Entelektüel gelişimiDin

Tacikistan'da Din: Geçmiş ve Bugün

Tacikistan'da Din kamusal yaşamda özel bir yeri işgal eder. Önce bu ülke resmen İslami partiyi tescil edilmiş tüm post-Sovyet, sadece bir olduğunu söylemek, ancak bunun için Tacikistan halkı çok yüksek bedel ödemek zorunda kaldı.

eski tarih

Tacikistan'da din tarihi kadar Avrupa Yunan medeniyetinin bu topraklarda getirilen fetihlerin Aleksandra Makedonskogo, inanılmaz bir dönemle ilişkili, eski çağlarda bırakır ve dolayısıyla girift yerel kültler bağlanır Yunan din,.

Tacikistan topraklarında yaşamış Antik kült, böyle ay, yıldızlar gibi doğal fenomenler, elementler ve gök cisimlerine, farklı nitelikleri atama ile ilişkili ve edilmiş ilk etapta - Güneşin. Daha sonra, bir çok işlenmiş formda bu ilkel inançların bölgede Zoroastrianin yayılması için uygun bir alt-tabaka olarak hizmet etmiştir.

Zerdüştlüğün yayılması

Tacikçe dil İran dilinin Farsça yakın bir akrabası olması göz önüne alındığında, bu ülkede zerdüştlüğün yaygın din olması şaşırtıcı değildir. Bu nedir? Zerdüştlük - biridir , en eski dinler şimdiye kadar dünyada var olmuştur. Onun kurucusu rolü olan görüntü sonradan en geniş yayılmasını alındığında Spitama peygamber Zerdüşt, yapılan inanılmaktadır.

Etik seçim din sadece dışa bireyleri dindarlığını, ama iyi düşünceler, dik işler gerektirir - İlk Zerdüştlük yani. Bir ikili ve tek tanrılı özellikler olarak Zerdüştlük keşfetmek Bazı araştırmacılar, ortaya çıkışı ve yaygın tanrılı dinler yolunda bir basamak olarak görev yapacak, geçiş dinler birine danışın. Bu dinin en önemli kitabı Avesta olduğunu.

Tacikistan'da Din

Modern Tacikçe uygarlık tarihinin Sasani İmparatorluğu zamanlarında, nüfusunun çoğunluğu Zerdüştlüğü itiraf birlikte bir, hükümdarları başlar. Empire lll yüzyılda kökenli ve Hıristiyanlık da Zerdüştlük ek olarak yaygın olduğu alanlar dahil. Bununla birlikte, Tacikistan'daki Hıristiyanlık olan temsilcileri dikte ve rahatsız edicidir uzak Hıristiyanlığın evrensel olarak kabul merkezlerinden mümkün olduğu kadar çalıştık esas olarak sapkın akımları, temsil edilmiştir.

Orta Asya'da Maniheizm

Alan dini hoşgörü yüksek derecede karakterize edilmiş Tacikistan'da Din her zaman, özellikle Sasani İmparatorluğu döneminde, önemli olmuştur, ama eski dönemde olmuştur. Bu tolerans ve Manihaizmin geçtiği nedenlerinden biri haline geldi - oldukça tuhaf din, Budizm, Zerdüştlük unsurları, yanı sıra çeşitli Hristiyan mezhep görüşlerini kendi dogmatik esasına bağlanmıştır.

o Roma varana kadar Orta Asya Manihaizmin kurak topraklarının batıya onun zafer yürüyüşü başladı çünkü öyle. Ancak, öğretilerinin takipçilerinin kaderi üzücüydü - her yerde onlar zulüm ve aşırı basınca tabi tutuldu. Ardından Maniheizm Avrasya son derece yaygın aldı, ancak tarikatın dünyanın stigma kurtulmak için başarısız oldu.

Yahudi cemaati

ülkenin tarihi yüzden fazla yıl sahip olduğu için, kendi ülkesinde dinlerin çeşitli olması şaşırtıcı değildir. onun takipçilerinin sayısı büyük olmamıştı rağmen bu dinlerin biri Tacikistan, Yahudilik oldu. bu topraklarda Yahudilerin kıtlığı hahamların propaganda malzemesi ve yeni destekçiler, münhasırlık İsrail sınırlı kavramları işe pek rağbet etmediler asla olmasıydı.

Yahudi toplumu Tacikistan ve Zerdüştlük var olan ve Yahudilerin çoğunluğu hemen Sovyetler Birliği'nin tasfiye sonra İsrail'e taşımak olarak İslam'ın yayılmasından sonra, çok az miktarda da olsa bugün vardır. Bugün, Tacikistan halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan, ülke, din vatandaşların ruh halini ifade eden bir siyasi parti vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.