OtomobilArabalar

Viskoz kavrama: is, çalışma prensibi, randevu

Son yıllarda daha popüler geçitler kazanç veya sözde SUV olarak. Bu arabalar gerçek SUV farklıdır, destek çerçevesinin olmaması değil, aynı zamanda elektronik kilitler ile "haksız" dört çeker (burada, bu bedenin fonksiyonudur). Ayrıca, otomatik bağlanır. viskomufta kullanılan iki eksenlerini bağlamak için. Ya her sürücünün bilmez bu elementtir. Bugünün yazıda daha ayrıntılı olarak bu mekanizmayı tartışacağız.

özellik

ağdalı bağlantı nedir? Bu mekanizma nedir? Viskoz birleştirme yapışkan özellikleri aracılığıyla otomatik şanzıman için bir tork cihazdır. Diğer bir deyişle, manşonun içine doldurulmuş olan sıvının yoğunluğu değiştirilerek, aracın ikinci bağlantı ekseni.

sıvının ne tür

Bu yapışkan bağlama adlandırılan kapalı bir cihaz mahfazası yer almaktadır. Bu nedir? manşonun içinde silikon bazında yapılmış bir genleşen akışkan, bir. Bu özel etkileri var. yaslanmak olarak bir sıvıdır. Ama en kısa sürede moleküllerin bir karıştırma olmadığı için, onun yoğunluğunu değiştirir. bir genleşen akışkan Ömür mekanizması ile dolu.

Cihaz ve çalışma prensibi

Bu ağdalı bağlantı tork konvertörü otomatik şanzıman prensibi ile çalışır. Her iki durumda da, tork sıvı üzerinden iletilir. Bununla birlikte, kavrama torku dönüştürücü biraz daha farklı bir şekilde düzenlenir. Bu hermetik olarak kapatılmış bir muhafaza olup. İçerisinde ön ve arka pervane (iki türbinleri) döner. tekerlek mili eş zamanlı dönen, bileşim, bir sıvı halindedir. tek durmuş aks olarak, tork başka bir türbin iletilir. Sıvı karıştırıldı ve bir katı haline gelir. Bu durumda, moment aktarma aksta devam edilir. Araç bir engeli aşmak sonra, karıştırma durdurulur. Tork aynı eksende yeniden iletilir.

Fakat, bu düzen yapışkan kavramanın tek diyagramıdır değildir. Bazı yerine türbin ön ve arka olan sürtünme diskleri (aşağıya bakınız. Fotoğraf). Onlar aynı prensiple çalışır. İçinde de bir dilatant sıvıyla doludur. miller farklı hızlarda dönen, bu karıştırılır ve (böylece genişler) yoğun hale gelir. Bu durumda, dönme momenti eşitlendiğinde, ve her iki tekerlek (ön ve arka), aynı şekilde döner. Nedeniyle sıvı köle ve ana disklerin genişlemesine birbirine preslenmektedir. Gördüğünüz gibi, cihazın mekanizması oldukça basittir. Eleman yeterince uzun, yani ağdalı bağlantı revizyon yakında ihtiyaç duyulabilir.

Nerede kullanılır?

ağdalı bağlantı kullanıldığında iki temel alan vardır. Bu küre nedir? Biz onlara bakmak Aşağıda:

  • Soğutma Sistemi. Viskoz birleştirme cebri radyatör için kullanılır. mekanizma, çubuk üzerine monte edilmiş olan ve transmisyon kayışı vasıtasıyla krank mili ile tahrik edilir. detay üzerine multiblade fan ayarlar. Nasıl çalışır? makara döner güçlü, daha hızlı sıvı kavramadaki kalınlaşır. Bu nedenle, orta ve yüksek devir sayılarında, radyatör zorunlu soğutulur. devrimlerin yıkılmasıyla eşanjör doğal olarak soğutur. Fan çalışma durur. Şimdi soğutma Bu yöntem kullanıldığında hemen hemen hiç. Viskoz debriyaj elektrikli fanlar yerine. Bu motor sıcaklık sensörü tarafından tahrik edilmektedir. Eleman motor krank mili ile ilişkili ve daha imal edilebilecek değildir.
  • dört tekerlekten çekiş bağlanması. birinci durumda, sorun elektroniği tarafından çözülebilir eğer, ikinci aktarma tork böylece eksenli olamaz. Bu nedenle, viskoz debriyaj ana kapsamı - bir geçit var.

avantajları

profesyoneller bu mekanizma nedir var mı? Birkaç tanesi düşünün:

  • tasarımın basitliği. Cihaz sıkı bir şekilde mahfazanın içinde kapalı bir sıvı ve iki türbin (ya da tekerlekler) içerir.
  • Mukavemet. kol mahfaza 20 atmosfere kadar basınçlar dayanabilmesi. Sıvı dışında dökülen bir kez çünkü Yani, korkmayın.
  • Pratiklik. Bu bir toprak yolda çalışabilir ve kaldırıma (örneğin, başlattığınızda kayma). Bu elektronik gerektirmez. Bağlantı ve kopukluk aktüatör otomatiktir.

eksiklikler

Böyle önemli avantajlara rağmen, dezavantajları viskoz debriyaj dikkati çekiyor:

  • Düşük sürdürülebilirlik. Arıza durumunda, yeni bir yapışkan bağlantı ile tamamen değiştirilir. Bu tür parçaların maliyeti oldukça büyüktür. Tamir viskoz birleştirme işlemi gerçekleştirilmez.
  • Sığ verimlilik çekişli. araba çok kayma olacak sadece ikisi tekerlekler aynı hızda dönecektir. arası aks sert kilidi söz konusu olabilir.
  • Uygulanamazlığı bağlantısı. Örneğin, bir ford geçmek gerekir. Bu amaçla, kalıcı dört çekerli olması arzu edilir. Ancak, ağdalı bağlantı Buna izin vermez. jantlar Eğer zabuksuete sonra tam olarak dönecektir.
  • Azaltılmış sürüş yüksekliği. mekanizma konut Karakteristik geçit arazi sorgulamaya çağırır, yeterince büyüktür.
  • aşırı ısınma düşük direnci. olamaz tam sürücü modunda Uzun çalışma elemanı (akışkan özellikleri değişir viskomuftyi yatak aşınması). Aksi takdirde başarısız olur. Yani uzun yolda kaymaz.

viskomufty UAZ kendi ellerini Çıkarma

en vantilatör, Ulyanovsk Otomobil Fabrikası otomobillerin bir örnekle birlikte bu kısmını ayıklamak için nasıl bakalım. Yani, konfor için bir radyatör ve fan başlığını (jaluzi) kaldırmak gerekir. Daha sonra, kullanarak anahtar 12, iki sabitleme cıvatalarını kasnağını pompa vida açılmış. viskoz kavrama somunu bir sol vida olduğunu lütfen unutmayın. Bu nedenle, saat yönünde ve iplik sökülmelidir - tersine. Bundan sonra, anahtar 32 kavrama tespit somununu sökün. dönmesini Krank mili kasnağını tutun. somun zorsa, bir çekiç kullanabilirsiniz. Yavaşça gevşetme yönünde anahtar vurur. Bundan başka birleştirme başarılı bir şekilde, pompa milinin çıkarıldı. vida açılmış vida 4 sabitleme üzerinde 13 Anahtar fan pervanesinin. Biz mekanizmasını çıkmak ve yenisini koymak. ters montaj elemanı. Cıvata çubuklar ince dudaklarıyla, pense yardımı ile yerine vidalanır. Sonra, montaj fındık "eli ile" debriyaj, bükülmüş koydu. debriyaj kendisinde bir cıvata sarın gerekli değildir. motor çalıştırıldığında O kendi kendine kilitlenir.

Yani, ne viskoz bağlantı öğrendim.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.