FormasyonOrta öğretim ve okullar

Tacikistan büyük şehirleri: kısa açıklama

Tacikistan Cumhuriyeti'nde 18 ili var, bunlardan biri Duşanbe'nin başkentidir. Bu yazıda yerleşimlerin tüm ekonomik potansiyelleri ve bunların kısa özellikleri açıklanacaktır. Yukarıdaki bilgiler sayesinde, orta ve lise veya üniversite öğrencileri kolayca bir rapor yazabilir veya küçük bir sunum yapabilir. Burada açıklanan Tacikistan kentleri, ekonomiyi destekleyen ve endüstri alanlarında gelişmekte olan devletin önemli bir rol oynamaktadır.

Duşanbe

Duşanbe sadece başkent değil aynı zamanda ülkenin birçok açıdan en büyük merkezidir. Bunların arasında siyaset, ekonomi, sanayi, bilim, kültür seçebilir. Şehrin alanı 125 km²'dir ve nüfusu 802 binin üzerinde bir nüfustur.

Sermayenin dört bir yanında, kuzeyden güneye doğru Varzob Nehri akar. Su rezervleri tüm Tacikistan tarafından kullanılmaktadır. Duşanbe şehri, kıtalararası iklime sahip bir iklim kuşağına sahiptir. Buradaki yaz çok uzun sürüyor ve yüksek sıcaklıklarla geçer, yağış çok az düşer. Sırasıyla kış, uzun değil, sık sık kar yağışlı ve yağışlı. İlkbahardaki yağmur ve yağmur ve genellikle gök gürültülü fırtınalar vardır. Tacik başkenti yüksek sismisite ile karakterizedir. Bu gözlemler yerel sismik bir istasyon tarafından yürütülür.

Duşanbe, Tacikistan'ın en gelişmiş şehri. Endüstrinin başlıca alanları arasında hafif ve gıda endüstrisi, metalürji, inşaat malzemeleri üretimi, elektrik mühendisliği, makine yapımı yer almaktadır. Bu ekonomik kalkınma alanları diğer Tacikistan şehirleri tarafından desteklenmektedir.

Uzun süre yerel cazibe merkezlerini listeleyebilirsiniz, şehirde bir yeri vardır. Bunlar sinema, kültür parkları, din merkezleri. Ayrıca stadyumlar, eğitim ve bilim kurumları, halk sağlığı kurumları var. Bir Rus askeri eğitim alanı var. 2004'te Birleşmiş Milletler, Tacik başkenti bir barış kenti ilan edildi ve 2009'da İslam kültürünün merkezi oldu.

Khujand

Tacikistan Cumhuriyeti toprakları Khujand'dır. Alanı 40 km²'dir ve nüfusu 175 binden fazladır. Tacikistan şehirleri ve Orta Asya'nın diğer noktalarını göz önüne alırsak, Khujand'ın bu bölgedeki en yaşlı insan olduğunu söyleyebiliriz. Khujand topraklarında başkentin ardından ülkede ikinci sırada yer alıyor. Önemli bir politik, ekonomik, bilimsel ve kültürel merkez olarak tanınmaktadır. Kuzeydoğu yönde 200 km uzaklıkta, Tacik başkentine uzak değil. Ve eğer bu mesafe otoyol boyunca ölçülürse, o zaman 300 km. Yerel turistik mekanlara, yalnızca İslam'ı değil, Ortodoks olan çeşitli dini merkezleri atfedilebilir. Turistler arasında en ünlüsü Khujand kalesi.

Kulyab

Tacikistan Cumhuriyeti topraklarında bulunan başka bir şehir de Kulyab'tır. Başkentin güneydoğusuna 203 km. Mesafede yer alır. Kulyab, nüfustaki cumhuriyetin dördüncü yerini (102.200 nüfuslu) kaplıyor. Tacikistan şehirleri her zaman birçok turist tarafından ziyaret edilir, ancak açıklananlar en popüler turisttir. Bu şeref şehrindeki tüm cazibe merkezleri arasında ünlü mezarlık ve tarihi müze bulunmaktadır.

Kyurgan Tüp

Tacikistan şehirleri arasında Kurgan Tube tarafından özel bir yere sahiptir. Ana dilden Rusça'ya tercüme edilen adı tam anlamıyla "mezar tepesi" anlamına gelir. Güney yönünde 100 km'lik bir mesafedeki Tacik başkentinden. Vakhsh nehri vadisinde bulunur. Nüfusu yaklaşık 103 bin sakin. Khujand şehri (Tacikistan), devletin en önemli noktalardan biri olarak kabul edilir, ancak bu sıra Kurgan-Tube ile paylaşılır. Kuşkusuz, burada İslam uygulanmaktadır, ancak geçmişte açıklanan topraklarda bir Budist manastır vardı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.