SağlıkAlternatif tıp

Zubrovka (çimen): yararlı özellikleri ve kontrendikasyonlar. Nerede çim zubrovka büyür

Tatlı çim - Kime ait bir otsu bitkidir otların ailesine. Bu halk lyadnik zubrovka kokulu, turovka, chapolot, olarak bilinir. Bitki toplama süresi - geç Mayıs Haziran başlarında için.

tanım

Zubrovka - uzun ömürlü bir bitkidir. yüksekliğinde 70 cm ulaşan, uzun sürünen rizom vardır ve dik yükselen kaynaklanıyor. sap üzerinde bulunan yaprak, kısaltılmış bir düz şekle sahiptir. Aşağıda, yeşil çıplak ve gri-yeşil renk üstünde ve dağınık tüyleri vardır. Çiçekler bizon toplanan başakçık şekilde çırpma dikdörtgen, oval. çiçekler çiçeklenme döneminde 3 adet, başakçık toplanır, bunlar salkım yayılan gibidir. Bitki Ağustos ayında olgunlaşan renk ve dikdörtgen bir böceği zengin kahverengi, sonucudur.

Tatlı çim - orman açıklıkları ve ormanlarını, kumlu topraklarda, taze ve kuru çam ormanları, glades ve yollar boyunca büyümeye tercih çimen. Buna ek olarak, bulundu ve fundalıklar edilebilir. nehirlerin ve göllerin kıyısında yaz boyunca yetişen güney zubrovka çim yayıldı. Bu bitkiler Panicles büyümesi ve yapısı onların yerine hem farklıdır. Buna ek olarak, Kuzey Amerika'da yaşayan bizon sevdiği yemek, hem de bizon Bialowieza Forest vardır.

toplama ve ön kalıplama için Dönemi

Grass'ın zubrovka yararlı özellikleri değişmektedir, ancak onun tıbbi hammadde yeşillik. en kumarin olduğunda çiçeklenme zamanında, bu boş yaptı. Hatta çiçeklenme sonrası ve ikincil yeniden büyüme sonra yeniden kesilebilir, ancak sadece bu durumda, kumarin konsantrasyonu önemli ölçüde daha az olacaktır. Zubrovka direkt güneş ışığından gizleyerek aynı anda, yeterli havalandırma olan veya açık havada bir odada kurutulmuş. Zubrovka - 2 yıl özelliklerini korur çimen.

yayılma

Ülkemizde bu ot, Kafkasya'da bulunan Avrupa bölgesinde yanı sıra Doğu ve Batı Sibirya'daki Uzak Doğu,; Ukrayna - özellikle orman-bozkır ve Polesie. Bu karışık ve yetişen , çam ormanları rezervuarların kıyısında su çayırlar üzerinde, çayır ve ormanlarını, kumların üzerinde, tarlaları içinde.

besinler

saplar ve köklerin alkaloid dinaksina ve kumarin büyük bir miktarda içerir. Bundan başka, zubrovka - bir glikozit şeklinde hidroksisinnamik asit anhidrid, ot, - bitki hassas tat vermektedir.

Çim zubrovka: yararlı özellikleri

bitki ilave olarak, insan sindirim geliştirir, iştahı uyarır. sindirim ve iştah, ateş uyarıcı gastrointestinal sistem, hastalıkları - bunlar çim votka veya su infüzyon bir tentür olarak kullanılan durumlardır. Buna ek olarak, yavaş yavaş iyileşen yaralar ve çeşitli mantar cilt hastalıkları için losyonlar şeklinde kullanılır.

Kullanım Yöntemleri

iştah ve genç kullanılan sulu infüzyon annelerinde laktasyon iyileştirilmesi için. kaynar su, bu kap için kuru ot (eczane, pazarlar, özel mağazalarda satılmaktadır çim zubrovka) bir çorba kaşığı dökülmüş ve daha sonra yarım saat kapağı kapalı altında ısrar edilir. Sonra, et suyu süzülür ve bir çorba kaşığı yemekten önce alınır.

diğer alanlarda uygulama

Zubrovka - çim aromatik infüzyon üretimi "Zubrovka" için içecek endüstrisinde kullanılan ölçek, (fotoğraf bu makalede görülebilir). şekerleme endüstrisinde gıda özleri kullandı. Aynı zamanda balıklar için bir baharatlı çeşni şeklinde kullanılır. çim anda böylece parlak, eşsiz bir lezzete sahiptir, biraz buruk tadı.

Zubrovka - Mayıs-Haziran bolca açan bir bitki. Şu anda, o kumarin içeriği maksimuma ulaşır. votka ve likör - Bu bitki çok yaygın aromalı alkollü içecekler üretiminde kullanılmaktadır.

Polonya'da XVII yy bilinen votka "Bialowieza Zubrovka" beri, XVIII yüzyılda bir içecek haline geldi Polonyalı eşrafından. Brest-Litovsk 1926 yılında, içecek ticari üretime başlamıştır. Dünya başlayan etrafında Daha sonra bu yöntemi ve diğer üreticilerin kullanımı.

Rus "Zubrovka", Çek «Zubrovka», Alman «Grasovka» yanı sıra Amerikan «Bison Votka» - özellikleri yukarıda makalesinde tarif edilmiştir çim zubrovka kullanarak tüm bu içecekler. Zubrowka marka, tescilli bir şirket Polonya'da Polmos Bialystok, ülkenin bir milli hazine.

XVI yüzyıldan Litvanya ve Polonya'da bilinen Bal likörü «Krupnikas» veya «Krupnik». Bu arada bu tür kişniş, karanfil, vanilya, tarçın, topuz gibi baharatlarla ardıç, meyve kakule, yıldız anason, fındık, tatlı çim de eklendi. Bu bitki çeşitli içeceklerin yanı sıra kullanılan, kendi içinde seyrek kullanılan bir baharattır.

Fransa, bizon yapılmış kızarmış domuz kürek kemiği sosu olarak, elde edebildi gümüş madalya bölgesel yemekler yarışmasında. bitki yağları Kozmetik ve parfümeri ürünler taze kesilmiş ot kokusunu benzer şaşırtıcı Aroma bileşimi olarak kullanılır.

yan etkiler

"Alkol tedavisi" herhangi bir teorisi genellikle alkol bağımlılığı dışında, hiçbir şey yol açmaz. Bilim adamları, alkol karışımı, insan vücudunun sağlıklı işleyişi için gerekli olmadığını kanıtlamak mümkün.

içecek veya değmez için mi? İlaç olarak otlar hiçbir tentür ciddiye olmamalı alınacak rağmen bu sorunun cevabı, toplum ve kişisel değerler durum nedeniyle. merkezi sinir sistemi ve insan karaciğer alkol olumsuz etkisi altında, "anti-mikrobik" pozitif etkisi bitki çok daha yüksektir çim adı zubrovka, özellikleri yukarıda tarif edilmiştir. Ve yine, "lechishsya" kolay başlangıç bağımlılığı bir işareti haline gelmiştir günlük bazda içmeye bilerek.

Terapötik amaçlar için, alkollü tentür, yüksek sıcaklık durumunda göğüs sürtünme için uygundur. Alkol hızlı bir şekilde buharlaşır anlaşılmalıdır, işlemin pahasına kişi azaltmıştır. Herhangi bir kumarin kaynaklarının aşırı dozda ile ağrı baş neden olur.

Bu makalede sunulan çim resim - - Zubrovka kendini tedavi için uygun değildir. Genellikle insanlar hastalık ve bir hastalık semptomları başka üstlenir kendini teşhis edemez. Hiçbir tedavi çalıştığını ortaya çıkıyor. Herhangi bir bitkisel tedavi reçeteleri belirsiz geleneksel tıbbın miras değil, bilimsel tıbbın alanından kanıtlanmış bilimsel bir gerçek olduğu unutulmamalıdır. Zubrovka diğer kaynaklar kumarin, tarçın ayrıca, uçucu yağ ile karıştırmak için istenmeyebilecektir, aromaterapi içinde.

ilginç biçimde

Latin Hierochloe nedenle Avrupa'nın bazı ülkelerinde adı bizon Our Lady görüntü ile doğrudan iletişim kurar, "kutsal ot" anlamına gelir. İngiltere'de bitki, "tatlı ot" olarak adlandırılan tercüme "tatlı ot" anlamına gelir ve bu isim doğrudan bizon kokulu tatlı tat ile ilgilidir edilir. Hint kabileleri (Pawnee, Menominee, Omaha, Lakota, Caddo) bufalo avcılar ve diğerleri çim yanan kutsal duman atalarına kurban değerlendirmiştir. Buna ek olarak, onların duman kirli ruhlar tarafından korunan. Aynı zamanda, Dünya tüp, Zubrovka ihtiva kurutuldu ve daha sonra tütün ile karıştırılır toz haline dövülerek.

Bu bitkinin duman meditasyon ve birlik tepe elde etmek için yardımcı olduğuna inanılmaktadır edildi, Hindistan şamanlarıdır küçük demetler haddelenmiş ve ritüelleri ve saflaştırılmasında, örgülü dokuma, bitkinin kokulu duman kullanılır. sigara ya da kaynatma Kızılderililerin formunda bu kutsal bitkiyi ve soğuk algınlığı, öksürük ve diğer ağrılar karşı kullandı. Çim mükemmel Ilıman lezzet ve bu sepetler ve paspaslar, dolma şilte ve yastıklar Hindistan dokuma bir kadın için böcekleri kovmak. Ve çeşitli dini festivallerde Avrupa'da yaşayanlar kilise ve tatlı yeşil kokulu sundurma için dekorasyon bu taze ot demetleri yukarı hızla yükseldi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.