FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Bir rudiment nedir? Esaslar İle atavism - doğanın tuhaflıklar ya evrimin delili?

Bir rudiment nedir? Bitki ya da hayvan vücudunun bu kısmı, artık amaçlanan işlevini gerçekleştirir. Yaşayan organizmalar körelmiş yapılara bol ve onların çalışma için daha fazla fırsat sunuyor evrimi kanıtlamak.

Örnekler esasları hayvan dünyasında

esasları nelerdir? Örnekler her yerde bulunabilir. onlar döllenme olmadan yeniden rağmen Örneğin, karahindiba, onlar hala çiçek ve form polen var. böcekler bulunabilir arasında tam kanatları oluşturmuşlardır uçmayan böcekleri, katı kaynaşık elitra altında gizlidir.

sadece karın boşluğunda yüzer - örneğin piton olarak Sürüngenler, hala işlevini yitirmiş pelvis (Pek çok omurgalılarda olduğu gibi) omurlara takılı değil. Bu yılanlar dört ayaklı sürüngenlerden evrimleştiği kanıtıdır. Bazı kertenkele dışarıdan görülemeyecek derilerinin altında ilkel, körelmiş bacaklar.

Birçok hayvan ilkel gözlerin var. Örneğin, mağara sualtı böyle balık (Meksika tetra ve semender türlerinin Typhlotriton spelaeus ve Proteus anguinus), kör olarak sakinleri, ancak ilkel körelmiş gözleri vardır. Gözler Meksika tetra bir lens, dejeneratif retina ve optik sinir var. Kör semenderler dışındaki ışığın kapalı göz kapakları olduğunu öğrenciler ile gözleri vardır.

Balina körelmiş pelvis ve arka bacakları vardır. Bacak kemikleri balina gövdesi içinde yer alan, ancak iskeletin kalanı bağlı değil. Bunun yerine, sadece hayvan dokusu içine dahil edilir. Bu arka bacaklarda ve pelvis kaybı ile sonuçlanan karasal atalarından balinaların evrimi bir kanıtıdır vardır. Modern balinaların gelişmemiş Geriye kalan tek şey, bu yapıların kalıntıları olduğunu.

insan kalıntıları

Bir rudiment nedir? Vücudun bu bölümü, bu tür bir kere önemli bir fonksiyon hizmet insan ekinde gibi doğrudan bir amaç, evriminde kayıp ve şimdi yarardan çok zarar yapar sahip. kuyruk sokumu primatlar atalarının kuyruk kemiklerin kalıntısıdır - insan vücudunda oluşturulur ve daha sonra ayrıştırılır ve bağışıklık sistemi tarafından "yemiş" embriyonik kuyruk, bir kalıntı bir parçasıdır. Ama bazı insanlar hâlâ son derece nadir olsa da, kuyrukları (soyaçekiminin) ile doğarlar.

Bu özellik doğal kediler ve diğer hayvanlar ve av sırasında seslerin lokalizasyonu için gerekli olmakla birlikte, bazı insanlar, kulaklarını oynatabiliyor. Bilinen insanların ataları otçul olduğu ve dişler çiğneme ve bitki besinleri öğütme için gerekli bulundu. Tüm yetişkinlerin% 90'ından fazlası sözde bilgelik dişleri vardır. Bunlar yararsız dişler bazen düzgün büyümek ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Genellikle insanların sadece onlardan kurtulmak.

görünümü "tüylerim diken diken" insanlarda da gelişmemiş işaretidir. Bu reaksiyon genellikle zaman soğuk ya da korkmuş oluşur. Her saç dibinde kasları saç yukarı kaldırmaya hareket ederler. Hayvanlarda bu fonksiyon ısı tutma ile ilgilidir. Hayvan tehdit altında olması durumunda aynı sorun ortaya çıkabilir. Şu anda, "bir stand-up kürk" canavar daha tehditkar ve tehdit oluşturuyorlar sağlar.

evrim için reddedilemez kanıtlar

her tür standart filogenetik ağaç çalışmak için benzersiz bir şeceresi sahip olduğunu belirtmek gerekir. Her organizma onlarla bağlayarak ortak atalarının eşsiz bir dizi vardır. Organizmalar bu soyağacı tarihin kanıtlarıdır beklenmelidir. Bir rudiment nedir? biyoloji, bu anatomik ve moleküler özellikleri işlevsel olmayan vardır.

Bir rudiment nedir? Örneğin, kuşların kanatları özel güç uçuş için uyarlanmış görünüşüdür, yapılar, çok karmaşık anatomik noktası, ancak verilmemiş sinek kuşlar bulunmaktadır. Çarpıcı bir örnek - koşu ve çiftleşme dansları ise Baykuşlar uçuş için gerekli değildir çünkü güvenle, körelmiş organlar çağrılabilir kanatları değil, dengelemek için.


şaşırtıcı bilim adamları

Körelmiş yapılar tarih boyunca bir şaşkın naturalists sonuçlanır. Darwin'den çok önce bu soru ilgilenen bilim adamlarının ilk türlerin kökeni onun evrensel teorisini önermiştir. gibi pek çok bilim adamı zihinleri XVIII-XIX yüzyıl, Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832), Georges-Lui Leklerk, Comte de Buffon (1707-1788) ve Zhorzh Kyuve (1769-1832) bu sorunu araştırmaktadır.

Altmış yıl yayınlanmasından önce "Türlerin Kökeni" Darwin, anatomi Geoffroy Saint Hilaire seçkin Fransız uzman (1772-1844) bir devekuşu ve cassowary körelmiş kanat sorunu ele aldı. O doğa her zaman bırakır artık tabi "vücut, izleri" neden zararına oldu. On yıl sonra, Jean-Baptiste Lamarck (1744-1829) kendi "Hayvanat Felsefe" bazı körelmiş yapıların bir tanımı verdi.

atavizm

Atavizm küçük bir organizma grubuna özgü bazı özellikleri vardır. Örnekleri arasında insan kuyruk (koksigeal çıkıntı), ilave veya perdeli parmak, anormal tüylülüğü, dil altı, kas köpeklerde ve benzeri yer alır. Bazı genler, örneğin, aşağı bebeğe, sadece doğumdan sonra devre dışı. esasları ve atavism nelerdir? Bu evrimin kanıtı buzdağının sadece ucu.

Atavizm özellikleri şunlardır:

1) yaşam yetişkin aşamaya varlığı;

2) bir ana veya yeni atalarının işaretlerin bulunmaması;

3) popülasyondaki aşırı nadir.

En dramatik soyaçekiminin biri insan kuyrukları vardır. Bazıları sadece kaslar, kan damarları ve sinirler içeren, yumuşak. Bazen mevcut kıkırdak olabilir. Bu kuyrukları cerrahi çıkarılabilir. Atavisms ile meme (2-x) çok sayıda bulunmaktadır.

evrim bulmaca

ılkelennin nedir biyoloji? Bu yetkililer, onların doğrudan amacını kaybetmiş ve artık doğrudan işlevlerini yerine getirmektedirler. Bütün organizmalar, ortak bir atadan geldikleri takdirde, çeşitli işlevleri ve yapıları kaybı veya edinim tarihi makro kaynaklanır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.