SeyahatYol tarifi

Alupka Parkı: açıklama, turistik. peyzaj sanatının bir anıt

Alupka Park egzotik bitki örtüsü, harika mağaralar, yaylar, göletler ile bir sanat erdirmek çalışmadır. hikaye nedir bu park? Ne konumlar vardır?

Alupka Parkı: konumlar, açıklama

saray ve park kompleksi ideal sarkan ve Ai-Petri zarar görmez duvarının ortasında, South Coast manzara yazılıdır. Alupka Park 40 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bu XIX yüzyılın başında kuruldu. Park Doğal çevreyi tamamlayacak amacıyla, amfi tiyatro temelinde oluşturuldu. kendi topraklarında egzotik bitkilerin birçok farklı türü bulunmaktadır.

Üst ve Alt parkı: parkı iki bölgeye ayrılmıştır. Üst Park kuzey kesimi üç güzel gölet vardır, bunların arasına büyük ve küçük kaos temsil etti. göletler itibaren yolları Vorontsov Sarayı'na yol açar. denilen on-kayayı bulunduğu saraya, giderken "Aytaşı."

Parkın batı kısmı bir çeşme, "fötr" bezenmiştir. Kestane en bileşimi Park, Sun, Kontrast ve düzlem temizleme oluşturmaktadır.

Parkın alt kısmı Pridvortsovy olduğunu. Birkaç terasları ve mermer çeşme vardır. İşte Çin ile sokak olan fan avuç içi, gül, ayva, hor. Aşağıdaki bambaşka bir hikaye başlar - denize iner parkının manzara. yamaçlarda uzun boylu selvi ağaçları, çınar ağaçları büyüyecek, dalgaların sonu kayalar dibinde.

Geçmiş parkı

XVIII yüzyılda, parkın yerine, deniz kıyısına yakın insan yerleşim birimi bulunmaktadır. Onlar doğru genellikle ev çatıları olarak hizmet taşların ortasında yer almaktadır. O zaman bile, gezginler deniz kıyısının kayalık uçurumların ile sınırları dut, şeftali ve nar bahçeleri ile, bu yerleri romantikleştirilmiştir.

XVIII ve XIX yüzyıl peyzaj sanatının başlangıcından sonunda popüler oldu ve Vorontsov Kont büyük parkı için temel bir yer arıyordu. Seçim, tabii ki, birden yaylar ve muhteşem manzarası ile Alupka'daki üzerinde duruldu.

vakıf, 1824 yılında parkı atılmıştır. Baş parkın bahçıvan Alman Karl Kebah seçildi. Bu Kebahom köylülerin gözetiminde gerçekleştirilir çok zor ve uzun vadeli çalışmaya başladı. Parkın site taş ve çalı silinmesinden ve onların yerine Ukrayna'nın güney kesiminde siyah toprak getirildi.

yurtdışı bölgelerinden, aktif egzotik bitkiler getirildi. Nikitinsky botanik bahçesinde getirilen bitkilerin çoğu, hemen hiçbir şekilde herkes tarafından sökülmüş bu yerler çalılar ve ağaçlar içinde Alupkinsky park.Rastuschie iniş gitti. Birçoğu parkın diğer bölgelerine nakledildi. park ve meşe ve kalan Kırım çam, tupolistaya fıstık, nar ağacı. Ve eski ve içi boş bitki sarmaşıklarla için bir destek olarak kullanılmıştır.

XIX yüzyıl parkı desen sonunda ortaya çıkmaya başladı, ancak yalnızca başlangıçtı. Bitkiler evrimleşmiş ve büyümeleri dikkatli kontrol edilmesi gereken. Ölümünden sonra, parkın kurulması başka 40 yıl, bahçıvanlar ve Bischenkovichem Galushenko sürdü.

Park tarzı

O peyzajlı Alupka Parkı olarak planlanmış. Bu onun bakımlı çimenler ve çalılar, çiçek yatak ve geometrik şekillerin alanları ile klasik parklar önemli ölçüde farklılık zorunda olduğu anlamına gelir. Ana amaç birbirleriyle insan ve doğa, onların etkileşim ve birlikte yaşama arasındaki ahenkli ilişki göstermekti.

Park çevresindeki arazi ile kontrast değildi. Uzun burada bir park yolları dönüştü izi var ve düzgünce yerli ağaçlar arasında yeni bitkiler intersperses etti. Havuzlar, çeşmeler, çimler nereye peyzaj izni büyümek ve iz yok. Bu doğa parkı karşısında ikincil olmadığını ve park buna tabi olmuştur.

Highlands parkı tasarımı önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. izin Sağlam arazi diğerinden farklı, her biri birkaç yeşil alanlar haline parkı bölün. Üst Parkı oldukça sarp arazi yapısına sahiptir. Parkın bu bölümünde doğal ve doğal bir görünüm. Büyük ağaçlar, gölgeli yolları, göletler, gizemli mağaralar, serin veyuschie.

Aşağı Parkı daha düz arazi başlar. Parkın alt kısmı Vorontsov Sarayı ile çevrelenmiştir ve klasik tarzda bir parkta süslüdür. İşte tam kırpılmış çiçek ve çalılar bir zenginliği ile, düz teraslar vardır - Avrupa parklar .. en iyi gelenekleri Pridvortsovy bölgeden çıkılıyor, park ziyaretçileri doğal ihtişam tutsak yine buradayız. Teraslar ve sokaklar boyunda çam çevrili kaynakları ve şelaleler ile iz dönüşür. kabartma kayalık ve dik hale gelir ve doğallık için parkı getiri tarzı.

bitkiler alemi

Alupka Park Tesisleri termofilik bitkilerin yaklaşık 200 türü büyüyor orada dünyanın bugün farklı yerlerinden getirildi. Akdeniz, Kuzey Amerika ve Doğu Asya'da getirilen Ağaçlar.

Park ağaç için satın almak için, en önemlisi onun ekimi için gerekli koşulları inceledi ve - özellikle görünümünü. Her ağaç yüksekliği, büyüklüğü ve taç türü için mükemmel bir uyum vardı.

Park yaponsikaya Sofora, Trabzon hurması, hurma ağaçları büyüyor. Ağustos ayında Hint lila mutlu küçük soluk pembe çiçekler ve Haziran ayında Güney Amerika'da ithal mercan ağacın turuncu çiçekleri görebilirsiniz. Aynı itibaren biz park ve Şili Araucaria'daki geldi.

Majestic Sequoia, selvi ve çam Montezuma Kuzey Amerika'dan getirdi. büyüyen Chinari-çınar ağaçları ve mantar meşe, defne, pırnal ve çilek de vardır. Parkın alt kısmında büyümek ve Manolya Grandiflora himanantus. Palmiye sokak farklı çeşitlerinin gül ile mayınları.

Çeşmeler ve göletler

Gözyaşı Çeşmesi kütüphane konut yakınında, terasta yer parkta ünlüdür. Bu çalı leylak, defne, kartopu ve Fotini çiçeklenme, küçük kademeli çeşme. Su sessiz ve sorunsuz başka bir kapta akar. Gelen duvar istinat teraslar "Kabuk" ve iki tane daha mermer çeşme yer almaktadır "Cupids Çeşmesi."

Göletler - parkın etkileyici manzaraları. Doğal olanları oldukça benzer Bu yapay olarak yaratılmış göletler,. Bir duvarla çevrili dağınık kayalar ve selvi bataklık civarında. Çünkü güzelliği ve barış ve huzur atmosferini, genellikle şiirsel hatları açıklanmıştır.

neredeyse suyun bitişik ve aynalı yüzeyi yansıyan ağaç gövdesi, sarkan birikintisi üzerinde bir. Diğer gölde kuğu ve ördekleri yaşıyor. Ve büyük bir su birikintisi ortasındaki bir su jeti delinmiş üzerinden olan bir taştır.

"Kediler" Park

Park Vorontsov Sarayı kediler yaşadığı fakat canlı değil. Doğrudan saray merdiven ana giriş olan bir aslan heykel her iki tarafında, diyabaz yol açar. Burası genellikle "Aslan Terrace" denir.

beyaz mermerden yapılmış üç çift aslan. Her çiftin havasında farklıdır. Merdivenlerin dibinde uyuyan aslanları yer almaktadır. Katlanmış pençe pençe, onların snouts gömüldü ve rüyalarda memnun oldular.

Sonra aslanlar uyanmak vardır. Onlar yere pençeleri dayanacak kadar başlarını kaldırarak ve park, gururlu aslan görünüm ziyaretçileri karşıladı.

saraya girişine yakın "kedi" bakıcılarının bir çifttir. Bir pençe onlar mermer topu güveniyor. Onların pençeleri yeni misafirler için bekleyen sanki ağzı açık, dişleri gösteren ve merdiven doğru yöne bakar ve serbest bırakılır.

glade parkı

üst kısmında Alupka Parkı, pitoresk glade süslenmiştir. Düzlem Polyana göletler yakınında yer alır. bir açıklıkta sadece Sycamores büyür, fakat yüksekliği 40 metre kızılağaçlar. Burada bir kez parka getirilen gezinti tavus kuşu, görebilirsiniz.

Düzlem-Ağacı Güneşli Çayır başlar hemen sonra,. Bu güneş ışığı bolluğu önceki çayır ve göl ülke ile büyük ölçüde tezat oluşturuyor. Bu Ai-Petri parkta en iyi manzarasına sahiptir. Bir piramit şeklindeki selvi ağaçları, çam ve İtalyan Montezuma çevrili Güneşli çayır.

Sonraki Kestane Glade'i ve kontrastı bulunur. Kestane Glade Park alanı Üst İtalyan taş çam tamamlar. Yanında çok 120'den fazla yıldır holm meşe, bir koru var.

Onun adı zıt yan nedeniyle güneş alanındaki sonra bitki örtüsü ani değişime oldu. alanın merkezinde mevsime bağlı olarak, zeytin sergileyen çilek iki tür, mercan renkli mayo büyür. Burada bulunan ve deodar koyu yeşil yapraklar yayma ile. çayır gümüş köknar, selvi ve meşe ile çevrili.

kaos

Küçük ve daha kaos - Yukarı Parkı'nın kuzey ve batı kesimlerinde şaşırtıcı doğal özellikleridir. Onlar kayalar yığını gibi görünüyor. 150'den fazla yıl önce deprem etkisiyle tahrip sertleştirilmiş bir volkanik magma tarafından oluşturulan doğanın Bu çalışma,.

Karl Kebah Park bileşim bunları inscribing, kaos, sınırlar parkı özetlenebilir. İşte kaostan dünyanın yaratılışı anlatmak antik efsaneler somutlaşan.

Küçük kaos saraya bitişik olan ve inişli çıkışlı tepeler üzerinde yer almaktadır. Üzerlerine tırmanma yosun kayalar, mağaralar ve sarmaşıkları ile büyümüş, azılı züppe ve şüpheciler romantik ve yüce duygular uyandırmak.

Daha fazla kaos için göllerin birinden götüren bir yol ile ulaşılmaktadır. Burada, bahçıvanlar eller taş merdivenlerden ve küçük bir gözlem platformu dizildi. Bir taş yarık delikli çilek sayesinde, sarmaşıklar ve Apenin çam yükselen üstünde. Buradan muhteşem deniz manzaralarının, saray ve tüm filoyu izleyebilirsiniz.

Alupka Park: Adres

Park Palace karayolu, 10 üzerinde yer almaktadır.

gezi Alupkinskoye otobüsler 102, 107, 115 ile ulaşılabilir park ediyorsun.

Şehirden otobüslerde veya üst platformu Yalta otobüs gider № otobüsün 27 de yeniden tohumlama, Otobüs Alupki sürücüsüne aracılığıyla Yalta park edin.

Parka giriş ücretsizdir, ancak Vorontsov Sarayı girişinde ödenir.

Vorontsov Sarayı 9.00 17.00 ziyaretçilere açıktır.

Sonuç

Alupka Parkı peyzaj sanatının gerçek bir başyapıt. Her gün doğa ve insan yapımı ürünün mükemmel bir uyum ve anlayış birarada bulunabileceği misafirlerini kanıtlıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.