Haberler ve ToplumKültür

"Linç" ne demektir? Bu yargısız bir katliam

Sovyet yıllarının sonlarında, ellili yıllardan beri, ideolojik mücadele zordu. Birleşik Devletler'deki yaşam hakkında Iron Curtain, uluslararası sergiler, yabancı filmler ve yurtdışında yaşayan birkaç şanslı kişinin kısa öyküsü, "Devletler" de yaşamın kesin bir fikrini veriyor, çoğunlukla çarpıtılmış, ancak neredeyse daima muhteşem ses tonlarıyla boyanıyordu. "Serbest dünya ülkeleri" nin maddi ve bol miktarda besin fazlasıyla karşı karşıya kalmıştı. "Amerika'da Zenciler linç!" Bu ifade, toplumsal bilimin sosyalizm avantajlarını oluşturmak üzere tasarlanan siyasal bilgiler ve diğer halka açık olaylarda en ciddi argümanlardan biriydi.

Linç ve Irkçılık

Dolayısıyla, Amerika Birleşik Devletleri'nde kurbanlar genellikle renklendirilmiş vatandaşlar haline gelen yargısız infazlar tekrar edildi, şimdi siyahlar deniyor ve "Negro" kelimesini kullanarak herhangi bir "negatif" gölge olmaksızın konuşma konuşmamız var. Genel olarak, bu eylemler bir Lynch mahkemesinin ne olduğuna dair bir fikir verir . Öfkeli bir mafyanın bir tramvay sürücüsünü öldürdüğü durumlarda, tekerlekleri altında bir yaya varmış gibi. Diğer kaydedilmiş bölümlerde İtalyanların ("hepsi Mafiosi") veya Yahudi'nin ("ritüelleri sırasında bebeklerin kanını içtikleri") şüphelenmesinden hemen ırkçı veya ulusal önyargılar gösterildi ve hemen ölümünden şüphelenildi. Ancak çoğu zaman siyah Amerikalılar asıldı ya da yakıldı (bazen de ikisi de). Bu tür agresif ırkçılığın kendi geçmişi vardı.

Önce Lynch, Charles.

Kelimenin morfolojisi belirsizdir. İngilizce'deki "linç", bir sopayla dayak demektir ve bu sürümde grup linç kavramı, terimin özüne oldukça yakındır. Ancak, sanıkların öldürülme yöntemleri, kural olarak, emek yoğun operasyonlar içermedi, daha basit davrandılar: bir baş ağrısı bağladılar, bir ucunu en yakın kaltaklara attılar, diğeri - tutsağın boynuna attılar. Ancak tarihsel hâkim Charles Lynch'e bağlı başka bir versiyon daha inandır. Aslında yeni bir şey icat etmedi, fakat savaş koşullarında basit bir deneme uyguladı (Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlık savaşı yaptı), tek fark askeri ve diğer tüm suçların mahkeme yerine sıradan bölge mahkemesinde hızlandırılmasıydı. Bir değişikliğe göre, kararda yer alan yerel sakinler şunları söyledi: "linç ediyorlar." Bu, kınanan kişinin infaz edildiği, cezanın farklı olduğu ve Charles Lynch'in kararının renginin bağımlı olmadığı anlamına gelmiyordu.

William, ikinci linç ve ekici Lynch III

Bu hikayeler de Kurtuluş Savaşı sırasında meydana geldi. Kaptan Lynch, askeri ve kararlı bir insan olarak, kararsız adalet sistemindeki boşluklara basitçe karar verildi. Kendi yargısını yarattı. Ülkedeki durum karmaşıktı, çözümlerin hızlı ve etkili olması gerekiyordu. Elinden geldiğince karar verdi, ancak görünüşe göre her zaman adil değildir.

Yine de siyahları çalışan bir sığır olarak gören ve özellikle de şüphelerle işkence görmeyen bir bitki Lynch vardı. Davası çok hızlıydı, karar genelde zalim, kararlar alenen kalabalığın alacağı kararlardan çok az farklılık gösteriyordu. Muhtemelen, bir kişinin, her zaman suçsuz olmadığı, linç ettiği sürece adını vermiş olmasıdır. Bu, olasılığı haklı çıkarmanın hiçbir yolu bulunmadığı anlamına gelir. Sadece ölüm için hazır olabilirsiniz.

Lynch Mahkemesi ve Ku Klux Klan

Lynch Mahkemesi, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında zirveye ulaştı. İç Savaştan sonra Birleşik Devletlerde hakim olan sosyal gerginlik , köleli renkli nüfusun durumunun belirsizliği ve Güney'deki beyazların yenilgisi birlikte ırkçı örgütlerin istekli olarak doldurduğu (John Birch Derneği, Ku Klux Klan) bir sosyal ve ideolojik boşluğu doğurdu. . Herkese açıklık getirmişlerdi ve her şeyden önce, Anayasa'da güvence altına alınan eşitlik olmasına rağmen, hiç kimse ayrımı iptal etmedi ve davranış standartlarına uyulmazsa, suçlu linçlenecekti. Bu, başka bir deyişle, "niggaz, yerini bil!"

Bu durum, aslında ABD Başkanları Kennedy ve Johnson ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele etmek için son yüzyılın altmışına kadar varoldu. Bugün, "yasadışı" sözcüğünün anlamı açıklığa kavuşturmayı gerektiriyor, birinin acımasız ve acımasız keyfi ya da öfkeli bir mafyanın keyfi halini ortaya çıkarmak istendiği zaman kullanılmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.