Haber ve ToplumFelsefe

Toplumsal kurumlar: rol ve işlevleri

"Sosyal kavramı kurum" olarak tanımlayan bilim bağlamında ve yoruma bağlı olarak farklı anlamlara gelir. Bu makale sosyolojik bakış odaklanacaktır. Rağmen, yine, farklı tanımların varlığı, genellikle kabul edilir toplumun sosyal kurumlar - bu normlar, inançlar, değerler, durumları ve kamu yaşamının herhangi küreleri yöneten rollerin nispeten istikrarlı bir kümesidir.

Belirsizlik sadece terimin anlamı budur. sosyal rolü toplumda kurumlara her durumda farklıdır. Sonraki ana kurumları ve işlevlerinin listesidir. Genel olarak, araştırmacılar sosyal kurumlarını dikkat   - kültürel gelişim sürecinde kurulan insan toplumunda içgüdüleri, değiştirilmesi. Bunlar toplumun çeşitli temel ihtiyaçlarını karşılamak ve toplumda ve hiçbir önemli olanları yaşam son derece karakteri zahmetli hale gelir.

Bize sınıflandırmasına dönelim. Temel toplumsal kurumları toplumun ekonomik, politik, ruhsal, aile grubunu içerir.

Ekonomik kurumların rolü - ekonomi, yönetim ve etkin bir şekilde gelişimi organizasyonunu sağlar. Mülkiyet ilişkileri onları bir gelir elde etmenizi sağlar, belirli bir kişi veya organizasyon için herhangi bir değer (özellikle malzeme) düzeltin. yapılan iş için işçi ücretlerinin - sosyal bir kurum olarak Ücretler. Bu grup aynı zamanda para piyasası ve çok daha fazlasını içerir.

Siyaset kurumu (ordu, parti, mahkeme, hükümet, medya ve diğerleri.) Herhangi Düzenlenmesi siyasi ilişkilerini toplumda iktidar.

Ruhsal kurumlar (eğitim, bilim, din, vb. D.) Destek ahlaki değerlere toplumda ve daha da geliştirilmesine katkıda bulunur.

aile grup, evlilik beslenmesi ve her bireyi destekleyici, genel olarak toplumun yapısında en önemli bağlantıdır.

Bütün gruplar ve sosyal kurumlar yakından bağlantılı olan ve sürekli böylece birbirini etkileyen, iç içedir. Örneğin, devlet politik sadece fonksiyonlarını yerine getirir, ama aynı zamanda, ekonomik ilişkileri düzenleyen manevi müdahale toplumun küre.

Toplumsal kurumlar kesinlikle kalıcı fenomeni sabit değildir: bunlar zamanla insanlar, kültür ve diğer faktörler arasındaki ilişki aynı ile geliştirilir.

Yine, geri toplumsal kurumların rolü ve fonksiyonlarının soruya. Bilim adamları dört (yukarıdakilere ek olarak) kendi ana görevleri belirler. Her şeyden önce, toplumun üreme, kalitatif ve kantitatif constancies toplumun korunmasıdır. İkinci - toplumun varlığı sırasında biriken, kültürel, manevi, entelektüel, sınai ve diğer miraslarından korunması. Üçüncü fonksiyon, daha ziyade ekonomist tarafından belirtilmektedir - sosyal kurumlar üretim, dağıtım ve malzeme ve diğer sağlığınızla alışverişi sorumludur. Son - yönetim ve toplumun kontrolü, yanı sıra bunun her üyesi (politika formülasyonu).

Sosyal bir kurum disfonksiyonu diye bir şey yoktur olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu kamu ihtiyaçları ve toplum içinde enstitü kaybının önemini değişen bir sonucu olarak gelir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.