OtomobilArabalar

Yağların Etiketleme. Motor yağlarının sınıflandırılması. Kod çözme motor yağı etiketleme

Her araba sahibi, kaliteye önem vererek, aracınızın bakımı motor yağı. Sonuçta, özellikleri ve kalite güvenilir motorun tüm hareketli parçaların çalışması, aynı zamanda onların hizmet uzun ömürlü da dayanmaktadır. Buna ek olarak, düşük kaliteli ya da yanlış eşleşen yağ tüm başarısız olmasına neden olabilir yağlama sistemi.

Aracınızın motoru bir saat gibi çalışır, ancak ayrıntılar uzun süre hizmet etmiş Yani, bugün piyasada kayganlaştırıcı türlerini anlamak için öğrenmeliyiz.

Neden petrol etiketlemek gerekiyor

Doğru yağlayıcı seçmek için sadece bu motor veya şanzıman işaretleme yağ demektir bilerek olabilir. anlaşılmaz karakterler ve yağlayıcı ile kap üzerine basılı numaraları görünüşte alan üreticisini, bileşim, motor ya da transmisyon olarak çalışması için sınırlama sıcaklık koşullarında farklı türde kullanım sistemini tespit eder. Buna ek olarak, yağların etiketleme grubu ve viskozite özellikleri olarak sınıflandırma belirlenmesi.

Tüm Bunu anlamak için, öncelikle bir yağlayıcı madde ile konteyner etiketinde içerdiği sembolleri temsil ettiğini anlamamız gerekir. ileriye bakmak değil, motor yağı ile başlar.

Kod çözme motor yağı etiketleme

bir yağlama seçerken, ilk şey amacına, özellikleri ve üretici hakkında satıcı sormak ve sonra etikette belirtilen verilere verilen bilgileri karşılaştırmaktır.

Tipik yağlar motor aşağıdaki bilgileri içerir işaretleme:

 • üretici;
 • yağın adı;
 • bazlı yağlayıcılar (organik, sentetik ya da yarı-sentetik);
 • API sınıflandırma kalitesi ve amacı;
 • sınıflandırma SAE viskozitesi özellikleri;
 • seri numarası;
 • imalat tarihi

Günümüz piyasasında böyle motor yağı üretimi kayganlaştırıcı üretiminde dünya liderleri, hem de tamamen bilinmeyen yarıyeraltı ithalat ve yerli şirketleri gibi ürünleri bulabilirsiniz. Bir markanın fiyat ve "matchlock", tabii ki, farklı, ama buna kişisel araç için yağlama geldiğinde ucuzluğu peşinde pek değer.

Yağ seçimi genellikle üretici ve adı ile herhangi bir sorun olduğunu. Reklam ve burada yapılan önerileri iyi bir kriterdir.

Parti numarası ve yağ üretim tarihi yağı uygunluğu gösterir. Süresi dolan ürünü kullanmasını yağlar bozulabilen olmasa da, daha iyi nakaratı.

üretici, isim ve kayganlaştırıcı imalat tarihi az çok açıktır, o zaman etiketinde içerdiği diğer nitel önlemler ile, daha ayrıntılı olarak anlamak için gereklidir. Doğru şifre çözme motor yağları etiketleme sadece yağlayıcı aracınızın motoruna tekabül anlamak için değil, aynı zamanda en kaliteli ürünü seçmenize yardımcı olmayacaktır.

Yağ bazlı

Kesinlikle tüm yağlar kompozisyon üç gruba sınıfa benimsenen:

 • Mineral (organik);
 • yarı;
 • sentetik

Mineral yağlar, doğal malzemeden imal edilmektedir - yağı. Bu ultra-yüksek yağlama özelliklerine sahip değildir ve sıcaklık değiştiğinde viskozite keskin bir şekilde değiştiği. Böyle yağlar, öncelikle eski yerli otomobil ve traktör kullanım için kullanılır. petrolden elde edilen yağlar İşaretleme yazıt «mineral» içerir.

Sentetik yağlar, organik sentez sırasında elde edilen sentetik bir üründür. performans özellikleri açısından Bu yağların mineral üzerinde büyük bir avantajı var. Bunlar özellikle kritik sıcaklık koşullarında kullanılmak üzere yapay yollarla oluşturulmuştur. Sentetik yağlar etiketlenmesi yazıt «Tam Sentetik» içerir.

Sentetik yağlar, kullanım sırasında en az uçuculuğa sahip, uzun bir hizmet ömrüne sahiptir ve düşük sıcaklıklarda mekanizmalarında en kararlı çalışma sağlar. Bunlar son derece hızlandırılmış dahil dizel motorlar ve benzin için kullanılmaktadır.

Modern otomobillerin ezici çoğunluğu için sadece sentetik yağ kullanın. Onun fiyat mineral çok daha yüksektir, ama modern motorlarda son kullanımı kabul edilemez.

Yarı sentetik yağları - mineral ve sentetik yağlar oransal olarak karıştırılması ile elde edilen bir genel yağlama ürünü. "Organik" ve "sentetik" tüm iyi nitelikleri ile, motorun her türlü evrensel bir yağlayıcı bulunmaktadır. «Yarı sentetik» etiketlenmesi, yarı-sentetik yağ belirler.

yağ viskozitesi

motor yağı temel özelliği viskozitesidir. Yani motor yağını seçerek öncelikle yönlendirilmelidir. Günümüzde, viskozite SAE sınıflandırma motor yağlama ayrılması standart sistem olarak kabul edilir. O Otomotiv Mühendisleri American Society geliştirdi ve yağların işaretleme en önemli biridir.

Ona göre, motor yağının viskozite kinematik ve dinamik: iki çeşittir. İlk kez belirli bir süre için özel bir kılcal tüp içinden akmasına yeteneği ile de karakterize edilir. İkinci sürtünme elemanlarının sıcaklık ve hızının etkisi altına kadar viskozite değişiklikleri gösterir.

Yağ, bir sıvı gibi, çevre sıcaklık etkisi altında değiştirme eğilimindedir. kışın ve aşağıda yaz aylarında daha yüksek Onun viskozitesi. artırmak veya yüzlerce kez de azalabilir bu göstergenin güçlü farklar bulunmaktadır. Yağ SAE etiketleme üzerinde geçişlerine sahip olan uygulama mevsimsellik izin verir:

 • yaz;
 • kış;
 • Birleştirilmiş sınıf

Yaz yağı

Çalıştırma yağlayıcılar az sürtünme ile parçaların sürtünme iyi yağlama sağlayan yüksek bir viskoziteye sahiptir. Ancak, bu tür bir yağ sıcaklığı altına düştüğünde 0 0 C motor imkansız başlangıç yapma, çok kalın olur. Starter tam da böyle bir viskozite tüm mekanizmasıyla ilerlemek olamaz.

Yaz serisi motor 10 adımlarla sıcaklığa karşı viskozitenin sınıfını belirlemek, 20 ila 60 birim arasında sayısal bir yağlama maddeleri yer alır.

Bu nedenle, yaz için işaretleme yağlar belirtme SAE 20, SAE 30 SAE 40 sahiptir, şekiller 100-150 0 ° C The çalışma sıcaklığının daha fazla olması, daha kalın yağlama en düşük ve en yüksek viskozitesi belirtmektedir SAE 50 ve SAE 60, ısıtma.

Kış yağı

kış yağı İşaretleme numaraları 0 çalışma gösteren 5 birim artışlarla 25 içeren sıcaklığı, (. - Kış İngilizce «kış» dan) uygulaması sezonu belirten yanı sıra mektup W. kullanımı, minimum sıcaklığın belirlenmesi amacıyla, 5 W, C, vb 20W -20, 0, 0 -35 ° C, olup bir kış yağ içinde, örneğin söz konusu sayıda 40 uzağa çekmek için gerekli olan Bu alt sınır sıcaklığı yağlayıcı sıvı sistemi ile pompalanabilir.

Bir direksiyonun - Bununla birlikte, yağlama kış için marş motoru olarak başlatmak için bir mekanizma kaydırmak mümkün olacak sıcaklığın alt sınırı tanımlar önemli tek kriter de. gerekli motor çalıştırma için daha düşük sıcaklık sınırı, Böylece yağ 10 W 35 belirli bir sayıda almak bulmak için -25 0 ° C

Yıl boyu yağı

Bu yağlar evrenseldir ve onları bütün bir yıl boyunca kullanmanıza izin verir. Bu en popüler ve motor yağı aranan olduğunu. İşaretleme dört mevsimlik yağlar iki sayı ve aralarındaki W İngilizce harflerden oluşur. viskozite üzerindeki maksimum çalışma ısıtma gücü - ilk gösterge motorun soğuk bir çıkış söz konusu olduğu bir sınır minimum sıcaklık ve ikinci gösterir.

Örneğin, 5W40 yağ etiketleme motorlu kış ve yaz göstergeleri burada mevsimlik evrensel uygulanabilirliği işaret ayıran -35 0 C harfli W düzenlenen bu yağ ile başlamak olduğunu gösterir.

100-150 0 ° C + bir sıcaklıkta maksimum viskozite 40 adet olacaktır.

Yağ etiketleme SAE ve GOST ile uyum

Rus motor yağlarının sınıflandırılması GOST 17479,1-85 gereksinimlerini karşılamak. Bu viskozite ve uygulama amacı sınıfları yağlayıcı böler.

numaraları 8, 10, 12, 14, 16, 20, 24. Bu mm2 / s bir viskoziteye gösterir işaretli yağlar Çalıştırma. sayı, daha kalın yağlama kadar yüksek olur. 4, 5 veya 6 - İşaretleme kış yağı sadece üç numaralarını sağlar.

Birleştirilmiş yağlar çift, atama paylaştı nerede pay - Bir kış sınıf, payda - yaz. Buna ek olarak, çoğu kez transkript işaretleme yağ özel katkı maddeleri ile kalınlaştırılmış olduğunu gösteren "h" harfi içermektedir (4 saat / 10, 6 saat / 16).

GOST sınıflandırma yabancı analogları tekabül iç yağın belirlemek amacıyla, özel bir tablo hazırlandı. Onların yardımı ile kolayca yabancı araba, ve tersi için gres alabilirsiniz. vb 8z / 16 - 6z10, 20W40 - örneğin, yağ 5W30 eden tayin 4/12, 15W50 tekabül işaretleme

API göre yağlar sınıflandırılması

Ayrıca viskozite dereceli yağlama maddeleri, performansı ve uygulama derecesine göre ürünler sınıfı kullanılmıştır. Onların çalışması ve systematization Amerikan Petrol Enstitüsü (API) devrede. Bu sisteme göre, tüm motor yağları iki gruba ayrılır:

 • Benzinli motorlarda;
 • dizel

benzinli motorlar için yağlama ürünleri mektup S ile gösterilir ve otomobil, kamyonet ve küçük kamyon içten yanmalı motorlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Dizel motorlar için yağ, endüstriyel, ticari ve zirai otomotiv uygulamalarında uygulamanın odaklanır harfi C ile işaretlenmiştir.

Buna ek olarak, API, sınıflandırma göre performans kalite seviyesini belirten bir mektup' içerir. uzak, daha iyi, alfabenin başından uzak ürünün kalitesidir. Örneğin, SJ işaretleme bu yağ, bir ortalama niteliksel göstergeli, içten yanmalı bir motor için olduğunu gösterir.

Ancak, motorları için yağlayıcı çoğu yabancı üreticileri evrensel ürünler, kullanımı benzinli ve dizel motorlarda mümkündür. İçten yanmalı motorların her iki tip için yağlar işaretleme fraksiyonu ile dört harfler 2 ihtiva eder. Örneğin, SD / CJ.

Bu, büyük ölçüde kayganlaştırıcı seçimini kolaylaştırır, ancak işaretleme ilk harfine dikkat değer. Bu S ise, o zaman bu ürün, üreticiye göre, burada Cı-, dizel benzinli motorlar için daha uygundur.

Yani, motor yağının etiketinde mevcut tüm sembollerle anlamak için, işaretleme bir standart okumaya çalışın. Örneğin, yazıt «BP Visco2000 SG / cc SAE 15W-40 dk. № 234567/96 2013/04/22 »«Visco2000»adı verilen bir genel mineral British Petroleum Firma ürün bir sıcaklıkta daha az olmayan -25 0 C de, içten yanmalı motorlar (benzin ve dizel) yuvarlak her türlü kullanılmaya uygun olduğunu belirtmektedir, 22.04 üretilen 0,2013 yıl.

motor yağlarının Diğer sınıflandırmalar

SAE ve API ek olarak, yağların diğer sınıflandırmalar vardır. Örneğin, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) onların daha sıkı şartlara kalitesine yapar. Bu araçların içten yanmalı motor tasarımı ve çalışma koşulları farkı nedeniyle. Birincisi, Avrupa makineler daha küçük ağırlık ve güç ünitesinin hacmini, ve ikinci olarak, onların yüksek hızlı motorları ve daha güçlü var.

ACEA tabakalaşma 12 sınıfları içerir ve 3 kategoriye motor yağları düzenler:

 • A - binek araçların benzinli powertrains için;
 • B - Binek dizel motorları için;
 • E - kamyonlar ve diğer ağır makinelerin dizel motorları için

Birlikte Japonya Otomobil Üreticileri Birliği (JAMA) ile Çalışma ve systematization yağlama (ILSAC) Uluslararası Komitesi, benzinli motorlarda (GF-1, GF-2, GF-3) için her üç petrol kalite sınıfı dahil olmak üzere, kendi sınıflandırma geliştirdik.

dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin yağlayıcı kendi sınıflandırma veya üretilen ürünler için koymak ileri spesifik gereksinimleri vardır. Bu, farklı arabanın motor yapısında önemli farklılıklar var olmasından kaynaklanmaktadır. Carmakers bağımsız araştırma ve piyasada mevcut ürünlerin kullanımı için bazı öneriler kendi spesifikasyonu oluşturur ya olan sonuçları hangi motor yağları, test yapmak.

dişli yağları İşaretleme

Dişli yağları yanlış onlar temelde aynı işlevi yerine rağmen, motordan çok daha az dikkat. Tek fark, - içten yanmalı bir motor tarafından oluşturulan aşırı sıcağa bulunmamasıdır. Sonuç olarak, dişli yağları çok daha uzun ömre sahiptir. Bunların amacı yağlama ve dişli kutularında, kontrol mekanizmaları, transfer sistemleri ve tahrik aksları üzerinde sürtünme kuvvetlerini azaltarak düşürülür.

dişli yağları İşaretleme motor yağlarının bu kadar ayrıntılı ve karmaşık değil, ama bu bu agregaların dengesine bağlı olacaktır çünkü aynı zamanda bir anlayış gerektirir.

Toplam sınıflandırma SAE viskozitesi (70W, 75W, 80W 85W) bir manuel şanzıman araç 5 yaz (80, 85, 90, 140, 250) ve Winter 4 Yağlayıcılarına 9 seviyeleri ayırt eder. Ancak uygulamada, genellikle, sürücüler otomobil multigrade dişli yağı sürün. Bu tür ürünlerin tanımlanması da aralarında W harfi ile iki sayı bir kombinasyonundan oluşmaktadır. Örneğin, SAE 70W-85, SAE 80W-90, vs.

Dişli yağları yanı sıra motorlu API sistemi tarafından sınıflandırılır. Onun kabul edilen standartlar tasarımı ve çalışma koşulları türüne bağlı olarak gruplar halinde yağlayıcı bölün. Buna ek olarak, yine de dikkate aşınmasını önlemek ürün özel katkı maddeleri varlığı ve yağlayıcı madde miktarı orada alınır.

API yağa göre iletim için GL ve sınıfa karşılık gelen 1 'den 5'e kadar olan sayılar olarak belirtilir. Sınıf daha büyük, yağ kullanılabilecek koşullar zor.

otomatik şanzıman için olduğu gibi, bunlar için geleneksel şanzıman yağı için uygun değildir. İşte SAE ve API ile ilgisi olmayan işlerini ATF standartları vardır. Hatta mekanik yapılarda kazara kullanımı önlemek amacıyla, parlak renklerle boyanmış otomatik şanzıman için ürünler Yağlama.

Motor yağlarının seçimi ve işletimi için birkaç ipucu

 • Eğer bir motor veya araç üreticisinin tavsiyelerini dikkate almalıdır dişli yağı satın almadan önce;
 • bu olumsuz yağlama sisteminin stabilitesini etkileyebilir her zaman olduğu gibi, haklı olmayan kalite özellikleri, daha yüksek bir seviyesine sahip olan ürünler kayganlaştırma kullanımı;
 • o üreticinin otomobillerin önerilerinde belirtilen süre içinde bir yağ değişimi gerçekleştirmek için önemlidir;
 • o işin daha sıkı koşullara tabidir aşınmış motor olarak daha sık değiştirilmelidir yüksek kilometre yağı ile araçlarda;
 • yağ değiştirilmesi ve zaman yağ filtresini değiştirmek arzu edilir;
 • kabul edilemez karıştırılmış, mineral ve sentetik yağ, çözünmez bir çökelti oluşmasına yol açabilir;
 • daha önceden doldurulan tam olarak aynı yağ olmalıdır motoru dolum;
 • özel akışkanlar vasıtasıyla motor yağlama sisteminin yıkanması periyodik olarak yapılabilir;
 • minimum değerin altında yağ seviyesi, kaçınılmaz olarak sürtünme parçalarının hızlı bir aşınmaya sebep olur izin olamaz;
 • Vites ve motor yağlarının Etiketleme onun uygunluğunu belirleyebilir, bu odaklanarak, ürünün üretildiği tarihi içermelidir (yağlayıcı maksimum raf ömrü 5 yıldır);
 • Mağaza motor ya da şanzıman yağı ve nemin ve hava şartlarına karşı ürünü koruyan kapalı bir kapta, gereklidir.

Bu basit kurallara bilerek, birçok sorunu önleyebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.