ÇirkinlikBahçıvanlık

Bahçe için gölge toleranslı bitkiler. Ampel gölgelere dayanıklı bitkiler

Site ya da bahçe ne olursa olsun, bir evin gölgesinde olsun büyük ağaçlarda olsun, güneşin ışınlarının pratikte yere düşmediği bir veya birkaç köşe vardır. Fakat endişelenme. Flora, türler açısından çok zengin ve bahçede gölge sever veya gölgeye dayanıklı bitkiler toplayabilir; bu da çiçekli ve dekoratif yapraklardan hoşnut kalır.

Aydınlatma için titiz gerekliliklere göre bitkilerin sınıflandırılması

Güneş ışığı, su ve iyi, verimli topraklar - bitkilerin temel ihtiyaçları bunlar, başarılı ekimi garanti eder. Buna rağmen bütün çiçekler ve ağaçlar parlak güneş ışınlarına benzemez, üç gruba ayrılırlar.

 1. Bahçe için fotofilöz bitkiler, heliophytes ismidir. Açık alanlardan ve güneş ışınlarından hoşlanırlar, gölgelenme ile ölebilirler. Bu grup, bahçe çiçeklerinin büyük çoğunluğunu içerir. Yıllıklardan: petunia, marigolds, lobelia, godetsia, vb Uzun ömürlü, örneğin, daylily, rudbeckia, gaylard, Arabis, chist. Ve ayrıca ağaçlar: Akçaağaç Ginnal, thuya batı, ceviz Mançurya.
 2. Bahçe için gölge toleranslı bitkiler. Bu grup ayrıca güneş ışığını seven türler içerir, ancak günün ilk veya ikinci yarısında yalnızca 5-6 saat var. Bununla birlikte, çiçek çok bol ve uzun olmayabilir. Bu grup, meşe ormanı, Astilba, Alp akığı (ilk fotoğraf), dikentra, şakayık, ormanda vb. Gibi bitkileri içerir.
 3. Bahçe için gölge seven bitkiler. Bu türler, güneşin neredeyse hiç olmadığı gözlerden uzak köşelerinde büyümeyi tercih ediyor. Kural olarak, doymuş yeşil rengin yaprakları farklıdır. Her şeyden önce, bunlar eğreltiotları, ev sahipleri, vadinin lilyumları, akciğer saksısı, tilkiotu vs.'dir.

Bahçe için gölgeli toleranslı iğne yapraklı bitkiler

Yeşil ağaçlar ve çalılıklar her zaman bahçeye özel bir cazibe verir ve yıl boyunca göze hoş gelir. Hepsi de havayı arttırmakla kalmayıp aynı zamanda havayı dezenfekte eden inanılmaz bir aromaya sahiptir. Bir sürü iğne yapraklı bitki türü vardır, büyüklükleri, taç şeklini, toprağa ve aydınlatmaya göre değişirler. Birçok bitki parlak güneşi sevmez ve genç numunelerin hepsi istisnasız olarak büyümenin ilk aşamalarında biraz gölgelendirme gerektirir. Bahçıvanlar arasında en popüler olanı gölge toleranslı kozalaklı ağaç türleri aşağıdaki gibidir:

 • Ladin Kanadalı, ortak, dikenli, Sırpça ve "Entelmani";
 • Sibirya köknarı, balzamik, Kanada, tek renkli;
 • Yew "Repandence" ve Kanadalı (resimde);
 • Touevik sarkıyor (Japonca);
 • ehiniformis;
 • Mikrobiyota kesit.

Tüm kozalaklılar oldukça iddiasızdır, ancak bazıları kış için bol sulama ve sığınma evi gerektirir. Birçok dekoratif tür oldukça yavaş büyür, bu da onları yüksek dağ slaytlarında, grup dikiminde kullanılmasına izin verir.

Gölgeye dayanıklı çalılar seçme

Bu grubun bahçesi ve bahçesi için gölgeye dayanıklı bitkiler tamamen dekoratif nitelikte olabilir veya pratik kullanımda olabilirler. Buna ek olarak, bahçe çalıları dekoratif yaprak döken ve çiçekli olarak ayırın. En popüler ve en yaygın olanı üzerinde duralım.

 • Ortak köpekbalığı - çalılar son derece dekoratif, grup dikimi ve çitler oluşturmada kullanılır. İlkbaharda sarı kokulu çiçeklerle kaplı, umbellat saksafonlarda toplanmış ve sonbaharında parlak meyvelerle kaplanmıştır.
 • Lila yüksekliği 5 metreye kadar çıkabilen evrensel bir çalıdır. Yüksek donma direncine, kuraklığa karşı dirençli, yüksek hava kirliliği ile yetişir. Güneşli yerleri tercih eder, ancak penumbra'da çok iyi hissediyor, ancak çiçeklenme o kadar bol olmayabilir.
 • Weigel - dekoratif gölge toleranslı çalı, bol çiçekli, mayıs ortası ile başlıyor. Çitleri oluşturmak için, büyük ağaçların taçlarının altına inmek için uygundur.
 • Brownie (kırmızı ve siyah, Kanada) - bitki çiçekli ve meyve verme esnasında dekoratiftir.
 • Yasemin (chubushnik) - gölgelere dayanıklı, iddiasız, kış savurganlığı. Yaz aylarında, kalın, güçlü aromalı çiçeklerle bol miktarda kaplanır.
 • Spirea. İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açan farklı çeşitler vardır, saksılar farklı tonlarda olabilir (beyazdan mora kadar).

Ayrıca çalılar grubunun bir parçası olan ve dekoratif yaprakları olan bahçe için aşağıdaki gölge toleranslı bitkilere dikkat etmek gereklidir: kottong, şimşir, işmili (kanatlı ve şehvetli), çilek Tunberga.

Gölgede gölgeli ağaçlar bahçede

Eğer bahçe için meyve ağaçları değil dekoratif seçerseniz, o zaman birkaç çeşide dikkat etmeye değer. Akçaağaç, bahçecilik için en popüler ağaçlardan biri olmaya devam etmektedir. Büyük disseke yapraklar parlak renk elde edince sonbaharda çok güzelleşir. Bir sürü akçaağaç türü var: tarla, akiküler, gümüş, beyaz, şeker, Japonca. Ağaç güzel yayılım gösteren bir tacı oluşturur ve yeterince hızlı büyür. Gövdelerde göle gölgensiz çiçekli bahçe bitkileri tesis etmek oldukça mümkündür.

Genellikle bahçe işleri için kayın ve gürgen kullanılır, bahçe çeşitleri ve formları bulunur. Sadece grupla değil, aynı zamanda tek bitki dikimi ile harika görünüyorlar ve taç budamak ve oluşturmak kolaydır.

Gölgede yetişen meyve ağaçları ve çalılar

Çoğu meyve-çilekli ağaçlar ve çalılar gölgede yetişip iyi bir hasat yapabiliyorlar, yine de güneşe ihtiyaç duyuyorlar. Işık eksikliğinden en çok direnç gösteren ahududulara ve böğürtlenlere dikkat etmelidirler, çünkü doğal yaşantıları orman çalılıkları ve nemli vadilerdir, penumbra'yı iyi tolere eder. Ayrıca, bahsedilen türden iyi komşular olacak olan arpa ve gooseberries'i de ekebilirsin. İlk çalı kışa dayanıklıdır, hızla büyür ve belirli bir ekşi tada sahip iyi bir hasat meyvesi üretir. Bektaşi üzümü de reçel ve kompozisyon yapmak için kullanılan çok değerli meyvelerle karakterizedir.

Çeşitler sürekli güncellendiğinden, şimdi gölge toleranslı meyve bitkilerini toplayın çok daha kolaydır. Sadece ürününüzü dileklerinize göre seçmelisiniz. Doğruca kreşlere yönelin, çünkü piyasalarda çoğu zaman pakette belirtilenlerin kesinlikle satılmamaktadır.

Bahçe için grassy gölgelere dayanıklı çok yıllık bitkiler

Bahçeniz genelde gölgeli köşelerden oluşuyorsa, bu çiçek arındırmayı reddetmek için bir sebep değildir. Uzun yıllar topraktaki kışları yıllarca bitkiler, yeryüzündeki kısım ise yıllık olarak ölür ve kökler canlı kalır. Gölgeye dayanıklı uzun ömürlü çiçeklerin en büyük avantajı dekoratif yapraklardır.

İlkbahardan itibaren bahçeniz sardunyaralı primrosları süsleyebilir. Şu anda ağaçlar yaprakları henüz çözmüyor ve ışık bahçenin her köşesine özgürce nüfuz ediyor. Bunlar erkenden çiçek açan laleler, çulluklar, tarak, fındık kabuğu, daffodil, muscari olabilir.

Tüm yazları çiçekleyecek uzun ömürlü insanlardan, her zamanki şakayıklarını (penumbra için) ve yabani şakayıklarla, aronik, adonis, badan toplama (aquilegia), gündüzleri, ev sahiplerini öneriyoruz. Ayrıca, iki yaşındaki çiçekleri de görmezden gelme: tilki, mallow, unutma beni.

Gölgede hoşgörülü yıllıklar bahçede

Bu bitkiler, herhangi bir çiçek yatağını veya çiçek bahçesini çeşitlendirebilir. Tür ve çeşitlerin sayısı aktarılmamaktadır. Gölgeli bir bahçe için bile, yaklaşık bir düzine yıllık çiçekleri kolayca alabilirsiniz. Örnek olarak en iddiasız ve yaygın türlerin sadece birkaçını veriyoruz.

 • Ageratum - düşük bir bitki mavi çiçek salkımı halıları oluşturur, çiçeklenme yaz başından geç sonbaharına kadar devam eder. Yarı gölgeli yerleri tercih ediyor.
 • Kobeja, yaz boyunca, çeşitli tonlarda büyük çan şeklindeki çiçekler görünen, yeşil bir halı ile desteğin tüm yüzeyini birleştiren bir yıllık asma maddesidir.
 • Cosmee - kendini yetiştiren, aktif olarak yetiştirilen güzel bir yıllık. Oldukça yüksek (yaklaşık 1 m) ve hızla büyür ki, bu boş yeri belirli bir bitki ile kısa sürede doldurmaya izin verir.
 • Levkoi (resim yukarıdaki), çiçekli kokulu çiçek saksılarıyla çeşitliliğe bağlı olarak farklı boyutlarda bitkiler.

Ve ayrıca Nemesis ve Mimulus dikkatini hak ediyor.

Gölgeli bahçe alanlarının yatay peyzajı

Bunu yapmak için, bahçe için gölgeye dayanıklı tırmanma bitkileri (lianas olarak da bilinirler) kullanın. Unutmayın ki uzun ömürlü türler seçerseniz, yeterince büyük bir kütleye sahip oldukları için güçlü bir desteğe ihtiyaçları olacaktır. Bu özellikle yarı ahşap çeşitleri için geçerlidir. En ünlü kızın üzümleri ya da parthenocissus (resimde). Liana, toprağa ihtiyacı olduğu halde ek bakım gerektirmeyen 15 metreye kadar bir yüksekliğe kadar yetişir. Tek fark, çok gölgeli bir yerde, yapraklar biraz daha küçük olabilir ve parlak değildir.

Dikey peyzaj klematileri için sıklıkla kullanılır, ancak ılıman kışları olan sıcak bir iklim için uygundur. Bu oldukça kaprisli bir asma, güneşli yerleri tercih ediyor, ancak hafif gölgelenme de mümkündür. Kirkazon, drevogubets, prensler gibi bitkilerin de dikkat çekicidir.

Gölgeye dayanıklı ampel bitkiler

Çardak, teras veya veranda, yeşil kırbaçlarını asılı saksılardan asmış güzel çalılıklar olmadan hayal etmek zordur. Bahçe için Ampel gölgelere dayanıklı bitkiler, güneş tutkulu akrabalarıyla karşılaştırıldığında sayısız değildir, ama yine de öyledir. Özellikle lobi, çeşitli mavi ve mavi tonlarda çiçek açıyor. Penumbra'da oldukça iyi hissedeceksiniz, en önemlisi bereketli toprak ve düzenli sulama sağlamaktır.

Daha az sıklıkta bir pastırma, bir dikondra ve garip bir yumrulukla karşılaşabilirsiniz. Karmaşık ve tanıdık olmayan isimler olsa da, bu bitkiler oldukça iddiasızdır ve kısa sürede yoğun renklerle aydınlanmış çalılıklar oluştururlar.

Bahçe için dekoratif gölge toleranslı bitkiler seçmek, onlardan bol çiçekli, büyük ve çift çiçek saksısı beklemeyin. Hepsine öncelikle yaprakların dekoratif görünüşü için değer verilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.