TeknolojininBağlantı

"Tele2" olarak paketin geri kalanını kontrol etmek?

Tarife "Tele2" Şirketin planları kullanımlarına "aslında" abone ödeme sistemi veya iletişim hizmetleri ödenmesine varyantları bulunmaktadır. Aynı zamanda, birinci ve ikinci durumda, "Tele2" paket kalıntılarını bulmak gerekebilir. Sonuçta, onların değerini optimize veya Internet'e erişmek için belirli trafik sağlamak gelişmiş seçenekleri kullanarak temel iletişim hizmetlerine ek olarak müşteriler çok,. dakika, mesajlar ve megabayt dengesini doğrulamak için, düzenli olmalıdır. Doğru zamanda bir bağlantısı olmadan kalır ve gereksiz masraflardan kaçınmak olmaz. Bu makale tarife planında ek olarak aktive veya dahil paketin, geri kalanını kontrol etmek için "Tele2" sorunu açıklamaktadır.

Seçenekler paketleri ve bunların dengesini kontrol etmek yolları

Tek bir komut kullanarak, (bir kural olarak, abonelik ödemeleri kim TP olanlar) ve bu seçenek bir parçası olarak sağlanır etkindir tarife planının parçası olan torbalarda kalıntıları kontrol edemez. Bu nedenle, bu tortuları, Doğrulama veri paketlerinin iki varyant ayrılabilir. İlk seçenek haberleşme hizmetlerinin dahil hacmi ile tüm tarifeler için uygundur ( "Kara", "Siyah" ve benzeri.). İkinci odada ek seçenekler vardır ancak kullanışlı eğer. Ne TP kullanımını cevap veremez ve herhangi bir oda paketleri orada etkin olup olmadığını, aşağıdaki sorguları için yararlı olacaktır:

  • arama * 107 # ile telefon ile yazarak, siz (. vb dakikada ücretini belirlemek mesaj göndermek ve dahil) tarife planı hakkında bilgi alabilirsiniz;
  • Bir aygıt isteği * 153 # yazarak, odanıza etkindir seçenekler ve paketler dahil olmak üzere hizmetlerin ne tür, hakkında bilgi edinebilirsiniz.

"Tele2" olarak paketin geri kalanını kontrol etmek?

Onun aboneler şirketi "Tele2" en ilginç ve kabul edilebilir olacaktır edinme bilgilerin hangi yöntemi belirlemek için bir fırsat verir.

  • İnternet Yardımcısı (daha iyi bir kişisel müşteri hesabı ifadesi olarak da bilinir);
  • mobil araçlar için uygulama (Internet ofis analog olan);
  • USSD istekleri;
  • iletişim merkezi uzman mobil operatörü arayın.

Eğer bağlı olan ve paketi ( "Kara") dahil megabayt geri kalanında sadece ilgi hizmetlerin ne tür hakkında sorular kafa karıştıran etmek istemiyorsanız, "Tele2" kendi çağrı merkezi hizmetleri sunmaktadır. Bir uzman sayısı hakkında bilgi kontrol edecek ve birkaç dakika sonra sorulara cevap.

"Tele2" hizmetlerin dahil hacmi ile paket tarife planları dengesini kontrol etmek

"Siyah" tarife planları satırını kullanarak Aboneler, sadece bir basit kombinasyonunu hatırlamak. mobil cihaza tanıtılması geçerli zamanda sol SMS, megabayt ve aramaların hangi miktarı hakkında bilgi içerecek bir metin mesajı alırsınız sonra. * 155 * 0 # şöyle USSD talebidir. Çok kolay ve hızlı bu yüzden "Tele2" Oda paketinin geri kalanını kontrol etmek. Gerek operatörü aramak ve Internet'e erişim için. Benzer bir şekilde, "Tele2" onay denge "simsiyah" paket "Kara" konusunda yapılabilir.

İnternet için ek seçenekler dengesine bilgi edinme

Internet'e erişmek zorunda olanlar için, ayrıca zamanında bilgi sağlamak için özel USSD istekleri sağlar, operatör "Tele2" seçenekler için ek seçenekler kullanın. Eğer "Tele2" paket kalıntılarını bulmak öncekiyle aynı zamanda, sen konuda aktif bunlardan hangisinin bulmalıdır. Ve sonra bir mobil cihazda sembollerin doğru kombinasyonunu tuşlayın.

İlk - * 155 *, ikincisi benzersiz kod paketi ve "ızgara" sembolü içerir: tüm sorguları iki bölümden oluşmaktadır unutmayınız. İşte her seçenek için benzersiz tanımlayıcıları listesidir.

"Ağındaki Bir Gün" - 16 "bavul internet" - 021 "Internet Evrak" - 020 "Internet telefon" - 15 "İnternet Paketi" - 19.

Eğer seçenek "bavul interneti" etkinleştirdiyseniz Böylece, daha sonra * 021 # 155, gereken bilgileri içeren bir metin mesajı alacaksınız * bir sorgu yazarak.

Diğer yolları paketleri dengesini kontrol etmek

"Tele2" olarak başka yollarla paketin kalanını kontrol etmek? Online hesap üzerinden ayrıca birçok megabayt, dakika ve mesajlar tarife planına dahil paketler bırakılan nasıl veya ek etkinleştirmek için yeteneği var. Orada da verilerin sağlanması isteği anında çevrimiçi gerçekleştirilir. Mobil cihazda yüklü bir uygulama sayesinde, aynı zamanda bu bilgileri alabilirsiniz.

Ayrıca odanıza ilgili başka soruları cevaplamak için, söz konusu sorundan haberdar, personel (veriler sadece sayılarla sahibine sağlar) merkezi ve salon iletişim hücresel operatöre başvurun mümkün olacak. 611 numara "Tele2" dan çevrilen ve bir yanıt personel için beklemek veya verileri almak için otomatik hizmeti kullanmak gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.