ÇirkinlikEv güvenlik

Konveksiyon fenomen ve konveksiyon örnekler

El sıcak plaka üzerine yerleştirilmiş etkin ampuller ya avuç getirmek için, bir sıcak hava akımları hareketini hissedebilirsiniz. salınım kağıt tabaka bir açık alev üzerine yerleştirildiğinde, aynı etki gözlenebilir. Her iki etki konveksiyon ile açıklanmıştır.

Nedir?

konveksiyon olgusunun temeli sıcak kitleler ile temas halinde daha soğuk konuyu genişlemektedir. Böyle durumlar, madde için be ısıtmalı kaybeder yoğunluğu ve olur daha hafif çevreleyen soğuk alanı. En tam da bu karakteristik fenomen ısıtma suyu ısı akılarının hareketine karşılık gelir.

Bu temeli konveksiyon tam olarak ne olduğunu - ısının etkisiyle zıt yönlerde Moleküler hareket. Radyasyon, iletim ve benzer bir işlem gerçekleştirmek, ancak, aktarım ile alakalıdır ısı katılarda.

konveksiyon kayda değer örnekleri - ısıtma cihazları ile odanın ortasına sıcak hava hareketi ısıtılmış akar tavana taşıdığınızda ve soğuk hava yüzey yere düşer. Odanın alt kısmına göre daha belirgin sıcak odanın havasını ısıtmak zaman nedeni budur.

Arşimet kanunu ve fiziksel bedenin ısıl genleşme

Doğal konveksiyon ne olduğunu anlamak için, süreç Arşimed hukuk ve termal radyasyon etkisi altında organlarının genişlemesi olgusunun örneğini dikkate almak yeterlidir. Bu nedenle, kanuna göre, sıcaklıktaki bir artış gerekli sıvı hacimleri arttırır. üzerinde bulunan, konteynerlerin tabanında ısıtılmış sıvı, nem büyük yoğunluk ise, sırası ile, aşağıda taşınır. Yukarıdaki ısıtma ve bu durumda, yerinde kalır, daha az yoğun bir sıvı olması durumunda, bir olgu meydana gelmez.

kavramının ortaya çıkması

İlk defa dönem "konveksiyon" İngiliz bilim adamı geri 1834 yılında William Prut tarafından önerilmişti. Sıvılar, hareketli ısıtılmış ısı kütlesinin hareketi tarif etmek için kullanılır.

konveksiyon fenomenin ilk kuramsal çalışmalar sadece 1916 yılında başladı. Deneyler sırasında bu alt-ısıtılmış sıvılar içinde konveksiyon difüzyon geçiş zaman belirli bir kritik sıcaklık değerlerini etkisinin sağlandığı tespit edilmiştir. Daha sonra bu değer Roel sayısı' tanımını aldı. " O kadar onun çalışmada yer alan araştırmacılar onuruna seçildi. Deney sonuçları, Arşimet kuvvetinin etkisi altında ısı akışının hareket açıklamaya olanak sağlamıştır.

konveksiyon tipi

Doğal ve zorlanmış konveksiyon - tarafımızca açıklanan olayların çeşitli türleri vardır. Örnek en iyi doğal konveksiyon işleminin özelliği, odanın ortasına sıcak ve soğuk hava akımı taşımak. Hakk zorla, o is mümkün üzere gözlemlemek sıvı ile karıştırma kaşığı, pompa veya karıştırıcı.

Konveksiyon is not mümkün sırasında ısıtma katı. Tüm hata parçacıkların salınım yeterince güçlü karşılıklı çekim. Bunun bir sonucu olarak, ısıtma elemanları yekpare bir yapı, radyasyon konveksiyon meydana gelmez. Isı iletkenliği gibi organlarında bu fenomenleri değiştirir ve termal enerjinin transferini kolaylaştırır.

Ayrı türlerin kılcal konveksiyon adlandırılan hareket eder. Sıcaklık boru boyunca sıvı akışı esnasında değişen bir işlem gerçekleşir. doğal koşullar altında, doğal bir ile birlikte, konveksiyon değeri ve son derece anlamlı zorladı. Bununla birlikte, boşluk teknoloji kılcal konveksiyon, radyasyon ve malzemelerin termal iletkenliği çok önemli faktörlerdir. Hatta ağırlıksız zayıf konvektif hareketler bazı teknik sorunlar uygulayan zorluklara yol açar.

Yer kabuğunun katmanlarında Konveksiyon

Konveksiyon işlemleri ayrılmaz kalınlığındaki, gaz halindeki maddeler doğal formu ile bağlantılıdır kabuk. Tedavi küre olabilir birden fazla tek merkezli katmandan oluşan bir alan olarak. merkezinde demir, nikel ve diğer metalleri içeren yüksek yoğunluklu bir tortu şeklinde olan, büyük bir sıcak çekirdek vardır.

arasında çevreleyen tabakalar Dünyanın çekirdeği litosferleri ve yarı sıvı manto vardır. dünyanın üst katman doğrudan kabuk olduğunu. Litosfer sıvı manto yüzeyi boyunca hareket eden, serbest bir şekilde hareket ederler, ayrı levhaların kurdu. farklı bileşim ve yoğunluk, konvektif akımların oluşması farklılık manto kayalar, eşit olmayan ısıtma farklı bölümlerinde. Bu doğal bir okyanus yatağının dönüşümü ve kıtaların hareketini destekleyen orada bu tür akışlarının etkisi altındaydı.

konveksiyon ısı iletiminden farklar

ısı iletkenliği altında atomik ve moleküler bileşimlerin hareketine boyunca ısı transferini fiziksel cisimlerin yeteneği olarak anlaşılmalıdır. bunların molekülleri birbirleriyle kesintisiz temas içinde olduğu için metaller, mükemmel ısı iletkenleri hareket ederler. Bunun aksine, gaz uçucular ve kötü ısı iletken çıkıntı yapar.

Nasıl konveksiyon yapar? işlemin fizik bağlı kütle moleküler maddelerin serbest hareketi için ısı transferi dayanır. Buna karşılık, ısı iletkenliği fiziksel bedenin oluşturan parçacıklar arasındaki enerji transferi münhasıran. Bununla birlikte, tek bir ve diğer işlem parçacıklı maddenin varlığı olmadan mümkün değildir.

örnekler fenomenler

konveksiyon en basit ve kolay anlaşılır, örneğin sıradan bir buzdolabının bir iş işlem olarak hizmet edebilir. Soğutucu bölmenin borular vasıtasıyla soğutulan soğutma gazının Ödünç sıcaklığının üst hava tabakaları azaltır. Buna uygun olarak, bir ısı akışı ile ikame edilir, ve böylece ürünler, soğutma, aşağı lavabo soğuk.

Gaz sıkıştırma sırasında kompresör biriminde üretilen sıcak hava çekilmesini destekleyen bir ızgara elemanı olarak soğutma eylemlerin arka panel üzerinde yer alır. Soğutma kafes da konvektif mekanizmasına da sahiptir. O buzdolabının arkasında yer aldığı Trafalgar tavsiye edilmez, bu nedenle içindir. Ancak bu durumda, soğutma zorlanmadan gerçekleşebilir.

Diğer örnekler arasında konveksiyon yükleyebilirsiniz.BREAKBREAKDevam görülen tarafından gözlem doğal fenomenler gibi hareketinin rüzgar. Isıtılmış kıtaya kuru ve daha şiddetli şartlarla arazi üzerinde soğutuldu, hava akışlarının hareketine neden olan, birbirine yerini başlar ve nem ve enerji hareketi.

konveksiyon üzerinde yükselen kuşlar ve planörlerin olasılığını bağladılar. Daha az yoğun ve daha sıcak hava kütleleri buhar verme sürecini kolaylaştırır artan akışlarının oluşumuna ve toprak hattıyla yüzeyinde düzensiz ısıtma ile. çaba ve enerji olmadan maksimum mesafe üstesinden gelmek için kuşlar bu akışları bulmak yeteneği gerekir.

konveksiyon İyi örnekler - bacaları ve volkanik kraterler içinde duman oluşumu. çevre ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir sıcaklıkta ve düşük yoğunluğuna göre dumanı yukarı hareket. duman soğutma 'de yavaş yavaş aşağı atmosferde yerleşir. Bu bir emisyon yoktur geçtiği bu nedenle, endüstriyel borular içindir zararlı maddelerin olası yüksek hale atmosfere.

Doğa ve Teknoloji konveksiyon en yaygın örnekleri

doğa, günlük yaşamda ve teknolojide görülebilir en basit, kolay anlaşılır örnekler arasında, vurgulanmış olmalıdır:

  • Havanın hareketi ev radyatör çalışması sırasında akar;
  • bulutların oluşumu ve hareket;
  • işlem rüzgar hareketi, muson ve esintiler;
  • Toprak değiştirme yapısal levhalar;
  • ücretsiz gazlama yol Süreçler.

yemek pişirme

Giderek, konveksiyon fenomen özellikle fırınlarda, modern ev aletleri gerçekleştirilmektedir. Gaz konveksiyon kabine farklı sıcaklıklarda ayrı seviyelerde aynı anda çeşitli yemekler pişirmek için izin verir. Aynı zamanda tamamen zevke karışımı hariç ve kokuyor.

Geleneksel fırında havayı ısıtmak ısı dengesiz dağılımına yol açar tek brülör dayanmaktadır. Nedeniyle bir konveksiyon fırınında özel bir yelpaze çanak vasıtasıyla sıcak hava akışının amaçlı hareketine daha iyi yoluyla pişmiş, daha sulu. Bu tür cihazlar, böylece pişirme için gerekli olan zamanı azaltır ısınır.

Doğal olarak, ev kadınları kim aşçı içinde fırın yılda birkaç kez, bir ev aleti ile konveksiyon fonksiyon kutu değil olacağı görüşündedir teknoloji şartları. Ancak, mutfak deneyleri olmadan yaşayamaz olanlar için böyle bir cihaz mutfakta sadece vazgeçilmez olacaktır.

Biz umut malzeme sunuldu kullanışlı senin için. Tüm iyi!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.