Haberler ve ToplumKültür

Tapınak - ne oldu? Tapınaklar nedir?

Tanrı veya daha yüksek güçlerle iletişim, özel bir yerde yapılmalıdır. Bu iyi amaç tapınak tarafından sunulmaktadır. Kilise, tapınak ve cami nedir? Bunu, aşağıdaki yazıda konuşacağız.

Ortodoks Hıristiyan kiliseleri

Hıristiyanlıkta ve özellikle Ortodoks olarak, kilise bir kilise olarak adlandırılır. Bu dini yapılar belli kurallara göre inşa edilmiştir. Bildiğiniz gibi, Ortodoks Rusya'ya Büyük Roma İmparatorluğunun halefi olan Bizans'dan geldi. İlk Rus tapınakları, antik mimarları yaptırdı, Bizans ve Yunan kiliseleri model alıyor. Ortodoks kiliselerinin başlıca ayırıcı özellikleri şu andan itibaren aşağıdaki kompozisyonel çözümlerdir:

 1. Herhangi bir kilisenin alanı üç ana kısma ayrılmıştır - tapınak kendisi, sunak ve sundurma.
 2. Herhangi bir kilise eksende simetriktir.
 3. Orta kısımda, Ortodoks kilisesinin kübik biçimi var.
 4. Kilise, yarım daire şeklinde safirli kubbeler ile taçlandırılır.
 5. İçte ve dışta yaygın olarak kullanılan kemerler.
 6. Duvarlar çoğunlukla nişlerle süslenmiştir.
 7. Uzun camları daraltın.
 8. Mütevazı, katı dış ve zengin, yemyeşil bir iç mekan.

Vaftizden hemen sonra inşa edilen Hıristiyan kiliseleri gerçekten çok büyüktü. Buna bir örnek Ayasofya Katedrali ve Kiev'de ilk Rus tapınağıdır. Katedral nedir? Aynı kilisedir, ancak zengin ve anıtsaldır. Böyle bir tapınak genellikle herhangi bir bölgedeki ana tapınak olarak düşünülmüştür. Daha sonra Rus mimarları çok daha küçük boyutlarda kiliseler inşa etmeye başladı.

Müslüman tapınaklar nedir?

Müslüman tapınaklara camiler denir. Ayrıca bazı kanunlara göre yetiştirilmektedirler. Tipik bir caminin şu unsurları vardır:

 1. Dış duvarları güçlendirmek için tasarlanmış kolonlar. Onlara guldast denir.
 2. Duvarlarda derin nişler (aivanlar).
 3. Büyük ve küçük kubbeler.
 4. Veranda.

Ortodoks kiliselerinde olduğu gibi, camilerde genellikle kemerler kullanılmaktadır. Onlar için bir başka karakteristik mimari unsur genellikle yıldız şeklinde metal perçinler ile süslü büyük oymalı kapılardır. Canlıların görüntüsü İslami kanunlar tarafından yasaklandığından, duvarların üzerindeki Müslüman tapınağın içindeki simgeler yerine Kur'an'ın parçaları kullanılır. Ayrıca, süs gibi dekor her yerde kullanılır.

Cami aslında çok güzel bir tapınaktır. Minare nedir? Bu, Müslüman kültünün yapısının bir diğer zorunlu unsurudur. Müezzin'in dua etmeye çağırdığı bir kuleyi temsil eder. Her camide böyle yapılar vardır.

Pagan tapınakları

Putperest tapınak neye benziyordu? Tapınak nedir? Sorular ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir. Rusya'daki bu tür binalar hakkında bilgi neredeyse korunmamaktadır. Aslında, ülkemizdeki tarihçilerin çoğunlukla Hıristiyan rahipleri olduğu söylenebilir. Pagan tapınaklarının güzelliğini övdüğü olası değildir. Bununla birlikte, yanında sayısız hayvan kemiğinin bulunduğu Kiev yakınlarında bulunan eski yapının kalıntılarına bakarsak, putperest tapınak, dünyanın dört yanına dikdörtgen şeklinde çıkıntılı elips oldu.

Yabancı gezginlerin hayatta kaldıkları kayıtlara bakılırsa, pagan tapınaklarının duvarları kesti. Dışarıda, tanrı ve tanrıçaların resimlerinin, hayvanların ve insanların oyma boyaları ile süslendi. Papaz tapınağının merkezi sunaktı. Odanın önündeydi. Üzerinde tavan yoktu. Arkada tanrıların görüntüleri vardı. Ve sadece iyilik değil, aynı zamanda korkanlar da. Tapınakta pencere yoktu. Bu nedenle, içinde her zaman yarı karanlık vardı. Putperest tapınağın çatısı ahşaptan yapılmıştır. Duvarların yaklaşık üçte birinde ikinci bir çatı da vardı. Büyük ihtimalle, tapınağa gelen sıradan insanların yağmurundan korunmak için görev yaptı. Gerçek şu ki, yalnızca papaz tapınağın içlerine rahipler girdi.

Tapınak kelimesi anlamının paganizm içinde olduğunu inceledik. Burası gizli ayinlerin ve kurbanların bulunduğu yer. Bugüne kadar böyle bir bina hayatta kalmadı. Elbette, Slavlar'ın Hıristiyanlıktan önce hiçbir tapınağı olmadığı ve ritüellerini doğrudan açık gökyüzünde gerçekleştirdiklerini düşünebiliriz. Bununla birlikte, yabancı yolcuların kanıtları hala bunun tersini söylüyor.

Memorial Kilisesi

Şimdi tapınak anıtının ne olduğunu düşünüyoruz. Zamanla, ülkemizdeki tapınaklar yerini, yukarıda bahsedilen yapıya sahip Ortodoks kiliselerinin yerini aldı. Aslında her antik kilise mimari bir anıttır. Ancak, aslında bir anıt modern ve yeni yapılmış tapınak olarak adlandırılabilir. Ancak, ancak önemli bir olay onuruna dikilmişse. Anıtlar, düşmüş askerlerin veya bazı azizlerin anısına inşa edilmiş kiliselerdir.

Rusya'daki tapınaklar-anıtlar

Rusya'da böyle birçok tapınak var. Örneğin, Kulikovo savaşının anısına dikilmiş olan şey , Moskova'daki Kuliski üzerindeki Tüm Azizler Kilisesi'dir . Başkentte bir zamanlar inşa edilen ilk manastır (St. Daniel's) de bir anıt. St Daniel Stylites onuruna inşa edilmiştir.

Peki, tapınak kelimesinin anlamı nedir? Tapınak, Tanrı ya da ilahi güçlerle, özel sevgiyle inşa edilmiş ve belirli bir dinin kanunlarına uygun olarak yapılmış bir bina ile insan iletişimi içinde olan bir yerdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.