Ev ve AileYaşlılar

Yaşlılık - Yaşlılık nasıl tedavi edilir?

Modern toplumda bir kişinin kaç yaşında yaşlı sayılması gerektiği konusu giderek daha da artmaktadır. Gençler, tereddüt etmeden, 25 yaşına erişenlere bu kategoriyi alacaktır. Ve işverenler, 40 yaşın üzerinde olanları umudunu kırpmamaktadır.

Yaşlıların sınırları nedir? Ve ne tür bir toplum yaşlılıkla alakalı olmalıdır?

Kamunun görüşleri

Birçok kişi arasında yaşlılık çağının bir insanı kazalara karşı daha hassastır hale getirdiği görüşündedir; yeni ve unutkan bir şey için zayıf öğrenme yeteneğine işaret eder. Öyle mi?

Gerçekler tam tersini söylüyor. En hızlı solma 30 ila 40 yaş arası bir insanda görülür. Bir araba kazasında ölen üçüncüsü, 25 yaşın altındaki genç bir adam. Sağlıklı bir kişinin zihinsel yeteneklerinin yaşla birlikte azaldığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Yaşlılığın ve sükunetin el ele gittiğini düşünen gerçek değildir - yaşlı olan birçok insan nispeten sağlıklıdır ve dahası kendilerini eski düşünmeyin.

Yaşlılığa yönelik tutum

Günümüz toplumunun gençlerle " yaşadığı" ve yaşlıların medyasında çarpık bir ışıkla "takıntılı" olduğunu gözlemliyoruz. Televizyonda lider olan kişiler arasında yaşlı bir kişi bulamayacaksınız. Bir çelişki gözlemliyoruz: İnsanlık tarihinde hiçbir zaman yaşlı toplum üyelerinin sosyal ve ekonomik korunması için bu kadar çok şey yapılmamıştır. Bununla birlikte, toplumda onlarla ilgili görüş çok olumsuzdur.

Yaşlı insanlar ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Doktorlar, 65 yaşın üzerindeki geç önleyici tedbirlerin ve yaşlıların hastalıklarının yaşlılık rahatsızlıkları olarak nitelendirilmesinin ardından, kaliteli tıbbi tedaviyi reddettiğine inanıyorlar. Yaşlı erkekler, sağlık hizmeti için serbest bırakılan fonların fahiş bir kısmını aldıklarından suçlanmaktadır. Ayrıca farklı ülkelerde çok sayıda emeklinin ekonomik zorlukların nedeni olduğunu söylüyor. "Gri saçlı" diyen yaşlılık, karakteristik, kabul edeceğiniz, çok terbiyesizce.

Yaşlı insanlara değerli katkı

Kendiniz için hakim olunuz: Sosyologlara göre, toplumun pek çok yaşlı üyesi, özellikle gelişmiş ülkelerde, genç evli çiftlerden daha fazla refah ve ekonomik bağımsızlığa sahiptir. Bu, onları eyalet ekonomisine olumlu yönde etkileyen en iyi alıcıları yapar.

Çalışan kadınların üçte biri çocuklarını, bazı tahminlere göre tüm çocuk bakım çalışmalarının yarısını gerçekleştiren büyükannelerin bakımına bırakıyor .

Birçok insan için, yaşlılık, bilgisayarın ve teknolojinin diğer yeniliklerinin ustalığı için bir engel değildir. Memnuniyetle öğrenirler ve deneyimlerini başkalarına aktarırlar.

Ayrıca, emeklilik yaşındaki insanların sayısı gittikçe artan bir şekilde, hak ettiği bir rahatlamayı reddediyor.

Aktif hayat için çabalamaya devam et

Yaşlılık yaşı mutlu bir yaşama engel değildir. Tüm yaşlıların ortak bir özelliği var: ücretli çalışma ya da gönüllü emek olsun herhangi bir faydalı faaliyete kasıtlı olarak meşgul olan kişiler.

Aktif kalmaya devam edin, fiziksel egzersizler yapın, her yaştan diğer insanlarla ilgilenin ve manevi ihtiyaçlarınızı karşılayın.

Dünyaya daha kolay bakmaya ve hayatınıza çeşitlilik getirmeye çalışın.

Gençlere ve yaşlılara faydalı olacak Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyelerini dinleyin: "Sağlıklı yaşam nasıl aktif yaşamı teşvik eder ve aktif yaşam sağlık korumak için mükemmel bir fırsattır."

Yaşlılık yaşamın tadını çıkarma yeteneği bir dereceye kadar başkalarının ön yargılı görüşünden etkilenebilir, ancak sevincin yaşlı kişinin yaşamı hakkındaki görüşlerine göre belirlendiğini unutmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.