FormasyonBilim

Aktivasyon enerjisi

Kimyasal reaksiyonlar , çeşitli hızlarda gerçekleşebilir. Başkaları saatler, günler, hatta on yıllarca sürebilir Bazıları, birkaç saniye içinde tamamlanır. performans ve gerekli ekipman boyutunu, aynı zamanda üretilen ürün miktarını belirlemek için, kimyasal reaksiyonlar meydana hızını bilmek önemlidir. Bu bağlı olarak farklı değerlere sahip olabilir:
Reaktif maddelerin konsantrasyonu;
Sistemin sıcaklığıdır.

Ondokuzuncu yüzyılın İsveçli bilim adamı S. Arrhenius, bu aktivasyon enerjisi gibi parametresine kimyasal reaksiyon oranı bağımlılığını gösteren denklem çıkarımlandı. Bu şekil, maddelerin doğası ve kimyasal etkileşim tarafından belirlenen bir sabit değerdir.
hipotez bilim adamı tarafından bilinen oluşturulur ve hareket halinde sadece bu molekülleri girebilir birlikte reaksiyona sokulmuştur. Bu tür parçacıklar aktif adlandırılmaktadır. Aktivasyon enerjisi - hareketi ve hızlı cevap hale geldiği bir durumda sıradan molekülleri hareket ettirmek için gerekli olan kuvvettir.

maddenin parçacıkları arasındaki kimyasal bir etkileşim sürecinde tahrip ve diğerleri ortaya edilir. Bu durumda, elektron yoğunluğu yeniden dağıtılır edilir aralarındaki bağlantıyı değiştirmek. Eski etkileşimi tamamen tahrip edileceği bir kimyasal reaksiyonun akış hızı, çok düşük bir değere sahip olacaktır. enerji bu miktar yüksek kazandırılabilir bırakılmalıdır. Bilimsel araştırmalar maddeler arasında etkileşim sırasında olduğunu göstermiştir, herhangi bir sistem, bir aktif kompleksin, geçiş durumu oluşturmaktadır. Bu durumda, eski bağları zayıflamış ve yeni adil sıraladı. Bu dönem çok azdır. Bir ikinci bir fraksiyonudur. Bu çökme sonucu karmaşık başlangıç malzemelerinin oluşumu ya da kimyasal bir reaksiyon ürünleri.

geçiş için bileşenli sistemin etkinliğini yapma ihtiyacını ortaya çıktı. Yani ne kimyasal tepkime aktivasyon enerjisi. Eğitim geçiş kompleks molekülüne sahip kuvveti, tanımlandığı gibidir. Böyle bir sistem içinde parçacıkların sayısı sıcaklığa bağlıdır. Bu kadar yüksek ise, aktif moleküllerin fraksiyon büyüktür. etkileşimi gücü değeri olarak ifade indeksi, daha yüksek ya da eşit olduğu "aktivasyon enerjisi". Bu nedenle, yeterli bir yüksek sıcaklıklarda, bir geçiş kompleks en yüksek oluşturabilen moleküllerinin sayısı. Sonuç olarak, kimyasal reaksiyon hızı artar. Aksine, aktivasyon enerjisi küçük etkileşime girebilen parçacıkların oranı, büyük bir önemi ise.
yüksek bir enerji bariyeri sahip, düşük sıcaklıklarda, kimyasal reaksiyonlar için bir engel olmakla olasılık bulunmaktadır. Ekzotermik ve endotermik etkileşimleri farklı özelliklere sahiptir. Bunlardan ilki, düşük aktivasyon enerjisi meydana ve ikinci - daha fazla.

O fizikte bu kavramı kullanılır. Yarı iletken aktivasyon enerjisi iletim bandı girmek için hızlanma elektronları vermek gereken minimum kuvvet taşımaktadır. sürecinde atomları arasındaki ara bağlar. Buna ek olarak, bir elektron iletim sektörüne valans hareket gerekir. Sıcaklık artışı ısı değiştirme amplifikasyonu parçacıkların nedenidir. elektronun bu bölümünde serbest yük taşıyıcıları girer. İç bağlantıları da elektrik alanı ile kırılabilir, ışık, vb Aktivasyon enerjisi safsızlık ile karşılaştırıldığında iç yarı iletken anlamlı olarak daha yüksek değerindedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.