IlişkilerDostluk

Ahlak ve modern toplumda etik

Eğer "Büyük Ansiklopedik Sözlüğü" de bakarsak kelime "etik" tanımı ve "ahlak" bir ve aynıdır olduğunu görebiliriz. Bu zor ile kabul etmek. Hatta antik dönemde, antik ahlak kendileri üzerinde yükselir bir kişi olarak anlaşılmaktadır, bir kişinin kendi davranış ve eylemlerinden sorumludur nasıl bir göstergesidir. Ahlâk karakter ve insanın mizaç, onun manevi nitelikleri, ılımlılık için yeteneği yakından ilişkilidir ve bizim egoizmi bastırmak. Moral ayrıca belli normları ve toplumda davranış yasalarını varsayar.

Etik ve ahlak kavramı, böylece farklı tanımlara sahiptir. ahlaki bileşen zaman ve yerde bağlı olarak değişebilir ise ahlaki kişinin kişisel tutumuna bağlıdır. Ahlaki ilkeleri - kavram ve kategoriler, mahkumiyet değerlendirilmesi temelini oluşturur. İnsan ahlak bazı bunun eğitime bağlıdır ahlaki idealler.

ilkelere dayalı modern toplumda Ahlak diğer kişinin engelleri oluşturmaz. Yani başkalarına bir neden zarar haline kadar sadece ama, ne istersen yapabilirsin vardır. Eğer başka bir kişi aldatmak ve zarar neden olduğu Örneğin, o zaman ahlaksız olduğunu. Ve getirmedin olur? O zaman mahkum değildir. Bu bizim şimdiki davranış ahlaktır.

"Ahlak ve etik" Yarının kavramları daha da gidecek. istediğiniz gibi yaşayın, ana şey - Eğer sormayın varsa diğer insanların işine burnunu ve başkalarının hayatlarını kurcalamak yoktur. Başkaları için değil, kendiniz karar verin, ancak birine yardım etmek istiyorsanız o gerekirse olarak, önce, ondan öğrenmek gerekir? Belki bu konuda görüşleriniz, neyi iyi, neyin kötü, uyuşmuyorsa. Ve unutmayın: herkes kendi ahlakını vardır. Sadece birkaç genel kurallar tarafından Birleşmiş: başka bir kişi, onun özgürlük ve mülkiyet hayatına girişimi yok, başkasının dokunmayın - bu çok basit.

Nasıl ahlak ve etik kavramını sınırlayan için, bu tür tanımlamalar verebilir. Moral, belirli bir toplumda alınan davranış ve önyargılar bazı normlar, toplamıdır, "edep" kelimesini bile denebilir. Ahlak kavramı daha derin. Bir ahlaki kişi korozif olmayan, bilge olan bu tür çağrılabilir, kötülük, merhamet adamı istemediği ve onunla başkalarına yardım etmeye hazır empati. Ve eğer izin belirli ve yasak eylem, ahlaka daha resmi ve sınırlı ahlak - tiner ve durumsal bir şey.

"Ahlak" ve "ahlak" kavramları arasındaki temel fark ahlak benzerleri, komşular, Tanrı, kılavuzlar, ebeveynler ve toplumun bir değerlendirmesini içerir olmasıdır. ahlak iken - bir iç kendini kontrol, onların davranışları, eylemleri, düşünceleri ve arzuları iç değerlendirmesidir. Dış etkenlere bağlı değildir, bu insanın bir iç inanmalarıdır.

Ahlaki Bu toplumun, kendi yasaklara ve yönetmeliklerde bazı davranış normlarının öngördüğü toplum grubunda (böylece dini, milli, sosyal ve) bağlıdır. Bütün insan eylemleri bu kodlarla ilişkilidir. Bu yasalara uygun bir bağlılık saygı, şöhret, ödüller ve hatta zenginlik şeklinde toplumdan teşvik gerekiyordu için. Bu nedenle, ahlaki standartlar yakından konumu ve kullanım süresine bağlı olarak, belli bir grubun tüzük ile ilişkilidir.

Ahlak, ahlak aksine, evrensel bir karaktere sahiptir. Bu fayda ve ödülleri ve diğer insanları bazı sağlama amaçlı değildir. Ahlaki kişi kendisi değil diğer kişinin gördüğü, ama kişiliği, onun sorunları, yardıma bakın ve sempati duyabilir. Bu temel, bu kavramların arasındaki fark ve ahlak komşusu sevgisini vaaz çoğu dinler, ifade edilir.

Yukarıdan da ahlak kavramı iki farklı şeyler vardır ve aslında farklı nelerdir ortaya çıkıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.