Haber ve ToplumDoğa

Alpin uzun boynuzlu böceği - En güzel böceği

Bu Beetle barbel ailesine aittir ve Avrupa çapında cinsinin Rosalia tek üyesidir. kalıntı Bu tür, o birkaç jeolojik dönemleri kalan, uzak geçmişten zamanımıza geldi. Alpin uzun boynuzlu böceği - çok büyük ve inanılmaz güzel böceği. Detay makalesinde açıklanmıştır.

görünüm

Bu böceği çok etkileyici görünüyor. uzunluk olarak 15 ila 40 mm arasında, siyah renk çok gövdesine, ama çok şık görünüyor, mavi veya mavi-gri kafa derisi ile tepesinde: geniş boyutlara sahiptir. arka orta üst kenarında bir siyah nokta ile işaretlenir, onun yanında diskin her iki tarafında künt ve keskin diken yumru vardır. Düz elitra koyu dalgalı desen ile dekore edilmiştir geniş bant ortasında (uzun boynuzlu böcek onsuz vardır) ve her iki ucunda yerinde. Çok uzun antenleri böceği: Erkeklerde iki kez buzağı uzunluğu vardır ve dişi kısa elitra sadece iki segment için gitmek; Renk koyu siyah kılların çapraz çizgili, mavidir.

doğal ortam

Bu yakışıklı oldukça yaygın. Avrupa'da, bu Alpler ve Pireneler gelen ve İsviçre yanı sıra Moldova, Beyaz Rusya ve Ukrayna Karpatlar güney sınırına boyunca bulunabilir. Bilim adamları doğruladı olması Kafkas bazı ülkelerde kuzey İran'da Türkiye, Suriye, Lübnan Alp uzun boynuzlu böcek hayatlar,. Rusya'da kendi yaşam Voronezh, Rostov, Samara, kapsar Çelyabinsk, Belgorod bölgeleri, Krasnodar ve Stavropol Bölgeleri ve Başkurdistan, Çeçenistan Cumhuriyeti, İnguşetya, Karaçay-Çerkez, Kabardey-Balkar ve Kırım.

Alp uzun boynuzlu böcek kayın, karaağaç ve gürgen bitkiler yetişen yaprak döken ve karışık ormanlar, tercih etmektedir. Dağlarda deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikte yerleşir.

yaşam biçimi

Yetişkin karakeçi Haziran ortasında etrafında odun kışı peşine. Eylül ayına kadar uçun ve sonra tenha bir yer arayan başlayın ve Ekim ayında tekrar bir sonraki kış üzerinde kabuk altındaki gidin.

Onlar kayın, karaağaç, kavak, akçaağaç, gürgen, kestane, ceviz, armut, söğüt, ıhlamur ağacı, alıç ve diğer sert ağaçların gövdelerinde delikler kemiren, ağaç reçineleri beslerler. genellikle çürüyen veya yangın, don, ağaç mantar zarar ile seçilen yaşlı ağaçların, yaşam için. Her yönden güneş tarafından ısıtılan olan açık, iyi aydınlatılmış alanlar, tercih ederim. bulutlu havalarda, gizleme ve açık üzerinde de - aktif etrafında ağaçlar çalışan ve sinek. Bu arada, bu güzellikler - mükemmel tanıtımlarında ve askerler: eğer birisi kendi güçlü çeneli tekme çok aktif saldırır vardır.

Bıyık - Parlak ve cafcaflı renkler ile büyük böceği. Yine de, bu ince gizlemeye onu engellemez. Doğada bunun gri kabuğu ile birleştirilmesi, kayın rahatça oturur iken, bu böcek fark etmek zordur. Ayrıca, vücut üzerinde siyah noktalar ona ışık ve gölge alanların parlamayı arasında "yok" yardımcı olur.

Alpin uzun boynuzlu böceği - yalnız biri, ama bazen bu böcekleri büyük sürüleri toplanıyor. Bilim adamları henüz gerçekleştiğinde sorusuna cevap veremez ve bunu niçin gerek.

üreme

Çiftleşme sonrasında dişi üç ila altı metre yükseklikte yaşlı ağaçların gövdelerinde kabuğu çatlak ve yarıkların içine yumurta bırakır. o olumlu hava koşullarından tanıtımı yapılırsa Larvalar, yaklaşık iki hafta içinde ortaya çıkar. Yaz yağışlı ve kapalı ise, larva bir ay içinde yumurtadan olabilir. Bunlar Fosilden beyaz lekeler turuncu, etli, (uzunluğu en fazla 40 mm ve genişliği 8 mm) büyüktür. Derin bagaja "vidalı" doğum sağa sonra. o bir pupa dönüşür nerede var diye, "beşik" kendini kemiren.

Genç böceği dışında ağaçtan seçildiğinde yetişkin dönüşüm içine pupa itibaren sadece üçüncü veya dördüncü yılda oluşur. Yani Alpin ırkları karakeçi veya Alp oduncu var.

koruma

Geniş dağıtım alanında rağmen, yok olma Rosalia longicorn eşiğinde. Rusya dahil birçok ülkede, Kırmızı Kitabı, bu böceği, nadir kalıntı türler olduğu devlet koruması altında olan bir kaydı var. tükenme eşiğinde, o Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Macaristan, Almanya ve Polonya'da oldu. Son on yılda nüfusu Belarus, Azerbaycan, Ermenistan, Ukrayna ciddi ölçüde azaldı. Moravia ve Balkanlarda bu güzel parlak böceği karşılamak için neredeyse imkansızdır.

birkaç yüz milyon avro bunun için ödeme açgözlü eser koleksiyoncuları - özellikle yaprak döken ve karışık, kitlesel ve kontrolsüz ormansızlaşma, hem de Rosalia longicorn olarak sorumsuz alıcı böcekleri: nedeni çok basittir.

Uluslararası toplum da parlak ve harika böceği doğayı korumak için önlemler alıyor - Avrupa Kırmızı Listesi'nde listelenir ve Kırmızı Liste edilir Doğa Koruma Uluslararası Birliği, birçok rezervlerinde korudu.

ilginç gerçekler

Alp uzun boynuzlu böceği Macaristan'da Milli Parkı "Tuna-Ipoly" sembolü haline gelmiştir.

gıdıklanıyorum sanki bir sesle öter ses çıkarmadan ederken Beetle, onların elitra arka bacaklarda temizler.

çiftleşme sezonu karakeçi nazikçe bayanlar ile cıvıl cıvıl ve yayarlar sırasında rakiplerine karşı agresif geliyor.

Yukarıda açıklanan bu geleneksel Alp uzun boynuzlu böceği (Rosalia alpina) gibi görünüyor. Saf hiçbir mavi veya pembe kapağı ile siyah: Ama bazen doğa diğer renklerde hatalar vardır. ilk önce açıklanan Muhtemelen İsveçli araştırmacı Karl Linney, pembe karakeçi karşıladım, "alp Rosalia" tür denir.

Şimdi Rosalia longicorn, bu neye benzediğini biliyorum o nerede yaşıyor ve çoğalır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.