SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Sensorimotor afazi aşağıdaki inme

insan hayatı, sağlığı ve serebrovasküler kazalar tehlike derecesine göre onkolojik hastalıkların eşit konabilir. Çoğu durumda, bir inme sakatlık sonuçlanır. Bilindiği gibi, bir beyin hücresinin yenilgi Vol. H., cemaat almaya konuşmaya yürüme yeteneğini, kendi vücudu üzerinde kontrol mahrum hastanın yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Nedeni konuşma bozuklukları

İnme sonrası sensorimotor afazi en ciddi komplikasyonlardan biridir. bazı beyin fonksiyonlarının baskı, korteksin spesifik alanların aktivitesini azaltır zaman konuşmanın tamamen veya kısmen kaybı meydana gelir. Duyusal afazi ve yaralanma bir sonucu olabilir, iyi huylu veya habis tümör, beyin iltihabı, menenjit varlığına işaret etmektedir. Beyin hasarından kaynaklanan diğer konuşma bozuklukları farklı olarak, bu şekilde çok sınırlıdır. afazi duyumsal ve motor semptomları kombinasyonu - konuşma ve motor aktivitesi sorumlu yarımkürede patolojik sürecin gelişimi ile ilişkili olarak bir inme sonucu tedavi etmek zordur.

Hastalık manifest'in belirtileri nelerdir?

Neden orada sensorimotor yapar afazi, bu nedir? İnme sonrasında bazı durumlarda, bir kişiye kelimeleri telaffuz yeteneği sağlar inferior frontal girus, bozulmuş işlevsellik. Bu patolojinin gelişmesine paralel olarak yeteneğinin kaybına neden iki hemisferde, üst lob, temporal bölge konuşmanın anlamını anlamak için özellikle beynin kortikal bölgesinde bir başarısızlık vardır. Hasta kendilerini ve başkalarını duymak son vermezse, ancak kelime edemez algılamaya.

Hastalığın ikinci isim - akustik gnostic afazi. Hastalığın ilerlemesi kendiliğinden tedavi edilmediğinde giderek bir feryat anlaşılmaz gibi oluyor, konuşma, görünen yol açar. yeteneğinin kaybı derecesi doğru konuşmaya ve beyin hasarı ve bir kişinin tek tek özellikleri şiddetini belirleyen çevreleyen söz konusu tanımak için. tam veya brüt sensorimotor afazi, konuşma fonksiyonlarının ihlal ima zaman karşılamak ve diğer belirtiler olabilir. En sık görülen semptomlar şunlardır:

 • dalgınlık;
 • uyuşukluk;
 • neler olduğu için ilgisiz;
 • konsantre olamama;
 • vücut kaslarının kısmi felç.

Ne kurtarma önleyebilir?

Hastanın şansı hastanın genel durumu, eşlik eden hastalıkların varlığı ve kullanılan rehabilitasyon tedavinin etkinliğini dahil çeşitli faktörlere bağlı olduğunda sensorimotor afazi geri yükleyin. Gerçekten de, konuşmak ve konuşma anlama yeteneği çok daha zor olduğunu yeniden kazanmak için eğer hasta:

 • Bu yeniden kanama meydana;
 • ateroskleroz, hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıkların tanısı;
 • genellikle iskemik ataklar ortaya;
 • ilerici diyabet.

Nasıl bir inmeden sonra geri vermek: terapiler

en az iki yönde felç sonrası motor ve duyu afazi tedavi edilir. Konuşma terapisi ve muhafazakar tıp - konuşma fonksiyonu geri temel yolu. Birlikte, tıbbi preparatlar konuşma tedavisi ve çalışmaları ile tayin edebilir sensorimotor afazi serebral korteks işlevlerini etkinleştirmek için:

 • beyin cerrahisi (r h.. apse varlığında, intrakraniyal kanama)
 • LFK ders;
 • fizyoterapi;
 • masaj;
 • psikolojik etki oturumları.

İlaçlar serebral dolaşımı uyarmak için

Yani, belki de, konuşma fonksiyonunun bozukluğu olan hastalara reçete edilir ilaçlarla olmalıdır başlatın. İlaç programı genellikle olan etkisi, beyin ve artan kan dolaşımı metabolik süreçleri normalize yöneliktir nörotrofik ilaçların oluşur. Doktorlar toplam afazi reçete zaman:

 • "Pirasetam" - konuşma ve kognitif bozukluklar kullanılan nootropik ilaç. Elbette süresi bir nöroloji ile belirlenir ve genellikle 2 ila 6 ay arasında değişir. Kullanılan ilaç intravenöz damar içine veya kas içine uygulanır.
 • "Piritinol" - beyinde kolinerjik süreçlerini harekete geçirir. Sonra afazi ile inme 3-4 ay süreyle atanır.
 • "Vazobral" - kombine ilaç, merkezi sinir sistemini uyaran aktif bileşenler içerebilir. Elbette süresi ortalama 2-3 ay üzerindedir.
 • "Cere" - ilaç metabolizma sağlar nootropic nesil, nöroproteksiyon, işlevsellik nöromodülasyon ve nörotrofik faaliyet. Tedavinin gidişatı 12 aya kadar sürebilir.

Yardım konuşma terapisi: Konuşma fonksiyonunun düzeltilmesi için egzersizler

duyusal afazi de Logopedik düzeltme ilaç kullanımı gibi aynı tedavi temel bir yöntemdir. Hastanın konuşmasını restore etmek için, sağ serebral hemisferde canlandırılması için farklı egzersizler kullanırlar. Süreci: Hasta eğitimi çalışmalarının şu seti, inme, hafızası becerileri çene, dil ve dudaklarda hareketlilik yeniden sağlamayı amaçladık. Bu hastayla birlikte gerçekleştirmelisiniz - bu eğitmen için tekrarlanmalıdır. sensorimotor afazi adresinden dönmek için, her gün eğitmek için gerekli olan konuşma cihazı aşağıdaki gibi:

 1. bir tüp halinde katlanmadan Dudaklar, mümkün olduğu kadar uzanan ve bir kaç saniye için bu konumda tutun, daha sonra serbest bırakılarak. Egzersiz 10 kez tekrarlanır.
 2. alt dudak onu ısırmaya çalışıyor sanki, biraz dişlerini yakalamak sonra gidip dinlenmek izin gereklidir. Bu üst dudak ile aynı yapar.
 3. boyun germek ve 3 saniye nefesinizi tutun, sonra nefes vermek mümkün olduğunca onun dilini sopa. Birkaç kez tekrarlayın.
 4. Dil emin bir saat yönünde, bir daire içinde ve ters yönde yönlendirildiğinde dudaklarını yalama.
 5. maksimum gerilimler dil bir tüp içine rulo çalışırken, üst damak olan ucu dokunduktan sonra.

Konuşmanın iadesi için Melodik melodileri

sensorimotor afazi uzmanları en egzersizler sırasında da melodik tonlama terapisi vurgulamak. Bu metodoloji yasal serebral hemisfer işlevi aktivasyonu dayanmaktadır. İstenen sonuca ulaşmak ya da sadece sevdiğiniz şarkıları söyleyerek yardım edecek. Sık sık hastaya melodik motifler önceden tanıdık şarkı, o cümleleri veya tek kelimelerin sonunu söylemeye çalışıyorum, öğretmeninize birlikte şarkı bir gün istiyor. Ayrıca zaten iyileşmekte çalışan, hastayı okurlar patters yardımcı olur. Bu yöntem konuşmanın erken iyileşmesine katkıda bulunacak etkili çalışıyor.

çaresiz afazi ile Çalışma

inme sonuçlarından Cerrahi tedavi revaskülarizasyon engelli konuşma bandı için hastanın kranial kutu ile doğrudan müdahale gerektirir. Bugün, bu tür bir müdahalenin ekstra intrakranial craniotomy tarafından yürütülür. Microanastomosis normal işlevselliğini geri, beyin kan dolaşımını artırmak ve sinir hücrelerinin durumunu optimize edilmesine yardımcı olur. Prosedür operasyonu önemli riskler taşımaktadır, çünkü sensorimotor afazi ilk belirtileri hemen sonra tayin edilmez ve her zaman olumlu sonuçlar vermediğine dikkat edilmelidir. Konuşma kurtarma muhafazakar yöntemlerinin uygulama etkisiz kanıtladı eğer Ekstra intrakranial microanastomosis, önerilir.

konuşma geri Fizik tedavi

Fizyoterapi prosedürler konuşma kaslarının uyarılması için yararlıdır. akupunktur afazi, elektroforez uygulandığında. İnme değil her yerde vardır sonra ancak fizyoterapi güncel. serebral korteks tekniklerinin yerel ve sığ lezyon alanının en doğru artikülasyon yardım yapmak, ancak hasta tarafından sesli konuşmanın algısını düzeltmek için etkisizdir. Bu doğru etkinliği ve taktikler biofeedback teyit etmez. Bu arada, bugün, bu terapötik strateji hastanın konuşmasının restorasyonu üzerinde görsel muayene için kullanılmaktadır.

kurtarma şansı nedir?

Eğer hastanın rehabilitasyonu için zamana ihtiyacı tam olarak ne kadar söylemek çünkü bir felçten sonra sensorimotor afazi Tahmin, görecelidir, bu imkansızdır. Kural olarak, uzmanlarla uzun sıkı çalışma 6 ay sonra gözle görülür sonuçlar vermektedir. spontan iyileşme için umut gerekli değildir. Ortalama olarak, hastalarda çok yönlü konuşma terapisi düzeltme sırasında sadece 2-3 yıl sonra geri yüklenir.

iyileşme Tahmin ayrıca hasta ve kendi yaşındaki bireysel özelliklerine bağlıdır. Genellikle yaşlılarda daha sert konuşma bozuklukları ile başa çıkmak için, tam olarak başkalarıyla iletişim kurmak için eski yeteneğini geri nadiren mümkündür. Ancak, serebral korteksin önemli ölçek yıkımı ile tam bir iyileşme ve bu nispeten genç yaşta küçük bir şans. Bu tedavi daha erken başlatılabilir olarak önemlidir ve örtük tüm tıbbi reçete gerçekleştirin. sensorimotor afazi ile hasta başarı sevdiklerinin yardımı olmadan kurtarmak için olası değildir.

Ya afazi ile aile hasta

bir felç geçirdi insan akrabalar, sabırlı ve karmaşık bir şekilde uzun vadeli rehabilitasyonu için hazırlamalıdır. sensorimotor afazi konuşma fonksiyonu kolay değildir Dönüş, ancak erken pes olamaz. kurtarma Önemli bir rol hasta, işine bağlılığı ve kendine çalışmak verme isteğinin bir çok olumlu bir tutum oynayacak. Tüm hasta şeyden önce kendi çevresine bir yük olmadığından emin olmak zorundadır, en yakın olanlar ve sevgili insan sevgisini hissediyorum.

İnme sonrası konuşma yeniden kazanmak için, düzenli konuşma terapisi egzersizleri yapmak profesyonellerin bütün tavsiyelere uymalıdır. Evet, rehabilitasyon süreci önemli çaba, ancak ana şey gerektirir - umutsuzluk yok! Hatta çok az değişiklikler ayrıca tedavi ve iyileşme için bir teşvik olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.