FormasyonÖykü

Polonya soylulara: oluşum öyküsü, birinci söz, temsilcileri

Bugünün Polonya'da vatandaşlar eşit haklara sahiptir ve sınıf farklılıkları yok. Ancak her Kutup kelimenin anlamını bilir "seçkinler". Bu ayrıcalıklı sınıf 1921 yılında, tüm ayrıcalıkları kaldırılmıştır 11. yüzyılda ve erken 20. beri, neredeyse bin yıldır ülkede var.

oluşma tarihi

yüce asalet Polonya eşrafından çıkmasının iki sürümü vardır.

daha inandırıcı ve resmen kabul olarak kabul edilir, birinci altında, Polonya asalet evrimsel sosyal ve ekonomik değişikliklerin bir sonucu olarak çıktığına inanılır.

Doğu Avrupa topraklarında yaşayan Dağınık Slav kavimleri, yavaş yavaş büyür ve katılmak birlikleri. büyük Opole seçildi. Başlangıçta Opole en güçlü ve saygın emeğin temsilcileri seçilmiş yaşlıların konseyi ayakta açtı. Gelecekte, Opole bireysel alanlarının yönetimi büyüklerinin arasında bölünmüş ve kalıtsal oldu ve yaşlılar prensler kendilerini çağrıldı edildi.

Sabit savaşlar ve prensler arasındaki çatışmaları askeri birimler yaratma ihtiyacına yol açtı. Warriors değil toprağa bağlı serbest insanlar, arasından seçilmiştir. Bundan, sınıf büyüdü ve yeni ayrıcalıklı sınıf etti - soyluları. Alman kelime çeviren "seçkinler" "savaş" anlamına gelir.

Ama bu sınıfın ortaya çıkması ikinci versiyonu. 19. yüzyılda yaşamış Krakov Üniversitesi profesörü Franciszek Xavier Pekosinskomu aittir. bilimadamına göre, Polonyalı seçkinler evrimsel Polonya halkının derinliklerinde doğmamış. Erken 9 yüzyıl - Önce asiller soyundan geç 8 içinde Polonya topraklarına işgal Slav kabileleri savaşan, Polabian olduğuna ikna olduğunu. Onun hipotezi destekleyen eski eşraf ailelerinin armanın üzerinde Slav rünlerini tasvir olması.

ilk kronikleri

Asalet atalarının Polonyalı şövalyeler, ilk söz 1145 yılında öldü Gallus Anonymus, kroniklerine kalmıştır. diye oluşan olmasına rağmen "Chronicle ve Polonya prensler ve yöneticilerin işler" bazen tarihsel yanlışlıklar ve boşluklar muzdarip, hala Polonya devletinin oluşumu hakkında ana bilgi kaynağı oldu. isimlerin Mieszko 1 ve oğlu Kral Boleslaw Brave 1 ile ilişkili asalet ilk söz.

Boleslav devrinde kralına önemli hizmette her asker, atama "efendi" statüsü kuruldu. Bu 1025 yılı kadar uzanan bir kayıttır.

Polonyalı şövalyeler Kral

Boleslaw Cesur 1, sadece prensler, aynı zamanda köle unvanı ihsan rağmen ilk çağırmak kendisi özel bir durumu - gerçekten gurur daha "mozhnovlady". Geç 11. yüzyıl cetvel kadar, onlar aynıdır - şövalyeler, onlar - Gentry sınıfının kurucuları kendi arazi işletmelerin yoktu.

12. yüzyılda Boleslav Wry ağızlı, tumbleweed şövalye sınıfı toprak sahibi olmuş, ne zaman.

Avrupa ortalarında Knights biliyorum Ulusları Hıristiyan inancını taşıyan askerlerin Kilisesi. Polonyalı şövalyeler kilise asker olarak başlar, ancak prensler ve kralların savunucuları olarak vermedi. Daha sonra kendi kendini ilan kral Boleslaw Brave 1, bu sınıfı işlemek ve Polonya'nın ilk Dükü idi ve. Neredeyse 30 yıldır yöneten ve çok zeki kurnaz ve cesur politikacı ve asker olarak tarihe kalmıştır. Polonya Krallığı nedeniyle Çek topraklarının katılımına önemli ölçüde artmıştır zaman. Boleslav Büyük Moravya Polonya kısmında tanıttı. Onun sayesinde, Krakow, Lesser Polonya'nın başkenti kenti sonsuza Polonya Krallığı girmiştir. Uzun bir süre devletin başkentiydi. Bu güne kadar olduğu - ülkenin en büyük şehirlerinden biri, bunun en önemli kültürel, ekonomik ve bilimsel merkezidir.

metacarpel

Piast hanedanı hangi, Korol Boleslav aitti dört yüzyıllardır ülkeyi yönetti. Piast Polonya bütün alanlarındaki en hızlı gelişme dönemi yaşamış altında gibiydi. Polonya Modern Kültür Temelleri sonra atıldı. bunda değil az rol ülkenin Hıristiyanlaştırma oynadı. Gelişti el sanatları ve tarım komşu ülkelerle güçlü ticari bağlantıları kuruldu. Noble sınıf aktif gelişimi ve Polonya yüceltilmesi katkıda sürecine katılmak.

asalet ve chivalry ayrılması

14 yüzyılda Polonyalı soylulara oldukça büyük ve çok etkili sınıf oldu. şövalye ustalık imkansızdı için Şimdi, bunu böyle başlar. yasalar indigénat, adoptsii ve yüceltme kabul edilmiştir. Soylular kral üzerinde baskı, diğer sınıflardan kendilerini ayrı tutmaya. birkaç yüzyıl boyunca ülkenin en büyük toprak sahiplerini oldu, çünkü bunu göze olabilir. Ve Kral Louis döneminde Macar ayrıcalıkları duyulmamış elde etti.

Košice Ayrıcalık

Louis hiçbir oğlu vardı ve onun kızı tahtının hakkı yoktu. Onlar için bu hakkı elde etmek için, o hükümdar doğru hemen hemen tüm görevlerin soylulara kaldırılması, soyluları söz verdi. Yani, 1374 yılında ünlü Privilege Košice geldi. Şimdi, bütün önemli hükümet pozisyonları Polonyalı pan'larına işgal etti.

Yeni anlaşmaya göre, soyluluk büyük ölçüde kraliyet ailesinin ve yüce rahiplik gücünü sınırlar. Soylular arazi hariç tüm vergilerden muaf olduğunu, ama o mutsuz oldu - her yıl bir alan sadece 2 kuruş tahsil edilecektir ile. mücadele yapan Bu durumda, asiller maaş alır. Onlar kilitleri, köprüler, şehir binaları inşa ve onarım için gerekli değildi. ziyaretler sırasında Polonya topraklarında kraliyet kişi artık bir onur bekçi olarak ona eşlik soylular ve onlarla eskort ayrıca yiyecek ve barınak kral sağlamakla yükümlü çıkarıldı.

Rzeczpospolita

1569 yılında, Polonya'da Krallığı tek bir devlet, içine Litvanya Büyük Dükalığı ile birleşmiş Rzeczpospolita. Yeni devletin siyasi sistem eşraf demokrasiyi çağırdı. Aslında, değil demokrasi aynıydı. Commonwealth başında kral tarafından ömür boyu seçildi. Onun başlık kalıtsal değildi. Birlikte hükümdar ülke kontrolü ile Diet icra.

Senato ve kulübe büyükelçileri - Diyet iki meclisten oluşuyordu. eşraf sınıfının kendi seçilmiş temsilcileri - Diyet üst düzey hükümet yetkilileri ve Yüksek din adamları ve Ambassadorial kulübe oluşuyordu. Aslında, Commonwealth tarihçesi - asalet keyfi ve makul olmayan kendi devletini nasıl idare öyküsü.

Polonya asalet güç

Zayıf bir monarşi ile Polonyalı soylular yasama ve yürütme makamlarını büyük etkileri yaptık. Tarihçiler eşraf anarşiye önkoşul olarak kendini değerlendirdi.

Bu rapor, ülkedeki siyasi ve ekonomik süreçlerde eşrafından sınırsız etkisi üzerine kurulmuştur. Gentry vardı , veto hakkını kral herhangi bir yasayı almak veya yeni bir vergi, son sözü kurmak, olsun ya da olmasın, bir milis toplanması amaçlanan ise, her zaman orta sınıfı için durdu. Ve bu çok soylulara sınıf kişisel ve mülkiyet bozulmamış üzerinde kanunla korunmuştur olmasına rağmen.

eşrafından köylülerle ilişki

14-15 yüzyıllarda katıldıktan sonra. seyrek nüfuslu Kırmızı Rus Polonyalı köylülere Polonya yeni toprakları içine hareket etmeye başladı. bu topraklarda üretilen tarım ürünleri, ticaretin gelişmesi ile, yüksek talep yurtdışında kullanmaya başladı.

Köylülerin 1423 özgürlüğünde yerinden topluluklar soylulara sınıfından basınç altında tanıtıldı başka yasa kısıtlar. serfleri panschinu gerçekleştirmek zorunda kaldılar ve ülkeyi terk izin verilmedi ve ev etmektir içine bu yasaya göre, köylüler çevrildiler.

eşraf halk ilişkiler

Commonwealth Tarihçesi ve Gentry kentsel nüfusunu slighted nasıl hatırlar. 1496 yılında bir yasa darfakalılar arazi satın yasaklayan geçirildi. Potansiyel acemi - Bu kararını vermesinden lehine bir argüman vatandaşlar uzakta askeri görevlerden utangaç eğilimi ve çiftçiler için ayrılan bölgelerin sahip olduğu ancak o zaman olduğu gibi nedeni olarak zoraki olduğunu. Ve kendi şehir Burger askere halkının çağrısını önleyecektir.

Aynı kanuna eşraf arasından atanır valiler ve emniyet tarafından kontrol sınai ve ticari işletmelerin işlerini göre.

Noble görünüm

Yavaş yavaş Polonya soyluluk kendini üstün ve Polonyalı siteleri en iyi algılamaya başlayan. ilk ve en önemli emeli - beyefendi çünkü soyluların toplam ağırlık patronları değildi ve oldukça mütevazı malı vardı ve eğitimin yüksek düzeyde yok olmasına rağmen, bunlar çok yüksek özgüven var. Polonya'da, sözcük "hırs" hala hiçbir olumsuz çağrışımlar vardır.

Hangi duruma böyle sıradışı bir görünüm dayanıyordu edilir? Hükümet seçildi her soylu, veto hakkına sahip olduğu gerçeğine her şeyden önce. Daha sonra eşraf kültürü kendi takdirine bağlı olarak seçilir kral, hatta küçümseyen bir tutum anlamına geliyordu. Rokosz (King sağ itaatsizlik) soylulara sınıfının vatandaşlarla eşit hükümdar ayarlayın. Centilmen - eşit onun dışında, tüm sınıfları hor bir adam ve kesinlikle eğer beyefendi için Kral kendisi - kesinlikle otorite olup Tanrı'nın meshettiği ardından köylüler ve orta sınıfın hakkında söylenecek ne? Onların soylular köle çağırdı.

Yani zaman Commonwealth nüfusunun bu boşta kısmı ne? Favori etkinlik soylular, avcılık ve dans şölen. Ahlak Lehçe asalet renkli Genrika Senkevicha "Albay Wolodyjowski", "Ateş ve Kılıç" ve tarihsel romanlarında anlatılan "Sel."

Ama her şey bir uç bir ara gelir. Ve asalet zorbalığı sona erdi.

Rus İmparatorluğu'ndaki Polonya

18. yüzyılın sonlarında, Commonwealth topraklarının parçası Rus İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi. İşte o zaman Gentry sözde eleştiri başladı. Bu terim Rus hükümeti tarafından yürütülen faaliyetlerin bir dizi ifade eder. Bunlar ulusal gelişim, Polonya asalet hükümet çerçevesinde, bölünmemiş ve uygunsuz sınırlayıcı amaçlanıyordu. Bu arada, iken Polonya'da soylu nüfusun oranı% 7-8 olarak gerçekleşti ve Rus İmparatorluğu'nda zorlukla% 1.5 idi.

eşrafından Mülkiyet durumu Rusya'da kabul ulaşmadı. soylulara, 25 Eylül 1800 egemen kararıyla bu içerideki iki yıl geriye soylulara kadar uzanan statüleri gösteren belgeleri sunmaları için mümkün olacaktır Privislinskih illerini (Rusya Federasyonu içinde sözde Polonyalı topraklar), içerebilir Revizyon listeleri 1795 yılında. Köylülerin, küçük-burjuva ve volnohleborobskomu - Bütün kalanı diğer sınıflara dağıtılacak. Commonwealth eşraf sınıfında soylulara hükümet sırasında aktif olarak yeni üyelerle doldurulan. soylular arasında Rus İmparatorluğu'nu katılma zamanda Noble Meclisi milletvekillerinin durumunu başardı olanlar vardı, ama Senato egemenliği hiçbir onayı vardı. Bu kategori soylular arasında yer alması düşünülen listeden çıkarıldı.

1830-1831 yıllarında Polonya'da ayaklanması Polonyalılar düzenlenmesi üzerine Senato kararıyla kabul edilmiştir sonra soylulara hesaplaşma ardından eşraf ve üç kategoride bunların bölünmesi ile kendilerini tanımlamak.

İlk kategori Polonyalılar köylüler sahip olmaya veya denekler ile taşınmaz varlığa sahip atfedilir ama ne olursa olsun onlar Noble veya olmasın Meclisi tarafından onay verilip verilmediğinden, memleketin yok.

İkinci kategori arazi ve konuları yok Polonyalılar atfedilen, ancak Noble Meclisi onaylanmıştır.

Üçüncü kategori Polonyalılar kendilerini asiller dikkate atfedilir fakat arazi ve konuları yok ve Noble Kurul tarafından onaylanmayan.

denilen durum heraldry sertifikalı edilmemiş ise, kutuplar asalet belgesi vermek yasak bu Yönetmelik Noble Meclisi yürürlüğe girmesinden bu yana.

Polonya-seçkinler, asalet sağlanmasındaki bir sunum yapacak, vatandaşlar veya mülk sahibi tarafından kaydedildi. Geri kalan her şey kaydedildi devlet köylülerin.

Rus soyluları tarafından onaylanmayan Soylular, köylülerden arazi satın almak için izin verilmedi. Sonunda küçük burjuva sınıfını ve köylülüğü katıldı.

eşraf sınıfının sonu

Rus İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını (erken 20. yüzyıl içinde) Polonya edinimi ile Polonya eşrafından dönemi. 1921-1926 iki yıllık dönemin yeni Anayasası. Ben kelime "seçkinler" veya "asalet" bahsetmedi. Şimdi ve sonsuza dek Polonya Cumhuriyeti novoprovozglashonnoy bütün vatandaşların eşit hak ve yükümlülüklere sahiptirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.