Haber ve ToplumDoğa

Açıklama ve özellikleri: kutup ayıları hakkında ilginç gerçekler

Kuşkusuz, kutup ayıları hiç gezegen dolaştığı en şaşırtıcı hayvanların bazıları. Bu muhteşem yaratıklar aşırı iklim koşullarında hayatta kalmak için yönetmek sadece aslında, onlar takdire değer. Kutup ayıları - zorlu avcılar, ama karşı konulmaz şirin olabilir, tekrar tekrar sürpriz olağanüstü marifet ve göstermektedir. Biz yeni bir ışık altında bu olağanüstü hayvanları görmek için çocuklar ve yetişkinler için kutup ayıları hakkında ilginç gerçekleri okumaya davet ediyoruz!

Doğal Born denizciler

Kutup ayıları hakkında ilginç gerçekler, bu hayvanların karada doğarlar rağmen, bunlar denizde yolculuk zamanının büyük bir kısmını harcamak söylemektedir. Şaşmamak kendi bilimsel adı Ursus maritimus gibi geliyor ve "Deniz ayısı" anlamına gelir. Bunlar güçlü hayvanlar - suya 100 km'den daha uzun mesafe aşmak ve daha uzun gün gitmek mümkün mükemmel yüzücüler vardır. Bu onlar büyük ayağın (30 cm genişliğinde), onlar kürek gibi çalışır yardımcı oluyor.

Kutup ayıları rekabetin ünlü şampiyon olduğu kadar hızlı neredeyse iki kat 10 km / saat, hızla yüzebilir. 6 km / saat sonuçlarına olimpiyat şampiyonları. Ancak, bu hala açık sularda mühürler yakalamak için yeterli değildir. Bu nedenle ayı hız ve çeviklik avantajı katı bir yüzey üzerinde bir tuzak ekstraksiyon tercih etmektedir.

Karada White Bear / saat yaklaşık 5 km yavaş yürüyüşe taşımak için tercih ediyor. Ama bu yırtıcı yavaş denilen olamaz: O istediği zaman, o 40 km / saat kadar hızlandırabilir.

Ama bu kutup ayıları hakkında tüm ilginç gerçekler değil. Devam edin.

Nadiren fakat özenle

şansla, kutup ayıları genellikle her dört ila beş gün avını yakalamak. şans bir avcı, bir yedek enerji depolama sistemi olarak onun vücut yağ eylemlerinden uzak dönerse. Kuzey Kutbu'nun Buzlu expanses zengin av bölgesidir denilen edilemez. Ama kurban ayı ince burun yardımcı olduğunu söylemektedir. canavar bir mühür kokusunu, 20-30 km'lik buz üzerinde çıktı.

on kişi

kutup ayısı hakkında daha ilginç gerçekleri öğrenmek ister misiniz? Bu kutup hayvanları - gezegendeki en büyük kara yırtıcı. Hatta doğal düşmanları yoktur. Ve şaşılacak: yetişkin erkek, keskin dişler ve pençeleri ile donanmış, genellikle 5-7 kişilik bir ağırlığa denk gelen 351 544 kg, ağırlığındadır.

Ancak gerçek devler var. 1960 yılında kuzeybatısında Alaska yaşamış bugüne kadarki en büyük kaydedildi kutup ayıları, 1000 kg ağırlığında!

Erkekler, 8 ila 14 yaş yaşındayken maksimum büyüklüğe ulaşmak kadın ise - 5-6 yıl içinde. Son yarım şövalyelerinin tartmak - 290 kg'a kadar.

sonrası için Gebelik

gecikmiş implantasyon olarak bilinen şaşırtıcı biyolojik süreç, hayatta kalma şansları büyük olan yılın en uygun zaman doğmuş bir kutup ayısı yavrularını sağlar. Bu hayvanların çiftleşme sezonu mayıs ayları arasında, ancak embriyo gelişimi erken bir aşamada frenlenir ve dişi yeterince ağırlık alıp kış den düzenlenmesinde hazır olacak sadece düşmeye devam ediyor.

Ama kutup ayıları hakkında bu ilginç gerçekler sona değil.

Bir kitten boyutu

Kutup ayıları nadiren kahverengi akrabalar gibi kış uykusuna yatarlar. İstisnalar dens inşa etmek ve Şubat-Mart aylarında zaman onları taşımak zorunda kalıyor sadece hamile kadındır. Sonuçta, onların yavruları, diğer ayılar gibi çok küçük ve çaresiz doğarlar ve Arktik sert şartlarına karşı korunmalıdır zorunda. Gezegendeki en büyük kara yırtıcı hayvanların doğumda yaklaşık 30 cm vücut uzunluğuna sahip ve neredeyse bir kobay gibi, sadece bir pound ağırlığında gerçekten merak konusudur.

Ayı genellikle yavrularını bir çift doğurur. Bebek sadece bir ya da üçü olduğunda ancak, bu olur.

yavru daha güçlü alamadım ederken, ayı kış uykusu bir halde çalışma odasında kalır: yemek veya içmek değildir. Gelecekte, yavrular başarıyla sert Arktik hayatta kalmak için gerekli becerileri öğrenmek sırasında yaklaşık iki yıl için anneleri ile kalmak.

yakın akrabalar

Zamanla, Kuzey Kutbu'ndaki kutup ayıları hakkında herşey yeni ve ilginç gerçekleri öğrendim. Örneğin, 2006 yılında alışılmadık canavar keşfedildi bu bölgenin topraklarında sadece yarısı kutup ayısı döndü.

Genetikçiler kutup ayısı yüzlerce binlerce yıl önce bir biçimi olarak kendilerini izole etmek olduğunu iddia ederler. Bu, ilgili çalışmalarla gösterilmiştir. Fakat buna rağmen, bu kutup ayıları ile ortak yavrular başlamak mümkün olduğu bulunmuştur kahverengi ayılar. Ayrıca, (örneğin, katır) çiftleştirilmesi diğer soyundan farklı verimli yavrular olacaktır. Bu hibridler ama çok nadiren, vahşi ve esaret altında hem görünür.

bu tür ilk hayvan, vahşi doğdu ve 2006 yılında keşfedildi. Ancak o zamana kadar, bilim adamları zaten kutup ve kahverengi ayıları aynı muhafaza yaşayan Almanya'daki Osnabrück kentindeki bir tutsak hayvan, hayvanat bahçesi gibi onu izlemek için fırsat oldu. 2010 yılı itibariyle zaten yaklaşık 17 melez ayıları biliniyordu. Ve 2012 yılında, vahşi tür melez görüldüğüne beş haberi gelmedi.

Siyah kutup ayıları

Kutup ayıları ne demişler, görünüş aldatıcı olabilir, beyaz görünüyorsun, ama. kürk (denilen bekçi kıllar) ayı ve astar aslında neredeyse saydamdır. Ama gerçek her üst tabakası içerisinde hava ile doldurulmuş bir boş olmasıdır. Nedeniyle herhangi bir uzunluktaki bu karmaşık yapısına ışık dalgalarının de tüyleri yansıyan. Sonuç olarak, kutup ayısı beyaz görünüyor.

Ancak, mevsim ve güneşin konumuna bağlı olarak hayvanlar sarımsı hatta kahverengi görünebilir. Bazen alışılmadık sıcak iklimde, hatta nedeniyle yosun için yeşile ayılar, onların yün yerleşti.

Eğer bir ayıyla kıllarını tıraş Ancak, şaşırtıcı bir manzara açılır: aslında kutup ayısı siyah tenli. Bu etkili hatta şiddetli Arktik soğukta stabil vücut sıcaklığını korumak için hayvan yardımcı, güneş ısısını emer. Şimdi siyah burun kutup ayısı gördüğünde, kutup ayıları hakkında ilginç gerçekler hatırlıyorum: aslında bu onun gerçek rengidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.