FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Kuzey, güney, batı, doğu: nasıl yön belirlemek için

haritacılık olarak, coğrafya uzun pusulanın noktaları kavramı vardır gelmiştir. Bunlar, yerellik ve inşaat, ulaşım kullanılan haritada alanları belirlemek diğer faaliyetlerde yardımcı olmak için gereklidir. Nasıl yeri belirlemek için kuzey, güney batı, doğu? Bize nasıl geçiş için ufka, ne tarafını öğrenelim.

ana yön

Antik çağlarda Adam hergün güneş batıda akşam doğu ve setlerde ufuklarında yükselen belirterek, zeminde konumunu tanımlamak için öğrenmiştir. yetenek atalarımızı bitkiler yetiştirmek için, avlanmak için, Eve dönüş yolunu bulmak için yardımcı odak için. bölüme alanı bölünmesi ilkesi dünyasının bir insanın çalışmasında önemli bir aşama olmuştur. Antik çağlarda dünyanın Anahtar parçalar bugünkü adını (kuzey, güney, batı, doğu) aldık. Zamanla, güneş ve gezegenlerin gözlemlemek için cihazları, ölçüm cihazları daha sofistike hale geldi. Bilim adamları bulduğunu Kuzey ve Güney coğrafi kutupları - gezegenimizin yüzeyi hayali çizgiyi kestiği iki zıt noktaları - Dünya'nın ekseni.

nerede kuzey, güney, batı, doğu belirleyin?

kendi ekseni etrafında dönme - Toprak hareketlerinden biri ile ilişkili doğu ve batı için talimatlar. Öğleden sonra akşam başucu batıda gökyüzü ve setler diğer tarafına gider ulaştı sabah güneş, doğuda ufuk çizgisinin üzerinde belirir. Dünya'nın ekseninin eğim ile ilişkilendirilmiş farklı enlemlerde güneşin konumuna farklılıklar vardır. ekvator yıldızı Öğleyin doğrudan başınızın üstünde yer almaktadır. Kuzey yarımkürede kış - yaz aylarında güneye kaydırılır - kuzeye. Yaz gün doğumu, güney-batıda kış görülebilir - güneydoğudaki. kutupsal ve subpolar enlemleri altı ay, kutup gece sürer, güneş ufkun üzerinde yükselmeye etmez. Ve yılın güneş altı ay gitmezse - gelir ki kutup gün. kuzey bölgesinde pusula iğnesi döndürüldüğü doğru manyetik kutup vardır. dünyanın zıt kısmında güney kıta - Antarktika. bunlardan biri biliniyorsa basit bir yöntemle mümkün olmaktadır, yönünü belirleyin. Yüz kuzeye doğru döndü böylece kalkmak gerekiyor. Sonra, sol tarafta, güneyde olacak arkasında - batı, sağda - doğu.

büyük ve küçük partiler ufkun göreli konumu

Temel tarifi vardır - doğu kuzey, güney, batı, - aracılar ile tamamlanmaktadır. Böyle bir bölünme o daha doğru haritalar ve topografik planların nesneleri bulmak için yere konumunu belirlemek için izin verir, çok uygundur. Örneğin, kuzey-doğu - ufuk yan, kuzey ve doğu yönünde arasında yer almaktadır. haritalarda, planlar, kadranları, ders kitapları, referans notasyonu Rus ilk harfini ya da Latin adıyla tanıtıldı. tarafların ufku daha ayrıntılı bir bölünme var. Yani, bir yönleri ve c arasındaki kuzeydoğu (NE) ve doğu-kuzeydoğu (ENE) içindedir.

planları, haritalar ve küreler üzerine pusula

üstündeki - Eski denizciler ve seyahat ise kuzey ve güney dibinde olabilir kartları, dayanıyordu. Dünya yüzeyinin Bilgi kusurlu, birçok coğrafyacılar plan ve haritalara nesneleri neden yanlış olduğunu idi. keşfedilmemiş alanı - "beyaz noktalar" Orada sözde edildi. sağa, batıda - - Kural olarak, çağdaş coğrafi planları ve haritalar güney sol altında bulunan kuzey üst kısmında doğu.

Aynı ilke dünyayı oluşturmak için kullanılır. Onun üst yarısı - kuzey yarımküre, alt - Güney. Doğu Yarımküre - sağ West, bulunduğu meridyeninin solunda. yer nerede standına topun eki - Güney Kutbu, zıt noktası - Kuzey Kutbu. Eğer yerini biliyorsanız Kolay herhangi bir coğrafi nesneyi bulmak için. Kuzey, güney, batı, doğu - Ana yönler, hem de bir harita üzerinde enlem ve boylam ve dünyanın. ekvator üzerindedir Kıtalar, okyanuslar, ovalar, dağlar, deniz, şehir ve diğer coğrafi nesneler 0 ° den paralel altında, kuzey - güney. meridyeninin sol Nesneler sağında, batı bir boylam var - doğu.

Pusula - yönünü belirleyen bir cihaz olup,

alanlarda ufku ve odak tarafını bulma bir iki renkli manyetik iğne ile donatılmış bir cihaz olur. Genellikle dairesel konut merkezinde döndürmek için serbesttir. Yön belirlemek için kullanılan cihaz, - bir pusula. Kuzey, güney, batı, doğu, cihazın ölçekte harflerle işaretlenmiş. bölünmesini "C" ve «N», kuzeyi gösterir bakan Kırmızı kenar. okun tersi güneye yöneliktir. Bu eksenin solunda sağda, batı - doğu. İçinde, 0 ila 360 ° numaraları, düzenlenmiş saat yönünde bir pusula kadranı vardır. Farklı cihazlarda Fiyat bölümü farklı olabilir. Şunları yapabilirsiniz pusula kullanma:

  1. bilmek için nerede dünyaya (kuzey, güney, doğu, batı) ana bölümden her biri.
  2. ufuk çizgisinin her ara yüzü belirler.
  3. Yerde nesne ve kuzeye yön arasındaki açı - Azimut bulun.

denizci, havacı, askeri, inşaatçılar, jeologlar, hem de turistler ve gezginler - pusula birçok meslek temsilcileri gerekiyor. farklı türde cihaz dünyanın manyetik alanının çizgisinde gezinmek için yardımcı vardır.

sitede Tarifleri (kuzey, güney, batı, doğu)

gök cisimlerinin, doğal fenomenler ve en yakın nesnelerin işaretleri üzerinde olabilir Konumunuzu saptayın. Güneş güneyde olduğu zaman Öğleyin, dikey düzenlenmiş öğelerin gölge kuzeye doruk noktasına gönderilir. Geceleri, Kuzey Yıldızı bulmaya çalışmalısınız. İki Büyük Ayı aşırı parlak nokta, Büyük Ayı duvarları, bir işaretçi olarak adlandırılan oluştururlar. onlar tarafından düz bir çizgi davranışı, Polaris doğrudan aittir. gökyüzünün kuzey yarım takımyıldızı Küçükayı ait içinde bu yer almaktadır.

yoldan gitmiş olanlar için iyi bir yardımcı - seyreder. yön bulmak için, dönüş yönünde kadranı güneşe ok. Açı (güneye işaret) açıortay elde ikiye bölmek Şekil 1 (13.00) giden hat arasında oluşturulmuş. Yerel işaretlerin yönelim:

  • ağaçlar liken ve yosun kalın tabaka kuzey tarafında;
  • güneye bakan taş altında kuru toprak;
  • artık kuzey tarafında Kışın kar gevşek kalır;
  • anthills genellikle tepeler, ağaçlar, taşlar güney bulunmaktadır;
  • doğudan batıya ve kuzeyden güneye dönük bloklar halinde orman, bölmek kayranın, (NW ve SE başlayarak kutuplara üzerindeki seri numaralarını not).

Her yöntemin alanında dikkate alınması gereken bir hata var. Bu çeşitli yöntemler kullanmak daha iyidir, sonuç daha doğru olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.