OtomobilArabalar

Taşıt havalandırma cihazı

Bu yazıda, ben arabanın klima ünitesi tarif etmek ve işleyişinin mekanizması okuyucunun dikkatini istiyorum.

otomotiv mühendisliğinde kullanılan herhangi karmaşık makine, sürekli bakım gerektirir ve klima bu kurala bir istisna vardır. Bir "kondeem" Allah korusun eğer Aksine, bu pahalı öğelere dikkat sahibinin uğradığı kayıplara orantılı olmalıdır, bir şey olur. Daha iyi birimin ihtiyaçlarını anlamak için, bize cihaz hatırlayalım otomobil klima ve nasıl çalışır.

sistem soğutma havası arabanın içinde mutfağınızda duruyor geleneksel buzdolabı, gibi aynı prensiple tam olarak çalışır. freon ile dolu bir kapalı, yalıtılmış sistemde, soğutma yağı eritilir. Görev yağı - yağlanmış kompresör ve genel sistem.

Her otomobil de klima cihazı - kendi. Ama temelde, bu tasarımlar pratik olarak hiçbir şey fark yoktur.

Eğer soğutma sisteminin düğmesi "Başlat" düğmesine bastığınızda ne olur? klima servis açıldığında elektromanyetik kavramanın, ve karakteristik metalik bir pres diskinin tahrik kayışı (klima kapalı olduğunda, makara boş döner), üzerinden bir kasnak bağlanmıştır geliyor. Kompresör başlar. Onun görevi - bir gaz halinde artık freon, sıkıştırmak için. Freon sıkıştırma sırasında ısıtılmış, ve daha sonra sıcak sıvı Freon ve tüp, bir kondansatör akar ya da denir - radyatör. Gaz bu tasarımda da soğutan bir sıvı hale gelene kadar ısıtılır ve sıkıştırılmış, çünkü bu isim, oldukça mümkündür.

Daha iyi ve daha hızlı ısı fan vermek yardımcı olur ve makine hala hareket halinde ki, soğutma işlemine ayrıca havanın bir karşı akışını bağlanır.

döngüsü yine ostuzhennoy tamamlanmış radyatörün çıkışındaki sıvı akışları basınçlı zaman alıcı kurutucu girer. Burada, bu sisteme geri besleme önce kir ve ürün kompresörün temizlenir. Bazı üreticiler klima birimi aracılığıyla diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Onlar buna bakıyor alıcı gözetleme deliği tasarım eklemek, görsel dolum sistemini değerlendirir. Ne yazık ki, bu özellik makineleri sınırlı sayıda mevcuttur ve klima cihazında üreticilerin büyük çoğunluğu idare edilmez basit ve yararlı bir seçenektir.

Ama biz Freon akışı ile hareket etmeye devam etmek zamanı, konuyu dağıtmak. otomobil yolcu bölmesi soğutma - kurutucu içinde temizledikten sonra, bu, tayin edilmiş olduğu için işi yerine araç içine taşınır. en halde kabin evaporatör Freon buhar uzanan borunun ucuna monte edilir ısıl genleşme vanası (TEV) geçerek kaynama sıcaklığı , buharlaştırıcı çıkışında. Buhar sıcaklığı çok yüksek olduğu zaman, çok düşük ise, genleşme vanası, kapalı, açılır. Bu nedenle, bu evaporatör çıkışındaki soğutucu sıcaklığı uygun olacak bu tür değerleri boru çıkış bölümünü değiştirerek, bir ısı kontrol gaz olarak hizmet eder. buharlaştırma sırasında, gaz halinde hal şeklinde çalışma akışkanı soğutur geçen ve sıfır sıcaklıklar, buharlaştırıcı fan tarafından üflenen soğuk ulaşır. Daha sonra, soğutucunun içinden geçtikten sonra, soğuk Freon Kompresöre giren ve devir yeniden başlar.

bir basınç hattı - genleşme vanasına kompresörden gelen sisteminin bir kısmıdır. borular ince ve operasyon esnasında sıcak vardır. bir dönüş hattı kompresöre buharlaştırıcı kaynaktan, kendi boru dokunulduğunda genellikle daha kalın ve soğuk. Çalışma sırasında, 15 atmosferlik hat basıncı. Tersinde - 2/1 atmosfer. dinlenme durumunda, dengelenmiştir ve orada ve orada 5 atmosfer ve bir.

Dikkatle bu malzemeyi okumak umut ve klima ünitesi size daha net hale gelmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.