Kendini yetiştirmePsikoloji

Bilişsel düşünme. mantık ve muhakeme Oyun. psikoloji

Bilişsel psikoloji tamamen insan aklının bilişsel süreçleri düşünüyor. Araştırma, ilgili alan, kural olarak, doğrudan bellek, dikkat, duyguların, dış dünyadan bilginin sunumunun ilgili mantıksal düşünme, hayal gücü ve net kararlar almaya yeteneği. , с самых малых лет человек усваивает полученную из общества информацию и преобразует ее в знания, на основе которых в дальнейшем формируется его личность. Yani, bilişsel düşünme kullanarak, çok genç yaş bir kişinin bilgisi şirketi türetilen ve hangi sonra onun kişiliğini oluşturduğu bilgisine dönüştürecek kazanır.

Bilişsel düşünme Özellikleri

приравнивается к восприятию мира глубоко субъективно. olarak düşünmek bir bilişsel süreç dünyasının derin algı ve bilişsel aktivite eşdeğer özneldir. Düşüncenin oluşum kişiliğinin ana özellikleri, vb diğer toplumun üyeleri ve etkileşim içinde deneyim olan arasında birçok faktöre bağlıdır için her kişi, bir birey olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, bellek, dikkat, hayal gücü, mantık, algı ve erken yaşlardan itibaren insanın bile en zor görevi çözmek için yeteneği iyi bir seviyeye oluşumuna uygundur.

Günümüz toplumunda en aklı sinyallerini dönüştürmek için sabit bir kapasiteye sahip cihazın bir tür olarak kabul edilir, buna göre bilinç hesaplama seçeneği geliştirdi. İç bilişsel şemaları için merkezi rolün mevcut teori ve düşünme sürecinde organizmanın dinç etkinlikte. человека с работой компьютера, потому что данная система также имеет устройства ввода, хранения и вывода сведений с учетом ее пропускной способности. Sistem ayrıca kapasitesine ilişkin bir giriş cihazı, depolama ve bilginin çıkışı böylece Böylece, bilgisayar operasyonla bilişsel düşünme kişiyi karşılaştırmak mümkündür.

düşüncenin temel tipleri

Bilişsel sistem oluşur bilinçli ve bilinçsiz düşünce. Ancak, modern psikoloji temelde sadece bilinçli süreçler (zıt, onun zamanında çok derinden Freud kabul edilir) eğitimini sürdürmektedir. hükümlerine uygun olarak düşünme üç çeşit ayrılabilir olmalıdır:

  • Görsel-aktif, üretim, tasarım ve sosyal aktivite organizasyonel yaklaşımlarına göre özel görevler üzerinde duruldu. Düşünce bu tip dahil üç yaşından küçük çocuklarda yaygın olduğunu belirtmek gerekir. Yani, çocuk bilinçli bir şekilde elle, örneğin onun bilgisinin nesneleri analiz eder. Küçük çocuklar oyun mantık ve düşünce süreçlerinin gelişmesine çok önemli olmasının nedeni budur.
  • Belirli görüntülere soyut fikirleri ve genellemeler somutlaştıran Görsel-figüratif. Bu tür düşünme 4-7 yıl yaşında oluşmaya başlar. Tabii ki, çocuklar da bilinç ve pratik eylemler arasındaki bağlantıyı muhafaza, ama görsel-motor düşünme durumunda olduğu gibi çok yakın değil.
  • Özet yakından soyut kavramlar ile ilgili. Her şeyden önce, belirli, pratik eylem ve görsel görüntülerin şeklinde yanı sıra soyut akıl yürütme türü değil davranır. свойственно школьникам, формирование чьей личности подходит к концу. Öğrencilerin Bu rasyonel düşünce karakteristiği, kişinin kişiliğinin oluşumu sona erer.

istihbarat Piaget gelişim Sahne

herhangi bir kişinin gelişim sürecinde Buna göre istihbarat oluşumunun en derin teorisinin yaratıcısı, bir dizi etap geçer, (1896-1980) İsviçreli Zhan Piazhe oldu:

  • sensorimotor istihbarat dönemi insan hayatının ilk iki yılında ayrılır altı aşamadan oluşmaktadır. Şu anda, aktif dış dünya ile algısal ve motor bebek ilişki kurmaktır. Dönem şeylerin doğrudan manipülasyon yapmak için bir kişinin olasılığı ile karakterizedir dikkat etmek önemlidir ama içten temsil karakterlerin eylemleri tamamen ortadan kaldırılmıştır.
  • Hazırlık ve kuruluş süresi özel işlemler, çerçeve 2 ila 11 yaşındaki akar, iç duyusal-motor fonksiyonların bir geçiş ile sonuçlanır (aksi takdirde belirteç anılacaktır). O zaman, bebek zaten dış nesnelerle değil, aynı zamanda somut fikirler ile değil sadece belirli eylemleri gerçekleştirmek için yeteneği vardır. 7 yaşından anda, bir kişinin başarıyla sunulan iki işlevi birleştirebilirsiniz.
  • biçimsel operasyonların süresi mümkün varsayımsal incelemek için bir genç 11-15 yıllık yeteneğidir. Böylece, dış gerçeklik ne olabileceğini özel bir durum olarak onun tarafından algılanır, ancak mutlaka gerekmez. на данном этапе достигает своей критической точки, когда сознание сформировано, но все равно следует стремиться к высокому, ведь совершенству нет предела. bilinç oluştuğu zaman bu aşamada Bilişsel düşünme, kritik noktasına ulaşır, ancak mükemmellik sınırı yoktur çünkü hala yüksek hedeflemelidir.

Piaget'in teorisini Eleştirisi

Doğal olarak, yukarıdaki teori entelektüel bilginin büyük bir başarı olarak kabul edildiğini, aslında çocukların bilişsel gelişimi hakkında fikir ilişkin bir devrim gerçekleştirmiştir. Yani, uzun bir süre için Piaget'nin inançların bilimsel yöntemlerle bunları onaylamak için tekrar tekrar mümkün kıldı araştırmacıların çok sayıda ilham vermiştir. Ancak, zaman içinde toplum Piaget gençlerin yeteneklerini hafife kanıtladı farklı yaşlardaki çocukların zihinsel aktivite yenilikçi yollarını test etmek geldi.

Amaca uygun olarak bu parlak çıkarım örneğini neden olur. dikkat, bellek ve ilgili alanın spesifik bilgi: başarıyla Piaget'nin aşamalar teorisini test etmek için oluşturulan belirli görevleri çözebilir, okul öncesi çocuk için, doğru bilgiyi işlemek için belirli temel becerileri bilmek gerekir. Ama bir genç, çünkü gerekli değildir becerilerinin yetersiz sayıda sorunu çözmez bunun olmasına olabilir, ama bu sorunu çözmek için de gereklidir.

Çocuğun ahlaki yargı oluşumu

ребенка. Anlaşıldığı üzere, Piaget aktif çocuğun bilişsel düşünme eğitimi aldı. Ama bu, çünkü psikolojiye olan önemli katkılarından dolayı, onun faaliyetinin sınırı olmayan çocukların ahlaki yargıları ele almaktır. İsviçreli sosyal sözleşmeler ve ahlaki kuralların kendi anlayış mutlaka bilişsel gelişimin genel derecesine uygun olmalıdır inanıyordu. Böylece, konuyu aydınlatmak için ilk teori, Piaget oynayan mermer ise çocukların gözlemlere dayanarak formüle. Avrupa oyunun kurallarını, yaptığımız farklı yaşlarda, çocukların bilimsel ilgi ne anlama ve neden onlara rehberlik etmek önemlidir.

в соответствии с его пониманием правил игры определяет четыре этапа, первые два из которых приходятся на дооперационную стадию. birçok sorunun cevabını analiz ettikten sonra, bir psikolog oyunun kurallarını anlayışı doğrultusunda çocuğun bilişsel gelişim dört aşamadan, ameliyat öncesi aşamada ilk ikisini tanımlayan sonucuna varılmıştır. Ama zaten üçüncü aşamada, çocukların bazı kurallar sosyal anlaşmalar olduğunu fark etmeye başlar, işte bu tüm tarafların uyması durumunda keyfi bir şekilde yapılandırılmış veya değiştirilebilir kapsamlı bir anlaşmadır. önce onları karşılaşmadım bile durumlarda ilgilenen adamlar ahlaki kuralların dördüncü aşama çocuk anlayışında. İlgili şekli düşünme ideolojik olarak adlandırılan ve sosyal konular, sadece standart kişisel veya kişilerarası durumun geniş bir yelpazede kapsar.

düşünme düzeyleri

Düşünce süreçleri farklı düzeylerde yapılır. Sosyal düşünme Amerikan psikoterapist Aaron Temkin Beck üç aşamaya ayrılır. Bilinçsiz karakterini taşıyan, bilişsel inançların - ilk etapta toplum derin basmakalıp empoze atfedilen olmalıdır düşünce otomatik doğa, - Böylece, yüzeyde kolaylıkla anlayabilir ve hatta aşağıda kontrol edebilirsiniz rastgele düşünceler görünür. , являющийся завершающим элементом из перечисленных выше, труднее всего поддается всяческим изменениям. düşünme düzeylerini yüksek her türlü değiştirmek için yukarıdaki, en zor nihai unsurdur. Ancak, kesinlikle bir kişinin dışından gelen tüm bilgiler bilgileri analiz vasıtasıyla birbirine bu tabakaların bir veya tamamında algıladıkları ve inşa edebilir uygun sonuçlar taktikleri davranışı için en uygun oluştururlar.

olmak en etkili insan karar verme bilişsel işlevlerin gelişiminde henüz emekleme aşamasında olduğu için çok önemlidir. sevecen anne mümkün olduğu kadar zaman ve olaylar olarak bunların bebeğin bilinç oluşumunu ayırmaya çalışın nedeni budur.

Yani çocuğun mantık geliştirme ve düşünme teşvik?

и все его аспекты у детей являются игры. Bu en popüler yolu bilişsel düşünme ve çocukların tüm yönleriyle oynuyor geliştirmek için bir sır değil. Oyun şu anda yaygın olarak çocuk yuvaları ve diğer okul öncesi kurumlarda, hem de evde sadece kullanıldığı için bu yöntem hem zamanda hem pratik olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır. Böylece, en popüler yerler, nesneler çeşitli işler vardır üzerinde onaylamaları sağlayarak , olumlu düşünme görüntü ve resimler, sözlü egzersizleri veya iş kesinti her türlü oynuyor. fakir olarak - Çok ilginç bir oyun ilk önce zengin bir adam ve benzeri düşünmek için bir çocuk sağlamaktır. Bu egzersiz en önemlisi tutumluluk, ekonomi duygusu geliştirmeye yardımcı olur ve - yargısını gelecekte.

Tabii ki, düşünme ve mantık tüm oyunlar cinsiyet ve yaş göstergelere göre sınıflandırılır. kızlar için, onlara bu kadın ve erkekler biraz rüya gelecekte olmak sağlayan - orada mantığını geliştirmek için belirli bir toplumun arzusuna işaret eden bir eğilim erkeklerde olduğu ve düşünme nedeni budur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.