Sanat ve EğlenceLiteratür

Kevorkov Vyacheslav Ervandovich - KGB tümgeneral. Biyografi, iyi kitaplar

Vyacheslav Kevorkov - KGB görevlisi. En ünlü yerli gizli servis çalışanlarının biri aktif emekli olduktan sonra gazetecilik yapan. Birkaç yüksek profilli kitapların yazarı - "Kremlin'in operet", serinin "Çok Gizli" dan "gizli kanalı", "çalıştırılmadan önce İtiraf", "üst düzey yetkililerin başkanlık Sırları ne yapacak?".

televizyon dizisinden KGB adam "TASS ilan etmeye yetkilidir." - O prototip Vitaly Slavin olarak görev oydu Bu XX yüzyılın en esrarengiz isimlerinden biri olarak tanınıyor.

gençlik görevlisi

Vyacheslav Ervandovich Kevorkov 21 Temmuz 1924 tarihinde Moskova'da doğdu. Liseden sonra Yabancı Diller Askeri Enstitüsü girdi. Şimdi Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı Askeri Üniversitesi'dir. Üniversite 1919 yılından beri Bolshaya Sadovaya üzerinde Moskova'da çalıştı. Şu güne kadar çeşitli alanlarda eğitim subaylar için.

mezunları arasında birçok ünlü bilim adamı vardır. Örneğin, akademik ve çevirmen Eugene Chelishev yanı sıra bir bilim kurgu yazarı Arkady Strugatsky ve aktör Vladimir Etush. İkinci Dünya Savaşı sırasında, mezun ve Kevorkov Vyacheslav.

Bu arada onun doğum adı yakında gelecek izci yerini Gevorgyan, ne zaman oldu.

Almanya'da Servis

Derhal Dünya Savaşı Kevorkov Vyacheslav bitiminden sonra Berlin'de dayanır Müttefik Askeri Hükümeti, bir çevirmen olarak hizmet girdi. Bu işte iyi çalıştı, ben Sovyet Ordusu Genelkurmay gitti. Orada Marshal Vasilevsky komutası altında çalıştı. Ayrıca Almanya'daki Üçüncü Reich için çalışan askeri personel açığa süreçte katıldı.

1950 yılında, o zaman Albay Genel Viktor Abakumov başkanlık etti SSCB Devlet Güvenlik Bakanlığı, transfer oldu. Bakanlık Kevorkov Vyacheslav karşı istihbarat sisteminde güvenlik görevlisinin yerini aldı. Zamanla o başkan yardımcısı görevine yükseldi.

gizli kanal

1969 yılında Kevorkov Vyacheslav arasında doğrudan iletişimin kurulması önemli bir rol oynamıştır SSCB liderleri ve Almanya. Güvenli iletişim için Kanal Devlet Güvenlik Komitesi kafa Yuri Andropov kişisel talimatları oluşturuldu. Kevorkov diplomatik kanallar atlayarak Sovyet taraftan bu mesajın oluşturulması için önemli bir figür haline geldi. Böylece, Leonid Brezhnev ve Almanya Başbakanı Willy Brandt SBKP Genel Sekreteri sızıntıya veya telefon dinleme tehdidi olmadan doğrudan iletişim imkanı buldu.

Daha sonra Kevorkov romanını yayımladı bu olaylara dayalı "Gizli kanalı." Bu diyalog yoluyla iki Avrupa güçlerin liderleri Avrupa kıtasında savaşa bir son son vermek, hangi anlaşma sağlayamıyor. Müzakereler 1970 yılında gerçekleşti Sovyet Batı Alman anlaşmasının imzalanmasıyla sonuçlandı.

tarafların mevcut sınırları içindeki bütün devletlerin bütünlüğüne saygı söz verdiler gibi bu anlaşma, Doğu ve Batı Almanya arasındaki sınırlarının ihlal doğruladı. Almanya Kaliningrad bölgesine ilk etapta, Doğu Prusya tüm iddiaları feragat ve bu ön koşulların olması durumunda gelecek, Almanya'nın barışçı birleşme müdahale etmemesi Sovyetler Birliği söz verdi.

prototip Slavin

yakından defalarca KGB ile ilişkili olduğu ve Sovyet ve İngiliz gazeteci Viktorom Lui ile Kevorkov arkadaşlar, dünya çapında ülkelerde görev komitesi gerçekleştirin. Ayrıca yakın arkadaşlar arasında ünlü yazar Julian Semenov oldu. Onun roman ve serinin kahraman Kevorkova prototipini yaptılar "TASS beyan etmekte yetkilidir."

Film Slavin Yuri Solomin oynar. CIA ajanı Moskova'da çalışan dalgalanma kurgusal ülkedeki durum hakkında bilgi edinme başa Afrika'ya uçacak diye KGB albayı, senaryoya göre.

Solomin kahraman cinayetle suçlanıyor filmin sırasında, hapishaneye gider ama hala önemli gizli belgeleri iletmek ve ABD istihbarat örgütleri tarafından hazırlanmıştır dalgalanmaları bir darbeyi önlemek için yönetir.

organlardaki Kariyer

Bu arada, KGB Kevorkova kariyer yokuş yukarı oldu. 1972 yılında karşı istihbarat sorumlu olduğu KGB'nin İkinci Başkanı Müdürlüğü Üçüncü Dairesi, baş atandı.

Yönetim yetkisi, bir belirli yönde çalışması, her biri 12 bölümleri vardı. Federal Almanya Cumhuriyeti ile ilişkilerden sorumlu Üçüncü bölüm.

Bu yıllarda, büyük ölçüde Kevorkova sayesinde Sovyet istihbarat yabancı istihbarat ajanlarının ağını açığa başardı. (O zaman zaten KGB tümgeneral) Bu Vyacheslav Ervandovich için Dışişleri SSCB Bakanlığı desteği ile bir güvenlik hizmeti yarattı.

Bilindiği gibi o Batı Almanya'ya özel görevini yerine getirmek için bile tanıdık, hem de SBKP Leonid Brejnev Genel Sekreteri oldu kiminle KGB Yuriem Andropovym başkanı ile Kevorkov yakın temas. kızı Galina ile bağlantısına ikincisi büyük ölçüde bulunmaktadır.

casus gazetecilik

Ciddi 90 yıl sonra gazetecilik Kevorkov yapan devlet güvenlik organları hizmet ayrıldı. O zaman bir yazar Kevorkov olmaya karar en gibiydi. "Kremlin'in operet" ilk belgesel roman oldu.

Bu Ağustos olayları adanmıştır 1991 darbesi Moskova'da düzenlenen yıl. Bu kurgunun tek bir gram yoktur, bütün gerçekler çoğunlukla darbenin liderleri aleyhine kışkırttığı ceza davasının malzemelerinde, gerçek belgelere dayalı, içerdiği.

roman daha önce daha geniş bir kitleye bilinen getirmeyen çok sayıda ayrıntıları içerir. Yazarın olaylara doğrudan katılımcısı oldu içinden bütün durumu gördüğünü özellikle önemlidir. 19 Dan 22 Ağustos, Beyaz Saray'a duvarlarında zamanının çoğunu harcadı. Kevorkov Bilgi TASS Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken, bu nedenle, işi de, çünkü o defalarca sorgulama için dediği zan altında geldi ama hükümet karşıtı faaliyetlere yakalandı edilmemiştir.

roman "Kremlin'in operet" 1997 yılında Moskova'da yayınevi "Gaia" tarafından yayınlanmıştır.

Bir sonraki çalışma Avrupa'da barışçıl durum için Almanya ve SSCB yüce liderliği arasındaki özel iletişimin organizasyonu anlatır önce bahsedilen "gizli kanal" idi.

Lubyanka'da House on

Kevorkova sonraki roman sadece dizi "Çok Gizli" 2005 yılında uzun bir aradan sonra geldi. Bu sefer XX yüzyılın 50-ler SSCB'de karşı istihbarat yönetimine tahsis edildi. Bu kimin yazar Kevorkov Vyacheslav olur 4 kitap. "Çalıştırılmadan önce İtiraf" figürü Viktora Abakumova adamıştır. O zaman o Devlet Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.

Kitap Sovyet vatandaşlarının onlarca yıl korkuttu Lubyanka Meydanı'nda, gizemli ve uğursuz binayı tarif etmektedir. Ne ana kahramanı oldu bu duvarların arkasında oluyordu? Bu ve yazar anlamaya çalışıyorum.

bilmece Abakumov

Romanın ana karakteri - Viktor Abakumov, karanlık bir kişilik, tamamen sökülmüş ve çağdaşlarının anlaşılamamıştır. Dünya Savaşı sırasında o Karşı "SMERSH" Genel Müdürlüğü'nü açtı. Daha sonra, bu Devlet Güvenlik Bakanı oldu. Ancak, bu yüksek ofiste sadece 5 yaşında çalıştı ve 1951 yılında Stalin'in kişisel emriyle tutuklandı. O Devlet Güvenlik Bakanlığı içinde ihanet ve organize Siyonist komplo ile suçlandı.

Abakumov hemen cümle belirgin olmamış ve o Stalin'in ölümüne kadar hapis yaşadı. Ancak, bundan sonra beraat ve serbest bırakıldı. Aksine, yeni suçlamalarla karşı karşıya. Şu anda, Abakumov o kişisel emir uydurma olduğunu suçlu hissettim "Leningrad Affair". 1950'lerin başında - 1940'ların Sovyetler Birliği'nde çalışmaların bu ortak adı bilinen serinin altında. Onlar SSCB parçası olan cumhuriyetlerin parti ve devlet liderleri liderleri karşı yönelikti.

19 Aralık 1954 mahkeme Abakumov durumunda kendi kararlarını vermeleri kapalı, o idama mahkum edildi. Cümle Leningrad yakınlarındaki kasaba Levashovo gerçekleştirildi.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, 1997 yılında, vaka Abakumov tarafından gözden geçirilmiştir. Askeri yakalı suç altında yeniden eğitilmesi Cümle, yürütme 25 yıl hapse çevrildi.

Gerçekte olay şimdiye kadar belirsizliğini koruyor. Yaklaşık 100 ceza davasında Viktora Abakumova hacimleri ve açıklanan edilmemiştir.

bir efsane

2010 yılında, yayınevi "7 Gün" Kevorkov oldu yazar olan sonraki romanı yayınlandı - "açıklamalarla Viktor Lui Adam". Bu KGB'nin emirlerini yerine, başka yazarlar, Sovyet ve İngiliz gazetecinin gizemli ve trajik kaderi adamıştır.

dünyanın en iyi istihbarat servislerinin birinde çalışarak, hep bir çıkış yolu hemen hemen her durum bulur, aynı zamanda çok becerikli kişi de, bir maceracı nazikti. Yani gerçekte ve nasıl onun raporlar ve yayınlar için özel bilgiler elde edebilir kim? Bu sorular Kevorkov cevap çalışıyoruz.

Viktor Lui Kimdir?

Bu kitapta, açıkça kendisi hakkında ilk kez Viktor Lui. Örneğin, 20 yıl içinde, dünya çapında istihbarat örgütleri onlarca konusundaki çalışmalarından dolayı 25 yıl hapis cezası aldı, ancak, o tahmin, cezayı önlemek için yönetilen Stalin'in ölümü.

Orada liderin kızı skandal anılarında hakkında birçok bilgi - Svetlana Alliluyeva, Batı'ya Louis verdi. Sonradan anlaşıldı ki, o Sovyet değil aynı zamanda Amerikan istihbarat için de çalıştı. bizzat bir teyp içine dikte SBKP, Genel Sekreter alınan yurtdışı yaklaşan istifa öğrenilen Nikity Hruscheva anılarında yardımıyla ve sayesinde.

Bütün bu anılar dikkatle kiminle yakın arkadaştık Vyacheslav Kevorkov kaydedilmektedir. Yazar Louis hayatında birçok sürümleri ve onun çalışma ve kader hakkında söylentiler vardı belirtiyor. Çoğu yalnızca hayal ettik. o ağır hasta iken aynı Victor hayatının yazar anlattı. Sonra Kevorkov ve alınan izin ölümünden sonra anılarında yayımlamak.

Viktor Lui, mezarlıkta Vagankovsky de Moskova'da gömüldü, 1992 yılında Londra'da öldü.

başkanların sırları

Kevorkova sonraki romanı "başkanlarını ne yapacak? Üst düzey yetkililerin Sırları" idi. İçinde yazar güvenlik hizmetlerinde kaçak problemleri her zaman var olduğunu söyler. Örneğin, Sovyetler Birliği özel bir sır özel iletişim kanalları oluşturulmuş için sırayla, toplam gizlilik talep NATO'da yakın ABD müttefikleri, müzakere edildiğinde.

İlk böylece Charles de Gaulle ile müzakere ve daha sonra Villi Brandtom ile. Bu kitap sayesinde, okuyucular ilk Sovyet Batı zirvesi tüm ayrıntılarını öğreneceksiniz.

İnceleme güvenlik

Kevorkov değil sadece kendini değil, aynı zamanda gruptaki çalıştı. Bu yüzden, o kitabın oluşturulmasında yer aldı "Dünyanın Kılavuzu KGB şehirler." profesyoneller, - yazarlar arasında Sovyet istihbarat. Berlin, Lizbon, Kopenhag, Tokyo ve Yeni Delhi - Onlar dünyanın farklı yerlerinde çalışmaları hakkında konuşun.

Bu şehirlerin manzaraları, aynı zamanda hayatı ve sakinlerinin gümrük KGB görevlileri yurtdışında yürütülen işlemlerin ayrıntılarını sadece aşina daha geniş bir kitleye kendi erotik hikayeler yardımıyla. ravilerin biri Vyacheslav Kevorkov olur. Kitaplar Büyük miktarlarda sapmak.

emekli

KGB İşinizi bitirdikten sonra, Kevorkov yatağa gitti. Bugünlerde o Rusya'yı terk ve Bonn yakınlarındaki Almanya'da yaşadı. Açık kaynak hâlâ Alman politikacı Egon Bahr temasa tutar iyi bilinmektedir. 70 yıl içinde o özel Atamalar ve Almanya ile ekonomik işbirliği Bakan olarak çalıştı.

O, Kevorkov gibi, 1969 yılında SSCB ve Almanya'nın üst yönetim arasında bir iletişim gizli kanalının oluşturulmasında katılımcılardan biri oldu.

romantik Son

2014 Vyacheslav Kevorkova 90 yıl içinde. Ünlü izci devlet televizyonu kanalının yıldönümünde "Rusya" belgesel programı hazırladı "Son romantik karşı istihbarat."

Film seyircinin çoğu ekranlarında 27 Temmuz toplanan serbest bırakıldı. Resimde arşiv malzemesi ve personelin çok kullanıldı. Film Vyacheslav Kevorkova ayrıntılı ve samimi görüşmeler oldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.