BilgisayarlarEkipman

Tarayıcı ve onların tiplerinin temel özellikleri

Ne kağıda basılı e-posta yoluyla görüntüyü aktarmak için gerekirse? Muhtemelen herkes böyle bir tarayıcı olarak bir cihaz bilir. Sadece insanlar bazı önemli belgeler bir PC'de kendi kaynak kodunu kalmadan elektronik biçime çevrilmiş hatta büyüklerimizi, yapar, eski fotoğrafları tutmaya yardımcı olmaz.

Genel olarak, tarayıcı - Birçok ofislerinde iyi bir şey ve şimdi sadece yeri doldurulamaz. Düzgün İhtiyacınız modeli sırasını belirlemek için, tarayıcının ana karakteristiklerini incelemek gerekir.

Bu nedir?

Daha bilimsel terimler başvurmak için ve basit bir dil ile cihazın ne tür açıklamak değil. düz kayıt ortamına (örneğin, kağıt) yöneliktir okuma işlemini gerçekleştirmek için sorumlu tarayıcı. Sonunda, kullanıcının, elektronik biçimde bir mesafe veya depolama aktarmak için bir dijital belge alınır. nedeniyle dış ADC nesnenin bir dijital resim görüntüsündeki tarama sonuçları. Bundan sonra, görüntü I / O sistemi üzerinden bilgisayara gönderilir.

ilk deneme

Çok az insan biliyorum ama tarayıcının temel karakteristikleri 1857 yılından bu yana araştırmacılara biliniyordu. Sonra, modern cihazların alternatif Floransa Dzhovanni Kazelli ait Abbot yaptı. Onun cihaz geçerli teknolojiye çok ilkel akrabası çalıştı. Sonra, mesafe görüntüyü aktarmak için, iletken mürekkep kullanılarak tambur üzerine koydu ve sonra bir iğne ile resmi dikkate gerekliydi. pantelegraf adlandırılan bu tür bir cihaz.

yarım yüzyıldan içinde Alman fizikçi telefaksla tarafından patenti edildiği onların deney düzenledi. Arthur Korn fotoelektrik tarama için bir yöntem geliştirdi. Bunun prensibi kolay değildi: Bir resim aynı tamburun tüm bağlı, ama şeffaf oldu. Işığın akışı hareket etmelerini sağlayacak şekilde lamba giderilmiştir. O orijinal resmin geçerek selenyum fotodedektörün gönderilen ve daha sonra bir prizma ve lens aracılığıyla nüfuz etti.

hızlı yarı iletken, erken gelişmiş fotodetektör. Daha sonra tablet yöntemi icat rağmen, ilke hemen hemen hiç değişmemiş.

karakteristikleri

Biz türleri ile uğraşmak önce, tarayıcının özelliklerine dikkat etmek gerekir. Onları bir spektrumu vardır, ve standart bir sınıflandırma yoktur. Her parametre cihazın amacına bağlıdır. Bununla birlikte, seçilen ve tarayıcı gereken temel özellikler vardır. Bunlar arasında, hız, renk derinliği, ortaya çıkan görüntülerin çözünürlüğü vs.

Güzellik ayrıntıda gizlidir

Tarayıcı Özellikleri çeşitlidir, ancak çözünürlük ana parametrelerden biridir. Basit bir ifadeyle: özellik tarama sırasında aktarılacak görüntünün en küçük detayların boyutu sorumludur. Çözünürlük dpi belirtilir. Bu değer inç görüntüleri başına görünür piksel sayısını gösterir. Tipik olarak, üretici her üç kararlarının performansı belirtir:

 • mekanik;
 • optik;
 • interpolasyon.

Önce resmin hareketi sırasında bir CCD-line ile taşınması konumunu belirlemek gerekir. Mekanik çözünürlüklü optik üreticisi iki kez olması yetkisiz kullanıcı karşı kullanır. Teksas diye optik değer 300h600 dpi olduğuna işaret ediyor. Cihaz hiçbir interpolasyon Ama eğer 300 dpi minimum çalışacaktır.

Aralıklı çözünürlük 16 kata kadar görüntüyü ölçekleme ile elde edilebileceği boyutuna sorumludur. Prensip olarak, bu en az önemli parametredir ve neredeyse herhangi bir ek veri taşımaz. Ama aynı zamanda onun yapımcı 4800 dpi bir kutu işaret ederek, alıcı karşı kullanılabilir. Bu rakam cahil bir kişiyi etkilemek. Ama birileri tarayıcının özelliklerini bilmez ama gerçek optik değeri yalnızca 300 dpi olabileceğini dikkate almalı bir cihaz alacaktım.

Ana argümanı - bu optik çözünürlük var. tanımlamak için, ışığa duyarlı çizgi öğelerin konsantrasyonu hesaplamak gerekir. Bunu yapmak için, üzerinde parçaların sayısı genişliği bölü. Daha önce de belirtildiği gibi bu seçenek, ayrıntılı resimlerini belirlemede en önemlidir. Nedenle, üretici ve gerçek rakamlar saklamaya çalışmakla satıcı hem de, cihazla kutusuna bulmak nadirdir.

"Kuru" rakamları

Daha önce de belirttiğimiz gibi bir cihazı seçmek için kolay değildir. Özellikler tarayıcılar deneyimsiz bir alıcı şaşırtmak, böylece her bir ayar daha iyi bir fikir satın almadan önce edilebilir. çözünürlük sonraki bit derinliği veya gölge vardır. Bu tasvir, her bir piksel için renk bilgileri saklamak için gerekli olan bit sayısını belirtir. bellekte siyah beyaz tarayıcılar daha az ihtiyaç. Onlar bir bit var. Tek renkli biraz daha - 8 ve renk - 24 bit. Tarayıcılar daha pahalı kademeli bir 36-bit olabilir.

Renk derinliği iç ve dış olduğunu. üretici tarafından belirtilen Bu göstergeler. İç özelliği bit analogdan dijitale dönüştürücü, tarayıcı "görmek" renk sayısını belirlemeye yardımcı olur. Dış Derinlik - Cihaz PC'ye aktarmak mümkün renklerin sayısıdır.

24 bit - ofiste ya da evde, uygun ve konvansiyonel bit bir cihaz gerekiyorsa. Tarayıcı baskı sektöründe ve benzeri kuruluşlarda gerekli ise, 48 bit birimine bakmak daha iyidir.

optik yoğunluk

Bu tarayıcı üzerinde karakteristikleri var sonu yok. Maksimum optik yoğunluk yoktur. Aletin duyarlık, daha iyi görüntü karanlık alanlar dijital ortama: ayrıntılara ve bilimsel açıklamalara girmeyeceğim yoksa, karanlık görüntüleri taramak için cihazın yeteneğidir.

Bu seçenekle birlikte bir optik yoğunluk aralığı vardır. Bu ile hesaplanabilir ondalık logaritma. Bu yansıyan miktarına komut üzerine düşen ışık miktarının oranıdır. 24 bitlik bir sözcük uzunluğu için ortalama aralık 1,8-2,3 D olmalıdır

hız

Bu ayar genellikle yalan ya yapar belirtmek için unutmak edilir. Bununla birlikte, tarama hızı birçok faktöre bağlıdır. İlk öncelik orijinalin çözünürlük ve büyüklüğüdür. hızı dakikada ya da bir tabaka işlenir sırasında sadece zaman başına sayfa sayısını gösterebilir. Saniyede tarama hatlarının bir ölçüm vardır.

Taranan alanın boyutu da değiştirilebilir. En yaygın çözüm - A4 bir levha. Bu tür modeller ofis ve evlerde bulunur. Herhangi kuruluş günü A3 kullanabilirsiniz. elle tutulan tarayıcılar için bant boyutu 11 cm'dir.

arayüzey

Her zaman değil tarayıcı özellikleri özel bir önem taşır. Bu kategoride, bir arayüz olarak bir cihaz parametresini gönderebilir. Birkaç türde olabilir. Bu geliştiriciden kendi arayüzü içerir. Daha önce tarayıcı modelinde kullanıldı. Onun popülaritesi bir bilgisayarın işletim sistemini güncellemek için fırsat sonra kayboldu. Bu satış sonrası veya o yoksun tarayıcı farklı bir sistem altında kendi arayüzünü optimize etmek ve bu nedenle çalışmıyor olmasından kaynaklanmaktadır oldu.

aşağıdaki arayüz şimdi örnekler küçük bulunabilir paralel bir bağlantı noktası, aldığı düz yataklı tarayıcı. Bu cihazlar oldukça vasat ve göze çarpmaz. Bunlar tipik bir fotoğraf veya metin birkaç sayfa taramak için kullanılır.

PCMCIA arabirimi de seyrek bulunabilir, ancak SCSI standart yüksek kalitesi ve performansı ile cihazlar içindir. Şimdi bu arayüz ile 30 ve 36-bit ile daha güçlü bir makine üretir.

USB arayüzü - en son ve moda seçeneği. O aktif ancak yüksek teknoloji cihazlar için yeterince iyi değil, birçok model için tavsiye edilir.

aydınlatıcı

Bir tarayıcı seçerken Bu seçenek nadiren dikkate alınır. aydınlatma üç tipi vardır:

 • ksenon;
 • floresan;
 • LED.

Ksenon lambaları uzun ve biraz ısınma zamanı farklılık küçüktür. Floresan ucuz yeterince, ama aynı zamanda çok uzun sürer. LED'ler, küçük az enerji tüketir ve hızla ısıtılır. Genellikle yeni LED-tarayıcılar daha kaliteli olarak kabul edilir olduğunu.

çeşitlilik

o tarayıcıya doğrudan geldi sonra değiştirilmiş ve çeşitli biçimler alabilir hale geldi. Şimdi cihaz parametreleri bir dizi halinde sınıflandırılabilir. tarayıcılar türleri ve bunların özellikleri şimdi genellikle haline kabul edildi ve şimdiye kadar bu alanda hiçbir teknolojik yenilik gözlenmedi var.

kategoriler halinde bu cihazlar kırmak için, aşağıdaki özellikleri dikkate alınması gerekmektedir:

 • yöntem görüntü oluşturma;
 • kinematik mekanizma yapısı;
 • Resmin türü;
 • orijinalin özellikleri;
 • Arabirimler: donanım ve yazılım.

türleri

Yani, her şeyden önce parametreler üzerindeki bir tarayıcı alabilirsiniz. Şu olabilir:

 • tablet;
 • kitap;
 • kılavuzu;
 • listopryazhnym;
 • planet;
 • tamburu;
 • ultrason, vb

Genel olarak, tarayıcı türleri çok. Biz temel ve en popüler bahsedeceğiz.

Tablet anda en popüler ve kullanımı kolaydır. Tipik olarak, bu modelin bu tip çok yüksek kalite ve hızlıdır. tablete görünüş olarak benzer ve bu yüzden adını aldı. Böyle bir cihazda bir görüntüyü taramak için "start" aşağı yüzü cam levha üzerindeki kapağı açmak için gereken kapağı ve basın kapatın.

Elle tutulan tarayıcı motoru değil. Bu nedenle, görüntü işleme, bunu kendiniz taşımak gerekir. Böyle modellerin temel avantajı - kendi fiyatı. Ama çok fazla dezavantajları: kötü çözünürlük, kalitesiz tarama ve yavaş hız.

Kitap tarayıcı broshyurnyh belgeleri işlemek için tasarlanmıştır. o tablette olduğu gibi, "yüz" bırakmaya gerek yoktur ve yukarı, ihtiyacınız olan bilgileri taramak için. Kalite çok iyi.

Listopryazhny tarayıcı çok rahat değildir. yarık içine yerleştirilen bir doküman sayfasını işlemek ve iç milleri aracılığıyla germek için. Bu tarayıcı belirli biçimler ve tek yaprak ile çalışır.

Gezegen cihaz kolayca zarar görebilir kağıtları ile çalışır. Bu malzemenin bütünlüğünü korumak mümkündür, böylece nesne ile temas ortadan kaldırır.

Davul Basım işletmelerde orada ünitesi ve yüksek kalitede görüntü üretmek. Slayt tarayıcılar filmi slaytlar ile çalışır. Barkod tarayıcıları biz kasada mağazaya gelmek her zaman karşılaşıyoruz. 3D cihaz şey yeni fangled olduğunu. Bu dijital forma dönüştürülür gerçek dünya nesneleri taramak ve üç boyutlu modelin dönüşebilir. Ultrason Tarayıcı - bu ünlü ultrason, tıpta kullanılan iç organları incelemek için.

tek Dört

Bir yoktur işlevli (MFP) ürünü, teksir modülü mekanizması faks, yazıcı, tarayıcı birleştirdi. Farklı özellikleri. Genelde, bu tür cihazlar üzerinde mürekkep püskürtmeli, lazer veya LED baskı teknolojisi olabilir. herhangi tarayıcı ile, MFP renk veya siyah beyaz olabilir.

Böyle bir cihazın temel avantajı, evde ya da ofiste tasarruf alanı olarak kabul edilir. Kullanıcı başka bir yerden bir yere kağıdı taşımak gerekmez. Tek bir cihaz ile çalışmak uygundur. MFP ayrıca her enstrümanın bir satın alma için ödemek zorunda kalacak miktarına göre oldukça düşük fiyat var.

2016 yılında Yeni

Eğer tarayıcının özelliklerine aşina olduğunuzda, cihazı aramak için başlayabilir. Bu yıl kullanıcıyı ilgilendirebilecek birçok yeni modeller vardı. Örneğin, etkileyici bir özellik olan HP ScanJet tarayıcı, sadece 2000 ruble mal olabilir. Bu durumda, 48 bitlik tarama, popüler konektör USB 2.0 bir renk derinliği ile cihaza kullanılabilir olması ve pek çok işletim sistemleriyle uyumlu olacak. Genel olarak, HP, tarayıcı, her zaman en üst düzeyde olmuştur karakteristik, bu segmentte pazar lideridir. Şirket ayrıca çok işlevli cihazların mükemmel modelleri vardır.

Bu yıl da fiyatı piyasaya çıktı ve etkilendim sadece işlevleri olanlar, ancak. Tarayıcı Özellikleri Mükemmellik v850 Epson Pro gerçekten çok yüksek. Bunun dışında Tablet bilgisayar filmi sürgü için bir adaptör ve bir USB 2.0 arayüze sahip olmasından, ana karakteristik 6400 × 9600 dpi çözünürlük oldu. Bu seçeneklerin yanı sıra tarayıcı fiyat 80 bin ila 100 ruble arasında değişir.

yenilikler arasında bir bütçe seçeneği yoktur. Canon CanoScan 9000F vasat tarayıcı. Onun çözünürlük - 9600 × 9600 dpi. fiyat 12 bin ruble olduğunu. Bu model üzerinde yorumlar "Quartet". şey pazarlamacıları yine görülmemiş seçenekler açıklayan onların "şarkı" doğurur olmasıdır. Aslında, yerine 48 bit her kanal 16 yerine sadece 12 bit olarak, sadece 12 olan bu olsun. Bununla birlikte, çalışma hızı, yüksek çözünürlük ve cihazın malzeme kalitesinden memnun olanlar var.

Genel olarak, iyi bir tarayıcı seçmek, bilim adamları, özellikle sıradan kullanıcılar için, olması gerekmez. belge ve yüksek çözünürlüklü fotokopilerini taramak için gereklidir. Ultra yüksek hız da önemli değildir. Nedenle gerçekten tam işlevsellik gerekecektir tarayıcı seçmek daha iyidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.