Gıda ve içecekMakarna Idel

Yumurta ile Makarna - bin varyasyonları ile çanak

En basit ve ucuz yemeklerden biri olan makarnanın güveç yumurta ile. yemek yeterli asgari bilgi hazırlamak. Onun, ne zaman geç acele hazırlanmış, söyleniyor. Ama burada bile bazı nüanslar ve tuzaklar vardır. Böyle basit ürünler kesinlikle tatsız yiyecek almak yemek yapmayı ne zaman yapmazsam Onlar göz önünde bulundurulmalıdır, sen, o gibi görünüyor olabilir. Eğer onları yemek istemiyorum böylece Aslında, hatta makarna ve yumurta pişirilebilir.

yumurta ile Makarna, onlar lezzetli hazırlamak

O yumurta ile makarna gibi böyle basit bir yemek hazırlamak için zor olabilir gibi görünüyor. Aslında - çok. Birçok kişi hamurlardan ürünleri, hizmet denilen makarna önce pişirme gerektiren olanlardır gerçeği ile başlayın. Ama yumurta ile makarna, yumurta veya erişte, kabuk ile erişte gibi değil hazırlanan. Bir çok ürünün şekline bağlıdır.

dikkate alınması gereken bir başka nokta daha var. Pişirme neyi sonucunu belirlemek için gereklidir önce istiyorum: - makarna bir alt katmanına sahiptir kızarmış yumurta, - omlet, hangi makarna var.
Kızarmış yumurta istiyorsanız, o zaman makarna ve şehriye, spagetti, erişte kullanmak daha iyi değil. Ve aşıklar olacak diğer makarna artık omlet. Serin bir yerde 15 dakika - tuz ve baharat vzobyut yumurta sonra pişirme, makarna elde edilen kütle karıştırılmıştır döktüğünde elde edilir ve kütle olarak 10 elde edilen bekletildi çok lezzetli.

Kızarmış yumurta Hayranları genellikle pişmiş peynirli makarna ve yumurta. Bu yemeğin için, makarna, pişmiş dün ve sadece pişmiş değil kullanabilirsiniz. Peynir genellikle kaba rende sürülür. Ama yumurtanın üstüne koyulur, hangi dilimlenmiş çok ince kullanılabilir. Ve burada zaten hayal uçuş başlar. Sen sarısının üstüne koyabilirsiniz ve eridiğinde, dağlardan aşağı akan süt nehirlere benzer olacaktır. tam tersine Diğerleri sonradan kolayca ve hızlı bir şekilde lezzetli sıvı sarısı keyfini böylece o ekmek parçaları daldırma, protein üzerine koydu tercih ederler.

Makarna Egg katkı maddelerinin çeşitli

Ama yemekler hazırlanması, ancak ana maddeler ve sınırlı olamaz. Modern metresleri, buna baharat ve peynir sadece her türlü eklenir. sırasında haşlanmış ve kızarmış balık, sosis gibi ürünler, et kızarmış ince dilim, mantar, sebze, ekşi üzüm, sosisli ve sosis vardır. Önemli olan onlar yemekler ana bileşenleri olmadıklarından, ek ürün sayısını abartmak değildir.

Bunu inanamıyorum ama makarna yemekleri tüm dünyada büyük bir popülerlik vardır. Aynı zamanda, podyumları hem tam ve kız yemek. Aslında, çünkü makarna, fakat onlara çeşitli soslar ve soslarda iyi olamaz. Daha iyi durum buğdayından elde edilen ürünleri satın almak. Eğer böyle bir olasılık varsa, Makarna overcook değil, daha da dağınık ne, birkaç dakika kapağı altında suya bırakmayın.

Düzgün pişmiş erişte, kilolu kalça üzerinde yerleşmek asla. Basitçe çok dikkatli olmak gerekmektedir. Örneğin, hazırlanması için makarna ve sonra plaka başına büyük bir hacme sahiptir. Eğer haşlanmış erişte almak ve aynı miktarda koyarsanız, o zaman çanak önceki sürümden çok farklı olacaktır rake. Ama aynı zamanda, erişte ile daha az sos veya giyinme yemek. Bu yüzden ara sürümüne kalmak daha iyidir. yalnız kaldı dökmek makarna ve sos yiyin Eğer öğün yemek ne kadar bunun görülecek. Daha da iyisi, küçük çaplı yemekler kullanımı, sonra daha küçük bir bölümünü tam hissettirmek için yeterli görünecek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.