KanunDevlet ve hukuk

Engelliler için 2011-2015 için devlet programı "Kullanılabilir ortam"

Rusya Federasyonu hükümet programı Başkanın emriyle 2011-2015 için 2009 "Erişilebilir Çevre" olarak tanzim edilmiştir. Çalışma ve Rus sanatçıların sosyal koruma Bakanlığı bu programı başladı. 2014 yılında D. A. Medvedeva emriyle 2020 kadar uzatıldı.

Yani, devlet programı "Erişilebilir Çevre" - bu peşine düşer ve kimin ne için hedefleri yani amaçlanmaktadır? Bu makale tüm sorulara cevap ve açıklığa kavuşturmak için yardımcı olacaktır.

Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi

C Rusya her yıl engellilerin sayısı artmaktadır. Bu nedenle, 24 Eylül 2008 Rusya Federasyonu farklı ülkelerde katıldığı Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi'ni imzalamıştır. Özel bir komite bu sözleşmenin ifasını kontrol eden oluşmuştur. Başlangıçta orada komitede 12 uzman, ama Üye Devletlerin artıştan sonra yetkililerin isimleri 18 uzmanlara arttırılmıştır.

Sözleşmeyi imzalayarak iyiye doğru engellilerin yaşam koşullarını değiştirmek için yetkililerin isteğini göstermiştir. Sözleşmenin temel amacı tüm engelleyici engelleri ve bunların kaldırılmasını tespit etmektir ulaşım, yol, yapılar ve binalar, sağlık tesisleri vb .. araçlar: onaylı belgeye göre, devlet vermelidir ve ortak insanın günlük hayatta kullanılan uygulama nesneleri sırasında engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak .

bu tür insanlar için tasarlanmamıştır beri sosyolojik analize engelli kişilerin yaklaşık% 60'ında göre, toplu taşıma kullanamaz. Yaklaşık% 48 mağazada kendi alışveriş yapamazsınız. sadece% 10 ve Kursk - - Örneğin, Archangel'deki, imkanı sadece% 13 Novgorod bölgesinde şartlara uygun yaklaşık% 5.

engelliler için devlet programı

Rusya Federasyonu Sözleşmesi temelinde 2011- 2015 iki yıllık devlet programı "Kullanılabilir çevre" oluşturuldu. Program döneminde yetkililer, engelliler özel sınırları için oluşturmak engelli taşıma ekipmanı için toplu ulaşım sağlamak, sesli alarm ve köyde gerekli diğer cihazlarla Özel trafik ışıkları yüklemek zorunda kaldılar.

2011-2015 için devlet programı "Kullanılabilir çevre" uygulanması kolay değildi. uygulanmasını engel olmuştur Sorunlar:

 • Düzenleyici engeller;
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlardan yardım eksikliği;
 • Programın uygulanması için belirli bir bütçenin olmaması;
 • ilişkisel (sosyal) engeli.

Nedeniyle sorunların programa biz erişilebilir bir ortamın yaratılması alanındaki yasal çerçeveyi değiştirmek gerekir.

Özeti (amaçlar ve hedefler) devlet programı

"Erişilebilir Çevre" devlet programı, diğerleri gibi, hedef ve amaçları vardır. temel amaçları:

 • tesis ve hizmetlere engelli erişimi olan 2016 kişiye kadar üretmek;
 • engellilerin rehabilitasyonu için sosyal sağlık hizmetleri geliştirmek.

Görevler:

 • esansiyel kritik tesislerinin durumu durumunu değerlendirmek;
 • temel tesislerine erişim düzeyini artırmak;
 • engelli sıradan vatandaşların ve insanların haklarını eşitlemek için;
 • tıbbi ve sosyal uzmanlık yükseltmek;
 • rehabilitasyon hizmetlerine erişimini sağlamak.

uygulama ve finansman Aşamaları

devlet programı "Erişilebilir Çevre" iki aşamada bölündü. Program uygulamasının 1. aşaması - 2011 ile 2012. 2013-2015 için devlet programı "Kullanılabilir ortam" - 2. aşama. Yani, bugüne kadar engelli insanları desteklemek için devlet programı tamamlandı.

devlet bütçesinden tahsis edilen fonların toplam tutarı, 168 437 465600 olduğunu. Ruble.

Programın nüansları

hedefleri, görevleri ve kamu finansman rağmen, şehirlerde belediye kurumları, sağlık tesislerine eczanelere engelliler için erişimi olan sorunlar ve dükkanlar hala var. Ne olursa olsun sürece çabalarının yalnızca yerel karakter takacak olarak, engellilerin sosyal hayatta engelleri kaldırmak için ne kadar zor yetkililer. o sürekli gerektirir ve daha uzun perspektif gibi büyük bir programı uygulamak için, çaba gerekir.

Sınırlı kaynaklar dolayısıyla devlet programı "Erişilebilir Çevre" havaalanları, toplu taşıma, demiryolu istasyonlarında son plan üzerinde koydu. ulaştırma sektöründe bu tutum nedenleri hızlı kararlar ve ilave mali enjeksiyonları gerektiren daha ciddi problemlerdir. Bu nedenle, hemen hemen tüm toplu taşıma engelliler için kullanılamaz.

Program uygulamasının eksikliklere rağmen bazı gelişmeler vardır. Örneğin, kupayı sahip özel vagonlar vardı. Bu kupaları tekerlekli sandalyeye dolaşmak insanlar içindir. böylece çok yüksek adımlar, Korkuluk uygunsuz konumu ve: Ama böyle bir gelişme sorunlarının insanları kurtaramaz.

Nasıl bir programdır

Şehirlerde bir yaya geçidi ışıklarında hareketli rahat ses sinyali ile yerleştirildi. Bu yerlerde yapılır nerede kör insanların hayatlarında çok sayıda.

Ayrıca büyükşehir metro engelliler için düzenlemek oldu. Platformun bileşimin varış alarm uyarısı yüklü ve ses reklamlar durur ve özellikle önlük kenar yeniden inşa edildi.

sermayenin belirli bölgelerde ciddi sağlık sorunları olan insanlar için yaklaşık yirmi daire inşa edildi. Bu daireler, özel tekerlekli sandalye seyahat eden kişiler için tasarlanmıştır. Konaklama geniş kapı ve özel banyo ve tuvalet ile donatılmıştır.

insanlar için bir konut kompleksi Ulan-Ude inşa edilmiştir. Tesiste sadece daire değil, aynı zamanda üretim tesisleri, mağazalar ve bir spor salonu bulunmaktadır. Bu koşullar üzerinde engelli birçok insanın hayali.

engelli çocuklar için devlet programı "Kullanılabilir ortam"

Rusya'da, engelli 1,5 milyon çocuk. yatılı okula çocukların yaklaşık% 90 ve% 10 sağlık sorunları nedeniyle eğitilmiş edilemez. yetkililer tarafından girişimi engelli çocukların normal okullarda başarılı olmamıştır eğitmek. Bu nedenle, program için farklı bir strateji geliştirildi.

Tambov otuz devlet okulları kuruldu engelsiz bir ortam eğitimi. Hükümet yaklaşık 12 milyon ruble tahsis hangi her yıl bu okullarda özel eğitim programı geliştirilmiştir. Tüm finansman özel ekipman satın yöneliktir. Yerel bütçe engelli çocuklar için okulların onarımı ve yeniden inşası için para ayırır. yetkililer durdurmak ve bu tür okulların sayısının artırılması değil niyetinde.

engelli çocuklar için devlet programı "Kullanılabilir ortamı" konuşma terapisti, surdopedagogs ve refah aktivitesinin öğretim bölümünün özel eğitim yürütmektedir. Bütün bu toplumsal çevrede engelli olarak birçok çocuğu dahil etmek yardımcı olur.

Bilgi reklamcılık: devlet programı "Erişilebilir Çevre"

Program 2015 yılına kadar süren bilgilendirme kampanyası, kurmuştur. televizyon aracılığıyla, Internet, radyo üzerinden reklamını yanı sıra açık reklamların kullanılması için. Başlıklar duyurular Koordinasyon Konseyi üyeleriydi sakatlar kontrollü. grup Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı PR hizmet temsilciler katıldı, Blind ve Sağırlar Tüm Rusya Derneği temsilcileri katıldı.

2011 yılında, kampanya engellilerin istihdamı üzerinde duruldu. Bilgi reklamcılık da o engelli insanları düşünmeye işverenleri çağırdı. Ve onlar da belirli işleri gerçekleştirmek mümkün.

2012 yılında, eylem programı engelli çocuklara yönelikti. 2013 yılında, Rus şampiyon karışan Paralimpik Kış Oyunları, aldı. Geçersiz - 2014 yılında, programın hangi bir aile üyesi ailelere kampanyası adanmıştı.

2020 yılına kadar programın Uzatma

devlet programı "Erişilebilir Çevre" 2020 yılına kadar uzatıldı. Bu engelliler için problem alanları uyarlanması üzerindeki çalışmaların büyük bölümünü yürütmek için gerekliydi. Bu tür nesneler sayısı çok büyüktür.

umut verici önlemler reçete genişletilmiş bir program, yeni proje güncellemesi ile karakterizedir. Ana görevleri:

 • Özürlü çocukların eğitim verebilecek öğretmen, özel eğitim;
 • profesyonel standart öğretmen eseri;
 • Engelli özelliklerine araştırma;
 • Vücudun bozulmasına dayanan istihdam konularında engellilerin destekleyen hizmetleri;
 • rehabilitasyon için özel programlar geliştirilmesi;
 • belirlenen rehabilitasyon tedavisinin etkinliğini izleyecek bir mekanizma.

gerçekleştirmek için iyi görevler rağmen büyük finansal yatırımlar gerektirir. Ekonomik kriz sırasında bölgeler bütçe fonları tarafından finanse edildi bile bu programları kapatın. Yaklaşık dokuz bölgeleri Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı programlarını sağlamadı.

devlet programının uzantısı Beklenen sonuç

2011-2020 için devlet programı "Kullanılabilir ortam" ideal olarak, tabii ki, tamamen engelliler ile ilgili olarak durumu değiştirmek için ve topluma uygun hale getirin etmektir. Uygulamada, bu o kadar pembe görünüyor. Şimdi engelli insanlar hala zor bu yüzden tamamen toplumda birlikte var, kendi alışveriş, iş aramak için, şehirde almak ve etmek. Belki programın uzantısı daha olumlu sonuçlar getirecektir. Uzatılan devlet programı sonunda Beklenen sonuçlar şunlardır:

 • % 68.2 için engelsiz altyapı donatılması;
 • % 100'e hastane ve rehabilitasyon merkezlerine gerekli tıbbi ekipman sağlanması;
 • engelli çalışma yaşındaki kişiler emek yerlerin sağlanması;
 • rehabilitasyon geçmesi mümkün olacak kişilerin sayısındaki artış;
 • rehabilitasyon başa çıkabilirim profesyonellerin sayısının artırılması.

sorunları ve eksiklikleri bir dizi olmasına rağmen, Rusya Federasyonu "Erişilebilir Çevre" devlet programı - engellilerin toplumda hayatı iyileştirmek için önemli bir adımdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.