SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Sinoatriyal blok: nedenleri, tedavisi. Kalp ritim bozukluklar

Sinoatriyal blok - doğal kalp ritmi bozukluğu ile birlikte olduğu bir patolojik durumu. geçici asistol vardır böylece miyokardiyal kısmı senkronize olmayan, düşük. Doğal olarak, böyle bir ihlal tehlikelidir. Birçok hasta bu hastalık hakkında daha fazla bilgi arıyoruz. Neden ablukası gelişir? herhangi bir dış işaretler olsun? Tedavi yöntemleri nelerdir, modern tıp sunuyor? Bu sorulara verilen yanıtlar birçok okuyucular için ilgi olacaktır.

sinoatriyal blok nedir?

patolojiyi açıklamak için, öncelikle insan miyokard anatomik ve fizyolojik özelliklerine dikkat etmek gerekir. Bildiğiniz gibi, kalp - kısmen özerk gövde. Onun azaltma özel çalışması ile sağlanır gangliyon, sinir uyarılarının yürütmek.

Kalp ritminin sürücülerin önemli bir kısmı sinüs düğümdür. Bu sağ atriyal eklenti ve açıklık arasında yer alan vena kava, sağ atriyum duvarına. Sinoatriyal bileşik kiriş Toreli, Bachmann, Wenckebach de dahil olmak üzere çeşitli dalları vardır - her ikisi de kulakçıklar duvarlarına impulslar yaparlar. bozulması sinir darbe bu site ve çağrı blokajı sinoatriyal düğüm.

Böylece, içinde patoloji arka planı kalp ritmi asistoli, yol kararsız hale geldiği, elbette, son derece tehlikeli. Oldukça nadir bir patoloji olduğu söylenir - bu kardiyoloji polikliniğinde hastaların 0.16% olarak teşhis edilir. Ve istatistiki çalışmalara göre genellikle elli yılda erkeklerin ihlalleri muzdarip. Kadınlarda, bu tür sapma daha az yaygındır.

blokajının ve çocuklukta geliştirme amaçlı, ama genellikle konjenital organik miyokardiyal hasar bir arka plan oluşur.

Hastalığın ana nedeni

CA-blokaj bağımsız bir hastalık değildir anlaşılmaktadır. Bu, daha çok, diğer patolojilerin bir işaretidir. tıkanma olan hastalarda yaklaşık% 60 koroner kalp hastalığından muzdarip. Buna ek olarak, arka ya da miyokart enfarktüsü sonrası patoloji çoğu zaman.

Buna ek olarak, normal kalp ritminin bozulmasına yol açabilecek diğer nedenleri vardır. Risk faktörleri, viral ve bakteriyel miyokardit gibi kardiyo myocardio, kalp kası konjenital bir şekilde kardiyomegali kalsifikasyonunu içerir. Bazen CA abluka romatizma hastası kişilerde gelişir.

sinoatriyal düğüm bloke kardiyak glikosidler, beta-blokerler, kinidin ve diğer ilaçların çok yüksek dozlarda kullanımı ile kaynaklanabilir. Bir patoloji geliştirmek genellikle kanda aşırı miktarda potasyum ile sonuçlanır. kalbin çalışması ile düzenlenir yana vagus siniri, kendi sesinin artış (sinir uçlarının aktivitesini arttıran bir refleks testleri tutarak, güçlü bir şok veya göğüs travması) aritmilere yol açabilir.

nedenleri tiroid hipertansiyon, menenjit, ensefalit, lösemi, beyin damar patoloji ifade işlev bozuklukları, kalp kapakçığı kusurları, beyinde tümörün varlığı da dahil olmak üzere diğer hastalıkların içerir. Gördüğünüz gibi, birçok risk faktörleri vardır.

Birinci derecede ablukası ve özellikleri

modern tıpta bu hastalığın şiddeti üç dereceye ayrılmıştır. Her biri kendine has özellikleri vardır. En yumuşaklığa sahip olmadığı kabul sinoatrial blok birinci derece. Bu tür patoloji sinüs düğümü bulunan her bir darbe ile, kalp kulakçığı ulaşır. Ama tutarak belli bir gecikme ile geliyor.

Bu patoloji bir elektrokardiyogram üzerinde görülemez ve hiçbir dış tezahürleri - çoğunlukla hastalar normal hissediyorum. intrakardiyak EFI sırasında birinci derece kutu blokajı tanılanması.

İkinci derece Abluka: kısa bir açıklama

Bu adım patoloji gelişimi iki tipe ayrılabilir edilir:

  • sinuzal kademeli bir azalma ile, ardından iletkenlik birinci tip 2. derece blokajı. Böyle bir ihlal zaten bir elektrokardiyogram üzerinde teşhis edilebilir. Dış semptomlar ile ilgili olarak, hastalar genellikle zayıflık baş dönmesi tekrarlanan şikayetçi. İnsan yaşamında sık olan hastalık olarak başlı, ve artan fiziksel aktivite, kuvvetli öksürük, baş keskin dönüşler kışkırttığı bilinç bazen geçici kaybı, vb. D.
  • İkinci tip 2 nci derece Abluka zaten hastayı hissedebilirsiniz kesin bir kardiyak aritmi, eşlik eder. Örneğin, kalp, ilk (bir kişinin kasılmaları hissedebilir) amplifiye ve sonra aniden durur ve bir aradan sonra devam edilir. asistol dönemlerde, hasta çoğu zaman bilinç kaybı, keskin zayıf hisseder.

Ne işaretleri üçüncü derece bir blokaj eşliğinde?

Tam bir sinoatriyal blok - üçüncü dereceye Patolojisi. Bu durumda, miyokard sinüs düğümünden dürtüleri almadı ve. Hasta, tam iletiminin kesilmesi arka plan üzerinde asistol geliştirir, çünkü doğal olarak, patoloji, bir elektrokardiyogram görülen. Böylece sürücülerin üçüncü düzenin faaliyetlerine zor ektopik ritim sayesinde vardır. EKG sırasında hiçbir kompleksleri PQRST olduğu görülebilir.

ilaç

Hemen tedavinin düzeni patolojinin nedenine bağlı olduğunu söyledi edilmelidir. Spesifik tedavi, gerekli olmayabilir sinoatriyal blok kısmi ve hastanın yaşam tehdit değilse - kalp ritmi başına normale döndürebilir.

Yine de, birincil hastalığı tedavi etmek gerekir. blokajı vagal tonda bir artış yarattı, örneğin, hastaya, "Atropin" (yerine "efedrin", "Ortsiprepalinom", "izoprenalin") için önemlidir. tehlikeli ilaçları alarak aşırı dozda arka plan üzerinde kalp ritminin herhangi kesintileri, derhal durdurulur ve ilaçların artıkları gövdesini getirmeyi deneyin edilmelidir durumunda.

Ne yazık ki, sık sık bu ritim bozukluğu miyokard içinde fibrozis gelişimine yol açar. Bu gibi durumlarda, kalp kası normal kasılma sabit bir elektrik uyarımı ile mümkün olduğundan emin olmak için.

ablukanın için ilk yardım

Daha önce bahsedildiği gibi, çoğu durumda, tıkanıklık kısmi ve hastanın yaşam için doğrudan bir tehdit değil. Bununla birlikte, bazı durumlarda, elektriksel uyarıların iletilmesi tam bir bırakma ani durma kalp yol açar.

Kalp ritmi durmak için ciddi gerileme görülürse, o zaman atriyal pacingi düzenledi. Eğer gözleri üzerinde baskı gibi kısa vadeli bir önlem olarak (kalp hızını değiştirmek için yardımcı olur). Ne yazık ki, bazen hastanın gerektiren yoğun bakım, kalp masajı ve yaşam destek makinesine bağlantı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.