Kendini yetiştirmePsikoloji

Beck Depresyon Ölçeği: metodoloji ve test prosedürünün bir açıklama

Beck Depresyon Envanteri - bu depresif bozukluğun şiddetini belirlemek için en ünlü testlerden biridir. teknik sık sık okul psikoloğu pratiğinde kullanılan hem yetişkinler hem de gençler için uygundur. Dahası, Beck Depresyon Ölçeği aynı zamanda kendi kendini muayene için kullanılabilir.

tekniklerin yaratıcısı Hakkında

Aaron Bek, bir Amerikan bilişsel psikolog bir metodoloji geliştirdi. Çocukken, Beck bir güçlüydü kafa yaralanması, onun ciddi hastalık nedeni haline geldi. Bu patoloji korku eşlik eder: boğulma Aaron korkusu, yalnız bıraktı, önce güçlü hisleri hissetti önünde konuşma o bir kafa travması veya ağır kanamadan öleceğini hayal sürekli ve.

Gelecekteki psikolog annesi onu ve en yaşlı tek kızı kaybından sonra depresyona girdi - Sister Beck 1919 yılında grip salgını sırasında öldü. Belki annenin psikolojik durumu araştırmacılar ilgilenen nedenlerinden biri okumaya başladı olmuştur nevrotik bozukluklar. Ve hatta depresyon E. Beck ölçeği annesinin ruhsal ızdırap çok benzer, onların acılarını hafifletmek için diğer insanlara kullanmak için geliştirilmiştir olabilir.

Bilişsel psikoloji depresyon

Aaron Beck depresyon hastalarının rüyalarını okudu ve sağlıklı insanların kendi hayallerinin masalları ile karşılaştırdı. Bilim adamı, bazı nevrotik hastalar için zulüm ve depresif onların psikolojik durumun "acı gerekiyor" olduğunu psikanalitik kavramını çürütmek istedi.

Araştırma sonuçları bilim adamları sürpriz: depresif hasta ve sağlıklı bireylerin rüya içeriği benzerdi içinde. Beck XX yüzyılın 50-ler depresyon yeni bir teori önerdi hangi temelinde, pratik bir dizi test gerçekleştirdi.

Bir kişinin belirgin algı süreçlerini bozuk olduğunda bilişsel psikolojinin hükümleri uyarınca, bu bozukluk meydana gelir. Nevrotik hasta geleceğin bir korku muzdarip ve sadece olumsuz yönde kendilerini düşünen. Bunlar bilişsel çarpıtmalar nedeniyle onun tecrübe bir adamın yanlış algı meydana. Aaron Beck yeni bir model önerdi psikolojik danışma, örneğin "yanlış", uyumsuz düşünceler ortadan kaldırılması amaçlanmıştır.

Beck Depresyon Ölçeği. teknik

Onun ölçek Beck Depresyon ilk kez 1961 yılında yayınlamıştır. onun gelişimi için Malzeme içgözlem sırasında bir psikolog ile elde edilen bir hasta gönüllüler yanı sıra verilerin klinik vaka olarak görev yaptı.

Beck tüm formları Depresyon Ölçeği Takımı ve, ek olarak, kendine özgü bir ifadeler bozukluğun analizi. Belirli bir nevrotik belirti içeren, her biri 21 sorudan testinde. yanıtları göre söz konusu tedavi tahmin etmek, ve tedavinin başarısını değerlendirmek için, onun depresyon, tezahürlerinin en karakteristik seyri hakkında fikir olabilir.

Ayrıca Beck Depresyon Ölçeği özdeğerlendirmeyi kullandı. Herkesin çok fazla zorluk çekmeden bunu yapmak için kendinizi test böylece verilerin test ve işlenmesi için prosedür, son derece basittir.

test prosedürleri ve anket sorularına verdikleri talimatlar

Onun orijinal sürümünde bir yöntem varken geçen yüzyılın 60-ler olarak, test prosedürü Modern psikologlar tarafından önerilen farklıdır. İstemci soruları okuyordum bir uzman zorunlu varlığı testini geçen ve cevapları kaydedildi. Buna ek olarak, psikolog da genel not duygusal durumunu hasta ve davranışsal tezahürleri bazı kaydetti.

Şimdi test prosedürü çok daha kolaydır. konu kendisine bugüne kadar grubun sağlık durumu hakkında 21 ifadeleri içeren cevap kağıdı verildi. Her grupta, bu tür ifadeler hasta kendisine en uygun olanını seçmek istenir. Tüm sorular depresif semptomların artışı derecesine göre dağıtılır ve genellikle 20 dakika verilir 0'dan testin konunun performansı ila 3'tür numaraları ile işaretlenmiştir, ancak izin zamanda incelenen kişi artış durumunun ciddi olması durumunda.

Sonuçların yorumlanması

Test puanlama gerçekleştirilir sonra. daha küçük son şekil ise toplam BDE daha iyi, 0 62 puan arasında hastanın mevcut durumunu çevrilebilir.

test psikolog pratik yapılırsa, o zaman müvekkilinin sonuçları, o rahatlama sıkılan bulmayı sağlayacak düzeltici egzersizler, atayabilirsiniz. Ağır vakalarda, hasta, anti-depresan ve hatta şiddetle tavsiye hastaneye götürmek üzere reçete edilir.

Beck Depresyon Envanteri, böylece bütün tedavi boyunca kullanılabilecek bir psikolog, önemli bir teşhis aracı haline.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.