Sanat ve EğlenceLiteratür

Tsarskoye Selo Lyceum zamanın rengini ortaya çıkaran bir okuldur

Alexander Pushkin on iki yaşında döner dönmez babası Sergey Lvovich onu St. Petersburg'a götürüp Cizvit Koleji'nde okumaya karar verir. Bununla birlikte, Tsar Alexander'ın üst düzey yetkilileri ve devlet adamlarını eğitecek olan Tsarskoe Selo Lyceum'u açmayı planladığı söylentileri onu ciddi şekilde ilgilendiriyor. Soylu çocuklara Çar'ın himayesi, ücretsiz eğitim ve devlet, diplomatik ve askeri pozisyonlarda mükemmel bir kariyer sağlandı. Tsarskoe Selo Lyceum sadece otuz öğrenciyi kabul etti ve bir çok soylu vardı. Ve yine de, Temmuz ayında Puşkin sınavları başarıyla geçerek bir lisans öğrencisi oldu.

Lyceum'un büyük açılışı

Çarın kişisel olarak öğrencilerin eğitimini denetlemesi için dört katlı güzel bir bina, Catherine Sarayı'yla bir kemerle birbirine bağlandı - bu Tsarskoye Selo Lisesi Puşkin tarafından görüldü . İşte, tevazu içinde 14 numaralı oda, 4. katta, mutlu yıllarını geçirecek, Rus kültürünün tarihinde adları aşağı inecek gerçek arkadaşlarını bulacak.

19 Ekim 1811, Tsarskoye Selo Lyceum ciddiyetle açıldı. 10-14 yaşındaki çocuklar, kırmızı yakalı, gümüş renginde, beyaz pantolon ve siyah çizmeler ile yeni tören mavi üniformaları giymişlerdi. Onların tam tersi öğretmenleri, lise profesörleri ve davetli yetkilileri vardı. İlham ve istekle, Çar'ın Lyceum'un açılmasıyla ilgili kararnamesini dinlediler.

Pushkin ve Delvig'i getiren okul, Pushchina ve Kuchelbecker

Kurs altı yıl, ilk üç yıl sürdü - İlk ayrım, ikinci üç - son. Tsarskoye Selo Lyceum kapalı bir kurum olarak kabul edildi ve öğrencilerinin tüm yaşamları kesinlikle yönetmeliklere göre ilerledi. Çocuklar, okul yılı boyunca ve hatta bayramlarda bile topraklarını terk etme hakları yoktu. Aynı zamanda, diğer eğitim kurumlarının aksine, liyum kuralları çok demokratikti. Örneğin, Lyceum Bildirgesi, öğrencilere çeşitli bedensel cezaların uygulanmasını yasakladı; bu, diğer kurumlardaki tüm öğrencilerin acımasızca çubuklarla çaktığında o yıllarda kesinlikle yeni oldu . Eğitim programı dahil edilmiştir Bir dizi bilim: sözlü, ahlaki, fizik-matematiksel, tarihi ve güzel sanatlar. Öğrencilere Tanrı yasası, etik, at binme, dans, eskrim, yüzme, çizim ve hat yazıları öğretildi. Lyceum öğrencileri Anavatan hizmetine hazırlanan yüksek eğitimli insanlar olacaktı. Lise mezunları yüksek öğrenime başladılar ve profesörler profesörler onları yetişkin olarak muamele ederek seçim özgürlüğü ve bağımsızlıklarını kazanmalarını, derslere katılmalarını ve takdir yetkilerini kullanarak atlamalarını sağladı. Pushkin, Rus ve Fransız edebiyatına ve tarihine ve yalnızca kendi beğenisine gore olan disiplinlerle uğraşan hevesle hayran kaldı. 29 mezunun, akademik başarı listesindeki yirmi altıncı Puşkin oldu. Tsarskoye Selo Lyceum, yaşlı Derzhavin'in önünde yapılan kamu incelemesinde "Çarşambalar Selosu Anıları" nı ne kadar tutkulu ve özverili olarak okuduğunu sonsuza dek hatırladı.

Öğrenciler, lise öğrencilerinin final sınavlarının hemen ardından lise çan parçalamak için geleneklerini sundukları ve bu nedenle herkesin bir hafıza parçasını alabileceğini, çünkü bunları 6 yıldır sınıflar için bir araya getiren bilgiyle birlikte muhafaza edildi. Lyceum'un müdürü - Yegor Antonovich Engelhardt - el sallamayla bağlanan eller formundaki dökme demir halkalarının ilk kez piyasaya sürülmesi için çan parçalarını sipariş ettiler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.