BilgisayarlarEkipman

Hangisi daha iyi: SSD veya HDD? SSD ve HDD arasındaki fark nedir?

Bir bilgisayarın eski sistem diskini yeni bir PC satın alma veya yükselttiğinizde mutlaka soruyu akla getiriyor: "iyidir - SSD veya HDD» Beş yıl önce, bu soru ortaya çıkmaz?. Geleneksel sabit diske Alternatifler (- "sabit disk" veya basitçe "vida" ikinci ismi) değildi. Bu nedenle, böyle bir cihazdır bilgilerini depolamak her yerde kullanılır. Ama şimdi durum önemli ölçüde değişti. Giderek, kullanıcıların daha pahalı olmasına rağmen, katı hal sürücüler, dikkat, ama onların performansı çok yüksektir.

öykü

Eğer SSD ve HDD arasındaki fark ne olduğunu bulmak önce, kısa bir tarihsel inceleme almak ve cihazın her tür kullanılır veri depolama teknolojisini inceleyin.

sabit disk üzerinde ilk tam sürücü (resmi adı) 1973 yılında, IBM Corporation tarafından yapılmıştır. Daha sonra hacmi 60 MB (30 plakaları 2 MB). Son 40 küsur yılda, bu tür cihazların geliştiğini ve bunların özellikleri çok kere düzeldi - kapasitesini ve performansını hem. Ama teknolojiler değiştirilmez. (- sert, «Disk» - sürücüsüne ve «sürücü» - İngilizce kelimenin «sert» adlı bu durumda sürücü) Herhangi HDD temeli bir ferromanyetik tabaka ile kaplı plaka yatıyor. başlığı sayesinde belli bir yönelim ( "kuzey" ve "güney" "0" mantıksal karşılık kutuplar ve "1") oluşturur. SSD'ler ilk 1978 yılında tanıtıldı. Ama yaygın kullanımları oldukça yenidir - Ana depolama aygıtı olarak onlarla ilk PC'ler, 2009 yılında ortaya çıktı. Katı hal depolama aygıtları "hücreler" oluşan yarı iletken materyaller, dayanmaktadır. Böyle bir "hücre" olarak sadece iki değeri "0" (sinyal yok) ve "1" (bir potansiyel mevcut) yazılabilir. Bu nedenle HDD ve SSD arasındaki fark. HDD'den farkı Bu diğer malzeme (silikon anti ferromagnet) üretiminde kullanılan ve bilgi depolama (plakasına karşı IC) bir ilke yapılan budur. sınıfındaki yeni bir cihaz seçerken bu konuda hatırlamak.

klasik sürümü

soruyu cevaplamak için, daha iyi ne - SSD ve HDD, her depolama cihazı ayrı ayrı bilgi bak. Bunlardan ikincisi başlamak için. Bu, disk sisteminin organizasyonun klasik türüdür. Sabit diskin ana özellikleri şunlardır:

  • Kapasite - ondalık saklanan bilgi miktarı numarası sistemine. Burada hesaplama zaten çünkü aynı zamanda işletim sisteminde bu gösterge, farklı olacaktır ikili sistemde. 8 TB 250 GB anda ticari olarak temin edilebilir bir depolama kapasitesi.
  • Bağlantı arayüzü IDE, USB ve SATA olabilir. Bunlardan ilk ahlaki ve fiziksel eskimiş ve sadece 5 yıl önce ve daha önceki serbest bırakıldı PC'de kullanılır. İkinci taşınabilir veri depolama için mükemmeldir. Ve üçüncüsü, ana - şimdi neredeyse evrensel kullanılır. Onun son sürümü "3" bir dizin var. en fazla 6 Gb / s veri transfer arayüzü bu sürümü ile çalışabilir tüm cihazlar. Ayrıca SATA sadece dizüstü bilgisayarlar ve netbook'lar için kullanılan endeks «m», özel bir versiyonudur.
  • veri aktarım hızı. Daha önce belirtildiği gibi, bu arayüzün türüne bağlıdır. Daha iyi, öyle yüksektir.
  • gofret dönme frekansı. Şimdi satışa modeller 5400 ve 7200 vardır. Dakikada. bu rakam performansı yüksek, yüksek nedir.

Bunlar ana olan sabit disk özellikleri. soruya cevap vermek için daha iyi ne - SSD ve HDD, sen katı hal sürücüler parametrelerini dikkate almak gerekir. Ne yapılacaktır.

Teknik bilgi

Başka şekilde, know-how olarak, SSD isim olmaz. Bu cihazlar beş yıl önce satışa çıktı. Hemen kısıtları yüksek maliyet ve büyüklüktedir. Ama şimdi durum giderek değişiyor. Giderek, onlar masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bulunabilir. Ana özellikleri şu var:

  • Kapasite - Sabit diskin aynı. 32 GB ile 1 TB Şimdi mevcut modelleri.
  • Üretim işlemi 19 nm ila 26 nm arasında olabilir. iyi bir performans, daha az, ancak hücre döngüsü üzerine sayısını azaltır.
  • Bağlantı arayüzü. Hepsi SSD için kullanılmaz IDE haricinde daha önce HDD için verilen benzemektedir.
  • yazma çevrimlerinin sayısı. Bu, 1000 ila 5000 döngüsüne olabilir. SSD uzun, değeri kadar yüksek olur.

Yukarıdaki dayanarak, kolayca SSD HDD farklı olanı bir cevap verebilir ve bu bir daha iyidir.

sürücüleri karşılaştır

katı hal daha yüksek bir veri oranına sahip olduğu not edilebilir disklerin her birinin performansını karşılaştırmak. Bu teknolojinin kendisi tarafından sağlanmaktadır. bu planda mikroçipler manyetik plakalar daha iyidir. uç cihazların bu tip avantajları üzerinde. Eğer maliyet ve sürücü boyutunu karşılaştırmak, bu 40-50 USD fiyata 32 GB satın alabilirsiniz çıkıyor SSD veya HDD 160-250 GB. Dolayısıyla, çoğu kullanıcının tercih. Aynı fiyata bu performans daha iyi bir yüksek hacimli olacaktır. Ayrıca HDD maksimum kapasitesi 8 kat daha fazla (8 GB 1 GB).

ve nerede daha iyi nedir?

SSD veya HDD - Şimdi hayırlısını başa let - her durumda. multimedya istasyonları ve ofis PC'ler için 160-320 GB kapasiteli sabit diskler için idealdir. Ve fiyat düşük ve sorunlar çözülecek için bu boyutta yeterli olacaktır. netbook ve giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar ile benzer bir durum. Ama yüksek performanslı mobil bilgisayarlara 128-256 GB daha donanımlı SSD boyutta olacaktır. Gaming PC'ler, grafik iş istasyonları ve sunucular 2 sürücülerle donatılmış olması gerekli olmalıdır. sistemleri ve programlar için biri - bu SSD. İkincisi - sabit sürücü kullanıcı verilerini depolamak için. Bu almak ve yüksek hızlı ve veri depolama için gerekli hacim olacaktır.

sonuçlar

Bu maddenin bir kısmı kendi ana karakteristiklerini gösteren HDD ve SSD kapsamlı bir karşılaştırma yapmak için olduğu gibi, bunların kullanımı için tavsiyeler kolayca ihtiyaçlarınıza en uygun olacak bilgi depolama aygıtını alabilirsiniz üretilmesidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.