Sanayi

Uçağın gövde nedir? Bir devre cihazı olup, yapısal elemanlar

Bir yolcu uçağın gövdesi kanatları, kuyruğu ve bazı durumlarda şasi bağlar. Bu ekipman, mürettebat ve kargo için tasarlanmıştır. Bir gövdenin olmadan Düzlem uçan kanat aradı. onun kalınlaşmış bölmeye ise konvansiyonel araç vücutta olan her şeydir. fazla ayrıntı Ne uçağın gövde düşünün. Bu bileşenin Fotoğraflar ayrıca makalede sunulacaktır.

genel şartlar

iki kelimeyle açıklanması ne uçak gövdesi, bu kabine söyleyebiliriz. Uçağın bu bileşen için gereksinimleri bir dizi karşılamak için:

 1. İç hacmin Akılcı kullanım.
 2. Asgari sürükle.
 3. kokpit ve mürettebat konaklama yeterli inceleme sağlanması.
 4. Güvenilir Teplozvukoizolyatsiya ve gerginlik.
 5. boşaltma / yükleme kolaylığı.
 6. Bir havalandırma ve aydınlatma ve ısıtma.

dış formu

bir düz ön ve arka parçaların doğru daralan sahip uçak gövde geometrisi eksenel simetrik gövde. Bu formda, belirli bir boyut için en az bir yüzey alanı sağlamıştır. Buna uygun olarak, kaplamanın düşük kütle, direnç düşer. sızdırmaz kabin içinde aşırı basınca maruz kaldığında düşük ağırlıklı belirli avantajlar sağlamaktadır. Ancak, bir takım nedenlerden için, bu ideal formu uyulmaz. Yumuşaklık kabin ışıkları, radar anteni olarak uçağın gövde özellikle bu tür elemanlar, hatlarını ihlal eder. Bu da direnci ve artan ağırlığını artıran yol açar. Aynı etki kuyruk bölümünde formları akan geri çekilme sırasında oluşur. Bu durumda devirme açısı artan veya rampa ve kargo ambarın kısaltılması ile sağlanır.

yükler

gövde (makalede sunulan resim, onun özelliklerini göstermektedir) açıklayan, onun yaşadığını etkileri hakkında söylenmesi gerekir. İniş sırasında ve bu bileşen için uçuş şunlardır:

 1. kuvvetler bağlı bileşenlerden iletilir. Özellikle bu ve benzeri kanatları, iniş takımları, tüyler, Motor ve bunlar arasında.
 2. Kütle atalet etkileri ekipman, bunun doğrudan vardır kargo birimleri.
 3. yüzey üzerinde dağıtılır aerodinamik kuvvetlerin.
 4. Kendi ağırlığının Eylemsizlik etkileri. Bu kendisini, uçak gövde yapısı vardır.
 5. ekipman, basınçlı bir kabinin bölümlerinde aşırı basınç kuvvetleri.

Belirtilen bütün yükler tamamen dengelenmiştir. Yapı mekaniği içinde böyle bir gövde, bir kutu kiriş şeklinde gönderebilirsiniz düşünülürse. bunun herhangi bir kısmı içinde dikey ve yatay kuvvetler, tork etkiler. basınçlı bölmeler aşırı iç basınç bunlara ilave edildi.

rasyonellik modülü

Optimum o yeteri kadar düşük yüksüz ağırlık için yukarıda belirtilen tüm yükleri almak mümkün olacak hangi tür bir uçak gövde şeması olarak kabul edilir. Bu durumda, ince duvarlı bir kabuk çerçeve yapısına tespit edilir. Tam rasyonellik kaplama kullanılarak sağladı. uçağın gövdesi, yerel aerodinamik kuvvetler, iç vardır noktada aşırı basınç, toplam iş gücü. Bir ince duvarlı bir kabuk, maksimum iç çerçeve destek düzeni rahatlık gereksinimlerini işlem kolaylığı, performans sağlar karşılamaktadır. Böyle bir cihaz, gövde kirişli olarak ifade edilir. Daha önce kafes birimleri kullanılır. Esasen onun ağırlıkta kirişli kayıp. Uçağın gövde makas tipi nedir? Bu durumda kılıf işlevi tamamen iş gücü dışındadır. Sadece yerel aerodinamik yük alır. Bu durumda uçak gövdesi, bu ünitenin toplam ağırlığını artıran ek modül olarak tanımlanabilir hakkında konuşmak durumunda. Uzay çatı anlamlı kargo düzenini zorlaştırmaktadır. Bu modülün dezavantajları modern uçakta kullanılmaz aslında sonuçlandı. Bunlar küçük uçağın düşük hızda ışık aparatları için sadece kullanılmalıdır.

sınıflandırma

uçağın gövde üç tipi vardır:

 1. Kaplama.
 2. Spar.
 3. Stringer.

Son iki şekil ve kare kesitli birbirinden farklıdır. Boyuna uçağın gövdesi stringers ve longerons oluşmaktadır yerde ayarlanır. enine kesitte kapatan modülü kare içerir. deformasyonlar kabuk ve konsantre edildi ve dağıtılmış yükünü transfer sırasında Bunlar önceden belirlenmiş bir şekil koruma sağlar. yerde nerede uçak gövdesi, kuvvetlerin büyük bir konsantrasyon olabilir alanlar vardır. takviye çerçeveleri ayarlanır, bu durumlarda deformasyonu önlemek için. herhangi bir yönde etkisinin ışın modülleri tamamen kaplayan görülmektedir. İçinde bir teğet zahmetsizce akış yoktur. Bunların dağıtım modülünün dış etki ve enine kesit şeklinin yönüne bağlıdır. Tamamen kılıf torkunu kabul eder. Bu durumda, teğet akış çevre boyunca eşit olarak dağıtılır. Kabuk, böylece, genel olarak enine kesitte odnozamknuty kontura sahiptir. kabukta oyuğun bulunmadığı bölgelerde, güç zil yüklü. Onlar bu alanlarda tüm çabalara transfer edilmesini sağlar.

Stringers ve longerons

uçak gövdesinin uzunlamasına kesiti, tüm uzunluğu boyunca daha düşüktür. Birlikte deriyle normal kat çaba gerektirir. kirişler ve sıradan direkler imalatı farklı enine kesite sahip bükülmüş ya da haddelenmiş profiller, bir kural olarak, gerçekleştirilir. Uzunlamasına elemanlar büyük sertliğe sahiptir. yüksek yüklerde anda, bazı durumlarda, kompozit mertek kurulabilir. Birbirlerine bağlı çeşitli bölümler içerir. kutu bölümünün uzunlamasına elemanlarını - Büyük kirişler kullanılan kesim kenar zaman. Birbirlerine ve kaplama duvarları ile iletişim haddelenmiş profilleri, imal edilmiştir.

vurgun

Bunlar takviye ya da geleneksel edilebilir. Son modülün enine kesit şeklinin güvenlik sağlar. Ağır hizmet tipi çerçeveler, hastanın stres yüksek konsantrasyonlarda alanlarda kullanılmaktadır. Onlar böylece düğümler, eklemler birimleri, sabitleme kargo, büyük ekipman, motor ve vardır. Kazanç da kabinede geniş açıklıkların Sınırları ayarlanır. Geleneksel kare Kural olarak, bir çerçeve yapısı olarak, var. Bunlar kalıptan çekilmiş ya da esnek sacdan imal edilmiştir. Güçlendirilmiş elemanlar kapalı bir kanal demir çerçeve ya da kesit şeklinde çalışır. Teğetsel akış bir destek tepki olarak hareket eder. Çerçeve çevre dış etki dağıtır. Bu arada o viraj üzerinde hareket eder. Bu kesitini tanımlar. Böyle bir çerçeve tasarımı monolitik veya takım. alanlarda bölümleri montajı bölme duvarı tamamen dikilir güçlendirdi. Yatay ve dikey profiller tarafından desteklenmektedir. çerçevenin kaplaması da küresel bir kabuk olabilir. Ki burada takviye elemanları radyal olarak düzenlenmiştir.

kaplama

Bu tabaka metalden yapılır. Bunlar konut ve güvenli profil yüzeyinde oluşturulur. Bir enine yaprak ve modülün boyuna parçaların eklemleri. Monolitik yiv paneller kullanılır karkas saran için. Son zamanlarda, kompozit malzemelerin oldukça yaygın kullanımı.

bileşik bileşenleri

Kaplama kare veya ana direklerden veya bunların her ikisi de, ve diğer bağlı olabilir. Bir birinci düzenleme kaplama modülleri kullanılır. kullanılan stringers sadece takarken boyuna dikişler perçinli. Çapraz bağlantı bu şekilde yok. Bu modül, aerodinamik özelliklerini iyileştirir. Ancak bu durumda, daha küçük yükler astar istikrarını kaybeder. Bu tasarım ağırlığında artışa yol açar. Daha fazla bağlanma - Bunu önlemek için, kabuk genellikle dengeleme çerçeve eki ile ilişkilidir.

eklemler

kiriş gövde lonjeron düzeni uzunlamasına parça en özel olarak yer alan düğümler kullanılarak yapıldığında. Bu eklemler noktası denir. Ana hatlarıyla bileşiğin kullanıldığı taşıyıcı kiriş, gövde. eklem içinde isteğe bağlı bağlayıcı deri ve kirişler ile çerçeve çevresinde bulunmaktadır. Bileşikler, örneğin, gövde genellikle flanş vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu tür bir bağlantı temas konturu parçaları için bir güç bağlantısı sağlar.

Montaj birimleri

takviye çerçeveler üzerinde ayarlanmış bağlantı düğümleri. Bunlar sabit disk işlevini yerine getirirler. Nedeniyle onlara bu dağıtım merkezli boyuna yükleri gerçekleştirilir. Butt düğümleri güç spars iletişim kurmalıdır. gövde yapısının ağırlığını azaltmak için, takviye çerçevelerin miktarını azaltmak için uygundur. her bir elemanın üzerinde birkaç tertibat bağlantı noktaları konumlandırılabilir.

kanatlar

Bu parçaları sabitlenmesi için spesifik bir özelliği olarak kanat panellerin eklemde bükme anlar dengeleme hizmet vermektedir. gövdenin içinden geçen, merkezde sağ ve sol unsurların rasyonel dengeleme olarak kabul edilecektir. uzunlamasına üyelerini kaçırmak için yeterli modül direğinin tipi için - onlara kat dengeleme olacaktır için. konut ile tek parça ve kanat kutusu bağlamak için güç panelin tüm geçmelidir. nedense gövde elemanları aracılığıyla bir geçiş hayata edilemezse, sağ ve solda eğilme momentleri yük taşıyan çerçeveler üzerinde kapatılmalıdır. Bunlardan parçaların sayısı azdır Bu çözüm, bununla birlikte, bir kanat spar uygulanabilir. Monoblok ve süslü bileşenler takviye çerçevelerin daha fazla sayıda gerektirir. Bir tasarıma gerçekleştirmek oldukça zordur. Böyle durumlarda spar şemanın kullanılması tavsiye edilir.

Kiel

Onun bağlama uçak gövdesinin üzerinde eğilme momenti zorunlu transferini gerektirir. Bu amaçla, her bir uzunlamasına salma elemanı güç çerçeve bağlantı bağlanır. Mümkünse, iki nokta mast spar tip imini kullanabilirsiniz. Bu çerçevenin bir yüksekliğe sahiptir. Ok şeklindeki uzunlamasına eleman onunla kesişim alanında bir mola vardır. İlave takviye zorunlu yükleme gerektirir. çerçeve düzlemine spar duvarının bir devamı olan gövdenin eksenine eğik olarak yerleştirilmiş olması durumunda bu durumda feragat edilebilir. Ama bu seçeneğin gerçekleşme belli zorluklar eşlik edecek.

kesikler

uçağın gövde merkez parçası pencere, kapı, kapak, ışıklar, tekerlek kuyuları için delikler içerir. Bütün bu kesimler cilt kontür kapatılmasını ihlal. Bu duruma göre, kararlılık önemli ölçüde azalır ve karkas gücüdür. açıklıklarının hatları, bir çerçeve katı kenar geçirilir boyunca kayıpları telafi etmek için. kesikler küçük boyutları sayesinde monolitik bir yapıdır. Bu damgalama veya başka yapılan tabakadan yapılır. takviye çerçevelerinin uçlarına Okantovyvayut büyük delikler. Boyuna kirişler monte. Aynı zamanda bunlar girinti içinde ve güçlendirilmiş çerçeveler ötesinde sona gelmez. Bu uzunlamasına parçalar katı bir sekme sağlamaktadır. iniş takımı gövdesinin alt kısmında takviye kaburga ve lonjeron sabitlenmiş.

basınçlı kabin

Yüksek irtifada arasındaki zaman aşırı basınç muhafaza edildiği. minimum ağırlık hava geçirmez kabin bir küre veya küresel dipleri olan bir silindir şeklinde bunları çalıştırmak sağlamak. Segmentlerin bağlantıda yer almaktadır çerçeve güçlendirmek için gereklidir. Oldukça geniş bir basınç yükü alır, çünkü bu gereklidir. gereksiz bir basınç yükü ile basınçlı kabin Kabin bükülme deformasyonuyla uğramaz. Sadece gerginlik çalışır. Bazı durumlarda, kalıp geri çekilmek zorunda söyledi. Bu da bütün yapının ağırlığının artmasına yol açar. bükme için kullanılan gerekli sertliği düz panel sağlamak. basınç etkisi altında, enine ve uzunlamasına kirişler (kaburga) ile desteklenmektedir. Ayrıntılar bölmesinde sertliğini arttırmak için sandviç yapılar formundadır. kabinleri tüm cıvatalı ve perçinli eklemlerin güvenilir sızdırmazlığı sağlanmalıdır. Bu amaçla, özel bir bant için. kurutma, ardından özel bir bileşik ile kaplanmış dolgu, sakız promazyvayut olmayan kurutma ile emprenye edilir. Kabuk plakaların birleşme kısmında küçük artışlarla kullanılan çok sıralı perçin eklemleri vardır. Özellikle dikkatle hermetik kapakları, pencere, ışıklar, kapılar işledi. Sızdırmazlık özel sızdırmazlık araçlarının kullanımı ile sağlanır. Bu olabilir kauçuk bantlar, bantlar, şişirilebilen borular, contalar.

Gerekli işlemler

uçağın gövde için geçerli şartlara uyum sağlamak için bazı eylem yapılmalıdır. Bunlar arasında:

 1. bu parametre değerlerinin seçimi ve sürükleme minimuma indirgenebilir olan dış kılıf formları ve sırasıyla yararlı hacmi, uygun olacaktır.
 2. bir kaldırma gövdeyi kullanma. Bunlardan dolayı önemli yarattı asansör. Bu sayede kanat ağırlığını ve alan azaltılmasını mümkün kılar.
 3. yararlı hacmin rasyonel kullan. Bu yükün düzeni yoğunluğu, kompakt yerleştirme arttırarak sağlanır kütle merkezinin. Bu durumda kitle azalacağı eylemsizlik anları ve manevra özelliklerini geliştirir. Ağırlık merkezinin varyasyon aralığı daralması, yakıt burnup, yükleme farklı düzenlemeleri daha fazla istikrar ve daha iyi bir kullanım sağlar.
 4. Hizalama gövde güç devreleri ve birimleri bağlı oldukları. Bu durumda sağlam sabitleme ve kanadın mukavemet elemanlarının dengeleme iletim yükleri, iniş takımları, barınma kuyruk birimleri olmalıdır.
 5. Mal, ekipman, ulaşım amaçlı kalemlerin mürettebatın G / Ç kolaylık sağlanması, yolcu, yanaşma, yükleme / boşaltma.
 6. Çeşitli birimlere uygun yaklaşım sağlanması. Bu öncelikle muayene ve onarımı için gereklidir.

mürettebat ve gerekli şartların yolcular için oluşturulmalıdır yanı sıra yüksek irtifalarda uçuş sırasında konfor uygun bir seviye. Gereği kabin ses ve ısı yalıtımı sağlamak için, bu kabinden güvenli ve hızlı acil çıkış olduğunu. Mürettebat ayrıca konforlu koşullar oluşturulmalıdır. Özellikle, pilotların iyi bakış sağlanacaktır uçak ve uçak yönetim kolaylığı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.