullanılabilir.

Molibden oranı yüksek olan alaşımlarda (% 17-28), korozyon direnci artar. Herhangi bir asit ile etkileşimden bile korkmazlar (hidroflorik asit hariç).

Molibdenin refrakter özellikleri ve özel borular oluşturmada kullanımı, nükleer enerji mühendisliğinde büyük önem taşımaktadır. Bu tür ürünler erimiş lityumun etkisine dayanabilmektedir. Uranyum reaktörlerinde soğutma sıvısı gibi davranır. Ek olarak, izotop Mo-99 formundaki molibden, nükleer endüstride bir gösterge olarak kullanıldı.

Molibdenin refrakter özelliklerinden dolayı bakır, alüminyum ve çinko döküm parçaları kalıpları oluşturulmuştur. Metalin yüksek mukavemeti, işlemleri yüksek basınç altında gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Haddeleme ve damgalama, uygulama

Toz eritme sırasında elde edilen boşluklardan haddeleme ürünleri üretir - çubuklar ve tel. Molibden denilen saf bir metalden oluşurlar. Bu ürün nerede kullanılır? Çoğu zaman 2000 ° C'nin üzerindeki sıcaklıkları ölçmek için kullanılan termokuplların üretiminde kullanılır. Akkor lambalarda tungsten filament sarmak için kancalar ve çekirdekler de molibden telden yapılmıştır. X-ışını tüpleri ve jeneratör tüplerindeki katot girdileri ve odaklama elektrotları güvenilir olmalı ve metalin yüksek refrakterliğine gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu amaçla, molibden yuvarlanması mükemmel.

Yüksek sıcaklık eritme fırınlarında elektrot yerine çubuklar ve levhalar kullanılmaktadır. Argon, hidrojen veya vakum içeren özel bir ortamda olmalıdırlar. Molibden cam ile kimyasal reaksiyona girmediği için bir ergitme fırınının parçalarını yapmak için kullanılır.

Diğer sanayilerde uygulama

Molibden petrol endüstrisinde uygulama bulmuştur. Burada, kükürt impüritlerinden arındırma yapabilen bir katalizör olarak kullanılır. Alüminyum disülfür temelinde yağlayıcılar üretilmektedir. Çeşitli cihazların çalışmasını dengeler ve yüzeyleri yüksek sıcaklıklarda mekanik etkilerden korurlar. Bu tür yağlama ve korozyona karşı özel özelliklere sahiptir.

Molibden ve oksitlerinin kullanıldığı boya malzemelerinin imalatında, sarı-turuncu tonlarının kalıcı pigmentleri elde edilir. Suni elyafların sentezi de bu madde olmadan geçemez. Topraktaki azot içeriğini arttırmak için, molibden içeren mikro gübreleyiciler kullanılır.

Molibdenin vücuttaki rolü

Molibden insan vücudunda önemli bir rol oynamaktadır. Hemoglobin, azotlu ve purin metabolizmasının sentezine katılır. Demir ve C vitamini asimilasyonundan sorumlu olan güçlü bir antioksidandır. Mikroelement, onkoprotektif, canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Molibden zengin ürünler bakliyat ve tahıllardır, yapraklı sebzelerdir. Doğru yerseniz, gerekli miktarda mikro element her gün vücuda girer. Onun eksikliği mineral kompleksleri kullanılarak doldurulabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.