SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Kalpte yanma tehlikeli bir semptom ve derhal bir doktora gitmek gereklidir.

Üzücü ama doğru istatistiklere göre, kardiyovasküler hastalıktan gelen ölüm, hastalığa bağlı yaşamdan erken ayrılmanın diğer nedenleri arasında yer alır. En korkunç ve çoğu zaman kalp hastalığının ani ve hızlı ölümüne yol açan bir miyokard enfarktüsü. Kalp kasını besleyen kan damarlarının tıkanıklığı veya tıkanmasına (koroner arterlere) ve dolayısıyla kalp dokusunda belirli bir bölgenin ölmesine dayanır.

Yaklaşan veya halihazırda olmuş olan miyokard infarktüsü belirtilerinden biri kalpte göğüste solda yanan bir his olabilir. Ve görünüşte tamamen sağlıklı, daha önce kalp rahatsız etmeyen insanlarda ortaya çıkabilir. Gerçek şu ki, bazı ülkeler, miyokarddaki kan dolaşımının ihlaliyle sonuçlanır ve kısa sürede bulanmaz hale gelirler ve yalnızca son aşamada, aniden kalbin ağrısı verilir. Örneğin, damarların arteryosklerozu, yüksek kolesterol seviyesinden ortaya çıkmaktadır. Kişi, kolesterol rakamlarındaki artışı hissetmiyor ancak bu zararlı kolesterolün "plaklar" şeklinde duvarlara bırakıldığı kalp atardamarları da dahil olmak üzere damarları hissediliyor. Boyutları küçük olmasına rağmen süreç bilinçsizce ilerlemektedir. Tehlike, kolesterol plakalarının aniden yaralanmasına ve tromboza neden olabileceğine ve bu zaten miyokard infarktüsünün başlangıcı olduğudur. Ve yaklaşmakta olan bir felaketin ilk belirtilerinden biri kalpte yanıyor. Bu, özellikle sürecin patolojik gelişiminde böylesine "gizli" bir gelişime sahip oldukları için, 45 yaşın üzerindeki erkekler için özellikle geçerlidir. Bu, bu yaştaki vücutta meydana gelen belli hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Plaklar yavaş yavaş büyürse, damarların lümeni de aşamalı olarak üst üste gelir. Bu durumda, genellikle iskemik kalp rahatsızlığı (İHD) tanısı sergilenmektedir. Bu hastalığın sinsice çalışması her şeyden önce, kalpte akut yanma ve hastanın ani ölümüne neden olan miyokard enfarktüsü ile herhangi bir zamanda karmaşık olabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Böylece aniden kalpte yanma hissedilirse sol eline (ağrıların ışınlanması), sol kol parmaklarının hissizleşmesinin , genel zayıflığın ve baş dönmesi, bol miktarda ter oluşması halinde dilin altına 1-2 tabletlik nitrogliserin alıp aceleyle yükseltilmiş bir yarı-çekip koyun. Üst vücut ve acilen bir ambulans çağırın.

Bir kişi kalpte bir yanma hissi şikayet edince birden birdenbire bilinç kaybetti, çevredeki insanlar ondan mümkün olan her yardımı yapmaya hazır olmalıdır, çünkü onun yerine herkese dönüşebilir. Karotid atardamarında, sol veya sağdaki boynun ön yüzeyi üzerinde beliren, "ışığa cevap vermeyen geniş öğrenciler" olmaksızın, "ilk yardım" çağrısı ile eşzamanlı olarak dolaylı kalp masajı yapılması gerekir. Herhangi bir tekniğe sahip olmayan bir kişi bile bunu kolayca gerçekleştirebilir. Önemli olan böyle bir durumda kaybolmak değil. Bir kişinin sırtında yatmak göğüsün sol kenarında, göğsünüzün 5-7 cm sıkıştırılması için göğüs kafesinin solunda yaklaşık 2-3 cm basıldı. Her 16-18 vuruştan sonra, kandaki minimum oksijen seviyesini korumak için iki solunum nefes almanız gerekiyor Daha iyi, elbette, eğer canlandırma gerçekleştirirseniz (yani tıbbın dilinde bu denir) iki kişi olacak, ancak bir kişi böyle bir fırsat olasılığını başedebilir. Resüsitasyon önlemleri, nabız görünmeden önce ve öğrencilerin daraltılmasından önce veya hekim ekibinin gelmesinden önce yapılmalıdır.

Böyle bir eylem algoritmasının doğru bir şekilde uygulanması, kişinin hayatını kurtarabilir; böyle bir durumda, bir kişi hala klinik ölüm durumundan çıkarılabilir ve hayatın her şansına sahip olduğu ilk önemli yardım dakikasıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.