ÇirkinlikAraçlar ve ekipmanları

Yüksek hız çeliği. Onun özellikleri ve sınıflandırılması

Günümüzde, yüksek hızlı çelik çeşitli metal memeleri ve üretimi için önemli malzeme olmaya devam etmektedir ve bir kesme aleti. Bu alaşımlar genellikle makine testereler, matkaplar, ve kafaları çalışma matkap üretiminde kullanılır. şimdi çimentolu karbür ve daha büyük işlem performansı, yüksek hızlı takım çelikleri sıkıca onların mevkilere sağlamak için seramik kompozit malzemelerin her türlü geniş bir yelpazede görünen rağmen.

nedeniyle yüksek viskoziteli bir değere sahip yüksek mukavemet (kadar 68 HRC) ve termik kararlılık (hatta 650 ° C arasındaki bir sıcaklıkta, çalışma özelliklerini kaybetmez) olan bir kombinasyon, karmaşık kesme araçlarının üretimi için bu gibi alaşımları yaygın kullanımı, çok karbür kompozit malzemeler için aşan . Ayrıca, yüksek hızlı çelik, iyi işlenebilirlik ve kesme işlemi basınç anlamına gelir, son derece yüksek bir uyum vardır.

Ne özellikleri böyle bir alaşım alaşım elementleri bağlıdır sahip olacaktır. Tipik haliyle, yüksek-hızlı çelik, krom, molibden, tungsten, kobalt ve vanadyum içeren bir çok-bileşenli bir sistemdir. Çeşitli bileşenlerin varlığı, hem de etiketleme belirtilen yüzde olarak içerik. Harf P, burada çelik daha sonraki numara yüzde tungsten içeriği gösterir, yüksek hızlı bir olduğu anlamına gelir. Daha fazla harf için diğer alaşım elementlerinin varlığını ifade ve sayılar harflerden sonra gelen - yüzdelik kilo fraksiyonu alaşımı serisinden seçilmektedir. vanadyum K - - kobalt, A - Azot Böylece, M harfi sisteminde molibden varlığı, K gösterir.

katkı maddelerinin hızlı çelikten içeriğine göre, tungsten, molibden, tungsten, molibden olarak sınıflandırılabilir. tahsis özel bir grup metaller ile alaşım kobalt. Bu alaşımlar genellikle zor parçaları için araçlar imalatında kullanılan süper alaşımlar. Yüksek hız çeliği, alaşımlı ediniyor, Raybalar ve diğer - vanadyum ağırlıklı "bitirme" bitirir sözde araçlarının üretimi için tasarlanmıştır.

En yaygın ve muhtemelen yüksek hızlı çelik P18 en eski marka karmaşık şekilli ve imalatı için kullanılan iş parçacığı araçları. metalin yüksek kaliteli işleme için standart bir şekilde çok P9 markası alaşımından yapılmıştır anlamına gelir. ondan değirmenleri, kesici ve benzeri yok.

Normal, yüksek ve yüksek ısı direncine sahip alaşımlardan: sıcaklık rejimi hız çelikleri çalışarak üç kategoriye ayrılır. birinci grup için bir tungsten (R18, R9) ve gerekse tungsten-molibden (R6M5) aittir. Bu işaretler demir dışı metaller, işlenmesinde kullanılan yapı çelikleri ve dökme demir.

İkinci kategori malzemeler için kobalt, vanadyum ve karbon, çok yüksek bir içeriği ile karakterize edilir. gruptaki en popüler marka - R6M5F3. Yüksek aşınma direnci ile karakterize Vanadyum çelikten imal edilmiştir. Onların tek ciddi dezavantajı - vanadyum karbürlerin sertlik benzer göstergesi aşağı olmadığı için kötü zımpara, taşlama elektrokorundovogo.

Son olarak, çelik, üçüncü kategori ısıya dayanıklı, paslanmaz çelik ve titanyum alaşımları tedavisi için uygun hale, karbon içeriği düşük bir yüzde ile karakterize edilir. Bunların bir diğer özelliği - alaşım elemanlarının çok sayıda. Bu grup için ve ark 3V20K20H4F, V11M7K23 gibi markalar bulunmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.