MaliInşaat

Temelin altındaki yastık - evde ek güvenilirlik

Güvenilir bir ev inşa etmek için sağlam bir temel oluşturmak gerekiyor. Ana amacı yükü tüm evin ağırlığından toprağa aktarmak ve yeniden dağıtmaktır. Sağlam bir temel, aşırı bina taslağını önler, böylece çatlaklardan, çarpıklıklardan ve tahribata karşı korur.

Bodrum'un birkaç çeşidi var . Özel tip, gelecekteki binanın tasarımına ve kurulacağı yere göre seçilir.

Kirişler, sütunlar, paneller, üst üste binmelerden oluşan bir çerçeveye dayanan bir ev için sütun tipi temelin atılması gereklidir. Bu tip vakfanın bir özelliği, yükün tamamının alt tabakaya bindirilmesidir. Bu tür bir temel için ek bir monolitik döşeme takıldığı durumlar vardır . Toprak güçlü değilse kazık bir alanla güçlendirilir.

Evler inşa ederken, kural olarak bir temel teyp türünü seçin. Bu durumda, monolitik veya prefabrike olabilir. Bazı durumlarda (örneğin, zayıf topraklarda), ek bir monolitik yastık temelin altına yerleştirilir. Duvarlar bloklardan yapılmıştır.

Bugüne kadar "temel altında yastık" ifadesinin tanımı karışıklık yarattı. Vakfın altındaki yastığın, vakfın temelinde döşenmiş yeterli bir sıkıştırılmış toprak veya çakıl tabakası olduğuna inanılmaktadır. Ancak, kullanılan yastık ve monolitik beton takviyeli.

Temelin altındaki bir kum yastığı yaklaşık yüz milimetre kalınlığında döşenmiştir. Bu kalınlık, temel çukurunu düzleştirmek için gereklidir. Binanın taban duvarları çok dar olduğunda temel için beton hazırlığı gereklidir.

Yastık somut türü de döşeme yapılabilir. Plakalar , yastık oluşturmak için gereken genişliğe göre seçilmelidir. Hangi genişliğin gerekli olduğunu anlamak için özel hesaplamalar gereklidir. Minderin genişliği, toprak türüne (daha doğrusu taşıma kapasitesi) ve binanın ağırlığına da bağlıdır.

Yastık genişliğini doğru bir şekilde hesaplamak için hangi rastgele değerlerin alındığı bir örnek düşünün. Binanın ağırlığının metre başına 10 ton olacağını ve toprağın taşıma kapasitesinin santimetre kare başına 2 kg olduğunu varsayıyoruz. Temelin altında minderin genişliğini hesaplama formülü: (100 kg / cm): (2 kg / cm2) = 50 cm Tekli bir yastık seçerken ortaya çıkan genişlik yuvarlanır. Bu durumda, elde edilen rakam yüzün çarpı olmalıdır. Örneğin - 700 mm, 800 mm, vb.

Minderin dikey kalınlığı veya boyutu en az 300 mm olmalıdır. Genellikle 300-400 mm esas alınır. Bunun nedeni yastık kalınlığının geniş bir parametresini seçerken aşırı hammadde tüketiminin meydana gelmesidir.

Yastığın genişliğini ve kalınlığını hesapladıktan sonra takviye malzemeleri hazırlamak gerekir. Temelin altındaki yastık, çapı 12 mm'den fazla olan özel bir tel ağ ile takviye edilmiştir. Hücrelerin büyüklüğü ortalama 200 ila 200 mm arasında olmalıdır.

Temel altındaki beton yastık aşağıdaki sıraya göre monte edilir:

  1. Birincisi, bir taban ezilmiş taş veya kumdan yapılır. Tabanın kalınlığı 100 mm'dir. Temelin döşenmesi zemine sıkışıyor.
  2. Daha sonra, kalıp temelin yastığı altına yerleştirilir. Bundan sonra, yastığa bir "dökülme" sıcak bitüm ile su geçirmezlik zorunludur. Sonuç olarak, bir su yalıtım filmi oluşturulur.
  3. Bir sonraki aşama, özel bir ızgarayla temelin takviye edilmesi.
  4. Yastık betonla döküldü ve tamamen kurutulup donduruluncaya kadar bırakıldı (beton "kale" yı 21 gün kadar alıyor).

Sadece net önerilerin yerine getirilmesi binanın geleceği için güvenilir bir destek oluşturacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.